Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 07, 2019 11:40 am

Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Clubul daca are singe in instalatie sa se dezafilieze de la achr daca acestia nu permit probe de munca si sa se afilieze la fci sau daca nu sa se afilieze altcineva la fci.
Am eu insa o presimtire ca fci nu stie ce dictatura si aroganta e in ro.la achr.

Vin Mai 09, 2014 1:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

ADRIAN.B scrie:
Clubul daca are singe in instalatie sa se dezafilieze de la achr daca acestia nu permit probe de munca si sa se afilieze la fci sau daca nu sa se afilieze altcineva la fci.
Am eu insa o presimtire ca fci nu stie ce dictatura si aroganta e in ro.la achr.

Pai eu cand am incercat sa va spun cate ceva , a.ti sarit toti la mine ca am ceva eu cu Clubul sau ca sunt impotriva Clubului sau ca nu ajut ...uite inca o dovada de bunele intentii ale Clubului ...Clubul s.a afiliat la Clubul Mondial de Brac german cu par scurt si urmarea ....inca mai organizeaza proba de munca numita TAN ...cand la Clubul Mondial nu exista asa ceva si mai ales cand aceasta proba se contopeste perfect in proba numita Derby , singura proba acceptata de Clubul Mondial de Brac Germa Par Scurt , pt cainii tineri !!! Daca cineva imi poate explica pt ce mai trebuie sa organizeze TAN cand in nicio tara care urmeaza sistemul german nu se organizeaza ...ma inclin in fata lui !!!!

Vin Mai 09, 2014 6:15 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru important
Membru important

Kristi scrie:
ADRIAN.B scrie:

Pai eu cand am incercat sa va spun cate ceva , a.ti sarit toti la mine ca am ceva eu cu Clubul sau ca sunt impotriva Clubului sau ca nu ajut ...uite inca o dovada de bunele intentii ale Clubului ...Clubul s.a afiliat la Clubul Mondial de Brac german cu par scurt si urmarea ....inca mai organizeaza proba de munca numita TAN ...cand la Clubul Mondial nu exista asa ceva si mai ales cand aceasta proba se contopeste perfect in proba numita Derby , singura proba acceptata de Clubul Mondial de Brac Germa Par Scurt , pt cainii tineri !!! Daca cineva imi poate explica pt ce mai trebuie sa organizeze TAN cand in nicio tara care urmeaza sistemul german nu se organizeaza ...ma inclin in fata lui !!!!

Eu nu am o problema cu clubul r.c.de vanatoare ci cu achr,si eu nu fac nici macar cat clubul ci dau din clanta ca nu am putere si relatii in domeniu si nici nu imi bat capul grozav.

Vin Mai 09, 2014 7:04 pm
Membru activ
Membru activ

Intradevar aproblema vine de la achr crcv nu cred ca va vace acte chear asa dramatice in primul rand sa nu uitam pleaca de la un club al cainilor de aret sectiune care de bine de rau mai are examene de munca ca sunt TAN DERBY nu mau interesat si nu pot sa ma pronunt nu sunt nici membru al clubului deci personal nu pot sa cer o dezafiliere a sa de la achr de bine de rau au incercat din pacate nu au reusit dar in privinta ta Adi daca reusesti sa duci la bun sfarsit concursul de la Bistrita eu personal consider ca ai facut mult mai mult de cat sa dai din clanta

Dum Mai 11, 2014 9:59 am
Membru de onoare
Membru de onoare

bowie scrie:
Intradevar aproblema vine de la achr crcv nu cred ca va vace acte chear asa dramatice in primul rand sa nu uitam pleaca de la un club al cainilor de aret sectiune care de bine de rau mai are examene de munca ca sunt TAN DERBY nu mau interesat si nu pot sa ma pronunt nu sunt nici membru al clubului deci personal nu pot sa cer o dezafiliere a sa de la achr de bine de rau au incercat din pacate nu au reusit dar in privinta ta Adi daca reusesti sa duci la bun sfarsit concursul de la Bistrita eu personal consider ca ai facut mult mai mult de cat sa dai din clanta

De incercat , toti putem incerca si sa nu reusim ...cel mai important este sa incercam si sa si reusim ... ;) ...asta asa ca o paranteza ! Si eu sunt convins ca exista persoane care nu incearca , care reusesc , ca asa isi propun ...sa reuseasca ! Cine isi propune sa reuseasca , reuseste , cine isi propune sa incerce ...ramane tot timpul la stadiul de incercare !!!!! ;)
PS Noi nu mai avem nevoie de oameni care incearca ...ne.am saturat de incercari...noi avem nevoie de oameni care reusesc !

Dum Mai 11, 2014 2:32 pm
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Buna ziua Domnilor! Iata ca sa tinut proba de la Bistrita (prin aceasta cale multumes inca o data organizatoriilor pentru efortul depus) si fara ACHR si fara arbitri oficiali.Consider ca cu toti am invatat ceva sau cel putin stim unde trebuie sa mai imbunatatim.Eu personal consider acest eveniment un inceput bun si constructiv astept continuarea si sustin cauza in continuare.
cu stima Robert

Dum Mai 25, 2014 8:15 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Intradevar un pas important spre inainte zic eu .O intalnire frumoasa,oameni noi si de calitate ,caini frumosi si buni...................
Vreau si eu sa multumesc organizatorilor,lui Adrian B,lui Dumitru Cherhat (care ne-a pus la dispozitie fondul de vanatoare) si celorlalti care au facut posibila aceasta frumoasa intalnire.
O asteptam cu interes pe urmatoarea .
ps Am vazut un fond de vanatoare foarte bine gospodarit ,cu mult vanat(au cota de recolta cat are toata asociatia mea ,ma refer doar la mistret..........)

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Dum Mai 25, 2014 9:05 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Daca nu au fost delegati nici acum arbitrii ACHR, inseamna ca a fost la fel de amicala aceasta intalnire ca si precedentele, nici un progres in afara de capitolul experienta. Sunt curios care a fost motivul pt care nu s-au delegat arbitrii nici de data asta, sau au ignorat evenimentul de-a dreptul ?

Dum Mai 25, 2014 9:29 am
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Re: CLUBUL ROMAN CAINI DE VANATOARE
Se pare ca a fost ignorat, sau cel putin pe nimeni nu a interesat. S-a spus ca Presedintele ACH nu vrea sa discute acest subiect...
Se pare ca pentru cainii de vanatoare nu exista o solutie sustinuta si agreeata de ACH. Din pacate nu stiu daca sunt persoane competente care sa le explice cum sta treaba cu legea 407 si de aceea multe confuzii si probleme. Daca pentru cainii de aret se pot organiza atunci exact in acelasi spirit al legii se pot si pentru cainii hartuitori sau gonitori. Nu stiu care este cauza: persoane dezinteresate sau dezinformate?!
Am auzit tot felul de variante, ca asteptam ajutor de la Dl. Selaru, etc...Multi cred ca traiesc in trecut si nu prea stiu legile si modificarile acestora.
Nu stiu in ce conditii se mai acorda titlul de Campion Romania la rasele de munca insa daca cei de la ACH nu se inghesuie sa tina aceste probe de munca inseamna ca nu este o conditie obligatorie.
Asa ca nu ne ramane decat sa vedem ce facem pe linie de vanatoare cu acesti caini.
Majoritatea Asociatiilor de vanatoare au in statut cadrul necesar pentru a organiza concursuri, testari ale cainilor de vanatoare. Orice organizator are OBLIGATIA sa verifice actele cainilor participanti la vanatoare: de la acte de origine daca exista, carnet de sanatate, etc...
Voi deschide alt topic unde vom discuta aceste probleme:

Dum Mai 25, 2014 10:14 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Felicitari organizatorilor. Îmi pare bine ca sunt si colegi interesati de soarta câinilor de vânătoare. Astept cu nerăbdare următoarea si binenteles sper sa fie implicata si asociatia chinologica din romania , sau poate ca asteapta sa cerem ajutor din afara, ca ei au alte interese

Dum Mai 25, 2014 10:23 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

stely 2009 scrie:
Daca nu au fost delegati nici acum arbitrii ACHR, inseamna ca a fost la fel de amicala aceasta intalnire ca si precedentele, nici un progres in afara de capitolul experienta. Sunt curios care a fost motivul pt care nu s-au delegat arbitrii nici de data asta, sau au ignorat evenimentul de-a dreptul ?

Foarte bine spus ....SUBSCRIU !

Dum Mai 25, 2014 11:34 am
Membru important
Membru important

Vreau si eu sa multumesc organizatorilor, asa cum ne-am obisnuit la Bistrita, totul a fost foarte bine.
Proba, asa cum ne asteptam, foarte grea, mai ales din cauza caldurii si a faptului ca, cainii sunt "scosi din mana". Pana la urma numai asa putem progresa.
Crescatori de referinta de la noi dar si tineri pasionati, caini cu evolutii si mai bune si mai slabe.. una peste alta un eveniment reusit.
Personal astept cu nerabdare urmatorul eveniment. Ar fi excelent daca si alti oameni care au posibilitatea s-ar implica in acest sens..

Dum Mai 25, 2014 11:36 am
Membru activ
Membru activ

Dupa cum sa pus si ieri problema eu personal tind sa cred ca nu este decat inceputul, pentru ca aceste probe sa continue depinde doar de noi si daca achr nu ne vrea atunci nici noi nu ii vrem de arbitri obiectivi cred ca nu se va duce lipsa si poate chear mai obiectivi de cat cei ai achr se exemplu ieri la Bistrita fiecare si-a arbitrat in 5 min cainele in fata tuturor si desi sau facut fise de arbitraj cred ca fiecare a fost mult mai onest si mai critic cu sine insusi de cat ar fi putut face un arbitru si sa nu mai spun ca de fata au fost si uni domni mai in varsta care au mult mai multa experienta atat competitionala cat si de teren cum nu stiu cati din arbitri achr au

Dum Mai 25, 2014 1:54 pm
Membru important
Membru important

ceva poze ....nimic ?

Lun Mai 26, 2014 12:24 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9