Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 2:41 pm

Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Asociatii nou infiintate: strategii de gestionare, pareri... 
Autor Mesaj

Status: Neconectat
Mesaj De ce la ei se poate si la noi nu...
Cel mai important beneficiu al existentei celor 2 forum-uri de vanatoare este faptul ca, prin intermediul lor, vanatorii pot avea acces la experienta altor vanatori, pot afla diferite conceptii despre pasiunea lor, din Europa sau de peste ocean. Dupa parerea mea, schimbarea de mentalitate a vanatorului roman, de la posesor de arma de vanatoare la ocrotitor si gestionar al faunei in adevaratul sens, s-ar fi produs mult mai lent daca aceste 2 forum-uri nu ar fi existat. Cred ca asistam in acesti ani la faza incipienta a schimbarii mentalitatii vanatorului roman, schimbare ce se preconizeaza a se manifesta mai pregnant in cadrul asociatiilor mici, nou infiintate, asa zise "private". Sigur ca procesul va dura o perioada mai lunga sau mai scurta (eu estimez undeva intre 15 si 20 de ani), insa primele semne incep sa se vada. Numai ca aceasta schimbare de mentalitate, pe care multi dintre noi si-o doresc, nu stiu daca va reusi in conditiile in care asociatiile mici vor actiona fiecare independent, dupa stiinta si priceperea fiecareia, cu mijloacele financiare de care dispune fiecare in parte, individual.
Eu ma uit adesea dincolo de Ocean. Incerc sa inteleg de ce acolo au atata vanat. De fapt nu de ce au vanat, asta am inteles, ci de ce la ei se poate si la noi nu. Care sunt diferentele? Ce au ei si ce nu avem noi? In toate analizele mele apare mereu aceeasi constanta: vanatorii sunt membri activi in cadrul unor organizatii de conservare si protejare a biodevirsitatii. In felul acesta vanatoarea si conservarea biodiversitatii sunt 2 acvtivitati legate indestructibil una de alta. Cunoasteti in Romania o astfel devorganizatie? Eu nu. Daca stiti vreuna, va rog anuntati-ma!
Mai demult am gasit acest filmulet, pe care nu stiu daca sa-l clasific ca si spot publicitar, film de prezentare sau pur si simplu esenta vanatorii peste ocean.

http://www.youtube.com/watch?v=LhcabnNj ... ata_player

In Romania sunt, dupa efervescenta anilor 2010-2011, in jur de 250 de asociatii mici, care au in gestiune 1-2 fonduri de vanatoare. Membri sau persoane cu functii de conducere in aceste asociatii sigur se regasesc printre utilizatorii acestui forum. Si eu fac parte dintr-o asemenea asociatie. Haideti sa ne gandim daca ar fi util pentru noi sa punem bazele unei forme asociative care sa ne reprezinte interesele, care sa ne ofere instrumentele legale sa schimbam ceva in Romania. Fundamentul acestei idei trebuie sa fie VOLUNTARIATUL. Nu ma intereseaza sa castig bani din asa ceva, si oricine va dori sa se implice in acest proiect va trebui sa se ralieze acestui principiu. Sunt convins ca exista si in cadrul AGVPS oameni care isi doresc altceva de la vanatoare decat ceea ce primesc acum. Invitatia este adresata si lor in aceeasi masura. De fapt, oricarei persoane din tara asta sau din lume care isi doreste sa schimbe ceva in Romania. Sunt convins ca vanatorii romani, care din diferite motive sunt acum peste hotare, vor pune umarul la ideea de a schimba mentalitatea din Romania in ceea ce priveste acet subiect. Avem multi romani care vaneaza peste hotare? De ce? Poate si pentru ca acolo au gasit ceva ce in Romania nu gasesc. Si nu ma refer la vanat, ca asta mai avem inca destul!
Putem sa folosim in prima faza internetul. Nu cred ca trebuie neapart sa ne adunam din toate colturile tarii la sedinte plitisitoare in care ne citim unii altora "realizarile anului ce a trecut si planul de masuri pentru anul viitor", masuri care oricum nu se concretizeaza niciodata!
E o idee, ce ziceti?

Sâm Dec 31, 2011 3:47 pm
Membru important
Membru important

Mesaj Re: De ce la ei se poate si la noi nu...
ca avem o mentalitate de ca..t.. si daca chiar incerci sa faci ceva, sigur se gaseste cineva sa iti bage bete in roata

Sâm Dec 31, 2011 4:43 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

@catalin.vrabie
Sa stii ca se "coace" ceva .

Sâm Dec 31, 2011 5:21 pm

Daca credeti ca pot ajuta, nu ma lasati pe dinafara.

Sâm Dec 31, 2011 6:23 pm

marian_ard scrie:
ca avem o mentalitate de ca..t.. si daca chiar incerci sa faci ceva, sigur se gaseste cineva sa iti bage bete in roata

Asta este cel mai rau lucru pe care l-a facut comunismul. Ne-a infrant, prin frica, elanul de a face ceva.

Sâm Dec 31, 2011 6:25 pm
Membru activ
Membru activ

Si acum traim noi romanii tot in comunism doar ca intr-unul mai ''evoluat''

Sâm Dec 31, 2011 6:32 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Voi doi,@jon2004 si cu tine @catalin.vrabie,ar trebui sa va cunoasteti si personal nu doar prin intermediul forumurilor.
N-ati regreta nici unul din voi.
Parerea mea.

Sâm Dec 31, 2011 6:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

catalin.vrabie scrie:
Daca credeti ca pot ajuta, nu ma lasati pe dinafara.

Esti pe "lista" ;D

Discutam la momentul oportun !

Sâm Dec 31, 2011 6:39 pm

Lista neagra. ;D
E bine totusi ca e o lista. Inseamna ca suntem mai multi.

Doctore, cred ca eu si Jon2004 ne-am intalnit la un moment dat, acum vreo 4-5 ani, pur intamplator. Vezi ce inseamna si soarta asta...

Sâm Dec 31, 2011 6:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Stii cum se spune:se intalneste munte cu munte, dara-mi-te om cu om.

Sâm Dec 31, 2011 6:48 pm
Administrator
Administrator

Eu va spun ca si in Ardeal se coace insa la foc mocnit ca asa-i pe la noi.... ;D
Cred ca totusi trebuie sa se faca ceva, sa existe si alte opinii la nivel national. Nu stiu cati dintre voi se confrunta cu anumite probleme insa eu va spun ca deja incep sa fiu dezamagit. Degeaba incerci sa faci ceva pentru vanat sa duci tone de hrana, sa ai grija de vanat daca celor din jur nu le pasa. Degeaba stai si ai satisfactia sa vezi in teren turme de mistreti, scroafe conducatoare, purcei, etc...cind vezi ca se intorc doar purceii, sau turma este sparta. Cind vezi ca se face vanatoare 7 zile din 7 la aceeasi specie- mistret. Este vazut ca un daunator national, mai ales pe timp de iarna. Mie incepe sa imi fie un pic sila...
Si mie imi place sa vanez insa cea mai mare satisfactie o am cind exista vanat in zona, mergi se pusca 1-3 mistreti, lumea este multumita si revenim in acel loc peste 3,4 saptamani.
Ce fel de management cinegetic este implementat la nivel national? Sau daca el exista cine il pune in aplicare? Credeti ca este normal sa se elibereze autorizatii la mistret 5 zile pe saptamana?

P.S. O sa fac in curand o sectiune separata pentru Asociatiile Neafiliate sa spunem asa.

Dum Ian 01, 2012 10:32 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
..... Credeti ca este normal sa se elibereze autorizatii la mistret 5 zile pe saptamana?

Cine le elibereaza ?

Dum Ian 01, 2012 11:25 pm
Administrator
Administrator

Ghici? ;D
Oricum, nu cred ca trebuie punctat ci doar generalizat. Eu am dat un exemplu sa vedem cum si ce se poate face.

Dum Ian 01, 2012 11:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu zic sa nu-i invidiem atit pe cei care au ajuns sa vineze in ferme si tarcuri ,au ras ursii si lupii si acum ne invidiaza pe noi ca inca mai avem vinat in stare salbatica.Cind o sa ajung sa trebuiasca sa cobor din masina si sa trag suturi in fund ciutei ca sa se dea la o parte ,.ma las de vinatoare.Vinatului ii sade bine asa cum este,in stare salbatica si nu ca vacile in ferma ca sa putem face tir la ele.Noi romanii avem un dar de a copia ceea ce altii nu stiu cum sa repare.Eu unul nu invidiez decit ceea ce vad prin Urali sau tinuturi ruse indepartate.Despre ce vad prin Europa ma rog sa nu ajungem ca ei...Este o parere personala asa ca nu astept comentarii si nici nu am de gind sa intru in polemici.

Lun Ian 02, 2012 7:43 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@ranger sustin si aprob, poate si un exemplu ar fi bun...

http://www.220.ro/funny/Caprioarele-De-Oras/Am5jlkGPO8/

http://www.youtube.com/watch?v=BV3d3qUUk7o

Lun Ian 02, 2012 7:52 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul