Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Noi 27, 2020 4:11 am

Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
CER SFATURI PT BUNA FORMARE A UNEI COPOAICE 
Autor Mesaj
Membru activ
Membru activ

Status: Neconectat
Mesaj CER SFATURI PT BUNA FORMARE A UNEI COPOAICE
BUNA MA NUMESC RARES DIN AM O COPOAICA DE 1.8 ANI SI NUE RAU DAR NICI DE LAUDA.
MA EXPLIC.
are nas f bun cauta are interes chiar ii place sa iesim face vanatoare si trei zile la rand si nu se lasa.
probleme . merge la urma de porc chiar si singura a latrat si cand a mai venit unul l au scos .
DAR merge si la capra pe vulpe e nebuna (a prins de una si s au muscat) chiar si la iepure, cam la tot ce misca .
are o chestie cam rar intalnita din deal daca e o vulpe sau altceva pe camp o vede efectiv de la sute de metri si pleaca glont dupa ea.
pe urma are destul interes se pune in miscare la urma proaspata si cauta cu interes.
desi nu a fost batuta sau asa ceva e foarte timida cu alti vanatori in preajma sau alti caini se da in laturi daca se aduna mai multi caini sau oameni la un porc ranit sau mort
ca si constructiee f frumoasa . penru o femela e foarte masiva si groasa la picioare . are multa rezistenta in teren . o sa pun si poze ca sa vad pareri despre aspect.
AS VREA PARERI DE LA COLEGI MAI EXPERIMENTATI PT A REUSI SA FAC DIN EA UN BUN CAINE DE MISTRETI PP CA NU E PREA TARZIU

Vin Ian 11, 2013 3:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Re: CER SFATURI PT BUNA FORMARE A UNEI COPOAICE
Salutare
Citeste aici.
viewtopic.php?f=135&t=8633

Vin Ian 11, 2013 4:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Sa o duci legata tot timpul,cel putin un sezon.Si eliberata numai in momentul cand latra alt caine la mistret,sa nu o mai lasi dezlegata sa fuga dupa tot ce misca.

......parerea mea

Vin Ian 11, 2013 9:04 pm
Membru important
Membru important

E foarte bine ca e timida la oameni ,si la vânat nu,e cainele ideal ,daca o pierzi nu ți-o prinde nimeni pana vine singura acasă .Daca vrei sa mergi in expoziții cu ea timiditatea nu e ok .

Mar Iul 23, 2013 10:00 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Administrator
Administrator

Un caine prea timid te enerveaza la culme uneori. Cind vrei sa pleci spre alta goana, ea nu vine, etc...Cel mai bine este sa fie caini echilibrati, te asigur ca nici aia nu se lasa prinsi de straini.

Mie Iul 24, 2013 9:40 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Copoii se si maturizeza greu, e posibil sa se mai schimbe.
Ca sa scapi de timiditate, trebuie sa o socializezi, du-o cu tine la plimbare in lesa, prin oras, incet incet in zone tot mai aglomerate.
Ca sa nu mai mearga dupa capre si vulpi incearca sa o duci in lesa, in goana si da-i drumul cand bat cainii pe porc. O sa le lase dupa 3-4 ani.

Mie Iul 24, 2013 11:19 am
Membru important
Membru important

mmarius scrie:
Un caine prea timid te enerveaza la culme uneori. Cind vrei sa pleci spre alta goana, ea nu vine, etc...Cel mai bine este sa fie caini echilibrati, te asigur ca nici aia nu se lasa prinsi de straini.

depinde de la individ la individ,eu am avut o femela care nu stătea sa punând nimeni mana pe ea venea decât la mine ,nu îmi făcea probleme sa nu vina din goana,in acea perioda timiditatea ei mă enerva ,mai târziu după câțiva ani am realizat ca in comunitate era foarte ok sa fie așa deoarece multi o placeau cum lucra si unii chiar au încercat sa mi o fure, dar faptul ca se retragea mereu cand cineva încerca sa pună mana pe ea am reușit sa o păstrez mult timp.

Joi Iul 25, 2013 9:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 7 mesaje ]