Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Noi 17, 2019 11:13 am

Răspunde la subiect  [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 81  Următorul
Clubul IJ Baikal  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Clubul IJ Baikal
Am un IJ 43 E, de vreo 12 ani si de rezerva un TOZ 194-01, cu pompa, ambele de 12. La cat au costat si-au facut pe deplin datoria si nu ma deranjeaza daca se mai zgarie vreun pat sau se decoloreaza de la ploaie. Nu abuzez sa le curat tevile, dar uleiul il am mereu la mine.

Mie Oct 22, 2008 8:49 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

felicit initiativa si pe toti cei ce sunt mandri de fierele lor ieftine si urate forjate in mother Russia  :respect:

am un IJ 27 care aceeasi varsta ca si mine... tatal meu a cumparat arma asta exact in vara in care m-am nascut ca sa serbeze cumva evenimentul, la varsta majoratului dupa examenul de vanatoare arma a trecut pe numele si mana mea, sunt multumit de ea, dar cum sunt perfectionist am inceput sa ii bag de vina  :icon_redface: ca nu poate sa faca ce fac astea noi si moderne si smechere
apoi ma opresc putin ma uit la ea si ma gandesc ca atatea focuri cate are trase si atat vanat cat a impuscat ea...eu nu stiu cand am sa fiu in stare sa egalez... si atunci cand nu merge ar trebui sa nu mai dau vina pe ea ca eu sunt cel care rateaza  :ciocan:
o ingrijesc destul de bine, dupa fiecare iesiere curatenie generala, pentru ca tinde sa prinda rugina mai ales dupa balta, si am mai modernizat-o putin, am schimbat patul de nevoie, ca cel vechi sa crapat cand mi-a aczut odata pe beton, i-am adaugat o catare de fibra optica in special pentru pasajuld e seara, dar cureaua NU...e aceea de acum 26 de ani  ;)
mi-am promis intr-un fel ca oricat de smecher am sa fiu si orice alta arma am sa imi cumpar ..asta trebuie sa ramana in familie!

Mie Oct 22, 2008 9:00 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Caracteristicile balistice nu sunt ele varf de gama

Interna sau externa daca-i vorba de balistica?
Hai sa-ti spun "stiintific" ce are balistic intern diferit (si considerat inferior de cei ce au altfel, normal  :buh:) Ij-ul: un otel ceva mai dur si mai putin elastic - cam cu 2-10% mai putin elastic decat oteluri mult mai renumite. Ce inseamna asta in fapt? In momentul initial al exploziei, la o teava rigida se produce un varf mare de presiune, o forta prea mare si prea in scurt timp loveste gramajoara de alice si le face sa se turteasca intre ele. O teava elastica se dilata si compenseaza acest varf de presiune pentru ca in clipa imediat urmatoare, cand alicele au inceput sa se miste, sa revina la forma initiala si sa restituie forta acumulata in peretii ei - rezulta un traseu mai putin abrupt al presiunii, o impingere mai progresiva si mai constanta a alicelor, un snop mai omogen, etc. Care sunt diferentele in cifre? Cea mai elastica teava construita si ramasa in anale se dilata cu 7% pe circumferinta - asta insemnand ca in timpul focului diametrul ei initial de 18,2 ajungea aproape 18,9 - a fost vorba de un otel St. Etienne extrem. Cea mai elastica teava moderna o facea Breda tot cu otel St. Etienne pe vremea cand facea tevile prin rotoforjare la cald (astazi nu mai aplica nimeni aceasta metoda) si se dilatau cam cu 2-3%. In ziua de azi, cea mai elastica teava o pune Marocchi pe noua semi-auto inertiala si se dilata cu 0,7%. De ce aceasta tendinta de a micsora elasticitatea otelului daca facea atat de bine la snop? Pentru ca a fost compensata prin cresterea in totalitate a diametrului tevii - cele mai subtiri tevi de serie mare nu au mai putin de 18,4 mm azi si mai toti le fac cu diametre mai mari, chiar 18,9 mm la unele tevi americane. Pulberile mai progresive de azi si incarcaturile din ce in ce mai mari nu se poarta bine din tevi foarte elastice plus ca mai si costa acestea in plus - forarea la diametre mai mari nu costa cu nimic mai mult dar se vinde bine daca ii faci publicitate...iar burele de plastic cu amortizare foarte eficienta compenseaza perfect varful de presiune la un pret mult mai mic decat al unei tevi elastice.
Asadar, revenind la balistica interna inferioara a tevilor rusesti, teoretic aceasta s-ar transpune intr-o balistica exterioara deficitara si armele astea ar da snopuri mai neomogene. Practic, n-am observat asa ceva ba chiar am observat ca au scos grupuri mai curate si mai frumoase vechi Ij-uri cu soc fix in comparatie cu moderne de firme mari cu soc interschimbabil - aici nu-i vina firmei si nici a armei ci a socului mobil, mult mai prost decat cel fix si foarte greu de realizat ca sa fie bine. Rusilor le-a luat cativa ani pana sa priceapa ca nu le pot face bine si le iau de la americani dar chiar si firme din grupul Beretta isi cumpara socuri de la americani.

P.S. stii cine are tevi si mai putin elastice decat Ij-ul in ziua de azi? Perazzi  :urrra: dar si Beretta pe modelele de tir - si unele mai sunt si stramte rau cu numai 18,2-18,3 mm diametru Si cine le avea cel putin la fel de rigide in epoca cand erau foarte apreciate si la mare cautare pe la noi? Suhl  :fluier:

In concluzie, eu nu vad unde sunt acele minusuri balistice ----- "de varf de gama". O balistica de varf de gama, strict dedicata unui anume tip de incarcatura ultra-specializata o au armele de talere cu care castiga unii medalii - alea costa de cel putin 20 x mai mult iar "vraful ala de gama balistic" nu cred ca inseamna nici 10% in plus iar pentru munitii de vanatoare este chiar un minus.

Au ele bubele si hibele lor rusestile astea urate da' nu va legati de balistica ca aici chiar n-aveti motiv.

Mie Oct 22, 2008 9:11 pm
Membru important
Membru important

OK Doc. multumiri pt lectie, imi retrag ultima fraza  :respect:

Mie Oct 22, 2008 9:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Bineinteles ca ma alatur clubului-
-lisa de 16 juxtapusa- a fost a lui taica-meu-bineinteles ca mi-am facut ucenicia pe ea,din pacate i-am promis-o unui prieten care insa nu prea le are cu vanatoarea(-desi e membru cu examen luat de vreo 2 ani nu s-a catadicsit sa-si faca permisul de arma  :nervos:);
-lisa bock de 12- e arma mea :icon_lol:,am cumparat-o cand am luat permisul de la un fost colonel de armata.Este cea care imi este aproape de suflet si pe care ma pot baza oricand.Mai ales de cand am schimbat patul cu unul dupa mine si am montat o a doua catare.Ne intelegem bine,foarte bine ;).Ah,si inca un amanunt,bockul e mai tanar cu vreo 2 ani decat mine-se poate spune ca l-am format :icon_lol:  sau ne-am format unul pe altul? :-\

Joi Oct 23, 2008 7:52 am
Membru important
Membru important

hop si eu cu o semi Baikal 12 / 89, socuri interschimbabile .
fata de cum arata in magazin, chiar daca a fost noua, arma a suferit, mai bine spus patul si antepatul, o noua baituire si o lacuire, pentru a evita patarea  si imbibarea lor cu apa.( de precizat ca aceste parti au fost doar baituite, iar baitul era f. spalacit. dupa operatie arata super)
din pacate nu prea ma pot lauda cu multe realizari,  fiind de putina vreme posesor de arma.
oricum rodajul il are facut la gugu si daunatori. astept sezonul de iarna sa o pun serios la treaba si la alte specii mai comestibile (shoshoi, godaci altoiti, etc)  :gustos:

Vin Oct 24, 2008 9:54 pm
Membru important
Membru important

era sa uit, tre sa il bag si pe taica-miu in club:  detine un Ij bock 12 / 70, doua tragace, ejectoare, socuri fixe, sina ventilata. arma are ceva ani, tata fiind al doilea posesor.

pe aceasta arma am inceput sa-mi fac si eu ucenicia, tragand la tinta si prin sticle, iar iarna aveam ce ma caciuli sa ma lase sa trag si eu la vreun iepuras

:icon_razz:

Vin Oct 24, 2008 9:59 pm
Membru important
Membru important

Trebuia facut clubul celor care nu au IJ Baikal, ca era mai putin de scris  :parsiv:

Vin Oct 24, 2008 10:00 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

puiu, nu fi rau, nu stiu  cati din membrii forumului nu suspina dupa un IJ baikal :P
Pentru mine, nici un dublu-express Blaser R93 nu poate inlocui batranul IJ

Vin Oct 24, 2008 10:13 pm
Membru important
Membru important

Nu sunt rau, nici eu nu as renunta la Baikal pentru nimic in lume

Vin Oct 24, 2008 10:19 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

in cazul asta, dau o bere cand te prind. ca moldovenii is.. IBM

Vin Oct 24, 2008 10:24 pm
Membru important
Membru important

Deja mi se face sete  :icon_bere:

Vin Oct 24, 2008 10:39 pm
Moderator
Moderator

Din pacate a trebuit sa renunt la IJ18mn cal.30-06.
O arma care mi-a facut probleme de noua...
Tragaciul ere extraordinar de tare si nimeni nu s-a bagat sa-i faca ceva...
Asa se intampla cand cumperi o arma fara sa ai posibilitatea s-o probezi.
Trasesem cu IJ18nm in acelasi calibru si eram multumit de felul in care se comporta.

Sâm Oct 25, 2008 9:36 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

ziceti-mi si mi unde gasesc sa cumpar un ij bock de 12 nou?
gasesc de vreo 20-25 milioane?
ziceti-mi si mie, va rog

Dum Oct 26, 2008 9:27 pm
Moderator
Moderator

serney scrie:
ziceti-mi si mi unde gasesc sa cumpar un ij bock de 12 nou?
gasesc de vreo 20-25 milioane?
ziceti-mi si mie, va rog

cred ca in orice magazin de profil.
banii iti ajung

Dum Oct 26, 2008 10:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 81  Următorul