Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 8:22 am

Răspunde la subiect  [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 81  Următorul
Clubul IJ Baikal  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Clubul IJ Baikal
Am sa sap un pic... Imi activez relatiile de peste Prut si vad cum obtin asa ceva, ca am inteles ca-s cu ciubote rosii...

Mie Oct 22, 2008 3:34 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

@ahotnic

Poti sa imi traduci, te rog, de curiozitate, ce inseamna TOZ (Tulsky Oruzheiny Zavod)... Tulsky, din Tula, Zavod parca fabrica...

Mie Oct 22, 2008 3:46 pm
Membru important
Membru important

ma inscriu si eu in club
am un ij juxtapusa 16\70.e cu mult mai batrina decit mine(poate va zice radu mai multe detalii) dar sunt placut impresionat,la banii care i-am investit am o arma trainica si simpla(ca pentru un incepator)

Mie Oct 22, 2008 3:46 pm
Membru important
Membru important

si eu am un ij27M-M 12/76 fara ejectoare si sunt destul de multumit de ea.+ baikal 12/89 pat sintetic

Ultima oară modificat de cristi_drathaar pe Sâm Aug 21, 2010 4:00 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 22, 2008 3:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

M-as inscrie si eu in clubul vostru desi nu mai am IJ.
Am inceput vanatoarea in '88 cu un ij 27E (doua tragace, socuri fixe full si jumate, ejectoare pe care le-am scos ca sa recuperez tuburile pt. reincarcare).
N-a avut niciodata probleme de functionare, am tras cu ea mii de cartuse si am facut multe vanatori frumoase.
Daca de maine ar trebui sa vanez din nou cu IJ, pentru mine n-ar fi nici o problema.

Mie Oct 22, 2008 4:17 pm
Moderator
Moderator

@ Old Surehand
TOZ = fabrica de arme din Tula
Beretta se lauda ca are cel mai vechi document cu care probeaza ca este fabrica de arme - parca e vorba de o comanda mare adresata fabricii de ceva duce al lor pentru mica lui armata ceea ce inseamna ca erau deja bine cunoscuti la vremea comenzii. TOZ are si ea un astfel de document, chiar mai vechi, dar documentul stabileste infiintarea unei "fierarii" in acea locatie. Pe site-ul lor nu fac parada de asta si iau ca data de infiintare una mult mai recenta - oricum, e a doua firma din lume ca vechime.
Daca te intereseaza un TOZ 34 nou-nout, mai sunt la Ct 2 buc.: una in 12/70 si una in 28/70  :icon_eek:, ambele la ~ 2000 lei, importate in urma cu vreo 4 ani si care stau si plang de atunci dupa un proprietar. Cel in cal 12 are o ceva chestie la unul din tragace - as rezolva-o in jumate de ora da' nu ma lasa  :plang: si cel ce-si spune armurier pe la noi e mester in mitraliere si tunuri navale  :puternic: - n-o vrea nimeni pentru ca n-are ejectoare, are doua tragace si nu e magnum  :ciocan:. Cel in 28 mi-a stat mult in mana si-am tot visat la el da' nu gaseam cartuse - acuma are Amis da' nu mai am loc in permis :plang:

Cum naiba de mi-a scapat ideea infiintarii unui astfel de topic  :nervos:

In ordine cronologica:
Mosin-Nagant M. 44 Izhmash, cal. 7,62x54 R - 1946
Ij 58 cal 16 - 1982 - arma cu care am inceput sa vanez si cu care am vanat constant peste 20 de ani (anterior incepuse tata cu ea si s-a despartit cu greu de ea :plang:) - cand a implinit 25 ani am zis ca merita "s-o iert" si a "suferit" o restaurare cat am putut eu de bine (brunajul tevilor a ramas cel original) - acum e o bijuterioara si tare bine i-ar sta pe perete da' trebe s-o tin "ascunsa"  :ciocan:
Saiga 20  - 2004 - e la mine de acusi 2 ani si am luat-o doar pentru ca n-am gasit in cal 12; trag cu ea la tot ce e mai mic de rata dar si la rate si astept s-o incerc si la mistret - apropo de ce poate 20-ul, la fel am zis si eu @first: imi doresc foarte tare un 20, cu care sunt 100% convins ca voi putea vana cel putin la fel de bine ca si cu 16 cu care vanez acum si m-am convins repede ca nu-i asa  :fluier:
IJj MP 153 semi 12/76 - arma cu care vanez acum la orice mai mare de rata - cu ceva up-grade la socuri si aparate de ochire ma descurc binisor da' inca mai trebe antrenament
- adaug si Ij-ul 27 in 12/70 al tatalui, de prin 1985, arma dotata initial cu ejectoare dar pe care le-a "pierdut" repejor - in prezent si-a cam trait traiul (joc lateral si vertical in bascula sesizabil greu dar este) desi n-are decat vreo 10.000 cartuse trase  :fluier: si ar merita schimbata da' nu vrea sa renunte la ea neam  :ciocan:

Si pentru ca sunt aproape in aceeasi ograda, adaug si armele de la Tula:
TOZ 8 sau 16 - inca n-a fost identificata cu precizie - din 1935, in cal. 22 lr
TOZ 106 - "pistolul" bolt-action in cal 20/70 care trage cu Gualandi "gaura-n gaura" :parsiv:

Nu vanez decat cu arme rusesti de cand ma stiu si nu cred ca le voi schimba prea curand. Din cand in cand mai scot si "romanestile" sa nu rugineasca si sa ma auto-conving "ce arme bune fac rusii :new_dracusor:" asta cand ma tot bazaie prietenii cu Berette-le lor. In mod sigur, daca aveam cu ce trage (ma refer la o munitie competitiva nu surplus de la armata) as fi folosit Mosin-ul la mistreti si nu Dragana.

Ce-mi lipseste? Un Tigru sau macar un Los in 9,3x64  :puternic:
Si mi-as dori o Ij 18 cu tevi de schimb in 16 si 30 R Blaser :gustos:

Ce calitate au armele rusesti? Aceea ca trag  :box: Mult, bine, constant. In rest, nu cred ca are rost sa insir lista interminabila de mici deficiente pe care nu le vezi pana cand nu pui alaturi si ceva mai rasarit. :fluier:
Si din pacate pentru noi au pierdut ce era mai important - pretul mic care nu mai e asa mic de o vreme incoace.

La niciuna din armele in discutie n-am avut a ma plange de grupaj, de raspandirea aiurea a alicelor sau gloantelor, de deficiente in functionare sau stricaciuni aparute pe parcursul folosirii (ejectoarele la bock au picat din cauza cartuselor reincarcate de prea multe ori). Doar Ij-ul de 16 mi-a venit bine de la inceput restul au trebui "ajustate" ca sa pice cat de cat bine pe mine sau chiar sa pot trage cu ele. Mosin-ul din 46 are finisaje mult mai bune decat ale celor actuale  :fluier: iar lemnul celor noi nici nu poate fi numit lemn de arme da' asta e, mergem mai departe - apropo, la Arrow de pe Mihai Bravu din B am vazut i Ij 18 in 308 W cu un pat superb (pentru rusi  :poznas: dar nu numai) si finisaje mai rasarite iar pretul nu era decat cu ~100 lei mai mare decat a vecinelor de raft - se poate si mai bine da' nu vor rusii  :ciocan:.
Din pacate pentru ei, pe masura ce se mai scurg lunile tot mai aud de cate o mica/mare hiba aparuta la modele de 2-3 ani. Daca au zbarcit-o si la "fier" nu numa la lemn nu-i bine deloc. :nu:

P.S. in magazin la Ct a aparut si o Saiga in cal. 12 - identica cu a mea si din acelasi an doar ca si mai putin folosita (a apartinut unui vanator ce nu mai printre noi) ~2700 lei. Si ma tot gandesc: sa raman cu ce am sau sa dau 20-ul si 153-ul si sa trec la Saiga 12??????? :nustiu: Pe toate nu le pot avea  :plang:

Ultima oară modificat de violiv pe Mie Oct 22, 2008 6:01 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 22, 2008 5:37 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ei baieti! A venit tata vostru'... Iaca cunoscator de arme rusesti... Si utilizator fidel...

Stiu ca TOZ-ul este fabrica din Tula, eu intrebam ce inseamna Oruzheiny ...

Pai ma cam intereseaza chestia aia de calibrul 28...  :cuminte:

Mie Oct 22, 2008 5:59 pm
Moderator
Moderator

"Tula" si "uzina-fabrica" ai stiut ce inseamna, Oruzheiny ...= ~ arme (JSC "Tula Arms Plant" is the oldest Russian enterprise for manufacture of the sports and hunting firearms. )

Da o fuga pe la noi....Nu cred ca ai avea asa mult de pierdut la o vizita pe litoral in extra-sezon estival si plin sezon vanatoresc - mai bine dupa 1 noiembrie sa fie si iepurasi, sau poate 15 s-avem parte si de mistreti...

Mie Oct 22, 2008 6:07 pm
Membru important
Membru important

asa e cum zice violiv ... de fapt idee e aceasi .... corect se traduce Uzina de armament din Tula

Mie Oct 22, 2008 6:45 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

N-am IJ, nu cred ca o sa am, dar tare ma bucur sa vad acest club  :urrra: :urrra: :urrra:

Arme bune, fara fasoane......asa sint si armele mele :-)

Catare plina la toti IJ-istii!! .....ok si la ceilalti :-)

CristianC

Mie Oct 22, 2008 6:54 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
"Tula" si "uzina-fabrica" ai stiut ce inseamna, Oruzheiny ...= ~ arme (JSC "Tula Arms Plant" is the oldest Russian enterprise for manufacture of the sports and hunting firearms. )

Da o fuga pe la noi....Nu cred ca ai avea asa mult de pierdut la o vizita pe litoral in extra-sezon estival si plin sezon vanatoresc - mai bine dupa 1 noiembrie sa fie si iepurasi, sau poate 15 s-avem parte si de mistreti...
pai sa stii ca vin... Mai ales ca sint liber profesionist de ceva vreme... Ne auzim in preajma lui 15/11.

Deci arme inseamna Oruzheiny... Multumesc frumos

Mie Oct 22, 2008 6:57 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ahotnic scrie:
asa e cum zice violiv ... de fapt idee e aceasi .... corect se traduce Uzina de armament din Tula
Multumesc frumos...

Mie Oct 22, 2008 6:58 pm
Membru important
Membru important

bAIKAL mp 153 Semiautomat in cal 12x76 - foarte multumit.

Mie Oct 22, 2008 7:38 pm

Un Ij 27 12/70 din 1971, incarcat de amintiri, motiv pentru care este nepretuit pentru mine, si un Baikal MP-153 la inceputul unei foarte promitatoare cariere, care la capitolele functionare si performante balistice sta alaturi , daca nu chiar depaseste, numele mari din industria armelor, si asta la sfert de pret.

Mie Oct 22, 2008 7:44 pm
Membru important
Membru important

Prima mea arma Baikal MP153 12x76 o arma foarte fiabila, exista si un test pe armi e tiro in care au tras 50000 cartuse in 3 zile cu aceasta arma si IJ juxtapusa de 16 , ambele merg foarte bine. Caracteristicile balistice nu sunt ele varf de gama dar sunt compensate de pret !

Mie Oct 22, 2008 7:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 81  Următorul