Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Noi 27, 2020 3:59 am

Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
goana la mistret 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: goana la mistret
Doamne cata dreptate aveti fiecare. Am citit cu interes acest topik. Rand pe rand, de la fiecare postare am ramas cu cate ceva si va multumesc pentru asta. Sau, mai exact, am regasit in postari pareri, experiente, pe care le impartasesc mai putin sau pe deplin. Iubesc nespus goana la mistret cu caini. Asa cum spunea Adi, pentru spectacolul vanatoresc care-l ofera. Ar fi trista padurea si vanatoarea in ea doar daca ar rasuna zeci de focuri de arma si ar racni niste insi din toti rarunchii. Cainii,... ei fac totul. Apoi, acei (doar cativa in cel mai fericit caz) gonaci adevarati care stiu ceea ce fac. Cei care vin la goana doar pentru a le lua banii si a le bea jinarsul vanatorilor mai mult incurca. Renuntati la ei. Cei care nu stiu cand sa umble si cand sa se opreasca in goana, cei care nu stiu sa asculte cainii nici ceea ce aud,...cei care iti cer petarde sa pocneasca in goana ca -deh!- sa-i stie jivina de frica,...ar trebui abandonati definitiv. Fac mult mai mult rau vanatorii decat 10 sau 20 de caini la un loc. Sunt de acord si cu Dumitru dar si cu Cristib, Bebe si Silviu pun corect problema diferentierii stilului si locului de vanatoare,...Bila spune foarte corect ceea ce spune. Depinde cum practici ori cum esti silit de imprejurari sa practici vanatoarea la goana. Un lucru e sigur, din perspectiva mea: cresteti caini cu sange bun de vanator si duceti-i la vanatoare. Fara ei vanatoarea e trista. Fara ei,...vanatoarea la goana e urata, indiferent cate remorci ati incarca cu mistretii impuscati intr-o zi. Cel care nu se simte in Rai atunci cand isi aude cainele latrand la mistret in goana sa se lase de vanatoarea de mistret. Sa aleaga Iadul comoditatii si al nepasarii. Asta se poate face mult mai usor decat efortul de a intelege , cum spun unii, de ce "iar vine asta cu javrele lui la vanatoare!". E ca in iubire,...cu sila nu se poate, sau daca e posibil, atunci sigur e viol.

Vin Iun 21, 2013 1:14 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

soring scrie:
Cel care nu se simte in Rai atunci cand isi aude cainele latrand la mistret in goana sa se lase de vanatoarea de mistret. Sa aleaga Iadul comoditatii si al nepasarii. Asta se poate face mult mai usor decat efortul de a intelege , cum spun unii, de ce "iar vine asta cu javrele lui la vanatoare!".

Mai frumos de atat nu stiu cu se poate descrie...

Vin Iun 21, 2013 2:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu un numar mare de caini la vanatoare "saraceste" fondul,daca e liniste si mancare in extra sezon,raman porcii in fond.La noi in zona cum zicea si Silviu la orice grupa se vaneaza cu un numar mare de caini,e adevarat ca din aia poate 5-6 sunt buni,restul tineret si de "ornament" :).Eu nu inteleg un lucru,daca la o grupa se vaneaza numai cu 2-3 caini,restul vanatorilor nu au caini,nu sunt pasionati sa creasca/formeze un caine? ??? . Daca persona respectica care are cainii nu poate sa vina 2-3 weekenduri la vanatoare,ce naiba,nu se mai face vanatoare?

Vin Iun 21, 2013 9:55 pm
Membru important
Membru important

Sunt oameni care nu au caini ca nu au unde sa-i tina sau pur si simplu nu le plac.
Deranjant e atunci cand, cainii pleaca cu porcii si trebuie sa-i astepti dar se gaseste cate un destept sa comenteze si sa se agite ca sa facem alta goana sau sa plecam. Din pacate am intalnit prea multe cazuri.. Daca nu ai caini macar respecta-i pe cei care au si cainii lor pentru ca iti fac vanatoarea frumoasa.
Pentru mine sa fiu vanator nu inseamna numai sa port arma, inseamna si sa cresc caini in acest sens si sa fac goana si satisfactia e mai mare cand se impusca porc la cainii mei decat daca impusc eu.

Vin Iun 21, 2013 11:16 pm
Membru important
Membru important

c-jay scrie:
Sunt oameni care nu au caini ca nu au unde sa-i tina sau pur si simplu nu le plac.
Deranjant e atunci cand, cainii pleaca cu porcii si trebuie sa-i astepti dar se gaseste cate un destept sa comenteze si sa se agite ca sa facem alta goana sau sa plecam. Din pacate am intalnit prea multe cazuri.. Daca nu ai caini macar respecta-i pe cei care au si cainii lor pentru ca iti fac vanatoarea frumoasa.
Pentru mine sa fiu vanator nu inseamna numai sa port arma, inseamna si sa cresc caini in acest sens si sa fac goana si satisfactia e mai mare cand se impusca porc la cainii mei decat daca impusc eu.

Toata stima si respectul @ C-jay,pentru ceea ce gandesti...cat despre acei oameni care "cara "in spate o arma,indiferent ca e carabina sau lisa ,eu nu-i consider vanatori ci doar "purtatori de pusca".Vanatorea la mistret dupa mine,inseamna goana,iar goana presupune obligatoriu caine.N-as putea compara niciodata bucuria oferita de impuscarea unui mistret venit din goana,insotit de caini(indiferent de numarul lor) cu cea a unuia impuscat la panda.Cu atat mai intens traiesti aceasta bucurie,cand vezi ca si cainele sau cainii tai vin cu mistretii...

Vin Iun 21, 2013 11:39 pm
Membru activ
Membru activ

Stiti care-i treaba! nu cei fara posibilitati comenteaza ,ci acei cu posibilitati! si destul de insemnate DAR!lipsiti de acei sapte ani de acasa.Ei sunt acei"stie tot"(aroganti),la care nu le mai poti face pe plac.Ei sunt cei care fac...asa! au facut...asa! si cand vine vanatul la ei, le da scoala,iar inima bate in ei, de-o auzi de la 100 de metri.Cand ii intrebi "n-a cum ii frate"? ramai crucit! de vocabular si gasesc ca scuza: ba una,ba alta, numai ei nu a-u nici o vina,cica"ma pacalit fraerul!"... .Fara comentarii,dar eu le spun ca acel fraer, a avut o clasa in plus! fata de ei.

Dum Iun 23, 2013 10:23 am
Membru activ
Membru activ

Un subiect foarte frumos,copoiul la goana este un caine foarte incapatanat iti trebuie timp si rabdare sa-l formezi sa fie un mistretar adevarat,dar si satisfactia este foarte mare atunci cand reusesti sa-l formezi sa mearga numai la mistret. Mie personal ca si vanator copoiul mi-a adus cele mai mari satisfactii,pt mine copiul este arta,nici un caine nu latra asa frumos si edificator ca si copoiul la mistret, eu prin aceasta rasa am intrat in lumea vanatorilor! Va salut de pe meleaguri straine!IUBITI COPOIUL ARDELENESC!

Dum Iun 23, 2013 8:48 pm
Membru important
Membru important

Goana este responsabila de reusita unei partide de vanatoare la mistret, la noi asa este si daca goana functioneaza perfect, standurile au si ele din postura de "ultim aparator" responsabilitatea de final, in functie de reusita standurilor ziua de vanatoare poate fi completa, toata lumea multumita sau una incheiata cu discutii despre felul in care a scapat vanatul si cata sansa a avut acesta. In timp ce standurile se tetrag in liniste, noi cei din goana care am avut "norocul" de a avea caini urmaritori, dezbatem in continuare "ratarea de final", in asteptarea cainilor...

Lun Iun 24, 2013 9:19 am
Membru important
Membru important

Scene din goana
Imagine

Mar Oct 29, 2013 9:44 am
Membru important
Membru important

cristib scrie:
Scene din goana
Imagine

e jack cu porcul?e ranit?

Mie Oct 30, 2013 10:31 am
Membru important
Membru important

Pare sa fie un godac,prins de caini si apoi scapat...

Mie Oct 30, 2013 10:38 am
Membru important
Membru important

Adi, e acelasi caine pe care-l cunosti! Purcelul nu a fost ranit si nici dupa aceasta experienta nu cred sa sufere, este unul separat dintre scroafe de catre caini dar pe acesta l-au intors in acelasi loc de unde au plecat cu el.

Mie Oct 30, 2013 11:49 am
Membru important
Membru important

marko scrie:
Pare sa fie un godac,prins de caini si apoi scapat...

Ai dreptate!
A scapat pt. ca inca nu era de recoltat.

Mie Oct 30, 2013 11:54 am
Membru important
Membru important

Sunt convins Cristi.Altfel,cel care a filmat avea posibilitatea sa traga(daca era vanator) sau chiar sa tina godacul cand era prins de caini. ;)

Mie Oct 30, 2013 12:04 pm
Membru nou
Membru nou

foarte frumoase pozele lui cristi , aproape toti copoi ... sincer nu oriunde intalnesti asa grupa care sa respecte traditia de a vana cu copoi ardelenesti . Cinste lor :imbratisare: ! imi amintesc de vechea grupa unde aveam si noi foarte multi caini la goana ( peste 20... poate chiar si peste 30 ) regula era ca fiecare sa vina cu maxim 3 caini , doar un singur vanator venea cu 4 zicand ca jagdu nu se pune la numaratoare ca ii mic si nu se vede :D , era doar o gluma facuta intre noi pt ca era unul dintre cainii de baza . In medie erau aprox 10 caini buni ( nu de fiecare data erau prezenti toti la vanatoare) , care cautau individual... pe acestia 10 ii vedeai impreuna doar daca era vorba de hartuit porcul ranit , iar ceilalti caini erau copilasii in formare ! era zona de deal ( cu platouri dar si ditamai coastele ) si munte . Chiar daca erau foarte multi caini , s-a ajuns la un efectiv foarte mare de mistret chiar si la aparitia multor ursi , cerbi , lupi si rasi !
http://www.youtube.com/watch?v=jsc7Tli_hJg in clipul acesta se vede o lectie foarte buna pt catei tineri cu dirijorul Nero, singurul caine trecut de 1 an dintre cei prezenti in clip !

Ultima oară modificat de Avantu pe Mie Noi 06, 2013 1:29 am, modificat 1 dată în total.

Mie Noi 06, 2013 1:19 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul