Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Sep 21, 2019 1:32 am

Răspunde la subiect  [ 232 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Clubul Tikka 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: Clubul Tikka
Imagine

Lun Oct 26, 2015 11:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Detalii Tehnice domnu Milo ??
Felicitari pentru achiziti si sa o stapanesti sanatos
Blanita in crucea lunetei iti doresc :icon_bere:

Mie Oct 28, 2015 4:16 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Sa o stapanesti sanatos Milo bace si kkt pe teava iti doresc!
Imi place poza din poligon cu acel incarcator de 2 bobite! ;D ;D ;D

Ce model de Leupold ai pus si ce prinderi? Nu imi dau seama din poza! ;)

Mie Oct 28, 2015 8:02 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Am fost nehotarat vreo juma de an, ba Styer, ba Sabatti, ...nici eu nu am mai stiut ce sa aleg.
Cand am vazut-o asta prima data pe site-ul importatorului am fost incurajat "nu o sa pui mana pe asa ceva anul asta"
Dar cand ai noroc cu caru ai...am fost in condiu la Felix si m-am perindat si pe la Huntershop sa vad ce au pe rafturi ...in zilele alea a aparut si un CTR fara stapan. am luat-o in mana am frecat-o la rece vreo 10 minute si am lasat avansul ;D

Tikka CTR 308w, magazia de la TRG, bolt mare de teflon, usor si foarte manevrabil, teava de 51 cm semigrea cu filet la capat. Am cochetat sa ii pun frana de gura ...dar reculul la 308 chiar nu se simte. ...asa ca ramane sa ii pun amortizor peste vreo 50 ani (optimist!)cand se va legaliza si la noi

Poza e ultima in care mai are luneta Leupold Ultimate Slam 3-9x40 cu montaj PWR .(acum disponibile la vanzare).
Acum am urcat pe ea un VX6 3-18x50 cu montaj Recknagel/Era Tac

PS poza e facuta intr-un "poligon" unde se mai inmaneaza si crengute verzi cand tragi bine :poznas:

Mie Oct 28, 2015 9:24 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Wow, faine alegeri. Mai lipseste reglajul cu o munitie buna si esti realizat. :zmotoceala:
Sa pui ceva poze si de la reglaj...sunt curios daca poate gaura in gaura sau lipite minim 3 din 5, oricum ar trebui sa fie in 0,5 MOA. :respect:

Joi Oct 29, 2015 10:37 pm
Membru nou
Membru nou

Salutare, intru si eu in club cu o Tikka T3 lite 30.06 57cm, in principiu am vrut alt calibru dar era de asteptat 2 luni si am renuntat la idee. Luneta aleasa este noua Delta Titanium 2.5-10x56 HD. A avut cineva ambele variante vechea si noua HD? eram curios daca este ceva schimbat la ele in realitate...

Tikka T3 30.06 57cm

Lun Ian 25, 2016 9:12 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Felicitari pt arma! :respect:
Referitor la luneta, cred ca pe o astfel de arma puteai pune ceva mai bun. ;)

Mie Ian 27, 2016 1:13 pm
Moderator
Moderator

Sharpshooter scrie:
Am fost nehotarat vreo juma de an, ba Styer, ba Sabatti, ...nici eu nu am mai stiut ce sa aleg.
Cand am vazut-o asta prima data pe site-ul importatorului am fost incurajat "nu o sa pui mana pe asa ceva anul asta"
Dar cand ai noroc cu caru ai...am fost in condiu la Felix si m-am perindat si pe la Huntershop sa vad ce au pe rafturi ...in zilele alea a aparut si un CTR fara stapan. am luat-o in mana am frecat-o la rece vreo 10 minute si am lasat avansul ;D

Tikka CTR 308w, magazia de la TRG, bolt mare de teflon, usor si foarte manevrabil, teava de 51 cm semigrea cu filet la capat. Am cochetat sa ii pun frana de gura ...dar reculul la 308 chiar nu se simte. ...asa ca ramane sa ii pun amortizor peste vreo 50 ani (optimist!)cand se va legaliza si la noi

Poza e ultima in care mai are luneta Leupold Ultimate Slam 3-9x40 cu montaj PWR .(acum disponibile la vanzare).
Acum am urcat pe ea un VX6 3-18x50 cu montaj Recknagel/Era Tac

PS poza e facuta intr-un "poligon" unde se mai inmaneaza si crengute verzi cand tragi bine :poznas:

Se pare ca nu numai tu ai patit asta. Un foarte celebru "corp" din Canada a decis sa-si schimbe Lee-urile mostenite de la bunici si foarte indragite cu o noua arma care sa faca fata la fel de bine conditiilor extreme intalnite in practica lor din teren de zi cu zi ... ei bine, au ales exact Tikka CTR in 308 W. Asta dupa ce au testat intensiv o perioada de vreo 2 ani intregi mai tot ce le-a picat in mana in configuratia asta si au rezistat cu brio presiunilor exercitate de producatorii americani ... e vorba de un contract de muuulte arme asa ca presiuni chiar au fost.

Mie Ian 27, 2016 1:59 pm
Membru nou
Membru nou

mexx20_ro scrie:
Felicitari pt arma! :respect:
Referitor la luneta, cred ca pe o astfel de arma puteai pune ceva mai bun. ;)

Intotdeauna exista ceva mai bun :) Am avut de ales intre Delta 2.5-10x56 SF HD si R1r 3-12x56 Neiluminata aveau acelasi pret, am ales delta pt iluminare...

Tikka T3 30.06 57cm

Mie Ian 27, 2016 4:14 pm
Moderator
Moderator

Sistemul "tube" imaginat de Eliseo capata tot mai multi adepti:

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... ry-eliseo/

http://www.gotxring.com/tikka-t3-light-weight-hunter/

Mie Ian 27, 2016 11:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:

Se pare ca nu numai tu ai patit asta. Un foarte celebru "corp" din Canada a decis sa-si schimbe Lee-urile mostenite de la bunici si foarte indragite cu o noua arma care sa faca fata la fel de bine conditiilor extreme intalnite in practica lor din teren de zi cu zi ... ei bine, au ales exact Tikka CTR in 308 W. Asta dupa ce au testat intensiv o perioada de vreo 2 ani intregi mai tot ce le-a picat in mana in configuratia asta si au rezistat cu brio presiunilor exercitate de producatorii americani ... e vorba de un contract de muuulte arme asa ca presiuni chiar au fost.

si arata destul de bine, sunt curios care va fi munitia standard pentru serviciu
Imagine

legat de sasiuri... sunt multe firme care fac chestii interesante, cam piperate ...

Joi Ian 28, 2016 11:48 am
Membru important
Membru important

Chiar azi am citit articolul de care mentiona Vio. Pacat ca nu vor valorifica Lee-urile la o licitatie si au de gand sa le distruga.
Cum mentiona si autorul: oh Canada ...
Numai bine.

Joi Ian 28, 2016 2:45 pm
Moderator
Moderator

Realitatea este ca e tare greu sa mai valorifici ceva din armele vechi ale lor. Chiar trageau, nu se jucau ... si armele se indreapta catre 100 ani vechime, la vremea lor, atunci cand s-au infiintat "Rangerii", provenind din stocurile din primul razboi, destinate rezervistilor.
Posibilitatea de a fi aproape de tot de Lee in realizarea "minutului nebun" a fost unul din criteriile care au dus la alegerea Tikka, asta pe langa celelalte calitati pe care le stim cu totii.

Eliseo poate fi numit "sasiu" dar, dupa mine, e ceva mai mult. Chiar transforma o arma obisnuita intr-una similara platformelor AR ca dispunere a tevii in linie cu patul si ca posibilitate de combinare cu aproape orice pat/pistolet dedicate AR. Spre deosebire de celelalte sasiuri care ofera culatei doar suport inferior, acesta inconjoara complet culata, de care este lipit cu rasina. Pe vremuri, inainte sa fie produse actiuni dedicate, in maniera asta se realizau arme de bench-rest ... efectiv se infingea culata unei arme intr-un tub de otel pentru rigidizare.

Joi Ian 28, 2016 3:57 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Salutare la toti membrii "Club Tikka" !
Ma inscriu si eu cu o Tikka T3 Hunter cal. 30.06, proaspat achizitionata.
Luneta e Delta Titanium 1-4x24 IR.
Munitie : Sako SHH 11.7 g
FB !

Mar Iun 14, 2016 10:58 am
Membru de onoare
Membru de onoare

dandanel scrie:
Salutare la toti membrii "Club Tikka" !
Ma inscriu si eu cu o Tikka T3 Hunter cal. 30.06, proaspat achizitionata.
Luneta e Delta Titanium 1-4x24 IR.
Munitie : Sako SHH 11.7 g
FB !

Felicitari pt arma!
Kkt pe teava iti doresc! :respect:

Mar Iun 14, 2016 3:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 232 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul