Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Oct 24, 2019 2:32 am

Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul
Choke 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Choke
Multi folosesc socurile extinse. Am luat si eu unul pentru Benelli M2, dar nu s-a potrivit. Cine are experienta cu aceste socuri, poate ne da mai multe detalii - daca sunt intr-adevar folositoare, ce marci sunt mai bune, etc.

Dum Oct 07, 2007 8:28 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Răspuns: Choke
daca e vorba de socul "relungire" eu am unul de 10 cm la arma mea fabarm semi e full sau extra full ceva de genu! si se ingusteaza foarte mult la capat! da un recul mai mare la arma dar grupeaza foarte strans! ! per total este foarte folositor!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527
-   4.5 AC ptr antrenament

Joi Oct 11, 2007 4:29 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu n-as folosi asa ceva. Scopul lui e sa-ti permita tirul la distante mai mari, insa la acele distante mai sunt alicele eficiente? Pe de alta parte, ce faci atunci cand vanatul e in distanta buna, iar tu ai prelungitorul pe arma?
Nu in ultimul rand, un grupaj foarte strans "nu iarta" eroarea de tragere.

Joi Oct 11, 2007 7:27 pm
Membru important
Membru important

eu vinez numai cu asa ceva..cilindric soc interior pun doar la talere si la mistretz! ...si nu am probleme ...tocmai trebuie sa ochesti mai precis si in distanta eficace e mai productiv tirul ..ai ochit bine piesa pica mai ferm! si daca te referi la vinatoarea de potarnichi cand tragi relativ aproape nu mi-a stricat piesa inca ....
ideea e la full --extra full ca pentru distante mari folosesti o alica mai mare ..care detine destula energie si pe distante mari si o tine si grupata ..e devarat mai greu de ochit fiindca snopul e mai mic am incercat asa ceva cand eram la rata cu 4 mm si am intrat sa fac o parcela de potarniche unde am lasat una la distanta mare desenandu-i cu catarea traiectoria si punand corectie a picat bine! insa cu asa ceva ratezi foarte usor!

e o provocare felu acesta de tir - dar e frumos...

de cand am 20 ma invatz sa vinez cu 24-25 grame alica si ea maxima 3.5 mm... care e deja mare si rara la greutatea aia ! alica de 2.9 mm e sfanta la calibru asta am luat deja vreo 300 cartuse de alica asta ! si merge superb la fazan si rata! deocamdata!

PS : scz pt off topic exista icnarcatura mai mica la calbru 20 ?? sub 24 grame??

parerea mea!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Joi Oct 11, 2007 9:26 pm
Membru important
Membru important

nu !! de obicei vinez la campie deal si cam la 25-30 m ii dau focu daca pleaca de-aproape..si prima alica la mine este un 2.5 -2.7 mm apoi vin cele mari... alica mica nu strica asa rau ! de obicei nici nu il strabate tot!

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Joi Oct 11, 2007 9:58 pm
Membru activ
Membru activ

Proaspat vanator cum sunt vreau sa incep cu o lisa calibrul 12, probabil un ij 43. Insa sunt cam nedumerit cum sta treaba cu socurile. Nu stiu daca s-a mai discutat undeva treaba asta....dar eu nu am gasit.
O sa merg la vanatoare de mistreti, deci vreau sa pot trage breneke din ambele tevi, dar vreau sa merg si la rate, fazani etc.
Asa ca ce socuri ar trebui sa am la arma ?

Vin Noi 30, 2007 3:18 pm
Membru important
Membru important

pt inceput ... ia-ti una fara socuri ... crede-ma, nu vrei sa te pui sa schimbi socuri in camp .... stiu ca vor sarii altii pe mine pt ceea ce am zis dar crede-ma ca e mai bine sa iti iei o arma fara socuri.

Vin Noi 30, 2007 4:23 pm
Administrator
Administrator

Indiferent de ce sokuri o sa ai la arma, este munitie care sa mearga si prin sok fara probleme, gen sauvestre si gualandi. Si eu am optat pentru o arma cu sokuri fixe pentru a elimina bataile de cap. Dar daca ai posibilitate sa iei o arma cu sokuri interschimbabile de ce nu. Fiecare sok are un numar sau stele.

Vin Noi 30, 2007 7:37 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mai ales daca vrei IJ 43, ia cu shock-uri fixe, 1/2, 1/1. E simplu si practic, iar asa cum zice si @ mmarius, se gasesc p. unice pt full. Cei pe care ii stiu eu cu arme cu shock-uri interschimbabile ce au pus, acolo ramane... :)

Vin Noi 30, 2007 9:53 pm
Membru important
Membru important

am gualandi ptr 20-ul meu la care teava stanga e foarte socata si groasa in carne fata de dreapta! ..sigur poate fi tras fara probleme si din stanga??? deci e testat ca nu solicita teava mai mult ..????? voiam pe stanga sa bag altceva.....traditional :lol: :lol: :lol: din batrani...dar parca ar fi mai bine 2 proiectile unice!

chiar peste cateva ore plec la porc si ma gandeam cum sa fac.....!!! am si gualandi si hollow point si traditionale :D 8) ..vedem...

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Sâm Dec 01, 2007 12:00 am
Membru de onoare
Membru de onoare

"hunt" scrie:
voiam pe stanga sa bag altceva.....traditional :lol: :lol: :lol: din batrani...dar parca ar fi mai bine 2 proiectile unice!

Daca te gandesti la...bila crestata, probabil ca merge :wink: Daca te gandesti la...altceva, sa stii ca pe cutiile originale italiene era scrisa interdictia de a se trage din tevi cu shock peste 1/2 :!:

Sâm Dec 01, 2007 9:47 am
Administrator
Administrator

"nicu m." scrie:
"hunt" scrie:
voiam pe stanga sa bag altceva.....traditional :lol: :lol: :lol: din batrani...dar parca ar fi mai bine 2 proiectile unice!

Daca te gandesti la...bila crestata, probabil ca merge :wink: Daca te gandesti la...altceva, sa stii ca pe cutiile originale italiene era scrisa interdictia de a se trage din tevi cu shock peste 1/2 :!:

Chiar :idea: Nu stiam, hmmmmm.... nu ma refer la bila crestata. :wink:
Hunt, eu asa am auzit ca proiectilele Gualandi merg si prin teava sokata. Dar naiba mai stie acum, draq sa le ia. Astia ne fac sa luama sauvestre! :lol: :lol: :lol:
La valoarea ta de tragator ajung 2 sauvestre pentru stanga. :wink:

Sâm Dec 01, 2007 12:00 pm
Membru important
Membru important

sincer asa o sa fac, am mai primit sfaturi pentru sauvestre...o sa iau 2 -3 ! :wink: :!:

si sa sti ca daca acel "altceva" daca e incaracat in bura paharel se poate trage la fel de bine in full fiindca are acea grosime a paharelului de plastic ..daca sunt incarcate cu diametru mai mare si bura pasla atunci da ...cred ca nu pot fi trase din fulll! insa daca diametru e un pic mai mic si sunt asezate in paharel de alice...merge brici .

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Sâm Dec 01, 2007 8:21 pm
Membru important
Membru important

daaaa..poti sa sti ca ne imping sa luam numai sauvestre ptr stanga....ia sa nu mai faca astia tevi socate cu full la arme ..cheltuiala in plus... :lol: :lol:

-   12/70 ij 58 mae
-   .223 rem cz527

Sâm Dec 01, 2007 8:22 pm
Moderator
Moderator

Da' ia du-te tu cu arma de mistreti la mistreti si sa vezi ca scapi de toate gandurile astea! :lol: Mai ales ca ai deja. Si nu ma refer la 22 :D Ai testat-o indelung, ai vazut cat e de precisa, pana la urma ce mai vrei - o teava in 410 incarcata cu Sauvestre?

Sâm Dec 01, 2007 10:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul