Switch to full style
Tot ce va trece prin cap legat de arme cu glont!
Scrie un răspuns

Modificare arma!!

Mar Oct 06, 2015 2:38 pm

Va salut! Am o mica dilema: la o arma se poate aduce modificarea de a face filet la gura tevi pt muzzel brake??? adica se poate face legal fara a avea probleme cu AEST?? Si daca se poate unde gasesc un atelier profesional???
Va multumesc!!!

Re: Modificare arma!!

Mar Oct 06, 2015 6:21 pm

Da, se poate. Nu modifica amprenta balistica, nu are nevoie de aprobare prealabila.
Mai greu cu mesterul, trebe sa fie si armurier si bine dotat tehnic. Un strungar cu un strung bun o pot face dar nu are voie sa lucreze pe arme.

Mar Oct 06, 2015 10:22 pm

Se poate face lucrarea si de catre proptietar cu o filiera, daca diametrul tevii este apropiat de cel al filetului

Mie Oct 07, 2015 7:49 am

In manualele de specialitate este ultima metoda recomandata.
Aproape ca nu exista teava cilindrica la capat. Intai trebe strunjita la dimenisunea exterioara a filetului. Apoi trebe dat filet cat se poate de perfect concentric cu axa tevii. La strung si cu comparator micrometric. Altfel mai rau faci. Cu filiera iese numa daca ai bafta sau daca nu-ti prea pasa de arma.

https://www.youtube.com/watch?v=KNnMxRnlFMM

Mie Oct 07, 2015 11:11 am

Da , ai dreptate in cazul in care ext tevii nu este concentric cu interiorul

Mie Oct 07, 2015 4:56 pm

Va multumesc Dl Viorel si dl Radu !!!! :respect: :respect: :respect: :respect:
Acuma intrebarea e daca gasesc in Romania un atelier profesional care poate sa imi faca aceasta lucrare?????

Mie Oct 07, 2015 5:57 pm

Armurierul austriac de origine din Baia-Mare.
Catrinescu in Bucuresti.

Au facut bine lucrarea. Nu stiu daca mai fac.

Mie Oct 21, 2015 7:24 pm

Ma poate ajuta cineva cu un nr. de tel. care imi poate face o asemenea lucrare ???
Ar fi prea frumos daca as gasi in vestul tari!!!
Multumesc!!!

Joi Oct 22, 2015 9:28 am

0749 124 291 Alen-baiatul armurierului Walther de la Baia Mare. Suna-l pe el pt ca este mereu la magazin/poligon. Succes! ;)

Joi Oct 22, 2015 11:15 am

ceoe scrie:Ma poate ajuta cineva cu un nr. de tel. care imi poate face o asemenea lucrare ???
Ar fi prea frumos daca as gasi in vestul tari!!!
Multumesc!!!

0746 042 957 dl Boca, lucreaza la fabrica de arme din Cugir

Dum Dec 09, 2018 8:47 pm

Va salut,
Reiau discutia din acest topic la momentul actual.
Se poate face in Romania o lucrare de calitate foarte buna?
Ce proceduri trebuie indeplinite din punct de vedere legal pentru a nu fi probleme cu BAEST?
Daca nu se poate face la noi, ce trebuie facut pentru a merge cu arma peste hotare in Ungaria sau Austria sa se fileteze teava eventual si un muzzle brake montat de acelasi armurier?
Multumesc.

Lun Dec 10, 2018 5:29 pm

Singura procedura legala este ca trebe mers la armurier. Un strungar fara autorizatie de lucrat cu arme e riscant.

Lun Dec 10, 2018 10:46 pm

La momentul acesta avem in tara un armurier care sa faca o lucrare de buna calitate?
Daca nu, se poate merge in afara tarii?

Joi Dec 13, 2018 12:30 pm

hunterboy scrie:La momentul acesta avem in tara un armurier care sa faca o lucrare de buna calitate?
Daca nu, se poate merge in afara tarii?

Si-au revenit organele de la voi? :D

Joi Dec 13, 2018 5:32 pm

otyss_68 scrie:
Si-au revenit organele de la voi? :D

As vrea eu asa minune :D
Cred ca ma imbat cu apa rece pana la urma... :D ...la ei e metastaza, asa o duc pana la capat :D
Scrie un răspuns