Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Oct 20, 2020 4:46 pm

Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul
Asociatii nou infiintate: strategii de gestionare, pareri... 
Autor Mesaj

Status: Neconectat
Mesaj Re: De ce la ei se poate si la noi nu...
ranger scrie:
Eu zic sa nu-i invidiem atit pe cei care au ajuns sa vineze in ferme si tarcuri ,au ras ursii si lupii si acum ne invidiaza pe noi ca inca mai avem vinat in stare salbatica.Cind o sa ajung sa trebuiasca sa cobor din masina si sa trag suturi in fund ciutei ca sa se dea la o parte ,.ma las de vinatoare.Vinatului ii sade bine asa cum este,in stare salbatica si nu ca vacile in ferma ca sa putem face tir la ele.Noi romanii avem un dar de a copia ceea ce altii nu stiu cum sa repare.Eu unul nu invidiez decit ceea ce vad prin Urali sau tinuturi ruse indepartate.Despre ce vad prin Europa ma rog sa nu ajungem ca ei...Este o parere personala asa ca nu astept comentarii si nici nu am de gind sa intru in polemici.

Stai putin. Cine a zis ceva de ferme si tarcuri? Nu te-ai uitat deloc la filmul pe care l-am pus eu acolo? In el se vorbeste exact de opusul a ceea ce spui tu...
Ce naiba, scriem de dragul de a scrie??

Lun Ian 02, 2012 9:42 pm

mmarius scrie:
Ghici? ;D
Oricum, nu cred ca trebuie punctat ci doar generalizat. Eu am dat un exemplu sa vedem cum si ce se poate face.

Ai dreptate, mmarius. Nu ma intereseaza deloc sa gasesc vinovatii pentru situatia actuala. Vreau doar sa gasesc solutii prin care sa ajungem acolo unde ne dorim. Si daca si prin Ardeal "se coace ceva" hai sa coacem impreuna, ca toti avem, in mare, aceleasi probleme, indiferent daca suntem la Focsani, Barlad sau Bistrita.

Lun Ian 02, 2012 9:47 pm

mmarius scrie:
P.S. O sa fac in curand o sectiune separata pentru Asociatiile Neafiliate sa spunem asa.

Eu cred ca in discutiile despre viitorul vanatorii in Romania isi gasesc locul si filiale din AJVPS care vor sa participe. Stiu in Mures o grupa AJVPS care face multe lucruri bune. Si sunt oameni acolo care ar putea constitui exemplu pentru noi. Nu-mi doresc nicicum sa creez o prapastie si mai mare intre AJVPS si neafiliati. Din punctul meu de vedere, "Lista", ca sa-l citez pe Jon2004, ar trebui sa fie deschisa oricui isi doreste sa puna osul la treaba, bineinteles cu respectarea principiilor ce se vor stabili.

Lun Ian 02, 2012 9:56 pm
Membru important
Membru important

mmarius scrie:
O sa fac in curand o sectiune separata pentru Asociatiile Neafiliate sa spunem asa.

Neafiliate...LA CE ???

Lun Ian 02, 2012 10:41 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

La AGVPS, este clar. Totusi AGVPS este singura structura organizata din Romania care reprezinta Asociatiile de vanatoare din Romania.
Nu vreau sa intru intr-o polemica cu cineva insa deja ar trebui sa existe alternative. Oamenii mai vor si altceva. Oare cite seminarii s-au tinut de catre AGVPS in vederea unei gestionari durabile?
Cati directori, paznici au fost invitati la discutii legate de viitorul vanatului din tara noastra. Cite Asociatii au fost dezafiliate pentru non-performanta?
Eu sunt curios la anul cind se va trage linie cum o sa se prezinte situatia...

Lun Ian 02, 2012 11:16 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Asa cum a spus @catalin.vrabie,exista riscul crearii unei prapastii intre AGVPS si asociatiile neafiliate,respectiv o scindare a vanatori(mi)i in Romania.Atat timp cat la ora actuala au luat fiinta o gramada de alte asociatii,ar trebui gasita o solutie de gestionare centralizata a actvitatilor de vanatoare si pescuit sportiv la nivel national.Altfel,separatismul despre care vorbeam mai inainte se va materializa,deoarece sigur si asociatiile mici,nou infiintate,isi vor crea un "sindicat" al lor,iar aceasta dezbinare nu cred ca va putea aduce vreun lucru bun.

Lun Ian 02, 2012 11:44 pm
Moderator
Moderator

Nu poate exista dezbinare pentru ca "vanatorimea" din Romania nu a fost niciodata cu adevarat unita si nici nu exista ca si concept.

Mar Ian 03, 2012 8:59 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Keiler scrie:
Nu poate exista dezbinare pentru ca "vanatorimea" din Romania nu a fost niciodata cu adevarat unita si nici nu exista ca si concept.

Daca ne uitam si la alte tari , observam o situatie similara . Nu putem sa avem un "partid" unic .

Mar Ian 03, 2012 11:16 am
Moderator
Moderator

Nu ma refeream la asta, John.

Mar Ian 03, 2012 11:40 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ranger scrie:
Eu zic sa nu-i invidiem atit pe cei care au ajuns sa vineze in ferme si tarcuri ,au ras ursii si lupii si acum ne invidiaza pe noi ca inca mai avem vinat in stare salbatica.Cind o sa ajung sa trebuiasca sa cobor din masina si sa trag suturi in fund ciutei ca sa se dea la o parte ,.ma las de vinatoare.Vinatului ii sade bine asa cum este,in stare salbatica si nu ca vacile in ferma ca sa putem face tir la ele.Noi romanii avem un dar de a copia ceea ce altii nu stiu cum sa repare.Eu unul nu invidiez decit ceea ce vad prin Urali sau tinuturi ruse indepartate.Despre ce vad prin Europa ma rog sa nu ajungem ca ei...Este o parere personala asa ca nu astept comentarii si nici nu am de gind sa intru in polemici.

Astea sint fraze asa aruncate la repezeala. Atit restul Europei nu inseamna numai tarcuri cit si Romania nu inseamna numai salbaticie. La fel ca ursi din Brasov la fel si ciutele din oraselul Canadian nu pot fi luate ca un egzemplu general pentru situatia din tara respectiva.

Mar Ian 03, 2012 12:12 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW

Keiler scrie:

Iata primul adevar absolut din tot topicul asta. De la acest punct trebuie sa plecam. Poate reusim, o parte dintre noi, sa lasam orgoliile mai la urma, sa colaboram, sa nu ne fie frica de concurenta si sa facem in asa fel incat sa creem, prin actiunile noastre, premizele unei gestionari mai bune a vanatului cel putin in ograda fiecaruia dintre noi.

Mar Ian 03, 2012 7:44 pm

jon2004 scrie:
Daca ne uitam si la alte tari , observam o situatie similara . Nu putem sa avem un "partid" unic .

Nici nu e benefic sa existe o singura voce. Uitati-va la situatia actuala, cand singura voce a vanatorilor romani este AGVPS. Ei sunt:
- singurii reprezentati in Consiliul de vanatoare,
- singurii care au o publicatie,
- singurii organizati la nivel national, deci singurii care vor fi consultati in eventualitatea unor modificari legislative
- singurii organizati la nivel national, cu membri in Parlament si in alte structuri, membri care pot influenta decizii guvernamentale

Noi restul ce avem? Nimic...
Noi avem vointa si ei au mijloacele. Deci, ce mai asteptam?

Mar Ian 03, 2012 7:52 pm

Sibianu,
Ignora, te rog, postarile care nu-si gasesc locul in topic. Eu sunt mult mai interesat de experienta ta de vanator in Germania. Filozofia de gestionare a vanatului, modalitati de hranire, modalitati de combatere, mod de organizare la nivel regional, national al asociatiilor (cluburilor) de vanatoare, etc.

Mar Ian 03, 2012 7:57 pm
Moderator
Moderator

catalin.vrabie scrie:
- singurii reprezentati in Consiliul de vanatoare,

Institutia asta este nascuta moarta, n-are nici-o influenta.

catalin.vrabie scrie:
- singurii care au o publicatie,

Publicatia asta este din ce in ce mai slaba. In plus, ea nu este citita nici macar de catre toti vanatorii, daramite de catre publicul larg, care ar trebui familiarizat cu fenomenul de vanatoare, sau de catre alte organizatii cu care ne intersectam noi.

catalin.vrabie scrie:
- singurii organizati la nivel national, deci singurii care vor fi consultati in eventualitatea unor modificari legislative

Trist, dar fals. AGVPS-ul nu este bagat niciodata in seama. Doar cu mari eforturi au existat prevederi legislative care sa provina de aici. In ultima vreme parca doar in cuda si impotriva AGVPS-ului au fost facute schimbari in legislatie. De fapt asta s-a si intentionat: spargerea celor doua monopoluri, AGVPS si Romsilva.

catalin.vrabie scrie:
- singurii organizati la nivel national, cu membri in Parlament si in alte structuri, membri care pot influenta decizii guvernamentale

Iarasi fals, si iarasi trist. Tocmai discutam cu doi deputati inainte de Craciun si unul dintre ei imi spunea ca nu-i baga nimeni in seama din guvern, pe tema vanatoarei. Aceasta tema cred ca este abordata direct si exclusiv de catre ministerul de resort, deoarece cred ca primul ministru nu este interesat de catre vanatoare si nu cred ca o intelege.
In plus, AGVPS-ul dovedeste o ineficienta de neinteles, in conditiile in care presedintele de onoare are influenta mare in politica, actualul presedinte se bucura de un prestigiu deosebit in tara si afara, iar jumatate dintre parlamentari sunt vanatori si membri in AGVPS. Cu un astfel de sprijin legile ar fi trebuit sa provina doar din interiorul AGVPS, dar lucrurile nu stau asa.

Ca o concluzie, nu ne/va/ii impiedica nimeni sa ne/va/se asocieze intr-o forma sau alta de organizare si nu au existat bariere nicicand dupa 1990. Au lipsit doar vointa si cojones, in rest democratia permite de 22 de ani orice. Chiar legea care conditiona calitatea de vanator de apartenenta la AGVPS era de fapt neconstitutionala, insa nu s-a gandit nimeni s-o conteste.
Faptul ca exista deja zeci sau sute de asociatii neafiliate undeva va duce, ca urmator pas firesc, la una sau mai multe asocieri, structurile rezultate urmand sa aiba si ele influenta in vanatoare, probabil ca in aceeasi masura ca AGVPS.

Mie Ian 04, 2012 9:26 am
Membru de onoare
Membru de onoare

catalin.vrabie scrie:
ranger scrie:

Stai putin. Cine a zis ceva de ferme si tarcuri? Nu te-ai uitat deloc la filmul pe care l-am pus eu acolo? In el se vorbeste exact de opusul a ceea ce spui tu...
Ce naiba, scriem de dragul de a scrie??

Faptul ca tu ai bani ,palarie Blazer,dublu expres si fite in cap nu inseamna ca ai inventat vinatoarea si gospadarirea vinatului in Romania!Daca-ti place asa de mult cum gospodaresc altii dincolo,de ce nu mergi acolo?Oare de ce toti cei care s-au imbogatit subit au tendinta de a se crede cu singe albastru si mari vinatori?

Mie Ian 04, 2012 4:15 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Următorul