Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Vin Dec 13, 2019 4:43 am

Răspunde la subiect  [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 81  Următorul
Clubul IJ Baikal  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Clubul IJ Baikal
sergheiromeo scrie:
va salut spune ti mi va rog unde gasesc ,, catare cu fibra optica"" , pentru baikal M P 153  semiautomat .....astept un raspuns ! Multumesc!

Ghici unde?

Mar Noi 04, 2008 5:17 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru important
Membru important

Pe alt topic cineva cauta o carte tehnica la MP 153. In engleza o poti lua de aici:
http://www.eaacorp.com/manuals.html
Si eu am un IZH 27E 1C. Nu sunt fan la arme rusesti dar nu am putut lua alt ceva. In mare sa spun ca sunt multumit de ea si cred ca mi se potriveste avand in vedere ca sunt cam lenes la partea cu curatirea si cam nepasator cu ea. Adica nu merg prin floare cu gandul sa fie atent sa nu o zgarii sau sa o lovesc. Pentru mine este doar o arma cu care vanez. Poate daca mi-asi lua o arma mai scumpa si cu moft asi fi mai precaut. Asa o spoiala cu Balistor de 5-6 ori pe an ii ajunge. Dar nu recomand deja am pede mai inchise pe tevi din cauza ruginii. Brumaj nu discut ca este si nu este. Am luat si niste socuri de peste baltoaca pentru ea dar dor pentru ca cu cele originale am avut ceva probleme, am postat pe undeva niste poze cu problemele, si m-am gandit sa pun ceva mai bun. Si de atunci nu am mai avut probleme cu socurile. De partea mecanica nu ma plang, nu am avut probleme majore. Au fost cateva cazuri in care nu a ejectat cartusul tras. Culmea in schimb desi o am de doi ani nu am inca joc la piesa a treia.
Sau poate nu am tras destule cartuse sau poate pentru ca nu prea desfac arma prea des sa o curat. :parsiv:

Joi Noi 06, 2008 11:44 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Johny Wolf scrie:
Culmea in schimb desi o am de doi ani nu am inca joc la piesa a treia.
Sau poate nu am tras destule cartuse sau poate pentru ca nu prea desfac arma prea des sa o curat. :parsiv:
Cine spune ca dupa doi ani tre' sa ai joc la piesa a treia.  ???

Joi Noi 06, 2008 11:47 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Nimeni nu spune, dar din cate am observat pe la cunostiinte, armele pe care scrie "Made in URSS" sunt mult mai bune decat cele pe care scrie "made in Rusia".

Joi Noi 06, 2008 4:30 pm
Membru important
Membru important

sper sa nu fie asa sergiuj ... pe a mea tot russia scrie... bate`n lemn ... nu are probleme

Mar Noi 11, 2008 10:35 am
Moderator
Moderator

Sambata am avut prilejul sa punem alaturi o Ij 58 de 25 ani, un bock Ij 39 sporting, unul 27 si Ij-ul meu semi. De departe nu parea a fi mare diferenta. Luate la bani marunti au inceput sa iasa la iveala. In primul rand brunajul: impecabil, albastru inchis si cu luciu profund dupa 25 de ani la cea veche, foarte afectat de cei 2-4 ani de lucru la cele noi. Toate imbinarile partilor metalice si metal-lemn erau perfecte la cea veche in schimb la cele noi mai pe toate partile erau mici nepotriviri: intre pat si bascula, intre bascula si uluc si chiar la nivelul inchiderii intre teava si bascula. Ba chiar, la o inspectie si mai atenta am constatat ca suprafata exterioara a tevilor avea mici neregularitati sub forma de inele seriate de-a lungul tevilor pe portiuni de 4-5 cm, mai evidente imediat dupa conul de racordaj. Am pus alaturi si o Franchi 48 cu recul lung al tevii ce avea vreo 15 ani de lucru la balta. Acelasi brunaj ca la Ij-ul vechi cu doar foarte putina "patina" comparat cu o Browning nou-nouta. Diferentele au continuat si la functionare - deschis/inchis mai greoi, tragace mai tari si cu "agatari" da' nu mai tinea minte nimeni cum era de noua o Ij veche de 25 ani. Oricum, o scadere semnificativa cel putin la calitatea finisarilor fata de acum 25 de ani la armele rusesti. Pacat :plang:

Mar Noi 11, 2008 11:08 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

o mica intrebare pt cei care au ij calibru 30-06 : ce luneta aveti pe arma si la ce o folositi in special???goana sau panda???

Mar Noi 11, 2008 6:05 pm
Moderator
Moderator

am avut 3x9x50 si era ok.
Apoi am cumparat un Burris, dar nu l-am montat ca am vandut carabina...

Mar Noi 11, 2008 8:07 pm
Membru important
Membru important

[quote="Ahotnic"]
era si timpul... avem un loc unde ne putem lauda cu armele noastre ieftine, nefinisate si prost concepute (cum zic unii)  :haha:

Nu mai sant deloc ieftine,vineri am fost printr-un magazin arrow si am ramas socat cand am vazut la cat a ajuns un mp 153-3200 ron.Explicatia vanzatorului-care nu are nici o vina-a fost urmatoarea:in momentul in care s-a facut importul euro era cotat la......nu stiu ce suma.Probabil ca au vazut-marius- ca armele se vand destul de bine si ce a zis,hai sa mai castig si eu ceva bani in plus.Asa este la noi la romani-un lucru care se vinde bine trebuie scumpit.
Acum stau si ma intreb:pana unde veti merge cu scumpirea domnule Marius??????
Tot spuneti ca a crescut pretul la plumb pe plan mondial-asa justificati cresterea preturilor la cartuse-dar cum se face ca la vecinii nostri bulgari cartusele sant mai ieftine iar la cateva sute de metrii de magazinul arrow-la alt magazin care vinde cartuse-o cutie este mai ieftina decat la arrow.

Lun Noi 17, 2008 10:45 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM YIM
Membru nou
Membru nou

am 5 arme printre care si un ij-12 bock,un merkel schul,un driling ferlach,o belgiana de colectie si un bars.din toate tot cu ij-ul merg la vanatoare,Este o arma de exceptie pe viata,a mea este de prin 60 si arata impecabil,doar ca este putin cam grea dar foarte echilibrata.Avem noi o aversiune pt,rusi dar au facut si fac arme foarte bune,cele mai noi mai prost finisate dar ca functionare ireprosabile.Dupa terminarea sezonului de vanatoare o sa umblu la designul ei schimband patul si piesa3-a personalizate.am vazut unul facut asa si nu imi venea sa cred,arata ca o arma adevarata ,si mai usoara (folosind un pat de nuc),cat despre performante sa fim seriosi daca tragi bine merge si cu prastia,glumesc,dar oricum nu se compara cu armele turcesti (care fac tot felul de probleme),nu am auzit pe nimeni,si la noi sunt foarte multe arme rusesti,unele foarte vechi,sa aiba probleme cu ele,o sa le aiba si nepotii-nepotilior

Mie Dec 10, 2008 8:38 am
Membru nou
Membru nou

Ma alatur si eu acestui club cu un ij 27 bock cal 12 si un baikal 18 mh cal 308 w

Mie Dec 10, 2008 11:42 am
Membru important
Membru important

msniper scrie:
....
Imi spuneti si mie diferenta intre IJ 27,cal.12/76  si IJ 27E-1C,cal.12/76
...

http://www.baikalinc.ru/res_en/0_value_2897_192.pdf
IJ27E - mai nou IJ27EM - E de la "Ejection Mechanism" mai pe romaneste arunca cartusele din tevi dupa ce acestea au fost trase prin intermediul unor arcuri cu care sunt prevazute ghearele extractoare. La IJ 27M cartusele nu sunt aruncate din tevi ci este nevoie sa le scoata tragatorul.
-1C - "Single Trigger Mechanism" - codificatia de la arma cu un singur tragaci.
Deci IJ 27E - 1C - Arma Baikal care de fapt este IZH (IJ), model suprapusa (27), cu "ejectore" (E) , si un singur tragaci (1C).

Sâm Dec 27, 2008 12:03 am
Membru important
Membru important

Choke - socuri pe romaneste - pentru Baikal codificarea este:
C - Cylinder - 0.00 - 0 linii
I? - Improved Cylinder - 0.25 - 4 linii
M - Modified - 0.50 - 3 linii
IM - Improved Modified - 0.75 - 2 linii
F - Full - 1.00 - 1 linie
linii - taieturi la partea exterioara a jocului. In poza apare M,F,M.
Imagine
Cat privind utilizarea lor. C (cilindric) - este cel mai larg cu dispersie mare a snopului de alice apoi  -IC, M,IM, F (full) - cu ce mai mica dispersie a snopului de alice, strange cel mai mult snopul. Le puteti identifica si prin comparatie prin grosimea socului. Cilindric este "mult" mai suptire decat full-ul.
Stiu ca exista diferite pareri privind utlizarea lor cand vine vorba de proiectile unice. Eu am sa scriu cum le utilizez eu, desi am auzit si alte parerei in urma unor intamplari nefericite, prefer sa fiu mai precaut si le folosesc doar astfel:
C - toate proiectile unice indiferent ce este , brenneke, slug, sabot, bila crestata, tip sauvestre ...
Imagine
IC, M - Doar tip sauvestre, adica cele care au pe exterior acea manta de plastic
Imagine

Ultima oară modificat de Johny Wolf pe Sâm Dec 27, 2008 11:15 am, modificat 1 dată în total.

Sâm Dec 27, 2008 12:59 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Clubul IJ Baikal
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
..arma complet belita de culoare ,vopsita cu vopsea neagra,frecata cu hartie abraziva,patul super subtiat,nu stiu daca merg amandoua percutoarele....ce se poate face cu ea? merita reconditionata. este destul de veche. este ij 54 si are seria sau anul 1912. mai scrie si un 1894 pe ea.

Joi Ian 15, 2009 10:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Clubul IJ Baikal
Oricum e mai valoroasa ca parchetul!
Orice ij mai vechi de '90 merita sa bagi bani in el!
Sunt bune!

Vin Ian 16, 2009 1:32 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 1201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 81  Următorul