Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Aug 26, 2019 12:01 pm

Răspunde la subiect  [ 499 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Următorul
Clubul Blaser 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Clubul Blaser
Salut,
nu ajung in curand la un subler sa-ti spun exact dimensiunile...
ai aici dimensiunile originalului din legatura

Dimensions: 25 mm diameter, 43 mm lenght

Mar Aug 25, 2015 11:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Baieti, de cativa ani am trecut la Blaser, luneta cu sina, etc...Rezultatul:
1. Nu am mai trecut pe la armurier de cand am cumparat-o!
2. Trage aproape in acelasi loc cu diferite tipuri de munitie (poate am avut eu noroc...de ex cal .30-06 am reglat cu Norma Kalahari apoi am trecut la Geco Expres si Geco Plus. Nu am modificat nimic...
3. Intretinere usoara, rezistenta la apa, etc...daca o protejezi in partile metalice cu un strat extrem de fin de ulei nu ai emotii cu petele de rugina.
4. Posibilitatea de a schimba teava, posibilitatea de a schimba ansamblul de inchidere pentru stanga sau dreapta, etc... toate o fac o arma foarte usor de manuit, de asamblat, de modificat.
5. Sistemul liniar de inchidere, cursa rapida de incarcare o fac o arma excelenta pentru goana. Pentru panda nu mai vorbim, modul in care pleaca focul...
6. Am ezitat sa o cumpar datorita magaziei fixe. Dar cand a aparut R8 cu detasabila, nu am rezistat tentatiei.
O arma extraordinara!

Mie Aug 26, 2015 1:00 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Am facut azi un maner la un strungar priceput conform desenului din acea schita . Maine pun poze, l-am si brunat, si m-a costat 15 lei plus ciubuc la strungar 5 lei o bere.
rezultatul suuuupppeeerrrr. Acum merge si mai bine inchizatorul.

Mie Aug 26, 2015 8:14 pm
Membru important
Membru important

"Blaser...costurile si "nebunia" au ca limita...cerul ;D !!!"

Merita vazut acest fimulet...

https://www.youtube.com/watch?v=HKbKAezNh5c

Ca sa faci upgrade unui Blaser R8 luat din raft, pt. ca sa te califici cu succes la vanatoarea de tip Long Range,investitia nu este mica, chiar de loc .Pai sa o luam pe indelete.Pretul armei asa cum se vinde ea in acest moment in magazinele distribuitorul oficial din Romania este de aprox.3390 euro(R8 Professional).Bun.Acum sa vedem costul upgrade-ului din filmulet .
Patul GRS Blaser aprox.2430 euro(vorbesc de cel recent pus in vanzare de catre Blaser ...zic asta ca a fost la vanzare unul si fara logo-ul de la Blaser in aprox.2000 eur)+sina de tip picatinny pt. Blaser aprox.300 euro +montura Spuhr (f. necesar pt.calibrul din filmulet… .338 Lapua) aprox.400 euro + bipodul ultra usor din titan. RPS aprox.720 euro. Total = 3850 euro.
Investitia finala este = arma din raft 3390 euro+upgrade 3850 euro= 7240 euro
Luneta din film mi se pare cel putin “complicata” atunci cand se aduce in ”zero”(dar na !... sunt eu f. pretentios )… chiar cu acest pat GRS extreme de ofertant tragatorul “suplimenteaza”inaltimea coamei mobile a acestui pat modular cu aprox. 2cm…??? !!!…asta ca sa “cada” exact cu ochiul in centrul lunetei (extrem de dorit mai ales la acest tip de aplicatie) asta probabil si pt. ca sistemul optic de ochire se ridica mult prea sus din cauza monturilor.
In fine un upgrade deloc de neglijat ca si cost…si totusi este doar in apropierea “perfectiunii”!!!
…desigur daca adaugam si luneta…costul intregii povesti depaseste 10.000 euro.
Spun asta ca si proprietar de Blaser care s-a gandit la acest upgarade…cu mult inainte da aparitia acestui filmulet…si inca ma gandesc.Insa la aceste costuri nu cred ca ma voi inhama…
Rezultatul desigur este unul excelent in filmulet…chiar daca vanatorul roman nu este nevoit sa ajunga la astfel de distantante upgrade-ul respectiv imbunatateste tirul implicit reusita la vanatoare... iar din ce exprima fata lui Thomas H. chiar daca zice altceva(eu il urmaresc de ceva vreme … si ii indrum si pe altii interesati sa o faca) ”deduc” ca nu va face personal acest upgrade… niciodata(speculatie !)…si ramane la … al sau R93 cu upgrade-ul acela “soft” low cost gandit de el… care functioneaza… si la mine din cand in cand ... si trebuie sa recunosc ca de Blaser nu m-as scapa.
Blaserul R8 este o arma extreme de bine gandita inginereste , ergonomica(scurta) usor de manuit(manuirea bolt-ului),modulara,fiabila si realizat din materiale de f.buna calitate cu un inalt control al calitatii.Se pare ca producatorii stiu asta de aceea nu lasa din pret de ani buni si inca pluseaza cu un after market si mai scump…vezi doar pretul bipodului de carbon recent aparut.Si cu asta nu am spus noutati...desigur.
De aceea daca te multumesti doar cu configuratia de baza a armei pt. vanatoare practicata la noi in tara …nu ai mai vinde-o... si pt. ca alata ca ea mai este ...mai buna insa Nu!(opinie personala)

Mi-a fost indicat acest filmulet de catre @violiv…pt.ca stia ca ma incercau astefel de ganduri "vis a vis" de arma mea.

Pai chiar ca acest Blaser pt. mine (ma refer in special la modelele R93,R8)...este o belea...ma bucur ca il am si in acelasi timp ma gandesc ca trebuia sa raman la un bolt clasic... ::)

Joi Aug 27, 2015 7:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@THOR

Domn Doctor, stiti bina ca respect produsele Blaser dar sa nu uitam ca Blaser are de cele mai multe ori adaosuri nesimtite...dar brandul se plateste,nu? :dansez:

Paturile de la GRS sunt niste paturi superbe, iar in fc de modelul ales se pot indeplini si cele mai exigente cerinte.
Pe patronul de la GRS l-am cunoscut la Salzburg anul trecut si este un fost tragator de elita, un super om si omul stie ce vorbeste,iar felul in care iti vin paturile GRS in diverse pozitii si situatii chiar confirma profesionalismul omului care le-a gandit. :imbratisare:
Ei bine, aceste paturi sunt la 550 euro daca le ei de la mama lor din Norvegia si vreo 700-750 euro daca le cumperi de la vecinii nostri unguri. :)
Acum, pana la pretul cerut de Blaser de 2000 - 2430 euro e cale lunga, cam cat este un upgrade meserias la o carabina care sa traga sub 0,5 MOA constant....adica o teava smechera, un bedding fain, niste monturi faine facute pe CNC-uri cu tolerante infime si iti raman bani si de ceva munitie buna. ;)

La un moment dat am vrut sa-mi fac si eu un astfel de upgrade, problema este ca mai am de stricat ceva munitie in poligon pana sa ajung la nivelul la care un astfel de upgrade imi va fi de folos....patul GRS + bedding smecher + 200 bobite pt poligon ma duceau undeva in 1300 -1400 euro. :icon_bere:

Respecte! :respect:

Vin Aug 28, 2015 9:28 am
Moderator
Moderator

Ai uitat ca-n patul respectiv primesti si sasiul Blaser-ului si magazia cu tragaci, numa astea costand catre 1300 E.
Doar teava singura in 338 Lapua e ~2000 E.

Vin Aug 28, 2015 11:12 am
Membru important
Membru important

Salut @mexx20_ro

daca la pretul patul modelului GRS DECIMA SPORTER INLETS... folosit de Blaser si cu logoul lor ...aduni pretul cutiei de mecanisme de la Blaser(aprox.1200 de euro) plus modificarea patului(la uluc) pt. un anumit tip de montaj al bipodului(cum este la SSG 69)...si uite asa ai si ajuns la 2400 cand este vorba de Blaser R8.
De aici vine..."supararea" mea :D...
De aceea vorba lui @violiv...se poate pt. aceasta aplicatie mult mai ieftin...cu rezultate comparabile si confortul tragatorului este acelasi...
Pt. ca intr-un pat GRS balanc...oricand vei butea incastra la costuri mult mai mici un bolt clasic...de la Modelul Remmington 700 Police in sus...si vei face treaba cu o luneta pe masura...

Vin Aug 28, 2015 11:16 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Hai de mine!!! :dansez: De 2 ani tot astept să spun că mă înscriu și eu în clubul Blaser...De curând am facut rost de "timp" și am achiziționat un R8 Profesional Success Leather cal 300wm. Ca optică bugetul deocamdata nu mi-a permis decât un Docter Sight III...urmează să îmi mai iau o țeavă în 243 win și o lunetă de long range (momentan burris eliminator III am în cap)...Restul accesoriilor pe parcurs...știți voi cât de multe se pot cumpăra pentru arma aceasta și ce prețuri mici au ;D :o

Lun Oct 05, 2015 12:19 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Imagine

Lun Oct 05, 2015 12:20 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Imagine

Lun Oct 05, 2015 12:54 pm
Membru important
Membru important

Cum ziceti ca e mai bine pentru suportii de luneta, sa las luneta pe arma permanent,
Sau sa o pastrez separat intre vanatori/sezoane? Arma R93, suporti originali Blaser, cu sina.

Mie Dec 09, 2015 7:35 am
Membru activ
Membru activ

De ce s-o ții separat ? Eu la ambele țevi am lunete montate și nu le dau jos decât în momentul în care le curat.

Mar Ian 26, 2016 7:19 pm
Moderator
Moderator

Nu cred ca are vreo importanta.
Eu tin luneta separat pentru ca armele sunt cam inghesuite in dulap si ma incurca volumul ocupat de luneta. Se merita tinuta separat mai ales la transport ... lunetelor nu le face bine nici sa mearga zgaltaite pe camp intre bagaje si nici in cala de bagaje a avionului.

Am observat ca tratamentul exterior al tevilor de Blaser este superior celui aplicat suportilor. Daca nu e stearsa bine teava dupa o zi umeda nu se intampla mai nimic dar daca are si luneta pe ea suportul poate sa inceapa sa rugineasca, exact la contactul cu teava si sa lase urme.

Mie Ian 27, 2016 1:55 am
Membru important
Membru important

Blaser F16!!!
Stie cineva ceva despre noul model?
https://www.youtube.com/watch?v=Ytg6BqM3QLk
"conventional hammer system" = mecanic sau inertial?

Mar Feb 16, 2016 10:36 am
Membru important
Membru important

Tot despre lansarea lui F16: http://theshootinglife.com/blaser-f16-launch/
Numai bine.

Mar Feb 16, 2016 10:58 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 499 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Următorul