Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 3:12 am

Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Clubul Browning 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Clubul Browning
Haideti sa va mai zic si eu o parere de fost utilizator de semi si in acelasi timp de om care are cativa prieteni cu semi...din 12 persoane cu semi...Argo vechi,Argo Endurance, Bar shortrac,Remi 7400 si H&K SLB va spun sincer ca toate s-au blocat macar odata, eu personal am patit si cu Geco SP (tub stramb) si cu KJG-uri de vreo 2 ori din cate imi amintesc. Ce am observat este faptul ca foarte rar, un posesor de semi va recunoaste ca s-a blocat...de ce?...din orgoliu, din cauza pierderii suferite la vanzare, din n alte motive. :(
Browning imi place daca vorbim de un BAR 2 Safari, de un Auto 5 sau un Cynergy! ;)
Respecte dragilor! :respect:

Sâm Feb 14, 2015 10:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

A mea are cam 120-150 focuri trase.
NICIODATA nu s-a blocat.
Niciodată nu am curăţat-o.
...nici nu mă pricep...

Vulcanul cred ca a avut vreo 100 de focuri trase, tot vreo 3 ani şi niciun blocaj, nicio curăţare...

Sâm Feb 14, 2015 11:32 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
A mea are cam 120-150 focuri trase.
NICIODATA nu s-a blocat.
Niciodată nu am curăţat-o.
...nici nu mă pricep...

Vulcanul cred ca a avut vreo 100 de focuri trase, tot vreo 3 ani şi niciun blocaj, nicio curăţare...

Bogdane draga, tu esti la categoria ”super special”...ai noroc la pusti, ca la optica...si bunica are mai mult noroc decat tine. ;D
Stai cumintel si multumeste la Dumnezeu ca nu s-a blocat...inca! ;)
Nu as vrea sa vad si bijuteria aia neagra cu Eotech pe ea si curea negra ca ajunge la acelasi topic ca si alte chestii optice. ;D
Pupici de la Bihor! :respect:
P.S. vezi ca cu tine in frunte se formeaza a 2-a echipa. (si sunt sigur ca tu nu ma refuzi) :imbratisare:

Dum Feb 15, 2015 12:19 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bogdane stai linistit ca Finu este in perioada catalelii ! :D
Auzi Finule nici panarama mea de Argo nu s-a blocat nici o data in doi ani si dupa 2 sezoane am vanduto, iar de curatat nu o curatam decat de 2 ori pe sezon si am tras numai cu norma orix!!
Iar cea mai tare faza este asta: persoana care a cumparato(un prieten bun) dupa inca 3 sezoane ma suna disperat ca s-a stricat pusca !! Nu putea sa o deschida !! Supapa era blocata !! Atata mizerie a adunat acolo incat dupa jumatate de tub de spray wd40 si-a dat drumul !! Altul care avea grija de pusca :D
Si mai stiu eu unul prin Bihor care dupa 2 zile de vanatoare facea arma bucati !! :D si tot ii facea click pusca :D
Concluzia mea este : fara semi-automata la glont
Ps: scuze posesorilor de Browning dar Benelli is the Best!
Numai bine si vanat in catare ca de feroaice gasesti pe toate drumurile dar vanat mai rar

Dum Feb 15, 2015 4:48 am
Membru important
Membru important

Am vazut multi posesori de arme cu glont care folosesc uleiuri in exces la intretinerea /curatarea armelor. Merg pe principiul ca uleiul nu-i face rau domne'...!La o semi in special , amestecul de ulei cu gazele rezultate in urma exploziei( inclusiv praful depus in zona) formeaza in timp, un amestec vascos . Vascozitatea creste proportional cu nr de cartuse trase si duce in final la blocajul mecanismului de extractie/armare. E un proces normal si firesc. Daca cineva cunoaste un anume praf de pusca care in urma exploziei/arderii nu lasa reziduuri sa-mi spuna si mie ca pot verifica. Am avut si folosit BAR, Argo, H&K, toate trebuie curatite. La unele mai greu, la altele mai usor. La unele mai des( Argo),la altele mai rar( BAR,H&K). Daca nu aveti carticica cu instructiunile de folosire se pot gasi usor pe net tutoriale cu filmari explicite. Nu e nevoie sa demontezi arma in intregime, macar in punctele esentiale. Si daca se vaneaza numai gugustuci, nu e mare pericol sa mergi la vanatoare cu arma virgina, nedemontata niciodata. (Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni, luati-o ca o gluma)
Am demontat recent un inchizator la un Mauser M96. Gheruta extractoare avea muchia extrem de ascutita . De fiecare data cand urca pe gulerul cartusului, muchia ascutita,ciupea o aschie mica din alama . Asa au ajuns mici bucatele de alama in toata zona, inclusiv in camera cartusului. Extragerea tubului devenise din ce in ce mai greoaie. E doar un exemplu de bolt action necuratat la timp
Respecte domnilor si pt ca azi se termina sezonul la mistret ...e timp suficient sa reflectati ce e mai bine de facut

Dum Feb 15, 2015 11:21 am
Membru important
Membru important

adrian matei scrie:

Cred ca era mai bine sa apara postarea asta la Club Benelli, ce zici?
Si daca mi-e permisa o intrebare ( tot cu privire la cele scrise)
- Daca Benelli is the BEST, cu Blaser cum ramane?
(Stiu si raspunsul tau- Blaser nu face arme semi!) ...dar, te contrazici-spui FARA ARMA semi la glont
Respecte dragule!

Dum Feb 15, 2015 11:31 am
Membru activ
Membru activ

Multam Nea" Nicu!am rezolvat nemernica de culata de la arma de Cugir asa cum am spus:o sina pic.cu un slit ce permite axare sau dezaxare dupa caz.Kettner-ul s-a reglat de asta data din doua focuri.Cinste mare & sa vedeti bine!

Dum Feb 15, 2015 6:41 pm
Membru important
Membru important

lupumic scrie:
Multam Nea" Nicu!am rezolvat nemernica de culata de la arma de Cugir asa cum am spus:o sina pic.cu un slit ce permite axare sau dezaxare dupa caz.Kettner-ul s-a reglat de asta data din doua focuri.Cinste mare & sa vedeti bine!

Asa cum am zis, vina poate sa fie la culata sau la inelele manufacturate. Sunt multe arme care au problema asta.
Frezarea sinei pe culate, la armele de vanatoare rusesti sau Ro. reuseste in functie de cantitatea de vodka consumata de "scula" aschietoare.
Felicitari pt rezultatul final. Respecte si cat mai multe paroase in reticul.
:pa: :pa:

Dum Feb 15, 2015 8:22 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

popescu nicu scrie:
adrian matei scrie:

Cred ca era mai bine sa apara postarea asta la Club Benelli, ce zici?
Si daca mi-e permisa o intrebare ( tot cu privire la cele scrise)
- Daca Benelli is the BEST, cu Blaser cum ramane?
(Stiu si raspunsul tau- Blaser nu face arme semi!) ...dar, te contrazici-spui FARA ARMA semi la glont
Respecte dragule!

Nicu in ultimii 5 ani vad o gramada de posesori de semi-automate cu glont care trag in Nestire in toate directiile si de o inconstienta fara margini !!
Crede-ma ca vanatoarea a devenit Deosebit de periculoasa cu astfel de specimene.
Exista si persoane responsabile dar 95% sint de retras permisul
Pup dragule

Dum Feb 15, 2015 9:12 pm
Membru activ
Membru activ

Lucrarea facuta este a unui prieten si care la numai un ceas distanta de la reglaj a reusit s-o si "manjeasca".Cinste mare!!!

Dum Feb 15, 2015 9:27 pm
Membru nou
Membru nou

Buna ziua, posesor de Browning Bar Composite 9,3x62 echipata cu Leopold 1-6x24.
Totul bine si frumos ,aproximativ 100 de trageri si am avut surpriza neplăcuta sa nu tragă. Am pățit-o de 2 ori ceea ce ma duce la gândul ca nu e din cauza muniției, folosesc Geco. Prima data nu a percutat un cartus,l-am scos si următorul a fost ok. A doua tura nu am împins inchizatorul pana la capat,vine porcul,trag si .....,ok, împing repede inchizatorul si tot nu a plecat glonțul. Încarc cu alt glonț merge....
Daca avem un coleg priceput sa ma lumineze si pe mine ca ori eu nu ma pricep si trebuie sa învăț ori scula nu vrea.
Mulțumesc !

Sâm Dec 02, 2017 11:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

La Geco am mai avut si eu rateuri la percutie

Sâm Dec 02, 2017 12:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Si eu, ciudat e ca acelasi cartus a fost introdus din nou si a mers.

Sâm Dec 02, 2017 1:35 pm
Membru nou
Membru nou

Schimbam munitia.
Exista vreo diferenta daca incarci primul glont manual pe teava si apoi pui incarcatorul,sau trebuie urcat direct din incarcator?

Sâm Dec 02, 2017 2:03 pm
Membru nou
Membru nou

Nu e diferența, trebuie doar sa împingi pana la capăt! Sau bagi glonțul și dai drumul din buton, nu îl conduci cu mana.

Apropo, am Bar Longtrac 9,3 și folosesc Geco Plus, nu am curatat-o niciodată ca nu știu sa o demontez. Curat doar teava. .. Am avut Benelli și frecam la ea de fiecare data și tot mi se bloca!

Sâm Dec 02, 2017 7:27 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Următorul