Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Noi 26, 2020 1:09 am

Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Cresterea si formarea copoiului ardelenesc pentru vanatoare 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj Cresterea si formarea copoiului ardelenesc pentru vanatoare
O sa discutam cu cei interesati despre pasii ce trebuie urmati pentru a avea un copoi disciplinat si cu dragoste fata de vanatul negru.

Lun Ian 24, 2011 10:11 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Cresterea si formarea copoiului ardelenesc pentru vanato
Abia astept Marius sa ne impartasesti din experienta ta.

Lun Ian 24, 2011 10:18 pm
Administrator
Administrator

Va spun ca a avea un caine bun la mistreti depinde in mare masura de cel care-l creste. Am vazut multi copoi la viata mea din diferite zone, pot sa spun ca majoritatea cainilor au calitati insa multa lume nu stie sa se poarte cu ei ca sa le puna in valoare.
Asadar dresajul, initierea cainelui depinde mult de terenul in care vanam de obicei, de ce densitate de vanat avem, daca mistretul este preponderent sau cervidele.
Apoi nu sunt de neglijat nici ceilalti caini din grupa de vanatoare. Cainii au obiceiul sa copieze, ce face unul sa faca aproape toti. Daca un caine merge dupa o capra este foarte posibil ca invatacelul nostru sa faca acelasi lucru.
Asta este pe larg. Zilele urmatoare o sa detaliez si o sa va spun cateva lucruri mai precise.

Lun Ian 24, 2011 10:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Poze si filme
Apropo de urmele de capre.
Eu personal nu cred ca-i asa de alarmant, daca merge(un pic si nu prea insistent) cainele pe urme de capre.Batranii mei spuneau ca un catel care mana caprele in tinerete, va fi bun si la mistret...Se poate interpreta bineanteles, insa nu trebuie sa uitam ca aceasta rasa draga noua a fost creata pt a goni tot ce misca(vanat mare) in padure.Pe vremea aceea goanele se facea en genere, nu selectiv ca acum.
Daca mai luam in considerare faptul ca un copoi tanar, in multe situatii intalneste urme de capre, sau chiar capriori, si mult mai rar mistreti, sa stiti ca nu e de mirare ca mai apleaca boticul la urme...
Metoda mea, care pana acum a dat rezultate(cu mici exceptii ;D ) esta ca la iesirea la goana cu catelul tanar, ii dadeam drumul mai tarziu, dupa ce caprioarele din fata goanei dispareau deja din cauza celorlalti caini si a galagiei.Apoi ii dadeam drumul si in cazul in care gaseau ceilalti caini mistretii , oricum ii ajungeau din urma, avand astfel ocazia sa faca scoala...
Normal ca teoria e usoara , iar practica mai grea, pt asta e nevoie, ca cel putin la inceputuri sa mergi cu cainele in goana...Asa invata ei...

Marius_p , eu te felicit, ai un catel de isprava, poti sa-i fi recunoscator lui mmarius pe vecie .. ;)
Respecte..

Mar Ian 25, 2011 3:23 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: Poze si filme
Cainele nu-i de la mine. ;D
Oricum, nu o sa iti fie usor sa il dezveti de acest obicei. Cainelui ii e mai usor sa fuga dupa un vanat care nu riposteaza decat sa se bage la un mistret naravas in desis. De acum inainte daca ai ocazia nu-l duce decat legat si sa-i dai drumul abia cind ceilalti caini au dat de mistret. Sau daca ati inconjurat mistretii. Si Fredy al meu mergea dupa capre dar daca mistretii erau inconjurati latra doar la mistret.
Asadar ai nevoie de rabdare si vointa. Daca nu lepoti avea mai bine nu scoate cainele. Decat sa alerge dupa capre mai bine il lasi acasa.
La primavara incerci sa faci plimbari cu el pe campuri, lesa lunga. Daca vezi ca pune nasul in urma de capra il certi si smucesti lesa, daca vede capre si schelaie si vrea sa fuga dupa ele trebuie sa fi mai ferm. Nu trebuie batut, insa totul vocii sa fie foarte grav. ;D
Chiar dus impreuna cu un caine care nu e interesat de capre. Potiincerca si cu o zgarda cu socuri acest lucru insa cainele tot in lesa sa fie la primele initieri.
Insa in tot acest timp el trebuie sa prinda gustul mistretului, pana se inchide sezonul, dus legat si dat drumul sa-i hartuiasca. Apoi dupa vanatoare sa-l lasi sa prinda de el, sa linga sange, chiar sa-i dai carnea proaspata. El vazand finalizarea in timp constientizeaza ceea ce vrem noi. ;D

Mar Ian 25, 2011 6:29 pm
Moderator
Moderator

Probabil Zen se referea la faptul ca m-ai sfatuit atunci cand am vrut sa-l iau...atunci cand da de mistreti cainii ceilalti lasa si el caprele si merge in actiune...la cateva vanatori a ratat actiune caci era ocupat prin alte parti ;D...problema este ca se duce si distanta cam mare ori alergand dupa capre, ori cautand urme...
mmarius scrie:
Insa in tot acest timp el trebuie sa prinda gustul mistretului, pana se inchide sezonul, dus legat si dat drumul sa-i hartuiasca. Apoi dupa vanatoare sa-l lasi sa prinda de el, sa linga sange, chiar sa-i dai carnea proaspata. El vazand finalizarea in timp constientizeaza ceea ce vrem noi. ;D

Gustul eu zic ca l-a prins cat de cat si chiar am procedat intocmai cum ai scris mai sus insa nu e destul de nervos pe ei...poate ca asta il va apara de eventuale accidente...miros are bun din cate am observat...eram la o vanatoare la care dupa ce am puscat un mistret am mai facut inca o goana si ca sa nu lasam mistretul in drum l-am bagat intr-o catina de langa drum...cainele a aparut putin mai tarziu caci alergase dupa mistretii ce s-au scapat...a sosit langa noi si il vad ca pune nasul in sus si incepe sa latre la marginea catinii insa fara a intra acolo...

Mar Ian 25, 2011 6:42 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu din experienta mea(putina),am observat un lucru,cainele de mic care nu are "interes" pentru cervide,nu o sa iasa un caine bun de mistret,cand ma refer la un caine bun,ma refer la acel caine care se face foarte bun de "gasit",nu un caine de "ajutor".
Ce sa zic,un caine de mistret bun,se face cu multa munca,pasiune si..........şansa.

Mar Ian 25, 2011 7:23 pm
Administrator
Administrator

Pe verde rar caine asa de tanar care sa se aventureze in desis. Iarna e alta treaba. Daca vezi ca nu e prea insistent poti sa-l bagi in echipa cu un terrier insa trebuie vazut sa nu fie prea impulsiv. ;D
De regula 1,2 sedinte ajung, urmand apoi sa-i stimulezi instinctele la vanatoare unde sa vada cit mai multi mistreti impuscati.

Mar Ian 25, 2011 11:21 pm
Membru nou
Membru nou

Nu am experienta in cresterea cainilor, insa la ultima vanatoare la mistret au fost doar 2 caini tineri fara experienta si cand le-a dat drumul au plecat cu o capra si au invartit-o prin toata padurea. Cred ca este o greseala sa vii cu un caine fara experienta fara sa ai in goana si 2-3 caini mai cu experienta. Cat despre cureaua cu socuri am vazut-o tot la un catel la o partida de vanatoare insa mi se pare un pic cam brutala, toata ziua l-a curentat din cauza ca tot pleca dupa capre

Vin Feb 18, 2011 9:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

La noi in zona,zic eu,sunt caini buni de mistret.
Daca nu ai un caine cu experienta........cam greu ii formezi la mistret pe cainii tineri,daca nu au un "model" dupa care sa se invete.
Am tot citit pe forum o chestie..."Daca vrei sa-ti scoata porcu din tufa,ia-ti terrier"
Credeti ca numai terrierii pot sa fie agresivi?

Ultima oară modificat de lechasseur_13 pe Sâm Feb 19, 2011 8:28 am, modificat 1 dată în total.

Sâm Feb 19, 2011 12:19 am
Moderator
Moderator

Eu zic ca orice caine poate sa fie agresiv asta depinzand de tempramentul lui care se formeaza pe parcurs...spre exemplu copoiul meu este agresiv numai cu alti caini pe care ii considera de nivelul lui sau superiori lui(nu suporta bracul ce-l am dar se intelege de minune cu fox-ul paznicului)...nu prezinta insa agresivitate la mistret si cred ca ar fi mai bine nici sa nu o deprinda...agresivitatea este specifica majoritatea terrier-ilor dar si acesta poate fi indepartata de la acestia intr-o mica sau mai mare masura daca se doreste...eu zic ca nu e valabila treaba cu agresivitatea si scoaterea mistretului...eu o vad numai ca pe un dezavantaj...riscul mare de a fi rupt de mistret, riscul de a se rani si chiar omora in altercatiile cu alti caini participanti la vanatoare si nu numai...am vazut asta la cainii lui Flavio cu care se descurca uneori greu atat acasa cat si la vanatoare...cand ai un caine agresiv mistretul este starnit mult mai repede si ai sanse mai mari sa-l scapi...agresivitatea se declanseaza si pe loc in momentul cand da de mistret si sunt mai multi caini care indemnandu-se prind curaj...

Sâm Feb 19, 2011 12:40 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

sal,am si yo un copoi ,are 2 ani,lam cumparat de la unu care l tinea numai in curte legat,de cand il am yo tot lam scos afara a vazut vanat mort dar nu se duce sa caute in goana merge numai dupa mine,la pisicile de casa e foarte agresiv,le omoara dak le prinde,ce ziceti am vreo sansa sa se invete la porci,capre.......ast rasp

Mar Mar 15, 2011 9:46 pm
Administrator
Administrator

Pune o poza cu el sa-l vedem.
De cit timp il duci la vanatoare?
Aveti mistreti in zona?
Cum se comporta cu ceilalti caini din grupa?
Nu e alarmant deocamdata, poate cainele nu s-a adaptat, nu s-a obisnuit cu grupa, cainii, etc. Sau poate a fost tinut rau si la tine este bine, nu vrea sa te piarda din ochi. Incearca sa-l duci la un tarc cu mistret si pune alt caine sa hartuiasca mistretul in tarc. pe el nu-l baga inauntru, vezi ce reactie are.
Mai discutam pe parcurs.

P.S. Uita de capre, orice tomberonar fuge dupa ele...

Mar Mar 15, 2011 10:03 pm
Moderator
Moderator

Un ciine de care te,, impiedici" la vinatoare ... . .nu cred ca promite prea mult!!

Cit priveste gonitul caprelor e o problema delicata si pareri diferite.Cert este ca mai toate zonele de vinatoare au capre(si nu putine)fac parte din ,,peisaj" .Cred ca pentru a avea succes in educatia copoiului trebuiesc respectate , sau mai bine zis sa tinem cont de, citeva aspecte .Sa provina ciinele din linii de copoi recunoscuti pentru lucru la mistret .Sa se faca cu el si sa insuseasca cit se poate de temeinic APELUL (vorba lui Zen sa inghete ciinele cind il chemi) .In perioada de invatat sa se evite contactul cu caprele si insistat pe urme si mistret vinat
.Lucru la tarc periodic dar nu exagerat .Si nu in ultumul rind ,,norocul" sa dai peste un ciine ce prefera mistretii .

Cei care au copoi sa fie foarte obiectivi si sa promoveze exemplarele care chiar merg cum trebuie la mistret .
Mentin parere ca linia conteaza foarte mult.
Sa ignore total caprele ,sint putine exemplare care reusesc aceasta performanta ,dar sa le abandoneze destul de repede dupa ce le identifica si sa treaca mai deoarte in cautarea mistretului este de dorit .

Mie Mar 23, 2011 11:11 am
Membru important
Membru important

Sunt putini caini tineri care intra in desime pe verde.Dar totusi sunt.Poate si prin acest lucru s-a remarcat cainele meu cand a simtit porcul intr-o suprafata de trestie destul de mare(pe langa care tocmai trecuse goana cu caprele-n catare),a intrat fara sa ezite l-a gasit si-a reusit sa aduca si restul cainilor inapoi.Cainii experimentati, sunt receptivi la latratul pe porc, lasa caprele si vin in ajutor.

Joi Oct 20, 2011 11:01 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul