Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 07, 2019 10:57 am

Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Porc(mistret sau salbatic)vs ac 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Porc(mistret sau salbatic)vs ac
Initial pt tir au fost proiectate, cred, dar se vede ca pe parcurs au degenerat in altfel de arme.

La inceput, praful de pusca a fost "proiectat" pentru focuri de artificii. Mai apoi a degenerat in stramosul armei cu care tragi acum, care a degenerat la randul lui in arma ta.

Fa niste calcule sa vezi cam ce energii dezvolta un proiectil aproape cilindric de 9 sau chiar 13 mm (calibrul maxim de AC permise la vanzare) care pleaca cu viteze apropiate de ale unui cartus de lisa modern. Cam cat 2,5 bile de "trei la fund", cu precizie comparabila cu a unui glont si cu penetratie tripla fata de o singura bila de 9 mm. Etic, arma aia are tot ce-i trebe ca sa dea jos un porc la aceeasi distanta la care-l dadea tata cu ideal sau bunicul cu bila crestata incarcata in flinta pe la gura tevii.
Faptul ca voi nu practicati ceva, ca poate nu intelegeti ce practica altii, nu cred ca este un motiv suficient ca sa doriti interzicerea.

Eu sunt pentru vanatoarea cu AC (ca si pentru cea cu arcul, prastia, sulita, calare, cu soimi, etc.), pentru inmatricularea separata a armelor cu viteze, calibre si energii mari, asa cum se intampla in mai toata Europa. Apropo, stiati ca numai la noi in tara sunt interzise armele AC cu energii mai mari de xx (citeste viteze mai mari de 220 m/s) ? Aproape in orice colt al UE astea se vand la liber, chiar si in super-market. Armele cu AC "adevarate" se vand cu permis de arma.

P.S 223 nu mai e interzis de multisor la porc

Sâm Feb 04, 2012 10:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

HUNTING MAN scrie:
vrei sa tragi,valea la poligon,nu in fata casei la gugu dupa cabluri sau in spatele curti la fazani.

Daca esti amabil, insiruie, te rog, poligoanele care exista la noi in tara si explica-ne si cat de simplu este sa-ti faci unul!
Poate ne explici si cum au exterminat armele cu aer comprimat vanatul din tara.

Chiar asa, cum naiba vin unor oameni tineri, si presupus neimbaxiti de comunism, astfel de idei? Asa se nasc legi ca ACTA, semnat pe sub masa, si altele restrictive.

Lun Feb 06, 2012 9:21 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Keiler scrie:
HUNTING MAN scrie:
vrei sa tragi,valea la poligon,nu in fata casei la gugu dupa cabluri sau in spatele curti la fazani.

Chiar asa, cum naiba vin unor oameni tineri, si presupus neimbaxiti de comunism, astfel de idei? Asa se nasc legi ca ACTA, semnat pe sub masa, si altele restrictive.

Adevar ai grait, domnule!

Lun Feb 06, 2012 10:56 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Keiler scrie:
HUNTING MAN scrie:

Daca esti amabil, insiruie, te rog, poligoanele care exista la noi in tara si explica-ne si cat de simplu este sa-ti faci unul!
Poate ne explici si cum au exterminat armele cu aer comprimat vanatul din tara.

Cum de unde, de la ai batrani ;) . De-acolo de unde au deprins si alte "taine" ale vanatorii cum ar fi ca: " 16 bate mai departe decat 12, anumite tevi trimit alica mai fierbinte, cartusele facute acasa sunt mult mai bune decat "cele de fabrica", arma cu glont e mult mai periculoasa decat cea cu alice, armele cu alice se impart in bock-uri si lise( sau centrale)...etc. etc" :( .

Lun Feb 06, 2012 6:50 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Si astea-s valabile.
Bine zis Nicu.

Mie Feb 15, 2012 6:55 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2