Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Aug 21, 2019 2:13 pm

Răspunde la subiect  [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
munca sau NU ??? 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj munca sau NU ???
In calitate de membrii vanatori sunteti de acord cu examenele de munca pentru toti cainii de vanatoare din ROMANIA ?
Da...pentru ca....
Nu...pentru ca....
Astept opiniile voastre aici deoarece se pare ca acest tip de selectie a cainelui cu care vanam nu este de dorit.Sa fie oare de vina aceasta atitudine pentru slaba calitate a chinologiei vanatoresti din Romania?

Joi Apr 24, 2014 9:50 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: munca sau NU ???
Eu nu am caine momentan dar zic DA pentru ca vanatoarea nu se poate face decat practic...asa ca cine nu vrea proba practica sa nu aiba pretentii la titlul de caine de vanatoare(poate de plimbare/frumusete etc)

Joi Apr 24, 2014 9:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Examenele de bacalaureat sunt obligatorii. Cu toate astea, nu s-ar zice ca tinerii candidati la facultate sunt grozav de instruiti.
Cu obligatii si interziceri se rezolva mai putin decat cu exemple pozitive.

Obligatoriu? Nu!
Util? Poate...

Vin Apr 25, 2014 7:41 am
Membru important
Membru important

Depinde foarte mult de criterii.
As fi de acord sa poti sa imi testez cainele pentru vanatoare. Dar nu sunt de acord sa mi se interzica sa merg cu el.
Iau exemplul meu: am un brac german, nu pot sa ies in fiecare zi cu el pe camp, nu am nici capacitatea si nici resursele sa ii fac un dresaj ca la carte. Cainele este pentru mine si prietenii mei satisfacator la vanatoare: aporteaza (nu ca la carte dar aduce vanatul), ponteaza (nu intotdeauna dar o face), cauta vanatul (nu asa cum ar trebui si mai lucram la asta). Ce fac? Nu mai ies cu el la vanatoare ca nu a trecut testul? Cum pot sa fac sa il imbunatatesc daca nu am voie sa vanez cu el?
Imi e foarte greu sa cred ca se poate face asa testare cu interzicere. Ca sa se dea niste calificative unui caine as fi de acord. Asa poti sa il si evaluezi. Sa stii unde te afli. Dar sa interzici pe baza acestor teste nu cred ca ar fi foarte corect.
Din punct de vedere al dresorilor sau al celor care au o facut meserie din asta ar fi benefic. Cainii lor, perfect dresati, ar fi singurii in teren. Pretul unui astfel de caine ar deveni prohibitiv.
Inca un aspect: cand se face evaluarea? Un caine ajunge la maturitate la 3 ani. Pana atunci nu poti iesi in teren? Cand se da proba? Inainte, dupa?
Eu sunt de acord cu evaluare dar nu sunt de acord cu interzicerea folosirii la vanatoare a unui caine care a picat examenul.
A, aici ar putea fi si o interzicere pentru cei care sunt complet nedresati: nu au nici macar un minim de dresaj de obedienta. Adica sunt cotarle luate de la ciobani ca "merge dom'le la mistret de nu se poate".
Parerea mea

Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
------------------------------------

Vin Apr 25, 2014 9:15 am
Membru de onoare
Membru de onoare

clujeanul scrie:
Examenele de bacalaureat sunt obligatorii. Cu toate astea, nu s-ar zice ca tinerii candidati la facultate sunt grozav de instruiti.
Cu obligatii si interziceri se rezolva mai putin decat cu exemple pozitive.

Obligatoriu? Nu!
Util? Poate...

Nu vreau sa fiu rautacios, dar mergand pe ideea ta...hai sa-i primim pe toti la facultate fara BAC...
Cam asa si cu cainele, zii caine de vanatoare si el nu a calcat niciodata inafara padocului pe pamant...

Nu am fost de acord ca si obligatie dar sunt pentru calificativ de vanator in urma unui examen(putem face o paralela si la noi, toti urmasii sunt vanatori din oficiu daca sunt dintr-un neam de vanatori?!?)

PS: Am exagerat putin in ideea de a fi bine inteles ... nimic mai mult...

Vin Apr 25, 2014 9:44 am
Membru activ
Membru activ

Categoric este nevoie de examen de munca aceste examene nu interzi folosirea cainilor la vanatoare cum nici caini care nu au luat dreptul de monta nu este obligatoriu sa fie castrati. Dar in urma examenelor de munca ai ocazia sa vezi calitatile cainelui tau in comparatie cu alti sa iti faci o parere cat de cat realista de aptitudinile cateilor de a avea posibilitatea dr a putea alege masculi sau femele cu calitati de rasa care in shouri nu le vezi de ce credeti ca ceilalti le fac nu de plictiseala ci pentru ca sunt necesare. Si repet nu obliga pe nimenea sa nu vaneze cu ce caine vrea el sau sa cumpere de unde vrea el ori cum pretul e dictat de piata nu de un examen

Vin Apr 25, 2014 9:57 am
Membru important
Membru important

Raspunsul nu trebuie sa il gasim noi. Au facut asta altii mai dezghetati ca si noi. Comparati Germania cu Romania la rase de caini.. Nu spun rase de vanatoare pentru ca nu avem ce compara (nu exista rasa de caini de vanatoare omologata in Romania).
Comparati ca si caliatate de rasa Bracul German cu jenantii nostrii Ciobanesti.
Cine are cat de cat habar de caini, chinologie sau cum vreti sa o numiti intelege ce vorbesc.
In concluzie: Este nevoie de probe de munca, este nevoie de titlu obtinut in proba de munca pentru a primii dreptul de monta si pentru a putea face vanatoare. Cine nu intelege aceste aspecte mai bine sa nu tine caini si sa mearga sa stea linistit in stand.

Vin Apr 25, 2014 10:08 am
Membru de onoare
Membru de onoare

terrierhunt scrie:
In calitate de membrii vanatori sunteti de acord cu examenele de munca pentru toti cainii de vanatoare din ROMANIA ?
Da...pentru ca....
Nu...pentru ca....
Astept opiniile voastre aici deoarece se pare ca acest tip de selectie a cainelui cu care vanam nu este de dorit.Sa fie oare de vina aceasta atitudine pentru slaba calitate a chinologiei vanatoresti din Romania?

In nici unul dintre cuvintele mele nu apare " obligatorie " sau " interzicere".
Examenul de munca sa se desfasoare la nivelul Asociatiei de vanatoare din care faci parte ( sau la alta asociatie), sa fie ACELASI in toata tara ( la brac sa faca sezi, aport, etc...la teckel sa aiba aptitudini de a intra intr- o vizuina...la limier sa mearga 200 ml pe o urma de sange ) deci examen de lucru in urma caruia sa poti testa aptitudinile cainelui de vanatoare, sa fie unul oficial si sa ai certitudinea prin recunoastere oficiala ca , cainele tau face aia...aia si aia...Nu face pentru ca e vorba de lipsa de antrenament... de dresaj etc...sunt convins ca fiecare proprietar este direct interesat si se va corecta , urmand ca dupa sa zic ...6 luni sa il testezi din nou.
Insa daca un astfel de examen denota ca la vederea unui sobolan, un terrier fuge sub masina...daca la o puscatura de la 20 ml bracul fuge acasa...daca copoiul cand vede un alt caine o ora intreaga sare numai la bataie...atunci nu sunteti de acord ca acelui caine sa nu i se permita sa vanezi cu el???Pe cine vreti sa pacalim...pe cel ce are un caine cumparat cu acte de origine si nu are temperament da caine pentru vanatoare...si noi ( Romania ) il face Campion......
Deci repet : examenele de lucru atesta bagajul genetic pe care cainele de vanatoare trebuie sa demostreze ca il are ...ca are proprietarul pe ce construi...

Vin Apr 25, 2014 11:53 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru activ
Membru activ

Perfect de acord

Vin Apr 25, 2014 12:23 pm
Membru important
Membru important

Cu siguranta e nevoie de probe de lucru. Selectia trebuie realizata dupa acest criteriu , iar cei care nu pun mare pret pe dresaj pot merge la un TAN.Nu cere nimeni interzicerea in teren a cainilor nearbitrati dar nu cred ca e corect sa scoti Campion Romania un exemplar care nu are nici o legatura cu vanatoarea dar are x titluri de show, fa-l frate campion romania de apartament. Din nefericire pt noi, multe astfel de exemplare apartin unora de care depinde soarta acestor probe desfasurate sub egida ACHR ,sau care pot influenta aceste probe si ei nu au nici un interes ca bracii lor ''de portelan'' care lesina dupa 1000m sau tremura de parca au Parkinson sau Teckelii lor uriasi cu gat de girafa care poarta la gat cruciulita prinsa cu snur rosu sa nu faca infarct cand vad o vulpe....etc, etc sa participe la astfel de probe si mai ales sa nu primeasca titlul de Campion Romania fara astfel de probe (lucru cat se poate de normal pt rase de vanatoare ).
Nu zice nimeni nimic de interzicere dar selectia si performantele trebuiesc masurate si conditionate de probe de lucru.

Vin Apr 25, 2014 12:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

@terrierhunt, printre cuvintele tale este expresia "toti cainii de vanatoare din Romania"

Intr-o situatie de genu asta, sigur ca nu esti obligat sa participi cu cainii la examen. Ai de ales: da sau nu.

Vin Apr 25, 2014 12:55 pm
Membru activ
Membru activ

Parerea ca aceste probe de lucru vor scoate in evidenta calitatile cainelui de vanatoare, acele calitati pt care este dedicat acest caine(indiferent de rasa)ceea ce intr-un show de frumusete nu se pot vedea. Aici se va vedea munca acelor crescatori care de ani de zile incearca sa formeze si sa aduca spre perfectionare anumite linii de caini ceea ce din punctul meu de vedere nu este deloc usor si sper ca prin aceste probe, unde se va dovedi bagajul genealogic al cainelui de vanatoare sa vina si rasplata!

Vin Apr 25, 2014 1:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu unul daca mi-as cumpara un caine de vanatoare,mai mult m-ar interesa sa aiba examene luate la proba de lucru,mai putin la frumusete.

Vin Apr 25, 2014 1:39 pm
Membru activ
Membru activ

Credeti ca merita sa platesti mai mult ca sa cumperi un caine de vanatoare cu atestat de munca, fata de alt caine de vanatoare ne-atestat, dar care face aceeasi treaba in teren?
La acelasi pret eu as alege cainele atestat. La preturi disproportionate, as alege cainele mai putin scump daca face treaba cum imi place mie.

Vin Apr 25, 2014 2:59 pm
Membru important
Membru important

Sunt foarte uimit ca cineva care are caine de vanatoare poate sa ezite sau sa incerce macar sa nuanteze raspunsul la aceasta intrebare ,raspuns care de fapt e ezitant si nuantat chiar de catre cei care sunt acreditati si recunoscuti de F.C.I sa hotarasca viitorul si prezentul cainilor de vanatoare din Romania.
Nu incepeti cu discutii penibile de genul interziceri,nu o sa mi se mai dea voie,nu o sa mai pot etc.Gusturile mele in materie de caini de vanatoare sunt ale mele si o sa vanez cu cainele care imi place si mi se potriveste si va garantez ca nimeni nu o sa ma poata opri vreo data.Discutia se schimba insa radical in clipa in care detin un exponent al unei rase de vanatoare care se intampla sa fie fenotipic reprezentativ ,obligatoriu pentru a ajunge campion "pe sate" trebuie sa demonstreze ca indeplineste minim ceva conditii si pentru munca pentru care a fost creat.Dupa aceea urmeaza a vedea la lucru in vederea crearii de urmasi cu anumite caractere.
Primul caine care l-am achizitionat eu a fost un copoi alpin de 2,5 ani care avea o lista lunga de ''dotari'' BOB,CAC,RBOB,ESP,ASR si ABS si ca un incepetor si om de buna credinta (fraier de gara) nici nu am avut curaj s-au nesimtire consideram eu la momentul acela sa intreb cum se comporta cainele la focul de arma el avand deja aproape 2 sezoane de vanatoare,urmarea o banuiti.Deci momentan sistemul actual nu functioneaza.

Vin Apr 25, 2014 8:49 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 108 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul