Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 14, 2019 12:27 pm

Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Haenel Jager 10 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Haenel Jager 10
Va supun atentiei gama acestor arme, care vin sa complecteze sectorul de piata corespunzatoare celor de la CZ, poate un pic + dupa cele discutate pe forumuri din Ungaria.
Ma intereseaza parerile celor avizati(sau nu), asa pt. cultura generala, mai ales in privinta variantei BOLT ACTION RIFLE JAEGER.10 http://www.cg-haenel.de/en/haenel-jaege ... -jaeger10/ , care din cate se vede are ceva plastic, insa putem discuta si despre celelalte variante, mai ales ca par interesante (mixtele si cea cu o singura teava "cavaler"), la topicuri dedicate...
BOLT ACTION RIFLE JAEGER.10, pare a fi o arma care permite reincarcarea rapida, actiunea de 60 grade a boltului pare a fi reala, insa crsa e lunga, cam ca la sistemul M 98.Chiar si diferenta de nivel dintre culata si partea din spate, ptr suporii lunetei pare a fi cel putin asemanatoare celor bazate pe M98.
Imi place linia simpla, clasica a patului, cea mai favorabila fizicului meu cu brate si grumaz scurte ;D . Incarcatorul 3+1 pare a fi din plastic, ceea ce nu-i o noutate, pentru a ramane in segmentul CZ, Tikka, Sabatti, e nevoie de asta asa se pare...
Pacat ca nu se fac si in variante Stutzen, cu tevi mai scurte(500), atunci chiar isi avea rost sistemul mecanic de ochire dedicat goanei.
Nu doresc sa cumpar asa ceva, indiferent cat de ieftine ori scumpe ar fi.Deocamdata economisesc pt transa a doua a cotizatiei marite considerabil, justificat spun eu...
Respecte...

Dum Iun 12, 2011 3:06 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Haenel Jager 10
Frumoase arme. Sunt curios de preturi.

Dum Iun 12, 2011 6:56 pm
Moderator
Moderator

Mesaj Re: Haenel Jager 10
Haenel ca firma a fost reactivata in brandul Merkel anul trecut si se doreste a fi divizia ieftina a firmei.
La modelul in discutie partea de jos este complet din plastic.
Cursa boltului e determinata de lungimea cartusului ce trebe manevrat. Sa nu crezi ca la Blaser e cursa mai scurta daca vrei sa arunci-incarci un 375 H&H. Cum e varianta ieftinioara (~1000 E sau sub, 1300-1400 kiplauf, >2000 dublu-expres) sistemul are aceeasi dimensiune pentru toate calibrele si poate parea lung daca manevrezi cartuse mai scurte, din gama 308 W de ex. dar cum nu se face si-n calibre scurte e cam la fel cu orice bolt actuala sau antica. Mai sunt si alte chestiute ce tin de partea de "produs ieftin" da' una peste alta cred ca-i o alternativa OK in gama ei de preturi, mai ales pentru iubitorii de "germane Made in Suhl".

Lun Iun 13, 2011 8:12 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 3 mesaje ]