Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Sep 18, 2019 4:28 pm

Răspunde la subiect  [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Coltul incepatorului 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Coltul incepatorului
Kristi scrie:
Multumesc Nicu . Da am gresit o litera . Rectific AJVPS. Cu toate ca pana la urma nu mai conteaza cine ne ia banii.

HOTIIIII ;D ;D ;D
glumeam

Joi Aug 20, 2009 2:40 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Mesaj Răspuns: Coltul incepatorului
Anul acesta la noi taxa de examinare a fost 2000 lei .Restul nu mai conteaza.

Lun Oct 12, 2009 9:31 pm
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Răspuns: Coltul incepatorului
cosminmm scrie:
Anul acesta la noi taxa de examinare a fost 2000 lei .Restul nu mai conteaza.

2000 RON !!! pentru ce ?!?! sa inteleg ca cei care promoveaza examenul primesc cadou o scutire de cotizatie in primul an ? sau macar un IJ 18 ?

Azi sunt artagos asa ca "Restul nu mai conteaza." oare taxa de examinare include si spaga?! adica "restul" care macar asa din bun simt mai si invata nu mai conteaza?!? Poate sa ne spuna cineva care a fost procentul admisilor in urma examenului ??

De ce ma enervez? iote asa d'al dracu ma enervez cand vad ca o banala procedura de examinare costa cat un venit lunar mediu pe familie sau trei sal minime.....

De ce nu ma calmez ? pentru ca probabil o sa mai fac zob talpa la 2-3 perechi de bocanci buni pana o sa gasesc hranitoarele pline sau macar reparate (acolo unde mai exista) si sarariile cu urme de sare , sa nu mai amintesc de populari .

Si se mai si plang apoi de existenta braconierilor !! Tovarase, incepatorul acela daca nu era taxat cu 2000 RON la examinare poate avea posibilitatea asa ca pentru inceput sa ia o flinta (lisa) batrana si macar o autorizatie la mistret (asta daca iarasi trecea pe la dvs. si nu primea flit pe motiv "tu pustiule esti incepator mai mergi ceva vreme pe la grupa si apoi dupa 2-3 ani poate vorbim de o individuala sau grup restrans).

Am suparat pe cineva ? ma bucur !

Daca la dvs lucrurile se intampla sa fie altfel va rog , nu este motiv de lauda , normalitatea este fireasca , daca cumva se apropie de ce am incercat sa spun mai sus atunci .....numai binecuvantari.

Imagine

Vin Mar 18, 2011 12:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Coltul incepatorului
DAC, te lupti cu morile de vant :P

Vin Mar 18, 2011 12:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Scorpion scrie:

Hai sa o facem impreuna, ma ofer sa fiu Dapple ;D

Imagine

Vin Mar 18, 2011 12:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Nu vrei sa fii Sancho Panza? ;D ;D

Vin Mar 18, 2011 12:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Scorpion scrie:
Mai discutam anul viitor la inceput,sau daca nu,peste citiva ani,nu acum,si atunci as fi curios ce vor face ,,shafii aia marii din filiale'' ! >:(

Vin Mar 18, 2011 6:58 pm
Membru nou
Membru nou

Maestre Violiv,respecte,si jos palaria in fata omului Violiv, si a celui ce stie atat de multe,si cu sfatul sau ajuta pe cei care cer ajutor.Cu ce arme ar trebui sa incep vanatoarea ca prospat vanator.Respecte Violiv.

Lun Mai 23, 2011 6:25 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Arma íi arma, o incadrare in "arme pentru incepatori" si "arme pentru veterani" imi ieste noua. Cel putin pe partea technica nu imi pot da seama unde sar putea trage o linie intre aceste doua categori ???
O carabina intrun calibru mai universal si o lisa, restul depinde in primul rind de buzunarul tau si nu de statutul de incepator sau veteran ;)

Lun Mai 23, 2011 8:13 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Ca incepator practic nu prea stii ce-ti trebe. Ai doua variante "extreme" si inca un saculet de "intermediare".
Statistic determinat e foarte putin probabil sa nimeresti din start o arma lisa care sa-ti pice perfect. Practic e si foarte greu sa gasesti pe cineva care sa aiba ochiul atat de format incat sa te ia de manuta si sa-ti gaseasca arma cea mai potrivita. In aceasta situatiie, cele doua extreme de care pomeneam ar fi:
- ieftin de tot, s-h cu o urma de viata, cu care sa tragi 1000 cartuse pana vezi ce-i lipseste si afli singurel ce-ti trebe. Exista riscul (ca si la invatatul scrisului pe tastatura..."cu doua degete" - fara profesor) sa te adaptezi la arma respectiva si sa capeti niste deprinderi proaste de care sa scapi foarte greu ulterior

- o "cale batuta" care, chiar daca presupune o investitie mai mare initial, are o rata de succes mai buna si se amortizeaza la distanta. Adica, o arma cu posibilitati cat mai multe de ajustare la tragator. Juxtapuse nu exista asa, bock-urile sunt scumpe ca naiba asa ca ramane o semi moderna cu kit de ajustare a patului. Practic poti sa dai cu banul intre cele existente in magazine ca fac acelasi lucru.

Dupa mine, "kit-ul" incepatorului cu posibilitati ar fi: lisa = Vinci; ghintuita = ARGO (de preferat varianta Confortech, R1 E, in 30-06, teava de 56) + Eotech. Mergi la sigur si multa vreme n-o sa mai vrei altceva .... decat de dragul armelor, nu de necesitate.

Cu pusculita mai mica trebe sa iei o decizie hotaratoare majora: juxtapusa sau bock-semi (astea din urma cam merg impreuna la caracteristici de tras). Sa ai in vedere ca formarea pe juxtapusa presupune o acomodare de multe ori greoaie la altceva. Ai la dispozitie cand si cand "clasice in viata" cum e Ij-ul 58, arma care pica bine mai oricui cu dimensiuni Standard +/- 2 deviatii, la pret mic si inca in stare de functionare sau foarte usor "intineribile".
MP-ul 153 ca si Ij-ul bock nu sunt chiar cele mai potrivite incepatorilor, croiul fiind mai ciudat.
Ofertele s-h sunt alta alternativa dar e de preferat "sa tii cu dinti" de posibilitatea de a o testa inainte de achizitie sau sa urmezi una din caile batute deja, verificate de-a lungul anilor in ceea ce priveste corectitudinea vanzatorilor.

Mar Mai 24, 2011 8:33 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

O părere va rog frumos Steyr pro hunter hevy barrel,Blaser r93,Sako quad heavy barrel,tikka t3 varmint,ce ați alege bine inteles in cal 308.astept păreri.Cu respect.

Mie Noi 30, 2011 9:18 pm
Membru important
Membru important

gergely catalin scrie:
O părere va rog frumos Steyr pro hunter hevy barrel,Blaser r93,Sako quad heavy barrel,tikka t3 varmint,ce ați alege bine inteles in cal 308.astept păreri.Cu respect.

Imi cer scuze dar cred ca lista dvs . nu este tocmai corecta .

Steyr pro hunter hevy barrel - personal nu cred ca se vinde cu heavy barrel
Sako quad heavy barrel - este in calibre mici nicidecum in .308

Ne interesam un pic mai mult si cu mai multa atentie? ;D

Ne puteti comunica scopul in care doriti a folosi arma ? distante, vanat, tipul vanatorii,tipul zonei (relief , vegetatie) in care doriti sa o folositi?

Pana atunci probabil Blaser raspunde cerintelor dvs. adica are tevi de schimb de toate tipurile si "greutati" diferite si in multeeee calibre.

Numai bine.

Imagine

Mie Noi 30, 2011 10:38 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Sa stiti ca asa am crezut si eu in legatura cu steyr dar am gasit in ungaria la un magazin la 1750 euro heavy barrel sau o fi ceva greseala de a lor.in legatura cu sako aveti dreptate.Arma va fi folosita la mistret,cerb,caprior..deci vanat mare in zona de deal si campie,pentru padure/goana o sa fie dotata cu aimpoint,iar luneta va fi un IOR 3-18x50 sau 4-14x50..ajung detaliile?cu respect!

Joi Dec 01, 2011 2:24 pm
Moderator
Moderator

Teava grea la vanatoare n-are niciun rost. Teava subtire de la acelasi fabricant al armei trimite doua boabe in aceeasi gaura, cea grea o trimite si pe a treia, poate si a patra....e importanta numa in poligon nu in teren. Conteaza mult mai mult sa ai o masa cat mai mica si o arma cat mai manevrabila. Diferenta de masa poate fi si de 1 kg si asta e atarnat doar in fata - dezechilibru serios, mult mai greu de tras din mana, etc.
Daca ai 1750 E de Steyr mai pui 250 si iei Blaser si-ai rezolvat mai elegant. Si cu mutarea opticii dupa nevoi rezolvi mai bine cu Blaser.

In privinta opticii imi permit sa fiu rezervat la ambele modele discutate.

Joi Dec 01, 2011 7:31 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

mersii frumos de parere violiv,te rog sa imi dai o idee si pentru optica o sa o iau in calcul datorita experientei tale.cu respect.

Joi Dec 01, 2011 8:00 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 110 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul