Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Dec 14, 2019 11:58 am

Răspunde la subiect  [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 81  Următorul
Clubul IJ Baikal  
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Clubul IJ Baikal
sal,
ma alatur si eu clubului cu un Baikal model MP 233-EA, bock, cal. 12/76, ejectoare, un tragaci cu selector, tevi ventilate si nichelate interior, de 75 cm, socuri interschimbabile.nu am avut prob cu arma si sunt f  multumit de ea.

asta e modelul  -  http://www.baikalinc.ru/en/company/100.html

Lun Oct 27, 2008 10:01 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Asta da Ij - cred ca mai rar gasesti asa "fineturi" cum sunt baterii demontabile rapid si mai ales posibilitatea de a alege intre mai multe feluri de baterii chiar si la "case mai mari"  :puternic:
Ce model de tragaci ai?

P.S. cred ca pe interior tevile sunt cromate si nu nichelate da' poate ma insel

Lun Oct 27, 2008 12:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

modelul este MP-233 EA...un singur tragaci cu selector.

Lun Oct 27, 2008 1:32 pm
Membru important
Membru important

nu ma pricep nici eu prea bine...tevile au aspectul lucios pe interior(de oglinda)...acum nu stiu daca sunt nichelate sau cromate...ar trebui sa ma uit in cartea ei.

Lun Oct 27, 2008 1:35 pm
Membru important
Membru important

Tevile se cromeaza la interior si este unul special care are o duritate suficienta pt a nu fi zgariat. Nichelaj [b]EXCLUS![b], este in general mult prea moale pt asa ceva.

Lun Oct 27, 2008 1:53 pm
Membru important
Membru important

Ma primiti si pe mine? Am si eu un ij 43 EM 12/70,doua tragace,jumatate soc dreapta,full stinga, fabricata in anul 1989-daca nu ma insel-cumparata de noua acum 12 ani. Chiar daca am in plan sa-mi cumpar un mp 153 de aceasta arma nu ma voi desparti niciodata sper sa o las mostenire fiului meu-daca va vrea sa se faca vanator.

Ultima oară modificat de cristian pe Joi Iun 03, 2010 1:38 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Oct 28, 2008 10:53 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM YIM
Moderator
Moderator

cristian scrie:
Ahotnic scrie:
era si timpul... avem un loc unde ne putem lauda cu armele noastre ieftine, nefinisate si prost concepute (cum zic unii)  :haha:

Ma primiti si pe mine? Am si eu un ij 43 EM 12/70,doua tragace,jumatate soc dreapta,full stinga, fabricata in anul 1989-daca nu ma insel-cumparata de noua acum 12 ani. Chiar daca am in plan sa-mi cumpar un mp 153 de aceasta arma nu ma voi desparti niciodatsper sa o las mostenire fiului meu-daca va vrea sa se faca vanator.

Esti mai mult decat binevenit(daca se poate asa ceva) ;D

Mar Oct 28, 2008 10:55 am
Membru activ
Membru activ

ma alatur si eu acestui club cu un ij baikal 27 EC nou, 12/76 , doua tragace, ejectoare, chokeuri interschimbabile.
Vanez de un an cu aceasta arma,si sunt foarte multumit de ea. :respect:

Joi Oct 30, 2008 10:49 pm
Membru important
Membru important

salut !
intru shi eu cu ij18 nichelat cal 223 ! superba arma !

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527
-   4.5 AC ptr antrenament

Vin Oct 31, 2008 8:20 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Nu pot sa nu ma alatur si eu fanilor rusi... :urrra: cu unMP153 modelul din 2007. Sunt nou, nu am decit vreo 300 de cartuse trase cu el dar sunt foarte multumit.

Sâm Noi 01, 2008 7:56 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Salutare tuturor
Imi spuneti si mie diferenta intre IJ 27,cal.12/76  si IJ 27E-1C,cal.12/76
Dupa cum ati remarcat sunt incepator si asi dori sa intru in clubul vostru

Si diferenta dintre un TOZ bock si un IJ ?? :)

Cu stima

Dum Noi 02, 2008 4:48 pm
Moderator
Moderator

http://imzcorp.com/en/company/open/weapon.html

Aici gasesti toate modelele. In principiu, arma e aceeasi dar poate avea mici variatii: cu sau fara ejectoare, cu un tragaci sau cu 2 tragace, cu socuri fixe sau interschimbabile, cu bascula "neagra" sau nichelata,  cu configuratie "sporting" - tevi un pic mai lungi si "ported", etc.
Putin probabil sa corespunda modelul cu cel care trebuie daca te-ai uitat in lista de la mag. Arrow. In magazine, daca "scotocesti un pic vei gasi cam toate modelele de baza.

Am vazut c-ai intrebat si de TOZ 34. Acesta este de la firma concurenta a Baikal, adica TULA - e un model mai particular cu cateva caracteristici constructive mai rare in lumea bock-urilor - bascularea tevilor se face nu pe nuturi sau ax central ci pe arce de cerc pe lateralele monoblocului, arcurile sunt un fel de "lamelare" - practic niste sarme groase si elastice in forma de U, are numai 2 tragace, poate avea sau nu ejectoare, etc.

http://www.tulatoz.ru/en/toz34.html

Toate au fost candva arme bune, astazi scartaie ceva mai mult decat ar trebui la capitolul finisaje (n-ar fi mare lucru) dar nici la partea de ergonomie nu stau in rand cu cele vestice.

Dum Noi 02, 2008 7:02 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

am o oferta de pret pt. IJ-uri  " Avem pe stoc un bock IJ 27,cal.12/76 la pretul de 2400 lei;un IJ 27E-1C,cal.12/76 la pretul de 3100 lei;un IJ 27E-1C,cal.20/76 la pretul de 3150 lei.Va asteptam.    "

E buna ??

ce bock-uri ar fi si de la concurenta din vest ??

Dum Noi 02, 2008 9:06 pm
Moderator
Moderator

La banii acestia n-o sa gasesti din vest arme noi care sa fie macar pe jumate cat Ij-ul.

Ejectoarele si tragaciul unic cu selector cresc pretul serios fara a fi o mare sfaraiala in practica. Mai rau este ca aici apar problemutele care-ti fac nervi.
Cel mai fiabil model ramane cel cu 2 tragace si extractor simplu.
O alta variatie de pret este pentru socuri interschimbabile. Cele fixe, de obicei 1/2 si 1, fac mai buna treaba.
Cele mobile iti ofera cateva avantaje. Acum nu stiu la cati bani sa apreciez aceste avantaje dar nu cred ca merita 50% in plus la pret niste chestii care sunt numa de fason si in practica nu aduc cine stie ce beneficiu.
Eu recomand bock-ul cu 2 tragace si extractor. Pare a fi cel mai fiabil din toate.

La paritate de preturi poti gasi si ceva S-H din vest in stare buna. La ei cad preturile la arme ca la masini.
Nu ca-i fac reclama dar oricare din bock-urile de la vanzari "apollyon" e o solutie la fel de buna ca Ij-ul.

P.S. astazi am pus alaturi cateva semi lise - amaratele noastre rusesti langa ceva Beretta (chiar daca numa ES 100), o Bijuterie de Browning Fusion nou-nouta si o Franchi Al 48 de peste 10 ani, ani de torturi multe prin baltile si campurile noastre. Ca nu poti avea pretentia sa compari IJ-ul cu Browning-ul nou la partea de finisaje e perfect adevarat dar am ramas foarte-foarte placut impresionat de cat de bine s-a conservat Franchi (si n-a fost deloc menajata - lemnul dovedea asta cu prisosinta): brunaj albastru inchis ca proaspat iesit din fabrica, nici macar gura tevii nu era alba si nici baza tevii (arma este cu lung-recul al tevii) ce se "freaca" intr-una n-avea nimic. Chiar si anodizarea de pe carcasa era insignifiant afectata de trecerea timpului.
De tras au tras toate la fel de bine si au impuscat iepurasi in aceeasi masura.

Dum Noi 02, 2008 10:44 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

va salut spune ti mi va rog unde gasesc ,, catare cu fibra optica"" , pentru baikal M P 153  semiautomat .....astept un raspuns ! Multumesc!

Mar Noi 04, 2008 4:58 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 81  Următorul