Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 21, 2019 12:49 pm

Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
C.G. Haenel 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: C.G. Haenel
Gata si prima tura de poligon. Doi tragatori, doua sisteme optice, doua munitii. (luneta a fost doar pentru poze)

Aimpoint Micro H2 a fost unul din sistemele optice folosite si Docter III celalalt.

O Leupold de goana la bani putini dar care vede bine de tot si se poarta foarte bine la distante mici si inghesuiala, chiar daca pleaca de la 1,25. Cu arma se potriveste bine, nu o ingreuneaza cine stie ce ... mai mult atarna inele IOR puse pentru poze decat luneta dar erau cele mai joase pe care le-am gasit.

Imagine

Imagine

Imagine

N-am tras si cu luneta.

Micro H 2.

Imagine

Imagine

Daca tot l-am putut testa pe lung si pe larg m-am destrabalat un pic. M-am jucat la click-uri, la distante, la munitii. Aparent a iesit ceva mai bine la grupaje cu TSX cu care am tras eu decat cu Orix cu care a tras colegul, blaserist convins ... adica nemultumit de tragaci si pozitia armei :p

Imagine

focurile din stanga au fost primele ale armei, cu cel de jos pe teava proaspat curatata bec.
Am invartit de butoane grosier si au urmat cele din extrema dreapta. Aimpoint-ul este dotat cu niste tinte speciale de reglaj, care au un caroiaj special desenat pentru valoarea click-ului la 50 m, adica vreo 5,5 mm scrie pe tinta ca ar fi. Mie nu mi-au placut pentru ca cercul central mi s-a parut prea mare pentru micul punct asa ca am folosit ceea ce folosesc de multa vreme, tinte Gamo de AC.
Incurajat de primele focuri muscate dupa "adaptarea" tevii am decis s-o iau pas cu pas sa vad cam ce poate ansamblul asa ca am dat tot cate doua click-uri si am tras cate doua focuri ... au iesit celelalte doua grupulete, progresiv mutate catre centrul tintei. M-a "uns la inima" pentru ca putine arme am gasit sa traga TSX-ul cel pacatos atat de bine.

Imagine

Am mai tras apoi din picioare, la tinte reactive (adica obisnuitele PET-uri de diferite dimensiuni) pe care le-am gaurit bine de tot pana pe la 110 m dupa care punctul devine un pic prea mare chiar si pentru unul de 1,5l.
Micro "vede" bine de tot, se aseaza la fel de bine in dreptul ochiului, nu distorsioneaza imaginea nici macar cat Docter-ul iar punctuletul e atat de finut daca-l lasi abea sa clipeasca incat permite atingerea tintelor mici-mici sau tras de grupaj la fel de bine ca o luneta.

Imagine

Docter III

Imagine

Imagine

Imagine

Colegul a vrut mortis sa incerce Orix de 18 g asa ca am trecut si la cealalta munitie si s-a purtat asa cum stiam, adica reglat in 5 focuri, cu tot cu cele de trecere.

Imagine

De-a lungul sedintei am tot schimbat munitia. La 50 m stau pe aceeasi orizontala dar decalate cu vreo 5-7 cm grupajele, cu cate un foc de trecere constant necesar in ambele sensuri. TSX-ul a fost intotdeauna pacatos la murdarirea tevii cu cuprul lui si cam stiam ca asa se poarta.

La final mi-am amintit ca are si mijloace mecanice de ochire asa ca am dat doua focuri si pe catare. Spre surprinderea mea, a fost prima arma dotata cu mecanice care a venit din fabrica suficient de bine reglata cat sa o poti folosi la 50 m. Cele doua sunt TSX-uri ... cu Orix ar fi fost chiar pe linia mediana.

Imagine

cel din dreapta tintei, marcat cu rosu, era de la alta serie.

Una peste alta s-au dus catre 50 focuri prin ea ... placuta la tras, stabila pe foc cat sa-l poti trage iute si pe al doilea si abea la al treilea trebe sa te repozitionezi un pic. Au mai incercat-o alti doi amici veniti la poligon si au ramas suprinsi de cat de usoara e si bine echilibrata e. Tinuta lejera te face sa simti bine de tot grelele Orix-uri dar talpa isi face treba atat cat trebe.
Eu aveam o oarece retinere din cauza formei ciudate a patului si a faptului ca nu pot strange degetul inelar si pe cel mic (vechiul meu accident si belele de pe urma lui) dar s-a dovedit ca si inclinarea si pistoletul foarte drept se poarta foarte bine la tentative de epolat rapid si arma se aseaza si sta in umar ca o lisa juxtapusa de pe vremuri.
Pozitia inclinata a armei in axa verticala ce se poate vedea in unele poze este datorata fotografului, care a vrut mortis sa-mi vada ochiul prin dispozitivul optic si m-a tot sucit in toate felurile ... se cam plictisea nefiind tragator (am primit reclamatii pentru pozele slabe de la descrierea armei asa ca a facut altcineva pozele de data asta).

Imagine

Eu am decis sa raman la Docter +TSX ... pentru ca deja le am si nu prea ma trage portofelul la alte achizitii.... dar dupa ce m-am tot jucat cu ea tare-tare ar merge o Pitbull deasupra, asa urate cum sunt amandoua ar face o pereche formidabila. Nu de alta dar un 4x ar exploata un pic mai bine ce poate face arma la distanta. Sa vedem ce-o mai fi pana la toamna.

Sâm Mai 21, 2016 10:46 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Si in 30-06 arata exact la fel si trage tot asa bine.

Imagine

Aceasta este tinta tip de reglaj de la Aimpoint.

Lun Mai 23, 2016 8:08 pm
Membru nou
Membru nou

Noile aparitii in magazin, varianta cu teava prevazuta cu filet la gura si fara aparate mecanice de ochire, respectiv varianta in inox, teava semigrea cu filet la gura si baza montata:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sâm Ian 07, 2017 11:32 pm
Membru nou
Membru nou

Exista variante left hand pentru aceste carabine?

Lun Ian 09, 2017 10:56 am
Membru important
Membru important

Sunt posesorii de Haenel Jaeger 10 intre membrii forumului? Ne pot impartasi din experienta practica cu aceste arme (manevrabilitate, grupaje, etc.)?
Cum apreciati acea parghie care elibereaza incarcatorul, este susceptibila sa fie agatata usor in teren de haina, rucsac si sa se deschida?

Mie Ian 09, 2019 8:52 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Semi are exact acelasi sistem de fixare a magaziei. In doua sezoane nu mi s-a intamplat sa sara singura de la locul ei magazia, mai degraba depui un pic de efort ca s-o pui la locul ei.

Mie Ian 09, 2019 3:27 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2