Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Noi 27, 2020 4:46 am

Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Cresterea si formarea copoiului ardelenesc pentru vanatoare 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Cresterea si formarea copoiului ardelenesc pentru vanato
Si eu sunt intr-o situatie similara, o am pe Tisza de la un an. Pana la mine a fost de 2 ori in teren si nu cred ca a vazut porc. Este adevarat ca dupa ce am luat-o cand am sjuns seara in CJ, am mers la un prieten si i-am dat drumul la un purcel. Desi era stresata de pe drum, a sarit direct pe purcel. Au urmat multe iesiri in teren si la tarc. Mai bune, mai rele, mai cu porci, mai cu capre, chiar cu iepuri. 7 luni in care a fost "disparuta", am gasit-o dupa ce a avut catei. Anul trecut locul 3 la intalnirea de la Crainimat si din tomna un sezon excelen cu peste 20 de porci puscati cu ea. Interesul pentru capre este acum minim 100-200m maxim fara sa latre.
Am scris asta pentru a evidentia ca nu e tarziu la 1,5 ani, este f important sa fie scos cainele cat de mult, tarc, padure.

Sâm Feb 09, 2013 11:11 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

marius_p scrie:
Marius tu care cresti si urmaresti o selectie cat mai drastica a copoiului este normal sa gandesti astfel despre un exemplar daca promite sau nu...insa cei care isi iau un pui de mic si se trezesc ca la 1 an nu face decat sa alerge capre si sa adulmece putin mistretul nu cred ca este bine sa fie descurajat si sa traga concluzia ca acel caine nu promite nimic...sau eu cel putin asa vad situatia...copoiul meu l-am luat la 1 an...la primele vanatori impreuna cu ceilalti caini a latrat la mistret dupa care s-a apucat de alergat capre care sunt cu zecile...dar totodata am vazut ca are interese si pentru mistret si ca are "nas bun"...de multe ori m-a dezamagit caci pleca mult dupa capre...se mai suparau si ceilalti care aveau caini pentru ca ii intarata si pe ai lor...acum dupa 3 ani imi demonstreaza ca nu am gresit sa am rabdare cu el, lucrand foarte bine (din punctul meu de vedere) la mistret..a si avut material didactic bun in zona...fiecare iesire in teren nu a lipsit sa nu vada mistret si sunt constient ca asta l-a ajutat foarte mult...si acum mai alearga capre dar asta cand nu este mistret in zona si cand nu este scos mai mult timp si este foarte odihnit...ce-mi mai place la el este ca nu trebuie sa mergi cu el in goana... de multe ori ii dau drumul din stand...in goana cand merg nu sta langa mine...se mai intoarce din cand in cand cand nu da de mistret...de multe ori cand am facut zone mai mici a mirosit mistretii din marginea desisului si cand i-am dat drumul s-a dus direct la ei( acestia fiind la 2-300 m de marginea desisului)... de multe ori a gasit mistretul/turma inaintea celorlalti caini si asta poate si datorita faptului ca il ajuta fizicul si mirosul...foarte rar merge mult dupa mistret si mie asta imi place mult...o singura data a mers impreuna cu alt caine dupa un mistret pe care l-a scos pe stand si care a fost ratat...la intoarcere au dat de o casa la care era o catea in calduri...a ramas acolo peste noapte si a fost recuperat a 2-a zi in timp ce se intorcea pe drum acasa...am scris toate cele de mai sus ca sa vedeti ce inseamna pentru mine sa mearga bine la mistret...sunt constient ca nu este "profesor" dar ceea ce conteaza este ca ma pot baza pe el si ca sunt extrem de multumit de el...

am venit de la vinatoare si s-au puscat trei porci.din care unul eu.am asa o buna dispozitie ca trebuie sa spun asta: este unul din cele mai sincere,directe,obiective, clare si experimentate comentarii pe care le-am vazut pe forumul asta.nu vreau sa spun ca marius,cristi ori c-jai de dupa nu au dreptate, dar acest comentariu din care se vede intelegerea si dragostea pentru copoiul ardelenesc m-a uns la suflet.multumesc!respecte!

Sâm Feb 09, 2013 9:53 pm
Membru activ
Membru activ

am recitit azi pe ziua comentariul meu de aseara si mi-am dat seama ca eram intr-o oarecare stare de euforie ;) dupa ziua de vanatoare incit am dat drumul unor asemenea efuziuni aici pe forum. ;D
dar sper sa ma intelegeti si sa fiu iertat aici intre prieteni.
insa chiar trebuie remarcat ca in ultima vreme calitatea comentariilor de pe acest forum a crescut simtitor,poate odata cu experienta noastra.
felicitari www.copoiul-ardelenesc.ro

Imagine

Dum Feb 10, 2013 8:24 pm
Membru nou
Membru nou

aveti idee exista vr-un tarc prin zona oltului sau pe aproape, am un pui de copoi de 5 luni si l-as duce sa ia contact cu mistretul

Lun Feb 11, 2013 7:31 pm
Administrator
Administrator

Un "antrenament" cu Bobby la porumb. Daca te intalnesti cu "dulapul" asta patesti...
Imagine

Mar Aug 20, 2013 9:45 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Bine ca e doar atat..

Mar Aug 20, 2013 1:32 pm
Moderator
Moderator

A luat-o si al meu la catina pentru prima data...sper sa-i fie invatatura de minte...
Imagine

Dum Aug 25, 2013 6:26 pm
Administrator
Administrator

Pare in acelasi loc...

Dum Aug 25, 2013 7:43 pm
Moderator
Moderator

Aproape in acelasi loc...tu l-ai cusut? La al tau e putin mai mare taietura parca...al meu tanjeste putin...l-am dezinfectat bine, dat cu betadina...sa vad cum evolueaza...eventual ii bag si ceva antibiotic...sper sa se vindece repede...

Dum Aug 25, 2013 10:25 pm
Administrator
Administrator

Nu l-am cusut ca au trecut mai bine de 6 ore pana am ajuns la medic si nu am mai vrut sa chinui cainele cu anestezie generala, etc...
Antibiotic 5 zile, antiinflamatoare si spray local pe rana. Spray nu am mai pus ca se poate linge si o tine curata. Desi a fost destul de adanca si muschiul afectat se pare ca nu-l deranjeaza.

Lun Aug 26, 2013 9:13 am
Membru activ
Membru activ

Trebuie avuta mare grija cu taieturile aparent superficiale.O taietura ingusta poate fi foarte adanca(mortala).Eu am patit cu un caine care a fost taiat la gat,nu a fost mai mare de un centimetru la fuprafata, dar cand a bagat doctoru pensa m-am speriat c-o sa incapa toata,avea peste cinci centimetri adancime si de nimic nu ia atins traheea.Un prieten a pierdut una dintre cele mai valoroase femele de copoi din tara, tot printr-o taietura foarte mica.A neglijat treaba iar in dimineata urmatoare a gasit-o moarta.

Mar Aug 27, 2013 4:42 pm
Membru important
Membru important

Din generatia tanara unul din cainii care au supravietuit din intalnirile cu mistretii in culturile de porumb sau floarea soareluiImagineNegrut (cainele lui Nitu)

Joi Sep 05, 2013 8:42 pm
Administrator
Administrator

Aia da taietura! Trebuie curatata si cusuta, astfel se prinde greu. La al meu nici acum nu s-a inchis...

Joi Sep 05, 2013 10:03 pm
Membru activ
Membru activ

Daca trece de 24 de ore greu se mai vindeca prin sutura.Eventual sa se taie unpic din marginile plagii si atunci sa se efectueze sutura dupa o buna toaletare.De cat timp o are?

Joi Sep 05, 2013 10:40 pm
Membru important
Membru important

Cainele a fost curatat si cusut dupa vanatoare.In aceste cazuri este mai greu cu toaletarea ranei, cainele nu se opreste imediat dupa ce este ranit, continua urmarirea vanatului, de obicei, pana mistretul e doborat, in acest timp se aduna resturi de vegetatie in rana deschisa.

Vin Sep 06, 2013 8:42 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul