Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mie Sep 18, 2019 8:14 am

Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Clubul CUGIR - DRAGANA 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Clubul CUGIR - DRAGANA
Acum am fost mai atent si am vazut ca de fapt nu este facut alt pat ci este prelucrat cel original...oricum ai talent si rabdare sa le lucrezi asa bine :respect:

[color=#008000]Doamne, binecuvanteaza cu zambet ispravile mele trecute si ingaduie sa ajung a povesti prietenilor mei pe cele viitoare![/color]

Sâm Sep 04, 2010 6:48 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
Din cate stiu eu, 22LR transformat in Hornet nu are viata lunga.
In relativ putine focuri, ajunge stropitoare.
Nu cred ca merita modificarea.

violiv scrie:
Impotriva tutoror considerentelor teoretice (calibrul un pic altul, pasul ghinturilor altul, sistem de inchidere ceva mai rasarit necesar pentru Hornet), pe langa costuri si alergat dupa hartoage, aceasta modificare s-a tot facut si armele au functionat, unele chiar multumitor pentru posesori. Din pacate a mai intervenit si ordinul cu minimul admis la calibre si Hornet-ul a picat la folosirea legala la tap.
Eu n-as face-o.

Cu 900-1000 lei iei Ij-18 in 223 si trage bine de tot.

Flavio are una (hornet), merge f bine si nu e deloc stropitoare!

Nu ma refer la Dragana lui 30-06

Mar Sep 14, 2010 9:10 am
Moderator
Moderator

22 Hornet a fost un calibru impus in Europa in special pentru tir spre 100-150 m, unde 22 lr nu mai ajungea cum trebe. Precizie de 22 lr si distanta de 2-3 ori mai mare. Dintr-o arma facuta pentru el chiar merge "gaura-n gaura" multe focuri la rand, efectiv la dopuri de sticla. Daca te multumeste sa umple o jumate de coala A4 (in cel mai bun caz) la 100 m atunci poti sa zici ca merge bine si ca nu-i stropitoare.

Mar Sep 14, 2010 11:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Sunt in club,,, cu arma lui hroby,,,  :urrra:

Sâm Oct 09, 2010 6:32 pm
Moderator
Moderator

Bine ai venit printre nefericiti!
Cateva sfaturi, ca pentru un incepator in ale armelor de Cugir:
- in primul rand sa nu tragi prea mult cu ele altfel risti s-ajunga foarte repede teava asa:

[img width=800 height=250]http://i699.photobucket.com/albums/vv351/violiv/ddddd1.jpg[/img]

sau, cum tocmai am descoperit cu ocazia curateniei de toamna, sa plece tevile din detunator la juxtapusa de 16 dupa nici doua cartusiere de cartuse....deocamdata e discret, abea se zareste zona ce n-ar fi trebui sa fie da' experienta imi spune ca-i bine s-o tin la vaselina de acum

- in al doilea rand, daca totusi ai de gand sa tragi cu ea, fa-ti rost de niste suporti de luneta mai de "Doamne-ajuta"...aia vor pleca in curand la plimbare

- fa-ti un bine si comanda-i un tragaci de la americani....ve deveni mult mai placut de tras cu ea.

Spor la tras!

Sâm Oct 09, 2010 9:51 pm
Membru important
Membru important

Multumesc de sfaturi , si sigur am sa va mai plictisesc cu niste intrebari .  :respect:

Dum Oct 10, 2010 5:47 am
Membru important
Membru important

Felicitari pt achizitie!
N-o sa fi dezamagit...E bine sa verifici daca ai inchizatorul complet inchis, deorece merge f usor, si e posibil sa se deschida cand o cari in spate(am patit-o si nu intelegeam de ce nu a percutat).
Eu am folosit-o f mult cu munitie de la SB, dupa care, de cand am descoperit Sako 14,3gr am mers doar pe asta.

Dum Oct 10, 2010 6:15 am
Membru de onoare
Membru de onoare

mihaiman scrie:
eu il inscriu aici in club pe flavio, are o dragana cu luneta IOR fixa, cred ca 6x42. o foloseste si la goana cu succes  :icon_eek:

eu ce pot sa zic e ca am tras cu ea, mi-a placut arma si este suficient de precisa cat sa iau tapul la 200 m cu o lovitura perfecta!

Eu ma retrag !  :parsiv:
Nu sunt fan al acestei arme desi isi face bine treaba ! este o arma grea , precisa dar care scartaie destul de greu ! Daca nu are un stapan ca si violiv ......
Este precisa si mi-a adus satisfactii dar si ghinioane(cativa le cunoasteti). Totusi prefer alta arma !

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Lun Oct 11, 2010 11:46 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

"Pacatuieste" din doua cauze:
- una e aceea ca foloseste sistemul militar M 98, fara nicio imbunatatire prezenta la inchizator, tragaci sau piedica, asa cum au majoritatea armelor similare construite in Austria si Germania. Acest pacat poate fi relativ usor remediat adaptand sigurante si tragace moderne, cu costuri minime si "efort tehnic" la fel de mic. Faptul ca inchizatorul lucra mai greu la deschidere "se lasa" cu timpul sau cu un pic de efort si putina pasta abraziva pusa pe unde trebe
- al doilea mare pacat este ca este facuta in Ro si acesta este mult mai greu corectabil: pat de tot rahatu croit dupa niste dimensiuni inumane, teava de mamaliga, prindere originala pentru luneta catastrofala dar si cvasi-imposibilitatea de a adapta o alta serioasa. Aceste bube pot fi mult mai greu remediate.
Ca o astfel de arma sa functioneze asa cum trebe ar fi necesara vizita la un armurier de peste hotare, aruncat teava si pat, pus teava ca lumea, pat serios, tragaci, piedica, prelucrat serios manerul inchizatorului (sau inlocuit), modificata frezarea din culata sa primeasca o montura mai uzuala. Toate astea ajung sa coste de 2-3 ori cat arma si, una peste alta, mai mult decat o CZ noua din raft. Candva, cand n-o sa am ce face cu banii, o sa fac din Dragana mea o arma de vreo 1500 E, care sa arate si sa functioneze ca una de banii astia si, pe deasupra, sa fie "unicat".....asta daca nu cumva ma supar rau intr-o zi si le fac "de panoplie" pe toate jafurile romanesti.  :ciocan:

Pana atunci sau pana vom avea si pe la noi armurieri in stare sa schimbe profesionist o teava, trageti cu ele asa cum sunt. Si mie mi-a adus satisfactii, am impuscat cu ea toate speciile de vanat accesibile uzual si nu m-a tradat niciodata ba chiar m-a "salvat" o data....cu muuulti ani in urma, dupa ce puscasem tapul si capra statea pe langa el, paznicul mi-a tras un ghiont sa pusc si capra da' tubul munitiei de Cugir a binevoit sa ramana intepenit in camera asa ca nevinovata caprita a scapat. In momentul acesta si eu prefer alte arme.

Lun Oct 11, 2010 2:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

carpineanu flavio scrie:

Eu ma retrag !  :parsiv:
Nu sunt fan al acestei arme desi isi face bine treaba ! este o arma grea , precisa dar care scartaie destul de greu ! Daca nu are un stapan ca si violiv ......
Este precisa si mi-a adus satisfactii dar si ghinioane(cativa le cunoasteti). Totusi prefer alta arma !

atentie ce scrii pe forum ca poate o sa vrei sa o vinzi candva!!!  :parsiv:

Lun Oct 11, 2010 3:07 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Violiv ! asa e !
Mihai ! ghinioanele aduse sunt cam asa : piedica la arma asta se da in partea stanga ! in dreapta e dublu asigurata . asa ca porcii dormeau in padure pe zapada la 20 de metrii in fata mea si eu cu pieica data in dreapta  nu stiam de ce nu mai merge arma ! Altul este cand mi-a ramas varful  gluntului pe teava .Dar asta se poateintampla oricui care baga pe teava un glunt vechi cu rugina pe el ....niba stie ce o fi avut ! ! (intr-un fel sunt si niste aminturi care nu le pot uita greu si care nu se intampla oricui ! o sa am de povestit la nepoti)

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Mar Oct 12, 2010 9:09 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Da macar cureaua e buna sau si aia aia trebuie schimbata? :haha:

Ultima oară modificat de drxvet pe Mar Oct 12, 2010 3:51 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Oct 12, 2010 2:27 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Clubul CUGIR - DRAGANA
salut!
ma alatur colegilor din clubul cugir cu o lisa calibrul 12,un geco 5,6 si un wum calibrul 7,62X39
multumesc

Mar Dec 28, 2010 1:30 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Zilele acestea am avut ocazia sa reglez o luneta pe Dragana cal.30.-06.Arma era dotata cu o luneta 3-9x40 iluminata,cu reticul in cruce,cu posibilitatea de a ochi pe sub ea pe sistemele mecanice.Nu stiu marca lunetei pt ca era toata lovita,indoita si zgiriata.Suportul era foarte robust insa aveam semne de intrebare referitor la luneta.Dupa ce am curatat arma ,care cred ca nu fusese curatata niciodata si iesise de pe ea ca de pe horn,am tras de pe ciorapeii mei cu nisip la 93m.Munitia a fost Remington Express core lokt 11,7 gr,este si munitia pe care o folosesc la porci si care nu a dat gres niciodata (ultima data am puscat cu ea 4 porci intr-un stand si nici unul nu a mers un metru).Arma batea 30 cm jos si-n dreapta,luneta a raspuns perfect la clikuri si spre surprinderea mea,care auzisem mai mult rau decit bine despre Dragana,am reusit sa o reglez si sa scot un grupaj final de trei focuri in 2,5 cm.Este desul de grosolana,nu-i tare faina,dar este o arma pe care te poti baza .

Mie Feb 02, 2011 9:40 pm
Membru activ
Membru activ

Arma isi face treaba bine. Cel putin la mine a mers ok. Restu'i poezie...
Cu stima,

Sâm Feb 05, 2011 4:48 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul