Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Dec 11, 2019 6:57 pm

Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Proba de lucru pentru caini de mistret 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj Re: Proba de lucru pentru caini de mistret
Intradevar la o asemenea proba trebuie adusi caini experimentati caini care au vanat minim 4-5 sezoane dar ar trebui gandite si facute si probe pentru tineret eu cred ca ar fi benefice asi fi interesat daca sunt colegi interesati pentru o astfel de proba de aptitudini la tineret pentru a o si organiza.

Lun Iun 02, 2014 9:39 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Sigur ca at fi bune, eu ma gandesc si mai departe, la proba de caini consacrati sa poata participa numai cei care au promovat proba mai usoara..

Lun Iun 02, 2014 10:04 am
Membru important
Membru important

Crezi ca-i ajuta cu ceva?

Unul din cainii participanti a luat locul 2 un concurs national de hartuire, era de locul 1 dar nu a avut acte, vanatoare face cu vara cu iarna pe verde si pe uscat, pe mai multe fonduri si nu-i invitat de frumos ce este.La aceasta proba n-a facut nimic!Oare proba nu-i tocmai cea mai relevanta sau majoritatea cainilor au avut o zi proasta ?
Ar fi interesant de citit si parerile celor care au participat, cu caini la aceasta proba, referitor la comportamentul acestora(de unul stim - nu face sau inca n-a facut vanatoare pe verde)....restul?

Lun Iun 02, 2014 11:55 am
Membru important
Membru important

Restul,eu personal I-am condus (am stat tot timpul langa conducatori)si nu au mers din diverse motive:alpina lui Alex am vazut clar ca isi astepta colegii (ridica nasul pleca cativa metrii si se oprea privind in spate,in schimb la vanatoare am vazut-o personal mergand cu orele in echipa), alpinul de la cluj 3ani s-a apropiat cel mai mult de porci (aveam pe gps locul unde I-a lasat cainele lui Cristea) insa a revenit urgent fara s-a latre si era foarte atent spre acea zona,Tisa lui c-jay grasa dupa doua sprinturi prin plantatie cand am ajuns in zona cu pricina se muta de la o umbra la alta si alte faze de genul unde nu e neaparat vina cainelui.
Din observatiile mele in evolutia cainelui de mistret sunt 3 etape:
1.Perioada de tinerete cand alearga dupa orice cu predilectie dupa capre ,au un contact doua fata in fata cu porcul care ii cam sifoneaza dupa care capre ,capre ,capre ca nu bat si fug dragutele,la porc mai incet,mai pe margini si doamne freste singur s-au la desis greu.(Foarte multi raman la faza asta toata viata si cand stapanul prinde intr-o iarna o faza pe padurea rara cu un godac fugarit de o haita de caini printre care e si al lui GATA are caine de mistret).
2.Perioada cand cainele a inteles ,prin diverse metode,ce cautam stie bine din experienta ce inseamna mistretul ,merge bine in compania gonacilor si a haitei chiar conducind-o uneori insa nu are destule vanatori si situatii in picioare rezolvate singur cu succes.
3.Cainele pasionat de vanatoare care stie si ii place mistretul care are zeci de porci cazuti in fata, care stie ca doar asta cautam si care abordeaza mistretul dupa situatia data din experienta multor vanatori.Acesti caini sunt destul de rari si ca sa ii vedem trebuie sa ii punem in cele mai grele ipostaze petru a vedea daca fac fata.
La proba de la Bistrita parerea mea ca majoritatea cainilor se incadrau la categoria 2. corelat cu pauza competitionala dintre finalul sezonului si data intalnirii a dus la rezultatul la care eu personal ma asteptam.
Daca cineva o sa sustina ca proba nu isi are aplicatii practice sa nu uitam ca sezonul incepe la 1 August la goana si multi chiar au o vorba ca noi incepem mai tarziu ca nu e frumos pe caldura ca e des ,e cald , nu merg cainii.....La noi la 1 august se deschide sezonul si facem cu nerabdare dimineata binenteles prima goana.

Lun Iun 02, 2014 9:18 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3