Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Sep 19, 2019 1:02 am

Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Ghidul lui NUSTIU in alegerea carabinei. 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Ghidul lui NUSTIU in alegerea carabinei.
Se poate targe la 5-600m cu rezultate fb si cu 243W Avantajul la acest calibru sunt cartusele ieftine

Mar Sep 03, 2013 6:51 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Detine cineva un Mauser M 12? Doresc ceva recenzii despre arma de la detinatori.Multumesc.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Vin Oct 18, 2013 9:21 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Va multumesc MULT pt. postare. Am puscat caprior la 150 m cu un dublu express Baikal 3006 (de care sunt FOARTE multumit), dar acum caut o carabina bolt pt. distante ceva mai mari (~300 m fara corectie balistica). Cred ca am gasit ceva interesant, iar postarea dvs. ma ajuta sa aleg. E vorba de Titan 6 de la Rossler (Austria), gasita la MLD Guns, la care se poate configura TOTUL (printr-un soft prin care comanzi ce vrei). Postarea dvs. imi precizeaza niste lucruri ref. la grosimea tevii (cred ca voi alege fluted, ca s-o usurez putin). De asemenea, postarea dvs. subliniaza si problema lungimii tevii. In legatura cu asta, am gasit alte postari care spun ca pt. fiecare tip de munitie exista o lungime optima a tevii, una prea lunga putand oscila prea mult (ceea ce te obliga s-o ingrosi, deci masa creste), de asemenea poate creste frecarea si obtii ef. contrar in privinta vitezei la gura tevii. Intrebare: ca indicatie generala, ce m-ati sfatui - o teava standard de 61 cm (majoritatea tabelelor balistice date de producatori specifica teava de 60 cm), sau de 65 ? La caprior folosesc munitie RWS de 9,7 g (150 grs.). La carabinele Titan se poate alege "lapped barrel" - explica ei in soft-ul de configurare ca asta inseamna o "lustruire" a tevii pe interior (reducerea rugozitatii), deci problema frecarii la o teava mai lunga e surmontata.

Vin Iul 03, 2015 9:06 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Bine ai venit printre noi!

Nu prea inteleg ce e un pic mai sus .... un ghiveci, o musaca sau un gratar de legume asortate ... sau o simpla salata de varza.

Sunt foarte convins ca intentia a fost buna dar ce-a iesit e aiurea rau.
Presupun ca ai multumit initiatorului topicului.
De aici si pana la Titan e o cale lunga iar de la configuratorul de pe site-ul firmelor ce-l au si pana la a avea arma in rastel e o cale si mai luuunga. Esti super naiv daca gandesti ca-i ca pe emag. atunci vand e vorba sa cumperi arme.

300 m fara corectii balistice?! Si noi am vrea asa ceva. Cu mare indulgenta, luand ca tinta tapul pomenit de tine, ai putea gasi ceva combinatie de calibru, proiectil, reglaj al lunetei cu care sa- l atingi pe undeva, ochind la fel, chiar daca tapul e la 50 m sau la 300 m. In general proiectile micute si foarte iuti trase din tuburi mari fata de calibru, gen 22-250 cu 3 g, 270 wsm cu 6-7 g sau 7 mm RUM ar oferi o curba cu un maxim pe la 5-7 cm pe la 150 m pentru o cadere de 5-7 cm la 300 m. Chiar si asa tot nu se poate spune ca tragi fara corectie.
Ia-o de la capat cu cititul, mai studiaza un pic datele si revino cu intrebari mai aproape de realitate.

Daca insisti in dorinta iti propun un mic pariu: eu zic ca pot lovi o tinta de dimensiunea unei coli A4, folosind arma ta in 30-06, cu munitia KS pomenita, la 300 m, de mai multe ori si mai usor decat daca tragi tu cu arma mea Sako TRG in cal. 30-378 Weatherby. Cauta pe net sa vezi ce poate 30-378 fata de 30-06, apoi .... astept un raspuns. Poate facem schimb de arme ....

Vin Iul 03, 2015 2:34 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stimate d-le "Violiv",
Sper sa NU "comit un act de lesmajestate" impardonabil ! Am citi MULTE dintre postarile dvs. si, cu toate ca (multe, dar NU toate) mi s-au parut simple postari ABUNDENTE ale cuiva care n-are cu cine comunica (sper sa nu-mi "pun in cap" mai tot forumu' - zic "mai tot" pt. c-am vazut ca sunt si altii mai "sceptici"), nu le pot nega valoarea (daca "sapi" s-o afli). Intr-adevar, intrebarea mea de tip "zarzavat" se adreseaza AUTORULUI subiectului, adica "topic"-ului (are si substantivul asta - daca stiti dvs. cei-ia aia - corespondent in l. rrrrrromnana !), nu ALTCUIVA (adica NU dvs., ca daca voiam sa aflu ceva de la dvs., va intrebam pe dvs. DIRECT). Si despre dublul express am aflat (chiar si INAINTE s-o cumpar) o GRAMADA de PROSTII de prin "topic"-urile astea...Din fericire, am fost CURIOS s-o incerc EU...Si NU a fost degeaba...Bine c-a fost un cetatean care-a scris EXACT ce-am constatat eu dup-aia, in poligon SI pe camp (ii multumesc MULT) ...Asa ca si despre ce-am intrebat eu astept o parere autorizata NU doar de timp si de prezenta prin varii forumuri...Intamplator sunt inginer si-mi castig existenta atat de pe urma numerelor (NU "cifrelor", cum "zice" toti "tzugulanii"), si mai lucrez (partial) si-n cercetare, deci primesc "lectii" doar cu "argumente beton", mai ales intr-un domeniu in care am pretentia ca NU mai sunt chiar un "novice"...Evident, pot fi contrazis, dar NU promit raspunsuri la toare "contrazicerile", pt. ca NU am timp de pierdut...Aleg EU cui mi-e util (si implicit politicos) sa raspund...Acum e o exceptie (SINGURA exceptie)...
Cu "respect"
Novicele Emil :) :)

Vin Iul 03, 2015 9:29 pm
Membru important
Membru important

ionuc scrie:
pe la noi in Ardeal e o vorba: FA CUM TE TAIE CAPUL!

emil_smeu scrie:
Aleg EU cui mi-e util (si implicit politicos) sa raspund...Acum e o exceptie (SINGURA exceptie)...
Cu "respect"

violiv scrie:
Fara alte comentarii, va rog!
Cu si mai mare "respect", avansatul in stiinta pana la genunchiul broastei, moderatorul de serviciu!

P.S. Din cand in cand e bine sa fii moderator... :D

Vin Iul 03, 2015 10:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

emil_smeu scrie:
Stimate d-le "Violiv",
Sper sa NU "comit un act de lesmajestate" impardonabil ! Am citi MULTE dintre postarile dvs. si, cu toate ca (multe, dar NU toate) mi s-au parut simple postari ABUNDENTE ale cuiva care n-are cu cine comunica (sper sa nu-mi "pun in cap" mai tot forumu' - zic "mai tot" pt. c-am vazut ca sunt si altii mai "sceptici"), nu le pot nega valoarea (daca "sapi" s-o afli). Intr-adevar, intrebarea mea de tip "zarzavat" se adreseaza AUTORULUI subiectului, adica "topic"-ului (are si substantivul asta - daca stiti dvs. cei-ia aia - corespondent in l. rrrrrromnana !), nu ALTCUIVA (adica NU dvs., ca daca voiam sa aflu ceva de la dvs., va intrebam pe dvs. DIRECT). Si despre dublul express am aflat (chiar si INAINTE s-o cumpar) o GRAMADA de PROSTII de prin "topic"-urile astea...Din fericire, am fost CURIOS s-o incerc EU...Si NU a fost degeaba...Bine c-a fost un cetatean care-a scris EXACT ce-am constatat eu dup-aia, in poligon SI pe camp (ii multumesc MULT) ...Asa ca si despre ce-am intrebat eu astept o parere autorizata NU doar de timp si de prezenta prin varii forumuri...Intamplator sunt inginer si-mi castig existenta atat de pe urma numerelor (NU "cifrelor", cum "zice" toti "tzugulanii"), si mai lucrez (partial) si-n cercetare, deci primesc "lectii" doar cu "argumente beton", mai ales intr-un domeniu in care am pretentia ca NU mai sunt chiar un "novice"...Evident, pot fi contrazis, dar NU promit raspunsuri la toare "contrazicerile", pt. ca NU am timp de pierdut...Aleg EU cui mi-e util (si implicit politicos) sa raspund...Acum e o exceptie (SINGURA exceptie)...
Cu "respect"

Domnule Emil,eu unul nu am sa va dau lectii de balistica sau armament ,este treaba dvs ce va cumparati,insa cred ca era mai potrivit daca,in primele dvs postari v-ati fi prezentat .

Sâm Iul 04, 2015 10:26 am
Membru activ
Membru activ

Bai frate, satul arde si baba se piaptana... vine omul aici si cere o parere si voi il luati cu prezentari, zarzavaturi si alte alea... daca nu puteti sa-l ajutati, macar taceti din gura...

Sâm Iul 04, 2015 1:23 pm
Moderator
Moderator

Cu parere de rau nu-i chiar asa.
vine omul aici si cere o parere
se traduce cam asa: vine omul aici si ca prima vorba rostita pune un anunt de vanzare a unei arme, mai deschide gura o data si incearca sa-si plaseze arma unui coleg forumist care incerca sa dea de o arma mai veche ce apartinuse tatului (si care subiect se discutase cu multa vreme in urma) apoi vine si spune ca e aproape perfect elucidat in privinta armei de ales, a calibrului si a munitiei si-i mai trebe un singur sfat privitor la lungimea tevii, 60 cm sau mai lunga, arma care va fi destinata citez: "pt. distante ceva mai mari (~300 m fara corectie balistica)".
De retinut ca nu se vede nicaieri in alta parte a celor scrise vreun semn de intrebare: omul e hotarat sa-si configureze o arma Rossler Titan, in cal. 30-06, sa traga cu munitie RWS KS de 9,7g si are ca singura nelamurire lungimea tevii. Din cele scrise nu se intelege nimic altceva.

RWS da datele balistice cam asa: KS 9,7 g - BC 0.298, V0 910 m/s
MRD 183m 50 m +1.2 cm; 100 m +4.0 cm; 150 m +3.0 cm; 200 m -2.3cm; 250 m -12.4 cm, respectiv 300 m -28.2 cm.

In orice lungime de teava si oricum ai regla luneta, sa tragi de la 0 la 300 m fara corectie este imposibil cu aceasta combinatie.
N-am ce face si-i raspund ca dorinta lui nu este tocmai conforma cu realitatile balisticii drept care sare de fund in sus mai ceva ca tapul si ne serveste o scurta prezentare a propriei persoane asezonata cu o sama de pareri despre persoana mea, pareri pe care are tot dreptul sa si le exprime, absolut nimic de zis in privinta asta.

Imi exercit "puterea" de a edita cele scrise de altii si corectez ceva ce ar fi starnit un pic de zazanie dar nu ma ating de cele scrise de noul forumist.

Cu speranta ca de data asta m-am facut inteles, rog din nou s-o lasam asa ca sa nu escaladam mica neintelegere si sa nu poluam inutil subiectul.

O sa-l rog personal pe initiatorul acestui topic sa-i raspunda la intrebare noului forumist ca sa putem incheia aici discutia.

@Shootgun .... ai spus un mare adevar, dupa mine aplicabil la fel de bine oricui: daca nu puteti sa-l ajutati, macar taceti din gura
Toata libertatea sa-l ajuti in mica nelamurire, public sau privat, cum doresti.

Sâm Iul 04, 2015 2:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Shootgun scrie:
Bai frate, satul arde si baba se piaptana... vine omul aici si cere o parere si voi il luati cu prezentari, zarzavaturi si alte alea... daca nu puteti sa-l ajutati, macar taceti din gura...

Nu am inteles treaba cu zarzavatul,nu vad ca problema este in a da buna ziua si a te prezenta, in ce priveste treaba cu tacutul din gura ...mai bine nu zic nimic.

Sâm Iul 04, 2015 3:29 pm
Membru important
Membru important

emil_smeu scrie:
Va multumesc MULT pt. postare. Am puscat caprior la 150 m cu un dublu express Baikal 3006 (de care sunt FOARTE multumit), dar acum caut o carabina bolt pt. distante ceva mai mari (~300 m fara corectie balistica). Cred ca am gasit ceva interesant, iar postarea dvs. ma ajuta sa aleg. E vorba de Titan 6 de la Rossler (Austria), gasita la MLD Guns, la care se poate configura TOTUL (printr-un soft prin care comanzi ce vrei). Postarea dvs. imi precizeaza niste lucruri ref. la grosimea tevii (cred ca voi alege fluted, ca s-o usurez putin). De asemenea, postarea dvs. subliniaza si problema lungimii tevii. In legatura cu asta, am gasit alte postari care spun ca pt. fiecare tip de munitie exista o lungime optima a tevii, una prea lunga putand oscila prea mult (ceea ce te obliga s-o ingrosi, deci masa creste), de asemenea poate creste frecarea si obtii ef. contrar in privinta vitezei la gura tevii. Intrebare: ca indicatie generala, ce m-ati sfatui - o teava standard de 61 cm (majoritatea tabelelor balistice date de producatori specifica teava de 60 cm), sau de 65 ? La caprior folosesc munitie RWS de 9,7 g (150 grs.). La carabinele Titan se poate alege "lapped barrel" - explica ei in soft-ul de configurare ca asta inseamna o "lustruire" a tevii pe interior (reducerea rugozitatii), deci problema frecarii la o teava mai lunga e surmontata.

Domnule profesor ,

Imi permit sa fac unele precizari/observatie la enuntul dumneavoastra .

Citat:
cred ca voi alege fluted, ca s-o usurez putin

Este firesc demersul de a incerca micsorarea masei armei prin alegerea tevii canelate (fluted) insa deoarece inteleg ca doriti ceva care sa tinda spre ideal doresc sa va avertizez cu privire la o mica problema legata de tevile fluted .

Firma Accuracy International , una dintre cele mai reputate producatoare de arme bolt-action cu destinatia precizata de tir la distanta si mare distanta nu vinde nico o arma cu tevi fluted. De ce ? Respectiva firma a facut un experiment , a montat 3 lasere pe o arma de test cu teava fluted , un laser pe teava , unul pe culata si unul pe optica , cele 3 fascicule au fost aduse in coincidenta , dupa serii de tragere s-a constat faptul ca fasciculul emis de laserul montat pe teava nu revenea in coincidenta cu celelate doua datorita canelurilor (tevile fara caneluri nu au prezentat aceasta problema) care se pare ca produc tensiuni nedorite in corpul tevii si sub efectul temperaturilor relativ ridicate nu se dilata/contracta uniform .

Citat:
De asemenea, postarea dvs. subliniaza si problema lungimii tevii. In legatura cu asta, am gasit alte postari care spun ca pt. fiecare tip de munitie exista o lungime optima a tevii, una prea lunga putand oscila prea mult (ceea ce te obliga s-o ingrosi, deci masa creste), de asemenea poate creste frecarea si obtii ef. contrar in privinta vitezei la gura tevii. Intrebare: ca indicatie generala, ce m-ati sfatui - o teava standard de 61 cm (majoritatea tabelelor balistice date de producatori specifica teava de 60 cm), sau de 65 ?

Pentru a sustine afirmatia ca o teava este mai potrivita pentru o anumita munitie cred ca trebuie sa aveti ceva mai multe informatii pe lanaga tipul ,producatorul munitiei si lungimea tevii .

Pentru a decide "teava ideala" raportata la o anumita munitie aveti nevoie de cel putin urmatoarele date:

1. lungimea glontului - in functie de lungimea glontului pe care doriti sa-l lansati alegeti pasul ghinturilor (veti gasi referiri mai multe legate de masa glontului si nu neaparat la lungimea lui deoarece un glont greu este implicit mai lung comparat cu unul mai usor ) .

2. tipul pulberii cu care este incarcat cartusul - in functie de tipul pulberii folosite puteti calcula care este lungimea de teava in care pulberea arde in totalitate asa cum este ideal , sunt putini producatori care fac publice pulberile folosite si caracteristicile lor, RWS nu este unul dintre ei , va ramane doar sa ghiciti.

3. seating depth - sau adancimea de asezare a glontului in tubul cartusului , in functie de acest parametru puteti avea un prim indicator al posibilei compatibilitati optime sau mai putin optime intre camera cartusului si munitia aleasa . daca cei la care este permis reloadingul acest aspect nu este o problema la noi cei limitati la munitia de fabrica este un factor important . Daca camera cartusului este sapata mai scurt glontul se va lipi foarte strans de ghinturi poate chiar va fi impins in cartus cativa milimetri lucru care va creste presiunea de lucru in mod nedorit , daca camera cartusului este sapata mai adanc veti avea o presiune de lucru teoretica mai mica dar cu cat distanta de la glont la ghinturi va fi mai mare decat idealul (in general fiecare glont are niste caracteristici proprii, pentru precizie maxima marea majoritate trebuie sa fie asezate foarte aproape de ghinturi , la doar cateva zecimi de mm de acestea) cu atat mai mult aveti sansa ca munitia respectiva sa fie putin precisa din arma dumneavoastra .

Acum, sper ca va veti reviziu un pic modul de abordare adica veti renunta la "RWS de 9,7 g" (care oricum este o precizare aproximativ inutila avand in vedere ca RWS are ID Classic si KS in oferta, ambele la 9,7 grame dar cu caracteristici diferite) si veti reformula in "imi doresc sa pot trage cu aceasta arma gloante de 9.7 grame de preferinta RWS XXX" poate va ganditi si la alta munitie cu un coeficient balistic mai bun decat caramizile zburatoare RWS, lucru care va reduce corectia necesara la cei 300 m la care doriti sa trageti dumneavoastra .

Una peste alta desi reactia lui violiv a fost usor acida este oarecum justificata , desi sustineti ca nu mai sunteti un novice formularea dumneavoastra suna exact ca a unui novice , este undeva poate la nivelul notei 6 , nu esta asta o problema insa probabil ar fi momentul sa redeveniti studentul de 10 si sa stati frumos , deschis la sugestii , politicos, iscoditor si dormic de cunoastere .

Cu drag ,
Tugurlanul DAC

P.S. Cum fizica pe care sigur o cunoasteti muuult mai bine decat mine ne invata ca un corp lansat, sub influenta gravitatiei inevitabil va fi atras spre sol poate ...sper ca reevaluati datele problemei si eventual va indreptati atentia spre o luneta "spotiva" care va permite sa atingeti cu usurinta si precizie tinte aflate la 300 m si chiar mai departe .

P.P.S. Daca destinatia armei este strict vanatoare adica trageti un foc acum si urmatorul peste 3 saptamani nu trebuie sa va faceti probleme intre 60 cm sau 65 cm de teava nu sunt diferente notabile incat sa va ingrijorati pentru rezultatul vanatorii .

P.P.P.S Sa nu ma credeti ! Va rog sa verificati toate cele expuse mai sus . Va multumesc .

Imagine

Sâm Iul 04, 2015 6:46 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stimate d-le DAC,
Va multumesc mult pentru raspunsul documentat (la un asemenea raspuns speram). De asemenea, multumesc moderatorului c-a "pus o vorba buna", intru "indreptarea unui novice" :) .
Intrucat "mi-am facut temele" (atat cat m-am priceput), va rog sa binevoiti a mai pierde un pic de timp ca sa cititi "ce-a iesit"...
Referitor la firma Accuracy International, despre care nu stiam, i-am cautat sa vad si eu "ce-i cu ei" (tot m-ati indemnat dvs. "sa va verific" :) )...In site-ul lor nu am gasit articole tehnice...Cum cele semnalate de dvs. referitor la testele de stabilitate pentru tevi canelate ma interesa in mod deosebi (am aflat de la dvs. ca "fluted" se traduce asa; eu, ca ing. electronist "la baza" traducand intr-o prima faza prin "tevi cu aripioare", ca analogie cu radiatoarele de racire pentru componente elecronice de putere :) ), am dat cautare dupa cuvintele-cheie "accuracy international about (concernig) fluted barrels" (sau ceva similar, nu mai tin minte, era acum cateva nopti pe la ora 3) si am gasit niste forumuri, in care mai multa lume se referea la ce mi-ati semnalat dvs...Niste oameni care pareau de asemenea bine informati isi exprimau indoieli ca testele celor de la Accuracy International pe tevile canelate se aplica la armele de vanatoare "uzuale". De vazut: http://forum.lwrci.com/viewtopic.php?f= ... view=print
- De exemplu, un om zice asa: "I have three fluted LWRCs and my Barrett .50 is also fluted. I haven't seen these effects in my shooting and I don't put this info out there to discredit flutes in any way."
- Altul zice asa: "Wonder if they were using cryo'd barrels...and how many rounds/how hot they were getting?..................

I don't care what they say, my Short Action Custom is getting spiral fluted! "
- Iar altul "pune bomboana pe coliva":
"Looks like they ran 5000 rounds of 338 lapua firing one round every 8 seconds for 80 rounds. They let the rifle cool, ran a patch, then fired 20 more. They then repeated and gauged the barrels every 500 rounds. It says the tests took three days to run with the rifle being fired 10 hours per day. One of the outcomes of this test was removing the flutes for the above reasons. Again, as you stated, this is one companies test and we don't know all the variables. And this is a bolt action that is known for 1/2 moa. The POI shift could be to 3/4 moa, we don't know. I would wonder if .308 had the same response. Just seemed like interesting info.

Might be cool to run a test on a spiral and non-spiral REPR (with everything else the same). Not sure who has thousands of rounds of .308 lying around to blow on a test that may really mean nothing in the grand scheme of battle rifles!"
Nu traduc, ca facem aici "roman" (dvs. n-aveti nevoie, iar cine mai citeste o sa se descurce).
Prin alte forumuri (ex.: http://www.ar15.com/forums/t_6_5/402566 ... arrel.html) parerile sunt tot impartite.
Buuun, mai cautand eu despre firma asta am gasit: https://en.wikipedia.org/wiki/Accuracy_ ... tional_AWM
Aici, daca marim poza, ce vedem ? Vedem clar o carabina militara (facuta de ei) cu teava...canelataaaaa !!
In site-ul http://www.oaklandtactical.com/Accuracy ... _1075.html este prezentata Accuracy International AW .308 Win 20" Fluted Barrel (am descarcat si-un pdf despre AW rifle system, pe care vi-l pot trimite emil_smeu@physics.pub.ro)
Deci, stimate d-le DAC, "treaba" cu "deficientele tevilor canelate" e foaaaaaarte discutabila !! Oricum va multumesc pentru semnalarea problemei, ca daca nu mi-ati fi semnalat-o dvs., n-as fi acum si mai convins ca, pentru o arma de vanatoare (nu una cu care tragi in Abdulah lunetistu' 200 focuri in 8 minute), teava canelata e utila. Eu am gasit primele date despre ce inseamna si ce avantaje prezinta ea aici: http://www.snipercountry.com/articles/r ... luting.asp
Omu' care-a postat e sigur inginer (in plus are practica benchrest de 3 ani), a facut niste modelari si spune clar ce avantaje prezita acest tip de tevi. Restul e doar intuitie. Dupa articolul ala cu laserii din revista firmei ("magazine"), marturiile unor utilizatori de tevi canelate si prezentarea unor carabinele militare cu asemenea tevi, produse tot de ei, eu ce sa cred ??
Mergem mai departe.
Referitor la lungimea tevii, imi spuneti ca trebuie sa stiu mai multe date despre munitia folosita (ex.: tipul pulberii, seating depth, culoarea glontului :) ), pe care firmele nu le indica :). Intreb si eu (ca novicii): pai atunci ?? Imi mai spuneti: "Acum, sper ca va veti reviziu un pic modul de abordare adica veti renunta la "RWS de 9,7 g" (care oricum este o precizare aproximativ inutila avand in vedere ca RWS are ID Classic si KS in oferta, ambele la 9,7 grame dar cu caracteristici diferite) si veti reformula in "imi doresc sa pot trage cu aceasta arma gloante de 9.7 grame de preferinta RWS XXX..."
Pai in acelasi context, era oare util sa precizez tipul exact al munitiei tras cu alta arma (dublu express-ul, adica o cu totul alta categorie decat ce caut acum) ? Trag de 3 ani cu KS.
Mai ziceti: "...poate va ganditi si la alta munitie cu un coeficient balistic mai bun decat caramizile zburatoare RWS, lucru care va reduce corectia necesara la cei 300 m la care doriti sa trageti dumneavoastra.". Imi indicati alt producator ? Eu am vazut prin ultimul catalog Arrow munitia Wichester, care, dupa tabelele balistice publicate acolo, parea sa aiba caderi la distanta mult mai mici decat RWS. M-am dus la un magazin Arrow, la un om pe care-l cunosc, si acela mi-a spus c-au publicat din greseala toate caderile in inch si distantele in yards, fara sa faca conversia in sistemul metric. Convertite sunt chiar un pic mai proaste decat la RWS.

Prin diverse surse de pe Internet (de unde se informeaza 99,9% dintre "stiutori") am gasit aprecieri bune despre munitia Hornady, dar p-asta n-am prea gasit-o la vanzare prin tara (de ex. la Arrow), si nu m-ar distra sa-ncep sa comand p-afara (cateva cutii o data), ci as vrea sa vad ce se poate face mai bine cu munitie uzuala, pe care-o pot cumpara aici in max. 20 min.
Despre lungimea tevii dvs. imi spuneti ca 60 sau 65 cm "nu prea conteaza". Desi, asa cum am mentionat si-n prima postare, lungimea optima depinde de munitie (lucru subliniat si-n postarea dvs. initiala si-n raspunsul catre mine), am vazut ca exista, totusi, o "tendinta" (care nu face decat sa confirme ca "dilema" mea nu e "de gaga"): http://precisionrifleblog.com/2014/11/1 ... -pros-use/
Ce vedem noi aici ? Vedem ca procentul cel mai mare de utilizatori folosesc tevi de 26 inch = 66,04 cm (65 la firmele din Eu), pe locul al II-lea (la mare distanta de urmatoarele) clasandu-se cei care folosesc tevi de 24 inch = 60,96 cm (61 la firmele din Eu). Asta ma ajuta sa decid. In fond, o anumita alegere (daca poti s-o faci) reprezinta doar un experiment.
As vrea sa "atac" acum si un subiect depre care n-am intrebat in postarea care-a starnit "zarva": problema "free floating barrel", pe care eu as traduce-o drept "teava liber oscilanta", sau, mai scurt, "teava libera". Auzisem eu despre chestia asta mai demult, dar, daca tot m-am apucat acu' sa-nvat "pentru restanta" :) , am reluat subiectu' si (sper) m-am lamurit. Mai ales ca, daca ai pat de lemn (inclusiv forend-u', adica analogu' ulucului de la batranele basculante), poti "rezolva" cu niste...shmirghel (a se vedea postari pe la altii) !! Daca ai pat sintetic, nu e cazul (ca oricum nu-l poti adanci, ca pe ala de lemn)...
Am gasit (la Arrow) carabina 3006 Browning X-bolt, care mi-a placut mult. Inchizatorul (bolt-ul) se misca super-"smooth", tragaciul e super-ok (l-am incercat in magazin - e sensibil, dar nu "pleaca", totusi, la un "stranut", ca acceleratoarele de la CZ) si are cursa mica (nu ca la "batranescul" meu dublu express Baikal, pe care apesi cat "mananci o paine" niste mm pana declanseza, asa ca am antrenament bun ca sa fi puscat caprior intai la ~120 m, apoi la ~150 m - 2 buc. pan-acu', din 2010). X-bolt-ul asta e "dat pa net" ca avand "teava libera" (adica nu "sa bate cap-in-cap cu forend-ul can' tragi" - o sa verific in magazin cu niste hartii). Ce nu ma convinge la ea e ca are teava de 56 cm (cam scurtutza), desi la testele de pe Yt facute de un armurier frantuz (https://www.youtube.com/watch?v=8IjQCyxJMpc) pare foarte ok.
O alta arma la care insa poti configura totul e Titan de la Rossler. Cei de la MLD Guns mi-au prezentat-o ca avand principalul avantaj ca se pot schimba tevile. Am cautat pe la Arrow munitie 6,5x68 si nu aveau in magazin, desi in catalog apare. De ce asta ? Pentru ca are in tabele caderea la 300 m jumate cat alte calibre si ajunge (cu prisosinta) la capriora, eu ne-aspirand mai mult decat la mistret mic, dar nu asa departe. Cum insa eu n-am mijloace si timp sa caut munitii "rare" pe la noi, o sa raman (cred) pe "popularul" 3006 (mai ales ca se zice tot "pa net" ca astea mai grele au deviatia la vant "windage" mai mica decat alea mai "svelte", si "merge" si la un mistret mai godac). In plus, avantajul la carabina Titan (6) e - repet - ca poti configura tot. Ei nu zic nimic despre "teava libera", dar prin postarile pe Yt e "data"-n 1/2 moa. Incat nu stiu daca "teava libera" sau ne-libera conteaza foarte mult (aici imi permit si eu, ca si dvs. d-le DAC, sa fiu vag, deoarece nu stiu prea mult, incat raspunsul pe care-l pot da la intrebarea "e alba sau neagra ?" e tot "da", sau "nu", adica tot aia :) ).
Asa ca, d.p.d.v. tehnic, cu toate "invatamintele" de pan-acu' (gasite de mine sau gasite de altii "pa net", inclusiv dvs.), specificatia pt. ce-as vrea "suna" cam asa:
- fie Browning X-bolt cal. 3006 cu pat sintetic (La Arrow aprox. 4900 lei), teava 56 cm, diam. 15 mm;
- fie Titan 6 cal. 3006 (?) cu pat sint., teava fluted diam 22 mm l = 65 cm, lapped, special twist rate (ghinturi indesite spre iesire). Pe configuratorul lor e mult mai scumpa ca Brow-ul.In plus, la asta (Tit) intuitia ma face sa am oarecari indoieli asupra stabilitatii in timp a pozitiei tevii fata de culata, cele 2 fiind prinse prin doar 2 suruburi. Evident, luneta e fixata pe culata. Parca as avea mai mare incredere intr-o arma cu teava solidara (sudata) pe culata...
M-am gandit initial si la o luneta cu telemetru si corectie balistica. Burris Eliminator III parea exact ce-mi trebuie, dar:
- "pleaca" de la 1799 USD;
- cand i-am intrebat "baetzii, da' daca am io o tzava mai speciala, care modifica un pic balistica, ce date bag in luneta, ca s-ar putea sa difere un pic fata de tabelele voastre ?", mi-au raspuns "da mata tel. la Customer Support". Adica "tu cumpara, apoi mai vedem" :) .
Asa ca d-aia am zis "io ca pifanii" c-as vrea la 300 m fara corectie balistica ("daca se poate" se subintelegea, pt. cine intelege chestii simple)...La Arrow am gasit o luneta cu telemetru mai simplutza, cu reglaj "la tureta" dupa distanta masurata...Trebuie sa mai vad daca are reticul de tip mil, cu gradatii jos, ca sa poti face repede o eventuala corectie balistica "la ochi", pentru ca vanatu' nu sta pe loc, in principiu, mai mult de cateva secunde si n-ai timp de sucit turete si alte suruburi si coclentzuri, ca "sa duce dracu"...
In orisice caz, "atentionarea" dvs. ca mi-ar fi utila o luneta "spotted" este foarte utila...Aici aparea intrebarea (catre oricine stie a raspunde): in poligon faci reglaj la 50 m si 100 m (eventual la 100 m tinand cont de MRD la cat este - 183 m pt. RWS 3006 KS, folost de mine pe dublu express), dar mai departe cum dracu te descurci ? Tragi p-un camp oarecare ? Vine ori padurarul/paznicul (cazul fericit), ori politia...Dupa mine e o problema "groasa"...Ma "luminati" ?
Asa ca, pana la urma, ma tem ca o sa fac fix cum m-a sfatuit cineva (dupa prima mea postare): "faci cum te taie capul". Mai ales ca, dupa toate "cursurile esperte dupe net", cam tot asta e concluzia...Eiiiii, alta era situatia daca-mi raspundea cineva ceva de genu' "ba, nea novicele da 6, iote io am tras un bax da munitie c-o arma cu tzava da 56, un bax cu una da 60 si-un bax cu una da 65 si - sa moara mama ! - nu-i nicio diferenta, parol !! Arme sau tavi da la aceeasi firma"...Da' nu-i cazu'...
Acu', ca (cel putin pentru pifanu' da minele) problema tehnica e clara, sa trecem la problema "da politete", desi, tot dupa mine, ea nu-si avea locul aici...Dar, din moment ce-a fost pomenita, iar eu am fost "tras de urechi", sa n-o lasam, totusi, ne-"atacata", in ideea ca_cei 7 ani de-acasa mai pot fi "completati" (pentru unu', pentru altu', pentru care sa poate, ca da une nu-i, nici D-zeu dragutzu' nu cere)...
Dupa intrebarea initiala, mi s-a raspuns de catre "moderator" (care, ca moderator, trebuia doar sa "modereze", dar nu s-a putut abtine sa arate "ca cine e" domnia sa ):
"Bine ai venit printre noi!

Nu prea inteleg ce e un pic mai sus .... un ghiveci, o musaca sau un gratar de legume asortate ... sau o simpla salata de varza."

Intrebare retorica: dupa o asemenea "primire", cum puteam raspunde ? Ca intrebarile mele nu erau ce-a zis "onor moderatoru' ", o demonstreaza atat raspunsul dvs. coerent (da, dar dvs. sunteti "in tema" !!), cat si reactia altora, care demonstreaza de asemenea c-am intrebat ceva "cu cap si coada" (in acest sens multumesc d-lui Shootgun). Moderatoru' ("care este", vorba lu' Vanghelie) n-a putut "produce", ca reactie la un raspuns (al d-lui Shootgun) care sugera ca eu n-am intrebat prostii, decat un tabelas cu date balistice pe care eu l-am gasit acu' 3 ani in prima cutie cu RWS-uri KS pe care-am cumparat-o. Daca stiam raspunsul la intrebarea "cum-sa-faci-sa-tragi-la-300-m-fara-corectie-balistica", postam direct raspunsul in "Ghidul lui STIU in alegerea carabinei", nu in "Ghidul lui NUSTIU in alegerea carabinei". Si scriam acolo "ba baetzi, sa alegeti carabina asa-si-asa, ca stiu io, sa moara mama !".

Iar referitor la faptul ca dvs. folositi in raspuns date personale pe care eu nu le-am facut publice pe acest site, iarasi mi se pare o chestie aiurea (evident, in raport cu ce-am fost "spalat pe creier" in cei 7 ani de-acasa ai mei). La prima citire a raspunsului dvs. mi s-a parut ceva ciudat, dar nu stiam ce. La a II-a citire am remarcat ca ma numiti "profesor". La a III-a citire am vazut ca stiti ca predau Fizica. E adevarat, eu nefolosind vreun pseudonim (de ce, ca n-am nimic de ascuns ??), numele meu e "vizibil" pe net, ca "numele prostilor pe toate gardurile". Totusi, sa arati unuia ceva de genul "ba, baiete, noi stim si ce lapte ai supt si de unde :) aminteste de "baetzii cu ochi albastri si costum tip"...Daca sunteti dintre aia, nu pot sa zic decat "sarviciili ie cu noi, traiasca sarviciili !!", ca "ie baetzi folositori, ca doctorii, nu ne putem lipsi da iei in lumea da azi care este"...Pt. curiosi (daca acu' sunt, ca n-am ce ascunde): http://www.physics.pub.ro/Cat_Fizica_1/ ... tament.htm. Pot da fara probleme (cui vrea) si culoarea pantofilor, culoarea preferata a sosetelor, si alte preferinte :), ca-ntre "baetzi" (desi am 59 "batutzi") ...

Si-n final: "gust foarte amar", domnule...Credeam io in naivitatea mea ca membrii noi care cer ajutor sunt indrumati cu bunavointa si rabdare, nu ca sunt "luati" la "per tu" (mai lipsea "ma" si "ba"), cu "ghiveciuri, musacale, salata de varza"...Ma tem c-am nimerit nu intr-un site "liber" ai unei "bresle boieresti", ci intr-unul in care trebuie sa ceri "aviz" de "intrare", cum am patit io la tara c-un nene beat de tzuica in fiecare juma' de zi care mi-a zis "ei, daca ne-ntreba pe noi can' ai cumparat, ne mai gandeam", cand i-am inchis santu' de drenaj de la grajd ce trecea prin curtea mea...

Emil- novicele da 6 carele aspira si el la un 7 "muncit" :)

Joi Iul 09, 2015 1:36 am
Moderator
Moderator

Fara s-o lungim prea mult cu politeturile.
Personal am avut o mare (si placuta, de ce sa nu recunosc) surpriza, atunci cand dupa prima postare a urmat a doua. Desi caustica, facea dovada de elocventa, de capacitatea de a aseza cuvintele intr-o propozitie si propozitiile in fraze, de a expune ideile astfel incat sa fie intelese de interlocutori.
La fel de sincer, am asteptat si un raspuns la postarea lui @DAC. Si se dovedeste ca interlocutorul poate mult mai mult decat a aratat in debut.
Fara suparare dar cred ca si autorul daca ar reciti cu atentie si-ar da o nota micuta-micuta la prima.
Ca sa inchei cu partea asta: suficient de multii ani ai forumului au adus pe aici si tot felul de naivi complet dar si cum zice vorba din batrani " .... destul, daca nu-i si fudul". Experinte mai multe de acest gen au aratat ca varianta cea mai buna de abordare a unei postari ca cea din debut este un raspuns pe masura, adica "la misto!". De aici incolo sunt doua variante: ori e numa fudulie si atunci respectivul paraseste forumul (de obicei dupa ceva postari ce incep injurioase) ori pricepe iute ca vanatorii sunt intai si intai mistocari, e dornic sa stie mai mult si sa-si impartaseasca nedumeririle si ramane aici mult si bine.
Imi amintesc ca prima zi a mea pe forum a declansat o vie disputa, ne-am tras un pic de urechi, am facut si bascalie si astazi sunt chiar bun prieten cu respectivul coleg si-am tras impreuna in poligon sute de cartuse desi stam exact in capete opuse ale tarii.
In concluzie, daca am gresit pe undeva eu imi cer scuze! Si urez un nou "bine ati venit!" in randul celor plini de nedumeriri in privinta armelor de foc.

Revenind la subiect, eu nu consider o rusine sa citesti ce au scris altii, mai ales atunci cand acei altii au posibilitati mult mai mari de a testa practic. Cum bine zicea cineva, odata cu era internetului accesul la cunoastere a devenit mult mai facil dar accesul la prostie a devenit nelimitat!
Trebe doar sa incerci sa discerni intre una si alta.

reluand subiectele tehnice.
1. Canelurile. Problema nu-i nici pe departe lamurita.
Intai si intai pentru ca mai nicaieri nu-i definita "precizia" care ar suferi sau s-ar imbunatati odata cu practicarea a asa ceva pe tevi. Poate fi de nivel MOA, sfert MOA sau 0,1 MOA .... ori neavand un standard de comparatie comun si parerile sunt impartite.
Apoi pentru ca o alta informatie esentiala nu prea este luata in discutie: cum au fost produse tevile si cand in acest proces au fost facute canelurile. Inainte vreme nu prea se stia ce si cum cu stres-ul, stresat-ul, obositul otelului. Astazi informatiile sunt mult mai multe si diferitele procedee de producere a tevilor produc pe otel suparari mai mici sau mai mari. Unele sunt asa de mari incat tevile trebe "destresate" :P la final. Ori de-i faci caneluri unei astfel de tevi si o tratezi la final e una pe cand sa faci caneluri, adica un stres suplimentar, unei tevi care nu trece printr-un proces de "linistire" la final e cu totul altceva.
Diametrul tevii sau "grosimea in carne". E evident ca nu-i tot aia sa faci un santuc de 1-2 mm adancime intr-un perete de 3-4 mm sau intr-unul de 10 dupa cum nu-i acelasi lucru daca faci 3 sau 13 santuri sau daca o faci octogonala, hexagonala sau chiar triunghiulara pe sectiune, ca exista si astfel de incercari de a duce la extrem "canelarea".
In privinta asa-zisei raciri mai rapide odata cu cresterea suprafetei exterioare, treaba e atat de minora si intr-un interval atat de mic de numar de focuri trase incat pentru asta chiar nu merita. Eu personal as alege o teava canelata numai si numai pentru reducerea masei totale si atunci n-as canela chiar cea mai subtire teava ci una de profil intermediar, in speranta ca voi imbina avantajele unei tevi mai grosute cu masa mai mica a tevii canelate.

In privinta lungimii.
Intai si intai nu trebuie sa confundam armele de tir cu armele de vanatoare. Pe primele le duci in remorca pana la poligon, le asezi apoi pe masa si tragi toata ziua pe cand pe ultimele le porti o zi in spate si tragi apoi o singura data, de cele mai multe ori din pozitii nu foarte confortabile. In plus, s-ar putea sa fii nevoit sa treci prin tot felul de locuri stramte, sa fii prins la inghesuiala si sa trebuiasca s-o duci iute la ochi, adica situatii in care ai nevoie de manevrabilitate.
Statistica aia cu lungimile de tevi preferate e una din multele existente. Insa tendinta ultimilor ani este de a merge la vanatoare cu tevi cat mai scurte, adica arme mai scurte si mai bine echilibrate. 56 cm sau 22" sunt cam norma astazi pentru calibre standard si foarte putini producatori mai fac tevi de 60 cm desi exista arme in 30-06 si cu varianta de teava de 70 cm. Cea mai lunga teava de glont a mea are 73 cm si cea mai scurta 50 si chiar ma gandesc la ceva si mai scurt.
Foarte multi vanatori isi aleg calibrul de folosit dupa viteza proiectilului si implicit razanta traiectoriei, tocmai din dorinta de a trage pe un interval de distante cat mai larg fara corectii de ochire. La calibrele cele mai iuti, mai ales la cele "antice" cum e si 6,5x68-ul pomenit, lungimea mare a tevii este esentiala pentru obtinerea vitezei cat mai mari la iesire. La calibrele uzuale, mai ales folosind cartuse moderne, incarcate cu pulberi noi, cu viteze de ardere adaptate tevilor mai scurte, eventualul castig in performanta este realmente infim fata de dezavantajele portului unei tevi mai lungi.
Eu personal am facut de-a lungul timpului teste in poligon, cu cronograf, pe cateva calibre, munitii diferite si arme cu lungimi de tevi diferite ba chiar pe o arma careia i-am scurtat teava. La vremea respectiva am si postat rezultatele si cred ca mai sunt pe undeva pe forum. N-am obtinut nimic in plus fata de datele deja gasite prin alte parti, doar un pic de distractie in poligon si poate ceva nervi.

O alta variabila care nu prea este luata in calcul la aceste teste este calitatea infinit mai buna a tevilor ieftine din ultimii ani, comparabila si chiar superpozabila cu a tevilor de mare precizie de acum 20 de ani. Cand a aparut Savage AXIS, o arma de buget foarte-foarte redus, pe un forum american am citit o disputa foarte aprinsa intre posesori de astfel de arma si tragatori cu experienta din arme de zece ori mai scumpe - posesorii de AXIS sustineau ca trage incredibil de bine, ceilalti ziceau ca-i imposibil. Ei bine, disputa s-a incheiat atunci cand cel mai fervent critic al AXIS-ului s-a dus si si-a cumparat una si a pus-o la treaba. A revenit in doua zile cu scuze si inca nu-i venea sa creada ca o arma de sub 300 $ poate trage la fel de bine ca una de 2000 si peste.

O chestie ce peste ocean se poate numi "constanta" este calitatea munitiei folosite. Ei pot reincarca in limte extrem de stricte ale controlului calitatii si parametrilor pe cand noi suntem limitati la munitie de magazin. Desi nu exista tot timpul in magazinele noastre, munitie americana s-a mai gasit si pe la noi. Eu am ramas cam dezamagit de calitatea fabricatiei munitiei comerciale uzuale. E drept ca-s mai ieftine decat cele europene de top dupa cum e la fel de drept ca astazi au aparut si la ei firme care incarca foarte-foarte ingrijit ... si scump.

Peste ocean s-a tras mai mereu la distante mai mari decat in Europa. Ca urmare ei au incercat sa dezvolte proiectile cu o forma cat mai propice zborului prin aer. Pe batranul continent s-a pus mult mai mult problema eficientei in tinta a focului. De asta apar diferente foarte mari de coeficienti balistici intre proiectilele europene si cele americane. Practic, proiectile europene foarte bune la zbor sunt singulare iar imensa majoritate a cartuselor europene incarcate cu proiectile bune la distanta sunt incarcate cu proiectile de peste ocean. (Apropo, Arrow nu e nici pe departe singurul magazin, munitie buna se gaseste si la altele si chiar in 6,5x68 iar catalogul editat pe hartie de ei e plin de prostioare).
Browning X-Bolt am avut. La vremea aia am si postat o recenzie pe larg, cu bunele si relele armei. Intre timp au mai trecut ani, am mai tras cu cateva si in alte calibre si concluzia mea de azi este: pacat de teava atat de buna pentru ca restul (culata, inchizator, tragaci) nu le-a iesit nici pe departe atat de bine.

Teava liber-oscilanta. Teoretic si uneori practic e buna. De ce spun uneori? Pentru ca o teava "impiedicata" sa oscileze exact la fel la fiecare foc poate trage la fel de bine ca una perfect libera. Eu am o CZ stutzen, cu teava de 50 cm, care trage oricand 1/2 MOA desi teava atinge ulucul in "n" locuri de la culata pana la gura, ba chiar are o saiba groasa de otel chiar la gura tevii prin care aceasta este fixata de uluc.
O teava asa-zis libera face mult mai rau decat una care atinge mereu la fel ulucul armei.
Ce inseamna asa-zis libera? Atunci cand ulucul armei este atat de subtire si de elastic incat o usoara presiune pe el poate sa-l faca sa atinga teava. X-Bolt-ul pomenit poseda asa ceva - e suficient sa strangi in palma un picut ulucul catre extremitatea anterioara ca sa vezi ca atinge teava. Asta inseamna ca intr-o situatie reala, atunci cand vrei sa tragi la distanta mai marisoara si incerci sa sprijini arma, daca te lasi numa un pic pe uluc acesta va atinge teava. Problema e ca proiectilele vor zbura in cu totul alta parte decat cea dorita, la X-Bolt si la 7 cm deasupra si oriunde in lateral cu tinta la numai 100 m ... asta este o alta chestie pe care am testat-o personal la mai multe arme, de la AXIS la Blaser ... si la fel de rau a iesit. (Apropo, si paturile de plastic se pot "largi" in dreptul tevii si chiar mult mai usor pentru ca-s cam goale pe interior, plasticul e doar o coaja)

Sa incercam s-o scurtam cu teoria si sa revenim la doleanta.
Asa cum scrie initiatorul topic-ului chiar din debut, e foarte bine sa ne definim intai si intai dorinta apoi sa incercam s-o explicitam pe larg, punem datele obtinute intr-un tabel si incercam sa-l comparam cu tabele care reprezinta caracterisitici ale armelor/munitiilor de pe piata.
Am inteles ca dorinta este: 300 m, cu precizie suficienta pentru un animal de pe la noi, de la vulpe in sus si cu necesitatea aplicarii unei corectii cat mai mici sau chiar deloc. Cum am mai spus, nu mi se pare deloc o dorinta aiurea. 250-300 m reprezinta o distanta fata de tinta des intalnita in teren, relativ usor de aproximat si chiar destul de exact fara mijloace electro-optice ajutatoare si relativ facil de atins cu mai orice arma+munitie de pe plaiurile noastre. In mod sigur este posibil de realizat cu Ij-ul dublu-expres in 30-06 si cu KS-ul de la RWS, eventual dotat cu o luneta de pe la 6x in sus magnificatie si chiar in mod repetat si fara foarte mare greutate.
Ca Ij-ul nu-i nici pe departe o arma comoda la tras e foarte adevarat. Sa-ti doresti ceva mai bun e iar de inteles. Insa acea explicitare a dorintelor de care am pomenit mai sus nu prea a fost pusa in practica.
Deci:- arma de tir sau arma de vanatoare?
Daca e destinata vanatorii si purtatului uneori mult, trasului din pozitii mai putin comode si cu sprijin deficitar, uneori e nevoie s-o folosesti iute si la inghesuiala atunci cerintele ar trebui sa sune cam asa:
- cat de usoara posibil
- cat de scurta posibil
- intr-un calibru potrivit speciei de vanat dorite
- munitii la dispozitie in toate magazinele, la pret decent
- cat de precisa posibil dar nu aceasta sa fie caracterisitica dominanta. Mai orice arma din raftul unui magazin dintre armele facute in ultimii 4-5 ani poate trage grupaje de cel putin 3 focuri la limita fatidicului MOA, adica absolut suficient pentru o vulpe la 300 m. In plus, din unele "concluzii" trase in ultima postare inca se vede stadiul destul de la inceput de cariera al tragatorului asadar arma ar trebui sa fie si o buna baza de formare a unui viitor tragator experimentat, adica:
- sa permita sedinte destul de lungi de poligon fara a interveni factori ca oboseala sau frica de recul
- sa aiba o precizie suficienta si sa fie dotata cu optica+monturi "beton" astfel incat sa se poata aprecia real progresul tragatorului iar deficientele sa nu poata fi imputate materialului tehnic

In lumina acestor cerinte, calibrul 30-06 nu este cel mai potrivit. Intai ca e cam prea mare, cu un recul suficient cat sa fie suparator in sedinte mai lungi, destul de scump de tras si cu putine munitii care sa ofere corectii balistice minime pana spre 300 m.
Cum nu e primul vanator cu astfel de dorinte si cum experienta s-a strans ceva si pe la noi, calibrele mai potrivite pentru invatatul trasului s-au dovedit cele din gama 5,6-6-6,5, maxim 7 mm. Apropo, in ceea ce priveste stabilitatea pe traiectorie sub influenta factorilor de mediu nu "gogoloiul" e cel mai bun ci proiectilul care ajunge cel mai repede la tinta, eventual cu cel mai bun coeficient balistic. Avand in vedere si dorinta unei traiectorii cat mai "ata", calibrul care ramane ca o alegere inteleapta aproape unica si care indeplineste toate conditiile cerute in "explicitarea dorintelor" va fi 243 W.

Cu speranta ca de aici incolo putem innoda o discutie constructiva si fara intepaturi inutile, ca argumentele in favoarea lui 243 au fost intelese si pot fi aceptate, poate reusim sa alegem si o arma ...

Joi Iul 09, 2015 8:08 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Stimate d-le Violiv,
Va multumesc pentru rabdare si pentru timpul consumat (nu "piedut", sper :) ) cu "indreptarile" la care va raspund. Sper c-am dovedit c-am inteles (asta e insa si inca discutabil !!) sa ma conformez si stilului "la misto".
Raspunsul dvs. imi este DEOSEBIT de util, intrucat imi pare sa contina MULTA experienta practica, adica ceea ce nu prea poti discerne usor informandu-te doar pe net (adica din sursa cea mai la-ndemana). Cu permisiunea dvs. (si a d-lui DAC) as ramane pe site, pt. ca stiti dvs. cum e cand "ti se pune pata" si "ai o dambla"...Oricum in viitorul apropiat NU voi avea bani pt. o pushculita noua cum imi doresc, deoarece am "sfeterisit" deja vreo 2000 E platind avansul pt. un Mitsubishi L200 (cabina dubla), masina vine curand si am de dat diferenta pana pe la 27.000 (n-am avut niciodata "la mana a II-a" si n-o sa incep acum) !! De ce asta ? Pai tot pentru vanatoare (am avut ocazia sa umblu pe camp cu o Toyota Hilux, cu ocazia celor 2 caprioare puscate) si pentru umblat pe drumuri forestiere pe unde umbla camioanele cu lemne si nu poti decat c-un offroad "adevarat"...Asa ca arma o sa mai astepte...Numa' bine, ma lamuresc si eu (cu ajutorul dvs. si-al cui mai vrea sa ma "lumineze") ce e bine...

Am inteles (sper) tot ce-mi sugerati...Vreau o arma pentru VANATOARE, cu care sa am insa curajul sa "dau" si la un 300 m...Ea ar trebui sa fie COMPLEMENTARA dublu express-ului...Ma gandisem la 6,5x68 in ideea sa fie cartusul cat mai lung, adica pulbere destula, pentru viteza initiala cat mai mare si implicit cadere cat mai mica la distanta (m-am tot uitat si pe tabele)...Inteleg insa ca "nu se mai poarta"...Daca dvs. ziceti de 243 Win, asa sa fie...

Acu' intrebarile (daca tot m-ati "starnit", o sa scapati greu de mine :) ):
1) Munitia asta (243-ul) se gaseste uzual ? La Arrow am gasit-o imdiat in catalog, o sa intreb daca e in mod curent la vanzare...De ce tot zic eu de Arrow: am 2 magazine aproape de mine, mi-e cel mai la indemana...Nu m-ar distra sa incep sa comand munitie pe la Arad sau alte orase...Dupa 243 Win mai e vreun calibru in 6-6,5 mm tot asa uzual, cu munitie ok la distanta si usor de gasit ?

2) Inteleg ca treaba cu teava liber oscilanta (ce se gaseste prin magazine, ca pe net am vazut unele de bagi degetu' intre teava si uluc) e cam tzeapa...De altfel, Rossler NU mentioneaza la Titan-urile lor c-ar avea, totusi se lauda ca-s de juma' de MOA (si tot asa zice si armurierul ala frantuz pe Yt). In acest context, repet de ce tot "sap" si configurez diverse Titan-uri 6: se poate schimba teava si nu e scumpa (~1600 lei). Dvs. stiti ceva despre ei ? http://www.titan6.com Treaba cu tevile interschimbabile (prinse doar in 2 suruburi de culata) imi genereaza insa o oarecare neliniste - daca reglezi si-n timp (adica tuburi trase) se dezaliniaza, ca luneta e pusa pe culata ??

3) Ideea unei lunete cu telemetru vi se pare ok ? Ce nu prea crez eu e ca "bat" diodele alea laser rosii de cativa mW la sute de m, cum pretind ei...Intamplarea face ca, inginer electronist specializat in optoelectronica fiind (inca de la proiectul de stat), in plus cadru didactic la Fizica din UPBu, cu "grosu' " cursurilor tot pe tema asta, m-am "jucat" cu destule diode de-astea, incat cam stiu ce pot...Sa dai banii pe-o luneta de-aia si sa constati ca telemetrul "bate" numai pana la un 200 m, cand cu banii aia luai o luneta "cinstita" (adica fara gadget-uri de-astea, eventual doar c-un punct rosu, cum am pe d. express) si BUNA, iti dai palme...

4) Cum rezolva treaba un om care vrea sa regleze la 200 yds (sau m) si sa traga la 300 m ? Poligonul Joita are 100 m si-am reglat d. express-ul ca sa aiba MRD la cat zic ei pentru RWS KS (202 yds sau 183 m) cam asa: am vazut in tabela cat tre' sa fie la 100 m (+ 4 cm) si-am pus-o acolo (adica o "carpeala", ce sa fac...). Pe camp a functionat BINE (ca-n poligon NU am avut cum sa verific), de-aia am...starnit admiratia lui Mihai Albulescu + padurarul (sau paznicul) care ne insotea cand am puscat la 150 m cu d. express-ul. Mihai e varul meu si la el pe la Slatina mai ies si eu la camp...Iar la poligonul Baneasa mi-au spus ca au max. 150 m (parca). Deci UNDE as putea regla la 200 m si trage la un 300 ?? Pe-un camp oarecare mi-e frica...Daca amortizoarele ar fi legale, ca-n Suedia (parca), as gasi un deal si-as trage, dar asa se-aude, vine imediat careva si dai de dracu...

Deocamdata nu stiu ce sa va mai intreb, dar sigur o sa-mi mai "vina"...Oricum va rapesc timp...

Emil novicele silitor
Motto: Dubito ergo cogito + restul (o sa incerc sa mi-l bag in profil, ca tot "se poarta" motto-urile si alte "ziceri" :) )

Joi Iul 09, 2015 9:51 am
Moderator
Moderator

1. 243 e unul din calibrele cele mai folosite si pe plaiurile noastre. Se gaseste aproape constant la mai orice magazin. Arrow are in oferta o garnitura aproape suficienta de cartuse, si ieftine si bune de tras mult si mai iutele sa mearga bine la 300 m. Poate ca-i lipseste un proiectil mai dur, facut pentru animalute ceva mai mari decat un tap.
Dupa el nu prea ma sunt multe optiuni. Alte 6 mm sunt de-a dreptul exotice; 6,5x55 are ceva partizani si pe la noi dar munitia e relativ raruta si calibrul e unul mai de acum peste un secol, adica ceva mai puturos; 270 winchester ar fi ultimul in lista care s-ar preta si la tras multisor pentru invatat si la balistica necesara - nu e foarte cautat pe plaiurile noastre si abea incepe sa-si spuna cuvantul iar batranul 7x64 nu prea se gaseste incarcat cu proiectile iuti si cu balistica buna. 30-06 ar fi dupa mine ultimul de ales pentru astfel de necesitati si nu pentru ca n-ar merge suficient de bine pana la 300 m si chiar mai departe ci pentru ca este relativ scump in munitii de calitate si destul de greu de tras bine, mai ales de invatacei.

2. exista un subiect deschis de mine in care enumar probabail aproape toate armele la care se pot schimba usor tevile, cu avantaje si dezavantaje. Chestia cu ramasul lunetei pe culata si scosul tevii nu-mi place nici mie dar sunt cel putin 3 modele care au dovedit ca se poate face asta aproape la perfectiune .... din pacate ceva mai scump decat Rossler. Aceasta e o firma care si-a facut o nisa de piata bine reprezentata, a crescut an de an ca oferta de arme, posibilitati de personalizare, etc. si lucreaza bine de tot. Din pacate, odata cu personalizarea creste si pretul iar daca ajungi la pret de Blaser chiar nu prea merita. Orice arma sau luneta de pe lumea asta se poate deregla, important este ca stii ca s-a dereglat inainte de a trage la 300 m in tapul vieti, ceea ce niciuna nu garanteaza.

3. exista un topic si despre telemetre si ce fac ele sau cum fac dupa cum exista sute de teste pe net. La fel ca mai in orice domeniu, pretul cam reflecta posibilitatile. Si DA! Exista lunete cu telemetru incorporat care chiar masoara foarte exact distante pana la 1 km. Treaba cu reglatul nu-i deloc asa complicata cum pare. Luate doua puncte A si B la distanta X, teoretic exista o infinitate de traiectorii care le pot uni. Daca punctele astea sunt la 3-500 m si nu tragi cu prastia sau cu racheta ghidata atunci raman mult mai putine. Cum ordinul de marime dintre ele nu este micronul si nici macar milimetrul ci in cel mai bun caz centimetrul, o traiectorie data poate fi parcursa de o mica gramajoara de proiectile, de diferite calibre si producatori si asta reduce si mai mult numarul de traiectorii posibile. In cadrul reglajului lunetei nu faci decat sa alegi din manualul acesteia una care se potriveste in cifre cat mai bine cu traiectoria proiectilului folosit de tine. In practica, reglezi arma la 100 m la fix, alegi curba balistica si verifici la o distanta mai mare, gen 250-350 m. Tot din practica, mai niciodata nu nimeresti alegerea curbei balistice corespunzatoare din prima incercare si asta pentru ca atat datele producatorilor cat si datele din manual sunt niste idealuri teoretice iar fiecare arma trage un anume cartus un pic altfel ca viteza de plecare, de ex. Insa diferenta fata de curba ideala este minima, real e suficient sa alegi intr-o gama de maxim +/- 1-2 curbe.
Cea mai simplu de folosit este Burris III. Este o luneta cinstita, ofera o "sticla" decenta, telemetrul functioneaza pana spre 800 m chiar si-n conditii mai vitrege iar corectia automata de distanta functioneaza undeva intre 450-500 m mai pentru orice calibru folosit. Daca tragatorul isi face treaba bine, glontul ajunge acolo unde zice luneta.
Un pic mai complicat de folosit dar cu o calitate a sticlei net superioara si un telemetru care masoara chiar si peste 1 km este varianta de la Zeiss. Dezavantajul este ca trebe sa invarti tu de tureta asa cum zice telemetrul, chestie care dureaza cateva secune mai mult ca la Burris dar calitatea opticii compenseaza din plin. Mai oricare alta ai alege nu prea faci alegere buna ... si optica si telemetrul scartaie serios. Toate au dezavantajul unei mase mai mari binisor decat a lunetei corespunzatoare fara telemetru.

Cat despre ordinea achizitiilor, fiecare considera in felul lui. Eu zica ca se poate merge si pe jos si vana si ca geaba ai roti daca n-ai si pusca.

Sa ajungem sa-ti iei arma si gasim unde s-o reglam si testam la distanta dorita.

P.S. 90% din discutiile teoretice si ceva practica de mai sus au rost numai si numai daca doresti sa incepi sa gauresti doze de cola la 1000 m. Chiar si AXIS-ul e in stare sa gaureasca una la 200 m usor si fara foarte mari probleme o sticla de 1,5 l pe la 300, pe incercate. Tradus in numere inseamna fatidicul MOA. Putine si adevarate exceptii sunt armele de azi care sa nu poata asta. Teorii infinite si practica si mai si incep sa fie folositoare numai daca vrei mortis sa ajungi pe la 0,25 MOA sau chiar mai jos, chestie care intr-adevar e complicata rau din orice punct de vedere ai privi. Insa in realitate nu ai nevoie de asa ceva, intervalul 0,5-1 MOA fiind absolut suficient pentru orice necesitate "vanatoreasca".

P.P.S. pun pariu ca daca te gandesti un pic o sa-ti amintesti ca ai dat de notiunea "cold bore shot" da' nu ti-a trezit suficient interes ca sa o atingi in discutii. Ei bine, dupa mine (si nu numai) chestia asta e mai importanta decat grupajul in poligon al armei. O arma care trage primul foc al zile la peste 5 cm distanta de urmatoarele (si de obicei dupa astea ultime reglezi luneta) e numa buna sa te faca sa ratezi tinta la 300 m si asta pentru ca in mod normal, la vanatoare nu tragi doua-trei focuri de incalzire apoi vizezi tinta ci porti arma 2-3 zile "uscata" ca sa tragi un singur foc. Si aici s-ar putea sa se cearna mai serios armele de pe piata .....

P.P.P.S. pe forum obisnuim sa ne adresam la persoana I singular, fara a folosi pluralul politicos sau alte formule gen "domnule". Ba chiar, de multe ori, acestea se folosesc in sens mai mult sau mai putin peiorativ sau pentru a crea o linie de demarcatie intre forumisti si persoana vizata.

Joi Iul 09, 2015 3:31 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul