Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Apr 21, 2014 4:01 am

Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
mixtele 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj mixtele
acum sa va auzim!!! :lol:

grupaje de calibre?
modele existente pe piata?
firme producatoare?
eficienta?
etc.

:roll:

Dum Oct 21, 2007 12:18 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: mixtele
nu raspunde nimeni??? :shock: :shock: :shock:

haideti fratilor, nu va coditi, ca vreau sa-mi cumpar una de acest gen, convingeti-ma! sau convingeti pe altii!!! :lol: :lol: :lol:

nu detine nimeni vreo arma in acest model??? pareri!!!

Dum Oct 21, 2007 8:48 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Se pare ca cei care folosesc mixte au fost astazi la vanatoare , nu au stat ca altii in fata calculatorului :( . Urmatoarea arma pe care o voi achizitiona eu va fi o mixta, 12-8x57JRS , 12-7x65R sau de ce nu, 16-7x57R. Mixta e foarte buna la goanele la care se trage si la vanatul mic. Cam astea ar fi si calibrele indicate ( si legale) pt mistret. Marca cea mai raspandita pe la noi este ZH-ul. Mai multe sa spuna posesorii :) .

Dum Oct 21, 2007 9:21 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Daca ai rabdare cateva zile.... vin eu cu un articol de la DWJ. :wink:

Dum Oct 21, 2007 9:28 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru important
Membru important

"nicu m." scrie:
Se pare ca cei care folosesc mixte au fost astazi la vanatoare , nu au stat ca altii in fata calculatorului :( .

recunosc....astazi am cam lenevit.... de vina a fost si vremea. in zona mea a nins puternic.

Dum Oct 21, 2007 9:50 pm
Moderator
Moderator

Din partea mea sunt extrema atinsa in materie de compromisuri facute in lumea armelor. Nu stiu care a fost prima, mixta sau drilling-ul dar au aparut in aceeasi idee - aceea de a oferi vanatorului o teava de glont intr-o singura arma, aceeasi cu care sa traga si cu alice.
Desi acum cele mai frecvente sunt in configuratii cu tevi suprapuse, au existat si mai exista si cu tevi juxtapuse.
Din punct de vedere tehnic, realizarea e un pic mai pretentioasa decat la o lisa, in special daca teava de glont este intr-un calibru mai 'sanatos'. Mai intotdeauna, teava de glont este plasata in pozitia in care solicita cel mai putin zavoarele (jos, la cele mai multe, cu rare exceptii sus - vezi ZH). In plus, necesita aparate de ochire mecanice mai precise decat sina, montura pentru eventuala optica, un tragaci mai fin pe teava de glont, eventual accelerator.
Punctul critic este realizarea convergentei tevilor. Cum cele mai multe au teava de glont jos, ochesti pe cea de sus si tragi cu cea de jos. Solutiile adoptate nu sunt multe, clasicii oferind tevi sudate integral si aranjate cat mai precis din fabrica, modernii oferind posibilitatea de ajustare a convergentei.
Ca performante, sunt sub o bolt-action mai ales daca ne raportam la pretul de achizitie, de cele mai multe ori 'semnificativ'. Exista si exceptii, intalnindu-se arme foarte precise chiar in aceste configuratii, mai ales daca glontul pleaca dintr-un calibru micut si cu precizie intrinseca buna. ZH-ul cu 5,6x50 R magnum sau 5,6x52 R, pe teava de sus, era capabil de lovituri foarte frumoase la 200 m si chiar peste. Calibrele mai mari sunt cu dedicatie 'goana' si precizia extrema nu este atat de importanta.
In ceea ce priveste combinatiile de calibre, se intalnesc cate nu-ti trec prin cap, de la cele pentru combatere cu 20 sau chiar 410 pe lisa si 22 lr sau 22 mag pe glont pana la combinatii (mai 'antice', ce-i drept) in cal 8 cu 450 nitro-expres sau mai mari.
Daca mi-as lua una? Sigur voi lua pentru ca asteapta colectia sa se completeze. Daca o voi si folosi? Putin probabil sa fie o arma de uz cotidian. Ca singura arma mi se pare nepotrivita. Ca arma de padure, sau munte, cum a fost gandita, merge. La balta chiar ca nu-i cea mai buna alegere.
O combinatie 'universala' ar fi 12/70-76 cu 7x65 R, buna la toate pe la noi dar nici un 16 cu un 7x57 R nu-i rea.

