Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Sep 22, 2019 8:36 am

Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Clubul steyr mannlicher 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Clubul steyr mannlicher
Cunning Hunter scrie:
mexx20_ro scrie:
In sfarsit intru si eu in club ;D...Steyr Pro Hunter in 9,3x62 care o sa primeasca cat de curand o luneta Docter 2,5-10x48 cu montaj EAW cu detasare rapida + un Docter 3 tot cu detasare rapida si in felul asta am un ansamblu destul de ok si pt goana dar si pt panda si dibuit. ;)
Respecte domnilor! :respect:

Flelicitari!!! :imbratisare: :icon_bere:
Te astept cu impresiile la cald dupa echipare!

Sa traiesti Cristi bace! :imbratisare: :icon_bere:
Trebuie sa facem o vanatoare impreuna sa putem povesti mai multe! :)

Cat despre arma Steyr Prohunter...inafara de catari care tre sa te straduiesti sa le poti folosii,adica tre sa sprijini bine pometele obrazului pe pat sau sa muti capul putin mai in fata, in rest arma este beton...foarte bine construita,patul de plastic este de calitate si rezistent la zgarieturi, actiunea foarte sigura (nu merge la fel de usor ca la Tikka dar este mult mai tapan) cu o nota de robustete pe care te poti baza si nici vorba de incarcat in gol deoarece cursa se simte cand este la capat si oricum inchizatorul trece cam 1 cm de capatul (baza cartusului) din inchizator si incarcarea se face extrem de sigur. Teava nu cred ca mai are nevoie de nici o prezentare este super faina si cat de curand o sa va pun si cateva grupaje...cel de fabrica cu RWS TMS este undeva la 0,4-0,5 MOA. (si DA sunt si grupaje de fabrica care sunt la 1 MOA unde nu se ating gaurile...la un 30-06 din care s-au tras Brenneke TUG-uri).

Concluzii:

Dezavantaje:
- catarile mecanice care se pot folosii doar cu ceva antrenament si daca ai auzit dinainte porcii si esti pregatit.
- greutatea (3,5 kg pt calibrele standard si 3,7 kg pt magnumuri) putin cam mare pt anumite persoane mai firave (asta poate fi si avantaj in cazul reculului generat de un calibru mai zdravan gen 300 wm, 9,3x62, 338 Federal sau 300 Weatherby Magnum)

Avantaje:
- calitatea fabricatiei de la A la Z
- pat de plastic rezistent la zgarieturi si foarte bun pt trasul pe luneta sau pe un holo montat la minim 2 cm deasupra tevii
- inghite multe munitii medii si premium (nu am testat inca dar sunt sigur ca nu vor fi probleme cu orice de la Geco in sus)
- avantajul optimizarii lungimii patului in functie de cat de gros sau subtire suntem imbracati...are trei talpici (antirecul) care se pot detasa individual din capatul patului
- actiune robusta si sigura care iti da senzatia de siguranta si incredere la fiecare armare
- siguranta (semi-rotativa) cu 3 pozitii ...1 pt blocare foc si incarcare cu functie suplimentara de blocare completa a boltu-lui, 2 pt blocarea focului dar se poate incarca cartus pe teava si 3 pt incarcare cartus pe teava si foc
- tragaci sec (foarte fain pt goana) + accelerator finut care pleaca imediat ce ai pus degetul pe el (foarte ok pt panda si dibuit cand poti sa pregatesti bine focul atunci cand ai un bipod sau un sprijin bun)

Lun Sep 16, 2013 8:07 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Cum da zapada te astept cu drag!

Lun Sep 16, 2013 12:39 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:

Merci frumos si sa sti ca este valabila si reciproca! ;) :icon_bere:

Lun Sep 16, 2013 12:45 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
Cunning Hunter scrie:

Multumesc, eu nici pe cea de sezonul trecut nu am reusit s-o onorez si regret, dar speram la vremuri mai propice!

Da ... poate ne vedem mai repede pe la @Scorpion :D

Eu sunt in rectificari bugetare cu casa momentan dar vad eu cum o scot la capat ;)

Lun Sep 16, 2013 1:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:
mexx20_ro scrie:
Cunning Hunter scrie:

Multumesc, eu nici pe cea de sezonul trecut nu am reusit s-o onorez si regret, dar speram la vremuri mai propice!

Da ... poate ne vedem mai repede pe la @Scorpion :D

Eu sunt in rectificari bugetare cu casa momentan dar vad eu cum o scot la capat ;)

Am inteles...din pacate nunta mea este exact in 26 octombrie asa ca oricat as dori sa merg la acea intalnire, ma simt nevoit sa o pandesc pe urmatoarea! ;D

Respecte! :respect:

Lun Sep 16, 2013 1:42 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
Am inteles...din pacate nunta mea este exact in 26 octombrie asa ca oricat as dori sa merg la acea intalnire, ma simt nevoit sa o pandesc pe urmatoarea! ;D

Lasa ca nu intra zilele-n sac...

PS: CASA DE PIATRA!!!

Lun Sep 16, 2013 2:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:
mexx20_ro scrie:

Lasa ca nu intra zilele-n sac...

PS: CASA DE PIATRA!!!

Multumim frumos! :icon_bere:
Multa sanatate si fericire va dorim! :) :imbratisare:

Lun Sep 16, 2013 2:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:
mexx20_ro scrie:
In sfarsit intru si eu in club ;D...Steyr Pro Hunter in 9,3x62 care o sa primeasca cat de curand o luneta Docter 2,5-10x48 cu montaj EAW cu detasare rapida + un Docter 3 tot cu detasare rapida si in felul asta am un ansamblu destul de ok si pt goana dar si pt panda si dibuit. ;)

Flelicitari!!! :imbratisare: :icon_bere:
Te astept cu impresiile la cald dupa echipare!

Revenim cu 2 - 3 parerei dupa ultima sedinta din poligon...pe vant si ploaie de nu scoteai nici dusmanul din casa (6-12 m/s...poate in momentele de pauza a rafalelor aveam un 2-4 m/s) Poza de mai jos este exact tinta din poligon unde am avut onoarea sa am alaturi 2 tragatori foarte buni si cu experienta reala de reglat la marele fix! :imbratisare:

Arma folosita: Steyr ProHunter...neagra si urata
Calibrul ales: 9,3x62 vechi dar bun
Munitia folosita: Norma Oryx 21,1 grame...poate fi si T-rex ca tot se apleaca in fata greului Oryx
Optica: Schmidt&Bender 3-12x50 cu reticul A1 gros si urat
Distanta 100 m
Primele focuri au fost trase la 50 m deoarece era proaspat montata prinderea EAW cu detasare rapida.
Grupajul final verificat de 2 tragatori diferiti: focurile 8 -9 si 10. (toate in decar)

Imagine

Imagine

Imagine

Concluzii:

1. arma trage lejer in 0,5 MOA cu Norma Oryx de 21,1 grame si probabil si cu altele gen RWS Evo sau RWS H mantel cu care a avut cam acelasi grupaj din fabrica. :puternic:

2. cu acceleratorul activat grupajul se strange binisor dar trebuie avut grija daca este frigut si se trage cu manusi deoarece este destul de fin...cum l-ai atins a si plecat! ;)

3. cu un bipod bun (a se citi un Harris) se poate trage lejer si din pozitia culcat sau din genunchi sau din fund. ;) Inclinatia patului este excelenta...este singura arma care mie personal mi s-a parut ca se poate folosi in oricare pozitie de la tras din mana la goana si pana la tras din culcat la distante mai marisoare. ;)

4. daca ar fi sa o schimb cu un Blaser R8...raspunsul este momentan un mare NU. ;D

Ultima oară modificat de mexx20_ro pe Mie Oct 16, 2013 10:25 am, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 16, 2013 10:07 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Felicitari pentru combo, pare unul foarte reusit, iti doresc sa ai numai satisfactii cu el!

Mie Oct 16, 2013 10:17 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Cunning Hunter scrie:
Felicitari pentru combo, pare unul foarte reusit, iti doresc sa ai numai satisfactii cu el!

Merci frumos Cristi...mai urmeaza un Docter 3 cu prinderea pt baza din fata de la EAW si am incheiat investitiile in arme cu glont pt coltosi! ;)
Respecte :respect:

Mie Oct 16, 2013 10:21 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Citat:
4. daca ar fi sa o schimb cu un Blaser R8...raspunsul este momentan un mare NU....

8)

Mie Oct 16, 2013 1:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

cybelle scrie:
Citat:
4. daca ar fi sa o schimb cu un Blaser R8...raspunsul este momentan un mare NU....

8)

Ovidiu, respect Blaserul dar nu imi trebuie...la mine putea fi Blaser in loc de Steyr dar nu este pt mine...il respect pt ce poate dar nu imi face cu ochiu'...nu ma atrage absolut deloc...probabil e "prea perfect" si prea sec in acelasi timp. ;) Chestie de gusturi...unii sunt cu Mercedes-ul , altii cu BMW-urile dar mie imi place Subaru sau Honda CRV. ;)

Mie Oct 16, 2013 2:20 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
cybelle scrie:
Citat:

8)

Ovidiu, respect Blaserul dar nu imi trebuie...la mine putea fi Blaser in loc de Steyr dar nu este pt mine...il respect pt ce poate dar nu imi face cu ochiu'...nu ma atrage absolut deloc...probabil e "prea perfect" si prea sec in acelasi timp. ;) Chestie de gusturi...unii sunt cu Mercedes-ul , altii cu BMW-urile dar mie imi place Subaru sau Honda CRV. ;)

Daca vrei sa vezi si sa tragi cu o arma de serie produsa de Steyr in anii 80 anunta-ma cind esti in zona sa programez o iesire in poligon .Ramine la aprecierea ta sa sa faci diferenta dintre cele 2 arme

Mie Oct 16, 2013 8:12 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
mexx20_ro scrie:
cybelle scrie:
Citat:

8)

Daca vrei sa vezi si sa tragi cu o arma de serie produsa de Steyr in anii 80 anunta-ma cind esti in zona sa programez o iesire in poligon .Ramine la aprecierea ta sa sa faci diferenta dintre cele 2 arme

Multumesc nea Radu pt invitatie dar o astfel de arma in 7x64 am vazut-o ce poate inca de anul trecut si atunci mi-a dat de gandit...si se pare ca m-am gandit bine! ;)

Mie Oct 16, 2013 11:46 pm
Moderator
Moderator

4. daca ar fi sa o schimb cu un Blaser R8...raspunsul este momentan un mare NU.

Lasa ca-ti vine tie mintea la cap .... inca n-ai incercat Succesul, vorbim dupa despre cat de bine se aseaza.

Joi Oct 17, 2013 7:27 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul