Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 26, 2020 11:19 pm

Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Următorul
Asociatii nou infiintate: strategii de gestionare, pareri... 
Autor Mesaj
Administrator
Administrator

Status: Neconectat
Mesaj Re: De ce la ei se poate si la noi nu...
ranger, de ce jignesti? La urmatoarea iesire primesti BAN 1 luna. Asa este regulamentul.
Ceea ce invidiezi tu nu se numeste vanatoare. Daca te uiti in toate cartile de specialitate o sa vezi ca acel lucru dupa care tanjesti tu si eu uneori nu se poate numi vanatoare sau gestionare.
Ceea ce s-a intamplat pe multe fonduri pe care am vanat si le cunosc nu se poate numi gestionare. Vrem sau nu pretentiile au crescut, nimanui nu-i place sa umble luni fara sa vada urma de mistret in fond, doar de dragul unei plimbari in natura. Cine face gestionare stie ca hrana "impusa" de lege nu este suficienta pentru a avea vanat in zona. Unele Asociatii Judetene nici macar aia nu isi permit sa o administreze.
Este usor sa arati cu degetul pe nenea cu Blaser insa posibil ca acel om sa fi bagat o gramada de bani in hrana, paza, etc...
Cunosc multa lume care administreaza fonduri si care cheltuie sume enorme pentru a reface fondurile. Hrana undeva la 25 de tone pe fond de aprox. 9000 de ha, cheltuieli de aproximativ 300 milioane de lei pe luna cu motorina. Oare cine si-ar permite asa ceva doar din cotizatii?
Eu cred ca trebuie sa ne scoatem palaria in fata acestor oameni, fie ca au Blaser sau ce au....
Si eu am bagat sute de milioane in fonduri si gestionare. Pana acum am impuscat 5 mistreti, unul la panda si 4 la goana. De regula impuscam o medie de 10-15 mistreti pe sezon. Crede-ma ca pe banii bagati mergeam prin Africa si ma pozam langa vreo felina, cateva antilope si mai vanam cativa mistreti pe la noi. Am facut-o din pasiune tocmai ca sa pot pasi liber pe terenurile unde mi-am facut stagiatura, unde mi-am petrecut majoritatea actiunilor de vanatoare, unde mi-am ingropat cainii, etc... Recunosc ca m-as poza cu mandrie langa un coltos insa doar daca acela ar merita cu adevarat glontul. Insa vreau sa va spun ca cea mai frumoasa vanatoare este la goana alaturi de oamenii cu care te simti bine. Degeaba incerci sa faci una mica...etc...farmecul mai mare este cind vezi o gramada de fete multumite. De un timp incoace parca las cu placere standurile mai bune invitatilor sau altor persoane...
Ceea ce s-a facut pana acum pe majoritatea fondurilor a fost bataie de joc insa o sa vedeti ce scandaluri o sa fie pe viitor. Grupe aglomerate, vanat la fel sau mai putin....
Este usor sa vorbesti si sa acuzi, insa trebuie sa cunosti exact situatia ca sa jignesti asa acum ai facut-o.

Mie Ian 04, 2012 5:05 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Asteptam sa postezi pt ca,din cit te-am vazut pina acum esti genul care slugareste pe cei cu bani.Prietene,eu nu invidiez pe nimeni .eu compatimesc,asa cum te compatimesc pe tine .Mi-am format o parere despre tine ce om esti atunci cind am ramas impotolit cu masina si tu ai fugit de acolo.Sa fii tu sanatos,cu toti fitosii tai de doi bani,si nu trebe sa-mi dai tu mie ban ca ma retag eu singur de pe un forum ca re degenereaza de la o zi la alta din cauza ta.Vezi ca te imbolnavesti de grandomanie!Acuma am sa-l rog pe Petrica ,care este cu adevarat Administrator ,sa-mi stearga absolut toate postarile Va salut cu drag pe toti cei care stiti ca-mi sunteti dragi :respect:

Mie Ian 04, 2012 5:19 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Chiar nu stiu cind te-ai impotmolit...si de ce as fugi? ;D
Insa nu demult am aflat ca cineva vroia sa scrie despre tine la rubrica aia cu smecherii de la vanzari-cumparari. ;)
BYE!

Mie Ian 04, 2012 5:25 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

No ma, da care i baiul?
Ce v ati burzuluit asa?
Fiecare si a spus punctul de vedere (dupa mine, si unii si altii au dreptate), asta nu inseamna ca unul este mai vanator decat celalat.
Si pana la urma urmelor hai sa spunem lucrurilor pe nume, achizitia/administrarea privata a multor fonduri de vanatoare s a/se facut/face doar ptr a le ,,mulge,, de vanat si a si inzeci cat mai repede ,,investia,,.
Pe de alta parte, eu nu zic ca nu or fi si administratori atat privati cat si ,,de stat,, ce vreau intradevar sa faca ceva ptr vanatoarea din Romania, dar, pana acum, nu am avut sansa de a cunoaste personal, astfel de oameni. Aaaa..., ba da, am avut ocazia..., este vorba de fondurile gestionate de ROMSILVA, care, din pacate, au ajuns si alea , parte, pe mana unor ,,mari vanatori,,.
Pot sa fac pariu ca in cca 3-4 ani, multi vor vrea sa scape de aceste fonduri, cum..., nu stiu..., dar necazul o sa fie ca vor fi intr o stare si mai jalnica decat la momentul preluarii.
,,Experienta,, europenilor cu traditie in ale vanatorilor nu cred ca trebuie sa ne calauzeasca in ceea ce vrem sa facem din vanatoarea din Romania.
Este parerea mea, asa ca nu o puneti prea tare la suflet...

Mie Ian 04, 2012 8:16 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@catalin.vrabie, @ranger, @mmarius, dati va intalnire intr un varf de munte si beti un pahar de palinca, bagati o slana cu ceapa batuta in meridar si o sa va treaca...

Mie Ian 04, 2012 8:24 pm

Ranger,
Te-ai ofticat degeaba. Eu nici nu te-am jignit, nici nu am comentat nimic despre tine. Ti-am spus doar ca ai postat fara ca macar sa vizionezi filmul (care era esenta topicului) sau macar sa fii la subiect. Postarea ta nu are legatura cu topicul. Poti sa fii badaran cat vrei, dar cuvintele tale atat la adresa mea, cat si a altor forumisti nu-si au locul pe acet forum. Daca ma cunosti si vrei sa-mi reprosezi ceva, suna-ma si iti raspund.

In alta ordine de idei, sa revenim la subiectul topicului. Pe mine m-ar interesa ce putem sa facem noi, vanatorii, (forumistii daca vreti) sa avem pe viitor mai mult vanat, servicii mai bune in domeniul vanatorii, influenta mai multa pe care sa o folosim in atingerea scopului nostru.

Mie Ian 04, 2012 9:10 pm
Administrator
Administrator

corax, nu stiu cati gestionari noi cunosti. Eu stiu minim 20. Te asigur ca nu ai cum sa iti inzecesti investitia, de profit nu prea poate fi vorba ca majoritatea sunt non-profit. Niciunul nu cred ca a reusit sau reuseste sa-si recupereze investitia. Din cei 20 cam 1,2 isi fac de cap.
Stiu pe cineva care a investit miliarde in 3,4 fonduri de vanatoare. A avut cota de recolta cam 3 ursi vreo 50 de mistreti, 4 cerbi etc...
Are cheltuieli de 400 milioane pe luna cu motorina, are salarii cam de 100 milioane pe luna, arenzi, a cumparat hrana 50 tone doar pentru 2 fonduri. Cum naiba isi recupereaza omul ala investitia?
Referitor la gestionare nu compara ROMSILVA cu AJVPS-urile. Una traieste din cotizatii, cealalta din lemn. In cele mai multe fonduri RNP-ul era pe minus la bilant.

Mie Ian 04, 2012 9:25 pm

Keiler scrie:

Institutia asta este nascuta moarta, n-are nici-o influenta.

E posibil sa ai dreptate, dar poate e moarta fiindca n-au stiut sau n-au vrut sa functioneze.

Publicatia asta este din ce in ce mai slaba. In plus, ea nu este citita nici macar de catre toti vanatorii, daramite de catre publicul larg, care ar trebui familiarizat cu fenomenul de vanatoare, sau de catre alte organizatii cu care ne intersectam noi.

Bun, dar e SINGURA publicatie, si putinii care o citesc nu au alta optiune. Astfel, nu sunt popularizate decat ideile lor, si e normal, dealtfel, pentru ca ei sustin financiar publicatia. Asta nu inseamna ca e si benefic

Iarasi fals, si iarasi trist. Tocmai discutam cu doi deputati inainte de Craciun si unul dintre ei imi spunea ca nu-i baga nimeni in seama din guvern, pe tema vanatoarei. Aceasta tema cred ca este abordata direct si exclusiv de catre ministerul de resort, deoarece cred ca primul ministru nu este interesat de catre vanatoare si nu cred ca o intelege.

Eu am cateva exemple concrete in care, daca a fost in interesul unei profesii din care fac parte si parlamentari, s-au obtinut la negocieri lucruri destul de importante. Acolo totul este negociere asa ca ajungem iarasi la oamenii pe care ii ai acolo sa te reprezinte.

In plus, AGVPS-ul dovedeste o ineficienta de neinteles, in conditiile in care presedintele de onoare are influenta mare in politica, actualul presedinte se bucura de un prestigiu deosebit in tara si afara, iar jumatate dintre parlamentari sunt vanatori si membri in AGVPS. Cu un astfel de sprijin legile ar fi trebuit sa provina doar din interiorul AGVPS, dar lucrurile nu stau asa.

Repet, daca nu poate AJVPS, nu inseamna ca altii nu pot.

Ca o concluzie, nu ne/va/ii impiedica nimeni sa ne/va/se asocieze intr-o forma sau alta de organizare si nu au existat bariere nicicand dupa 1990. Au lipsit doar vointa si cojones, in rest democratia permite de 22 de ani orice.

Cine sa se asocieze pana acum, daca a existat numai AJVPS? Abia de acum incolo s-au creat premizele unei posibile asocieri intre cei care vor altceva decat AJVPS, ca daca vor ce au la AJVPS nu are rost sa se mai asocieze, fiind deja intr-o asociatie.

PS
Nu inteleg un lucru. Foarte multi de pe acest forum s-au aratat, in diferite ocazii, postari, etc., nemultumiti de diferite aspecte legate de vanatoarea in Romania. Ca nu e asa si pe dincolo, ca nu se dau autorizatii decat la smecheri, ca impusca smecherii ce vor, cand vor, ca nu se da mancare la vanat, ca nu stiu ce presedinte de AJVPS face nu stiu ce smenuri, etc, etc,. Totusi, cand ni se cere sa oferim solutii la problemele astea, cand avem posibilitatea sa spunem fiecare cum credem ca ar trebui sa fie vanatoarea, ce ar fi bine de facut si ce nu, nu suntem in stare s-o facem, ba mai mult gasim argumente sa justificam esecurile pe care tocmai le criticam, si ajungem la jigniri si frustrari. Sa fie oare lipsa cronica de "cojones"?

Ultima oară modificat de catalin.vrabie pe Mie Ian 04, 2012 9:41 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Ian 04, 2012 9:35 pm

Keiler, am vrut sa fac niste citate din postarea ta la care sa raspund punctual, dar nu mi-a iesit. Nu stiu cum s-o fac. Scuze ca opiniile mele apar ca fiind citate din postarea ta.

Mie Ian 04, 2012 9:38 pm

mmarius scrie:
Referitor la gestionare nu compara ROMSILVA cu AJVPS-urile. Una traieste din cotizatii, cealalta din lemn. In cele mai multe fonduri RNP-ul era pe minus la bilant.

Sa nu uitam un lucru foarte important: Romsilva este finantata de la bugetul Romaniei, la care cu onor contribuim cu totii. Adica eu finantez indirect un concurent de-al meu. Buna democratia asta, nu?

Mie Ian 04, 2012 9:44 pm
Administrator
Administrator

Eu cred ca motivele sunt multiple.
Unii nu suporta sa isi vada fondul pe mana unor persoane pe care nu le-au vazut in viata lor si pe buna dreptate. Insa trebuie vazut daca s-a facut ceva pentru vanat sau nu. Noul gestionar poate sa aiba in vedere aceste lucruri.
Nu este un motiv acela ca eram o echipa unita care mergeam 2 munti dupa un vier, il impuscam, incarcam in ranita ca fratii, daca in restul anului nu duceam hrana in teren, nu crutam scroafele, nu pastram zone de liniste in fond, etc...
Reticente exista de o parte si de alta insa adevarul il spune terenul: efectivele, vanatul.
Azi toamna intru in vorba cu un muncitor de la drumuri ce asfalta o strada. Imi spune ca il cheama x si ca acum e vanator in grupa y. Numele lui imi spune ceva (l-am auzit intr-o discutie a noilor gestionari) si dau un telefon, sa aflu ca nu a mai fost primit in vechea grupa (privatizata) pe motiv ca era braconier. Dupa cateva zile mai stam de vorba si imi spune ca nu-l mai vor ca il considera braconier, el spune ca doar are pasiune pentru vanatoare, are caini buni, obisnuia sa impuste la caini, etc...insa cu grupa, nu de capul lui. Pe cine sa crezi...
Va spun, judetul nostru Bistrita-Nasaud a avut cele mai multe asociatii de vanatoare dupa Bucuresti. Datorita unui secretar de stat in ministerul mediului care s-a stins anul trecut s-au "privatizat" cateva fonduri imediat dupa revolutie. Anul trecut AJVPS-ul a ramas cu 7 fonduri daca nu gresesc. Asadar avem minim 20 de gestionari in judet.
Din pacate experientele sunt variate. Nu toate fac cinste....

Mie Ian 04, 2012 9:53 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

catalin.vrabie scrie:
mmarius scrie:

Sa nu uitam un lucru foarte important: Romsilva este finantata de la bugetul Romaniei, la care cu onor contribuim cu totii. Adica eu finantez indirect un concurent de-al meu. Buna democratia asta, nu?

Este regie(printre ultimele care mai sunt profitabile), se autofinanteaza, profitul(care este cel putin la noi destul de maricel) se vireaza statului.
Daca administram padurile statului(si nu numai) nu inseamna ca suntem finantati de la buget.
In alta ordine de idei, Romsilva a fost si va fi o putere in administrarea si gospodarirea fondurilor de vanatoare ce i apartin, nu am spus ca nu au fost ani in care nu a fost si pe minus(aici vorbesc strict la nivelul nostru - nu stiu cum se inchide la nivel national), dar, implicarea angajatilor pe linie de vanatoare si nu numai, era foarte mare.
Stiu fonduri de vanatoare ce au plecat de la Romsilva si la care noii gestionari au luat tot personalul pe linie de vanatoare ce era aferent acestora, de la padurar de vanatoare pana la tehnician cu probleme de vanatoare din cadrul ocolului.

Mie Ian 04, 2012 10:04 pm

Mmarius,
Am spus-o de mai multe ori: nu exista padure fara uscaturi. Sigur unii gestionari noi nu-si vor face treaba, cum si unii vechi nu si-au facut treaba si nu si-o fac in continuare. Dar exista, pentru vanator, o alternativa. Nu mai vrea AJVPS se duce la mine sau la tine. Ce e rau in asta? Crezi ca se va duce vreodata acolo unde nu se ingrijeste fondul? Pai ce sa faca, sa piarda timpul?

Mie Ian 04, 2012 10:05 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Intr-adevar RNP-ul se autofinanteaza si este profitabil!
Activitatea de vanatoare in cadrul RNP insa NU este profitabila, ba chiar este paguboasa. Inca se mai pot ascunde unele cheltuieli dar daca se face o balanta corecta o sa fie mari surprize, NEPLACUTE.
Altfel spus RNP-ul cheltuie profitul (al statului) pentru a sustine o ramura care produce pierderi!

Mie Ian 04, 2012 10:09 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat

corax scrie:
In alta ordine de idei, Romsilva a fost si va fi o putere in administrarea si gospodarirea fondurilor de vanatoare ce i apartin, nu am spus ca nu au fost ani in care nu a fost si pe minus(aici vorbesc strict la nivelul nostru - nu stiu cum se inchide la nivel national), dar, implicarea angajatilor pe linie de vanatoare si nu numai, era foarte mare.
Stiu fonduri de vanatoare ce au plecat de la Romsilva si la care noii gestionari au luat tot personalul pe linie de vanatoare ce era aferent acestora, de la padurar de vanatoare pana la tehnician cu probleme de vanatoare din cadrul ocolului.

Este o putere datorita faptului ca are multe fonduri de vanatoare, pentru ca presiunea pe vanat e mai mica. Eu cred ca peste zece ani nu va mai reprezenta acelasi lucru, pentru ca asociatiile mici se vor intari si ele.
Sigur ca noii gestionari au preluat personal de la vechii gestionari daca oamenii erau seriosi. E si normal sa se intample asa. Dar daca la mine, paznicul de vanatoare era ghidul braconierilor noaptea, eu ce trebuia sa fac? Sa-l preiau? Si vorbesc de aceeasi Romsilva de care vorbesti si tu...

Mie Ian 04, 2012 10:13 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Următorul