Avand in vedere limitele intrinseci ale armei, o solutie gen drilling e mai practica si a fost considerata asa de-a lungul istoriei vanatorilor, mai ales daca teava de glont este intr-un calibru mai marisor iar arma poate fi dotata si cu o teava introdusa intr-un glont calibru mai mic.

In ultimii ani, cifrele de vanzari de astfel de arme par sa ma contrazica, numarul vanatorilor care opteaza pentru o astfel de arma fiind din ce in ce mai mare chiar in tari unde nu era o 'traditie' in acest sens cum sunt Italia si Franta.

Lun Oct 22, 2007 7:39 am
Membru de onoare
Membru de onoare

"pantera roz" scrie:
"nicu m." scrie:
Se pare ca cei care folosesc mixte au fost astazi la vanatoare , nu au stat ca altii in fata calculatorului :( .

recunosc....astazi am cam lenevit.... de vina a fost si vremea. in zona mea a nins puternic.

De fapt... m-am referit la mine :twisted: . Revenind la subiect, am inteles ca Radu Bichis are o mixta interesanta, cu tevi juxtapuse. Poate ne da niste amanunte.

Lun Oct 22, 2007 6:55 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Am sa ma gandesc si eu la una.... ca astazi mi s-a urat de carat o carabina si o lisa.. impreuna cu rucsac-ul.. mi-au rupt spatele.....

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mar Oct 23, 2007 5:46 am
Administrator
Administrator

In legatura cu mixta. Prima arma achizitionata dupa lisa a fost o mixta. Totul depinde de zona unde vinezi si ce vinat vrei sa vinezi. Eu mi-am luat o mixta Sabatti, tevile de 65cm. Cu glont avea o precizie extraordinara. Singurul defect a fost ca nu am reusit sa ma obisnuiesc cu tragerea prin catare si sa gasesc o corespondenta intre breneke si glont. Din lipsa de timp bineinteles. Am avut pe ea montata o luneta 3-12x56 foarte grea si incomoda pentru goana asa ca am folosit-o exclusiv la panda. Si apoi am dat-o nefiindu-mi utila in conditiile mele.
Ce nu imi place la aceasta mixta este sistemul de montare. Care are oarecare toleranta. Si la demontarea rapida a lunetei de pe arma exista riscul sa nu iti mai bata in acelasi loc.
Deci totul de pinde de zona unde vinezi si la ce vrei sa vinezi , iar eficacitatea armei depinde de cel care o foloseste.

Mar Oct 23, 2007 9:25 am
Administrator
Administrator

Tatal meu are o mixta ij-taiga 12/76-7x57R,o are de cativa ani buni si e f multumit de ea.pot sa spun din experienta ca merge f bine si cu breneke,mai ales daca folosesti un cartus bun.poti sa dai cu ea si la 100m.
Cu glontul apar mici probleme atunci cand tragi undeva la peste 120 m,trebuie tinuta o anumita corectie,dar,dupa ce o folosesti cateva sezoane iti intra in mana de minune :wink:
un dezavantaj:e putin cam grea,cam atat.....

Mar Oct 23, 2007 9:46 am
Administrator
Administrator

Ca la orice arma iti trebuie antrenament. Un sight de genul Docter pe o mixta cred ca te-ar ajuta enorm. Bineinteles sa gasesti apoi corespondenta ideala intre glont si breneke.
Iar ca o paranteza, poate multi stiu. De ce este mai utila o arma cu glont decat o lisa la goana la mistret :idea: :?:
Viteza proiectilului fiind mai mare corectiile aplicate la distanta usuala la goana sunt aproape nule. In schimb la lisa acestea sunt esentiale, ma rog exista si cartuse cu balistica foarte buna. Dar sunt triple la pret fata de un glont de carabina.
Am o revista in care este pus fata in fata proiectilul de la lisa cu glontul de la carabina. Poate am timp si va scriu citeva amanunte. :wink: :D

Mar Oct 23, 2007 10:04 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Dupa cum am mai spus ,arma este fabricata in 1927 in cal 8x57R, cu 16 este fabricata de firma SAUER tevi KRUPP,luneta karl zeiss jena 4x28 ,cu sistem de montare,demontare rapid gen picior de porc ,este juxtapusa si mai are un rind de tevi de schimb cal16 otel KRUPP .Ghinturile sint destul de uzate ,dar inca merge bine ,tevile lise sint insa oglinda ca si cum ar fi cromate Problema sint cartusele pe care le gasesc numai la greutatea de 12,7g de la RWS .Din aceasta cauza nu am folosit-o decit la mistret ,la caprior stricind prea tare vinatul
Mai am la ea o luneta pt distanta 7 1/2x40,fabricata de SUHL(nu se mai distinge exact tipul) pe care nu am folosit-o niciodata
Tot ce am impuscat cu ea, in afara de un caprior, am impuscat fara luneta, la goana la padure ,avind putere deosebita de stopare in foc a mistretuluiCu tevi lise are 2,8 kg cu teava mixte 3,2 kg
@nicu.m

Mar Oct 23, 2007 10:28 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

GLONT SI ALICE

... Armele mixte au devenit arme tipice de panda. Tragatorul, din locul sau inalt, este echipat pentru orice eventualitate in caz ca trece prin calea lui o vulpe sau un mistret. Piata ofera atat modele si marci de mare valoare si de calitate superioara cat si modele de clasa medie ca pret si tehnologie incorporata.

... Multilateralitatea este caracteristica si punctul forte al armelor mixte moderne : este ideala ca arma de panda dar puterea ei sta in vanatul din foisor. In functie de vanatul urmarit, aceasta poate fi incarcata cu glont si cu alice sau cu glont si Brenneke in cazul in care se vaneza mistreti, sau se poate folosi o teava introdusa pentru glont mic sau mare. Pentru ca un cumparator sa-si achizitioneze o arma care sa-l satisfaca si in practica, trebuie sa tina cont de unele aspecte.

Tevi lipite sau cu vibratie libera ?

... La armele moderne mixte, tevile nu sunt lipite. La acestea teava pentru glont este cu vibratie libera iar in plus mai ofera si posibilitatea reglarii individuale fata de teava pentru alice. Avantajul consta si in faptul ca in cazul tragerilor rapide grupajul nu este afectat de incalzirea tevilor. La armele mixte cu tevile lipite, dupa tragerea mai multor focuri poate surveni modificarea grupajului. La tevile distantate tragatorul poate regla teava glontului pe centrul grupajului de alice sau pe grupajul Brenneke-ului.
Imagine
... In cazul tevilor lipite, producatorul trebuie sa aiba in vedere ce munitie va fi folosita, sa regleze si apoi sa lipeasca tevile in functie de aceasta. Dupa aceea reglajul specific folosirii unui alt tip de munitie va putea fi efectuat numai prin dezlipire, cu ajutorul unui armurier.
Pentru ca armele mixte sa fie usor de manevrat , lungimea optima a tevii este intre 55 si 60cm. Astfel arma poate fi usor manevrata si in spatiul stramt al foisorului.
De regula tragatorul ar trebui mai intai sa stabileasca grupajul Brenneke in functie de snopul de alice. Adesea diferite incercari dau rezultate diferite. Indicat ar fi stabilirea grupajului tragand la tinta de la distante de 20, 30, 40 si 50 m. Interesant ar fi de stiut daca grupajul tintei ar fi acelasi si in cazul in care se ocheste cu luneta. Armele mixte, in comparatie cu armele Drilling se prezinta foarte bine la acest capitol. De regula grupajul realizat cu mijloacele de ochire mecanice nu este diferit de cazul in care se foloseste luneta.
Important este ca pentru munitia folosita in mod curent sa se stabileasca centrul snopului de alice, la ochirea cu si fara luneta.
Imagine

Inchiderea

... Majoritatea modelelor dispun de sisteme de inchidere cu o pana glisanta, mai rar cu doua, si cu bolt conic transversal. O varianta speciala de inchizator este inchizatorul BOSS la care penele de inchidere culiseaza pe sine laterale. Datorita axelor de basculare a tevilor, nivelul acestora este foarte coborat. Numai la modelele construite clasic este folosita o combinatie bolt transversal si pene glisante - cel mai robust sistem de inchidere. Bascula poate fi dintr-un aliaj puternic din aluminiu sau din otel. La basculele din aluminiu pe suprafata de impact este montata o placuta de otel ca si intaritura suplimentara. In cazul folosirii munitiei puternice, este indicata o bascula de otel mai solida, chiar daca este mai grea.
Imagine

Armare manuala si autoarmare

... Carcasele clasice se pot clasifica in sisteme Blitz, Anson & Deeley si cele cu mecanisme laterale. Armele mixte de constructie mai simpla dispun de obicei de mecanisme de tip Blitz, care functioneaza in general foarte bine. Arcurile sunt foarte rezistente la rupere. Mecanismul Anson & Deeley este de asemenea forte fiabil. Arcurile lamelare sunt rapide si confera percutorului energia necesara. Cea mai mare parte a acestui mecanism este situat in bascula si de aceea este foarte robust. Rezistenta tragaciului la teava cu alice este in acest caz relativ mare. Mecanismele laterale de tip Holland & Holland reprezinta elita acestor mecanisme. Acestea functioneaza de regula cu arcuri lamelare care permit o rezistenta scazuta a tragaciului.
... In cazul mecanismelor cu armare manuala, tragatorul armeaza si dezarmeaza unul sau ambele mecanisme, cu ajutorul unui comutator de armare situat deasupra gatului patului. Este un mecanism foarte sigur, deoarece sistemul poate fi pastrat nearmat pana la putin timp inaintea tragerii focului, aceasta oferind o marja de siguranta in plus. Armarea si dezarmarea se realizeaza foarte silentios datorita stratului de teflon aplicat pe piesele mobile. In cazul armelor cu un singur mecanism, dupa tragerea focului se produce dezarmarea totala a sistemului. Chiar daca tragatorul ar uita sa mute parghia de armare, nu s-ar mai putea declansa nici un foc deoarece mecanismul nu mai este armat. In practica arma mixta nu are nevoie de mai mult de un mecanism. O arma mixta cu armare manuala si cu doua mecanisme ar trebui aleasa doar de cei care doresc sa dubleze focul.
... Ceva mai deosebit apare la modelul Ultra de la Krieghoff si anume armarea manuala - Kombi: ea mai cuprinde si un mecanism de autoarmare. Atunci cand parghia de armare ramane in fata, prin frangerea tevilor intra in functiune mecanismul de autoarmare.
La mecanismul de armare manuala siguranta este de prisos. Mecanismul cu armare automata prezinta si parghie de siguranta. Siguranta actioneaza de regula asupra tragacelor, mai rare fiind sistemele ce blocheaza si cocosul.
Imagine

Sistemul de declansare

... La mecanismele clasice, tragaciul anterior deserveste teava de glont dar are si rol de schneller. Acest lucru este foarte binevenit in cazul tragerilor de inalta precizie deoarece un tragaci cu rezistenta mare afecteaza nefavorabil performantele. Cel de-al doilea tragaci insa, nu trebuie dotat sub nici o forma cu schneller, chiar si atunci cand se foloseste o teava introdusa. Pericolul de accident ar fi foarte mare. Varianta mai buna ar fi instalarea unui comutator pentru selectarea tevii.
Mecanismele cu armare manuala dispun de obicei de tragaci fin, care in practica este mai sigur decat tragaciul cu schneller. Pentru a evita dublarea accidentala, tragaciul ar trebui sa aiba o rezistenta nu mai mica de 700 gr. Armarea este extrem de silentioasa. Un alt avantaj al tragacelor fine este ca adeseori ambele opun aceeasi rezistenta. Firma Krieghoff ofera o noutate prin sistemul Uiversal: cine nu doreste sa foloseasca schneller are posibilitatea de a regla rezistenta la ambele tragace intre 1000 si 1500gr. Cei care doresc pot folosi tragaciul din fata ca si schneller. Aceasta solutie este interesanta in cazul in care la arma mixta este montata o teava dubla pentru alice.
Imagine

Ochirea

... Avand in vedere vasta oferta de dispozitive optice de ochire, cele mecanice clasice montate pe sina superioara - inaltatorul si catarea - sunt de prisos in ziua de azi. Mai important insa este faptul ca pe arma poate fi montata luneta. De aceea teava trebuie sa fie prevazuta cu o prisma de montaj. Firmele Blaser si Merkel ofera la armele lor asemenea dispozitive. Luneta trebuie sa fie montata in asemenea fel incat sa poata fi usor demontata. Aici sunt bune atat montajele rapide cat si cele cu suport glisant. Ele asigura acelasi punct de ochire constant chiar si dupa demontarea si remontarea lor.
... Pentru ca armele mixte sunt arme tipice de panda, alegerea optima vor fi lunetele de panda cu luminozitate puternica. Acela care tine la aspectul armei sale nu va alege tocmai o luneta -"burlan" cu diametrul obiectivului de 56mm. Aproape aceeasi luminozitate este oferita de lunetele unor producatori de renume, avand un diametru de 50 mm.

Alegerea calibrului

... Pentru teava de alice intra in discutie calibre de: 12/70, 12/76,16/70,20/70 si 20/76. Cu o teava de 20, arma va avea o imagine zvelta, armonioasa. Si pentru vulpea care iese din desis este de ajuns un singur foc de 20/76.
Un rol important in alegerea calibrului la glont il joaca scopul utilizarii. Intr-o zona cu caprioare alegerea este un calibru corespunzator. In zona de vanat caprioare si animale salbatice cu blana negra, mistret, vanatorul va alege cu siguranta un calibru pana la 8x57 JRS, iar intr-o zona de vanat animale mari va alege un calibru de 9,3x74 R. In peisajul montan va avea intietate un calibru de viteza mare cu razanta buna. De regula calibrele cu rama permit extragerea mai sigura a tubului cartus din camera. Nu in ultimul rand la acestea presiunea de gaze este mai scazuta ceea ce menajeaza teava. Pe de o parte, pentru ca arma sa fie cat mai usoara, peretele tevii pentru glont trebuie sa fie cat mai subtire posibil. Pe de alta parte tevile cu perete mai gros ofera o precizie mai buna a glontului mai ales dupa un numar mai mare de focuri trase. Aici este nevoie de un compromis, insa in ce priveste performantele tragerii este mai importanta calitatea tevii decat grosimea acesteia.

Teava introdusa

Teava introdusa, montata in interiorul tevii de alice, ofera armei mixte o rezistenta sporita. Producatori de renume din domeniu sunt: Keppeler, Jung, Zimmermann, Krieghoff si Keller & Siemmann. Important este ca grupajul tevii nu se modifica dupa montarea sau demontarea tevii introduse, acesta ramanand constant. De aceea, pentru a monta teava introdusa este necesara curatarea prealabila a tevii de alice. Majoritatea armelor mixte poate fi dotate cu tevi introduse pana la calibrul .22 Hornet. Versiunile mai moderne cu sisteme de inchidere robuste accepta tevi introduse pana la calibre pentru vanatoare de caprioare.
Imagine

Greutate si prelucrare

... Greutatea armei mixte in cazul calibrelor standard ar trebui sa fie intre 2,8 si 3,2 kg fara luneta. Foarte impor­tanta este protectia impotriva coroziunii si un rol important il au aici buna finisare a partilor metalice si calitatea brunajului. Ideale sunt tratamentele speciale anticorozive precum nitrurarea cu plasma. Ungerea cu ulei a tevii ar trebui sa nu permita formarea petelor de apa. Patul lacuit al armei este sensibil la zgarieturi, in schimb foarte rezistent la intemperii.

Patul armei

... Ulucul trebuie sa se potriveasca perfect. Acesta este deseori motivul rezultatelor nesatisfacatoare la tragere. Producatorii din Suhl folosesc pentru uluc strat de fond din plastic care sa asigure o priza ferma. Modelele Blaser si SL III prezinta la bascula o cama care tine si sprijina ulucul. In orice caz ulucul trebuie sa fie aderent si ergonomic.
Patul trebuie sa fie astfel dimensionat pen­tru a permite ochirea in conditii bune cu o luneta cu o luminozitate pu­ternica. Un spate de porc este acceptabil, in cazul acesta obrazarul avand mai mult un rol estetic. Talpa patului poate fi din cauciuc, deoarece la aceste arme nu este necesara epolarea rapida.

Caracterizarea modelelor

... Blaser produce modelul BBF B95 cu un singur mecanism si modelul BBF B97 cu mecanism dublu . BBF 95 corespunde tuturor cerintelor practice. BBF B97 se recomanda atunci cand se doreste instalarea unei perechi de tevi cu glont dublu expres). Teava puternica pentru glont are vibratie libera si poate fi reglata independent fata de teava pentru alice. Intre aceste doua tevi se gaseste o legatura din cauciuc tare. Aceasta arma, datorita sistemului. robust de inchidere si a boltului de articulatie, este ideala pentru orice fel de tevi introduse. Armele testate au dat rezultate excelente la tragerile cu teava incalzita. Sistemul de armare manuala, fiind de o conceptie absolut originala, asigura o armare usoara si silentioasa, la fel si dezarmarea. Blaser-ul dispune in plus de un sistem simplu si eficient de montare si demontare a lunetei. Rezistenta tragacelor la arma testata a fost de 400 respectiv 800gr) poate fi modificata prin schimbarea setului de arcuri.
... Krieghoff Ultra 20TS este disponibila cu bascula de otel sau din metal usor. Aceasta dispune de doua mecanisme, are tevi interschimbabile si se preteaza la tevi introduse. Armarea manuala se efectueaza silentios dar putin mai greu deoarece trebuie armate doua mecanisme. Tevile au vibratie libera iar teava de glont poate fi reglata fata de teava de alice cu ajutorul dispozitivului situat la mijloc reglare radiala in trei puncte). La gura tevii cu alice se gaseste un limitator trans­versal si deasemenea permite instalarea unei bratari suplimentare de legatura.
Arma mixta poate fi echipata contra cost cu sistemul de declansare Universal UAS si cu sistemul mixt de armare manuala. Modelul Ultra este disponibil si in varianta mai scurta cu tevi de 55 cm lungime.
Pe langa acest model, Krieghoff mai produce si arme mixte cu autoarmare, cu tevile lipite si mecanisme Anson & Deeley modelul Teck) precum si cu mecanisme laterale modelul ULM).
... Armele mixte SL II si SL III produse de Suhler Jagd und Sportwaffen GmbH, sunt arme super usoare cu un singur mecanism si armare manuala, care datorita preciziei pot fi comparate cu ceasurile elvetiene. Armarea este foarte lina. Teava de glont este cu vibratie libera avand o bratara si o bucsa ce permit dilatarea si contractarea libera.
La modelul SL II inchiderea se realizeaza cu pene puternice de inzavorare iar la SL III inchiderea este extrem de solida cu pene glisante si bloc de basculare. Pe modelul SL III se pote monta toata gama de tevi introduse. Bratara centrala ii confera rezistenta si rigiditate. Tragacele fine la armele testate rezistenta a fost de 300 si 600 respectiv 300 si 800 g) sunt reglabile din exterior. Pe langa acestea, Suhler mai produce si arme mixte clasice cu tevi lipite rigid, cu sistemul de inchidere cu pana Kersten si Anson & Deeley, respectiv mecanisme laterale dupa modelul Holland & Holland. Exista modele cu autoarmare, ejectoare si unul sau doua tragace. La arma cu un tragaci tevile pot fi selectate cu ajutorul unui comutator din garda tragaciului. Tragaciul declanseaza sec la 2,1 /2,0 kg iar cu schneller la 300 g.
... O buna alternative, din punct de vedere al pretului, provine din Germania de la Heym, prin arma mixta Model 25, cu un singur mecanism si armare manuala. Armarea se realizeaza cu ajutorul parghiei de armare ce dispune si de un buton de deblocare. Bascula este din aluminiu, iar inchiderea se face prin pana glisanta. Sistemul de inchidere si caseta, nu sunt dimensionate pentru tevi introduse de calibre mari. Grupul de tevi este lipit, dar la modelul cu teava de alice pe calibru 12 se fabrica si varianta cu teava de glont libera. Ulucul este fix. Pe langa arma mixta simpla, cei de la Heym mai produc si arma mixta clasica, cu autoarmare 55BF), cu mecanisme Anson & Deeley sau cu mecanisme laterale, avand sistem de inchidere cu bolturi transversale combinat cu pana glisanta. Aceste arme cu o precizie extraordinara sunt lucrate cu o deosebita grija. Tragacele declanseaza la o forta de 2,5 si 3,5 kg schneller la 300g).
... Reprezentativa ar putea fi arma mixta Streitmeier de la Frankonia Jagd din Karten, cu autoarmare si cu mecanisme laterale dupa modelul Holland & Holland. Tevile sunt lungi de 65 cm, dar acest lucru nu deranjeaza echilibrul excelent. Arma este usor de manevrat. Aceasta este inzavorata cu bolturi transversale si doua pene glisante. Detanta este de 2,5 si 3,5 kg, iar schnellerul declanseaza la lOOgr. Arma este bine elaborata si poarta o gravura adanca si atractiva.
... Modelul FinClasic 512 este o arma ,,necizelata" fabricata in Italia cu un pat simplu Monte-Carlo fara obrazar. Aceasta are un singur tragaci si dispune de armare automata si un mecanism rapid. Modelul FinClasic are tevi simple fara sina intermediara. Teava pentru glont se poate regla fata de teava pentru alice. Gura tevii se termina cu o bucsa. Arma poate fi reglata lateral de la un surub de pe mijlocul suportului. Reglajul pe inaltime se realizeaza de la mijlocul tevii. Bucsa tevii sta pe o portiune inclinata de pe care se face reglarea. Cu timpul surubul slabeste, facand reglarea dificila. Din aceasta cauza surubul trebuie sa fie strans puternic si eventual inlocuit periodic. Aceasta arma cu tragere excelenta este o arma robusta pe care te poti baza. Tragaciul armei declanseaza la 1,9 si 2,3 kg.
... Arma mixta Corona este o arma cu doua mecanisme si autoarmare. Ea se caracterizeaza printr-o cutie de inchidere mica si scurta. Datorita unui monobloc s-a putut realiza o fabricare usoara a armei. Blocarea se realizeaza printr-un sistem BOSS. Cu toate ca are doua mecanisme mult prea tensionate ea poate fi armata manual destul de usor. Pentru a dezarma tragatorul trebuie sa actioneze asupra parghiei de tensionare. Arma cu siguranta dubla se detensioneaza singura odata cu deschiderea acesteia.
Tragacele se declanseaza la 2,5 si 3,5 kg, cel din fata se declanseaza cu schneller la 300g. Tevile sunt lipite. Arma este usor de manevrat, are o imagine de bun gust, este de o fabricatie buna si trage excelent.
... Arma Sabatti este o arma mixta care are la baza modelul de arma de vanatoare Bock cu autoarmare, cu mecanisme rapide simple si cu siguranta la tragaci. inchiderea se realizeaza cu ajutorul unei pene de fixare. Bascula din aluminiu este destul de robusta. Tragacele declansea­za la o forta mult prea mare de 4 kg. tragaciul din fata este schneller la 600g.). Arma simpla este curat lucrata si are un pret mic.
... Arma mixta Hubertus, fabricata de cei de la AKAH, ne aminteste de asemenea de ar­ma de vanatoare Bock. Aceasta arma dispune de mecanisme Blitz solide si sistem de auto­armare. Tragacele declanseaza la marea greutate de 4,4 si 4,8 kg cel anterior cu schneller la 200g). Tevile armei sunt lipite. Patul seamana cu cel de arma Bock, cu toate ca prezinta obrazar bavarez si coama de porc. Cutia mecanismelor de culoare gri este destul de rezistenta. Siguranta actioneaza asupra tragacelor. Hubertus este o arma mixta de vanatoare cu o constructie simpla si o tehnologie conventionala.
Imagine

preluare (DWJ septembrie 2003)

Mar Oct 23, 2007 7:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

..frumos baboon.te-ai si tinut de cuvant. dar nu stiu de ce mie imi plac numai daca au teava de glont sus. cred ca e chestie de gust. eu am avut un zh dar is super multumit si am numai amintiri frumoase cu ea. pacat ca am dat-o.

Mar Oct 23, 2007 9:32 pm
Membru important
Membru important

asha da.!!!
:wink:

cine-i meserias se cunoaste!!!

8) :wink:

Mar Oct 23, 2007 9:58 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul