Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 26, 2020 11:06 pm

Răspunde la subiect  [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Următorul
Asociatii nou infiintate: strategii de gestionare, pareri... 
Autor Mesaj

Status: Neconectat
Mesaj Re: De ce la ei se poate si la noi nu...
jon2004 scrie:
Problema e ca marea majoritate intreaba : da, eu ce vanez de banii astia ??? Cand le spun ca eu am vanat doar 5 iepuri , nu mai sunt interesati de ideea de a fi membru in asociatia noastra . Foarte multi vanatori , isi imagineaza ca pe fondurile acestor asociatii mici , se face genocid cinegetic , ca se vaneaza fara limita . Fals . Cum mama masii , sa-mi distrug singur fondul de vanatoare ?

Jon, eu am vanat cativa fazani, in rest numai vulpi, sacali, ciori si cotofene, asa ca tu esti mai castigat decat mine.

Joi Ian 05, 2012 12:59 pm

terrierhunt scrie:
Noi stam si asteptam insa " sa vina americanii" sau " chinezii " sau cine dracu' mai vrea sa vina sa ne scoata din " somnul asta".

Eu tocmai asta vreau: sa nu mai "stam"!

Joi Ian 05, 2012 1:13 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

catalin.vrabie scrie:
In practica primim pe oricine este dispus sa plateasca pentru serviciile pe care le oferim.

Invers este valabil ???
Intr-o saptamana iti " distrug " 50 % din efectivul de vulpi de pe fond... :)

Joi Ian 05, 2012 1:29 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM AIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Keiler scrie:
..
Chair asa, ca sa fim concreti, ce puteti oferi voi unui nou membru?

Nu avem notiunea de membru nou . Un membru nou vaneaza ce vanez si eu (pe acel fond )!Problema e sa aiba rabdarea necesara si posibilitatea de a sustine niste cheltuieli , pana se vor reface efectivele de vanat . Noi nu vrem sa mergem pe ideea de "afacere" , in sensul ca trebuie sa "investim" niste bani , dupa care urmeaza sa-i recuperez , eventual si ceva profit . Nu ! Noi cheltuim , nu investim si scopul nostru este sa avem parte de momente placute la vanatoare ,nu sa recuperam investitii . Aici chiar se potriveste foarte bine notiunea de Club de vanatoare . Un club unde venim sa vanam , sa participam la activitati de gospodarire , sa facem observatii , sa bem un vin , sa ascultam o muzica , sa vedem un dvd , sa tragem la talere .
Mai simplu de atat nu se poate .

Joi Ian 05, 2012 3:34 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat

terrierhunt scrie:
Invers este valabil ???
Intr-o saptamana iti " distrug " 50 % din efectivul de vulpi de pe fond... :)

Da, sigur. Spune-mi care sunt cerintele si stabilim impreuna un mod de lucru.

PS
Cam cat crezi tu ca inseamna "50% din efectiv"? :-\

Joi Ian 05, 2012 3:41 pm
Moderator
Moderator

''Degeaba pe un fond se " tine vanatul " cu investitii ( hrana liniste etc) daca la " vecini " nu se da decat " plumb"....Vanatul nutine cont de limitele fondurilor de vanatoare.''

Depinde de speciile la care ne raportam.
Daca ne referim la vanatul mic, hrana si linistea si combaterea sunt esentiale pentru cresterea efectivelor si ''tinerea'' lor in fond.
Nici cervidele ori ursul nu se dau duse cu una cu doua daca au ce le trebuie. Mistretul este mai plimbaret, dar cred ca e vorba numai de timp pentru a ''intelege'' si el care-i treaba ;D .

Joi Ian 05, 2012 6:53 pm

ranger scrie:
Faptul ca tu ai bani ,palarie Blazer,dublu expres si fite in cap nu inseamna ca ai inventat vinatoarea si gospadarirea vinatului in Romania!Daca-ti place asa de mult cum gospodaresc altii dincolo,de ce nu mergi acolo?Oare de ce toti cei care s-au imbogatit subit au tendinta de a se crede cu singe albastru si mari vinatori?

Sunt off-topic, dar ma simt obligat sa scriu urmatoarele randuri.
Postarea lui Ranger citata mai sus i-a adus un ban definitiv din partea administratorului. Ranger m-a sunat, avand impresia ca din cauza mea a primit acest ban. Am discutat pret de 30 minute, omul si-a cerut scuze si a recunoscut ca a fost un pic luat de val, poate si din cauza situatiei de la el din zona unde lucrurile, dupa preluarea unor fonduri de catre noi gestionari, nu stau deloc bine, cel putin dupa spusele lui. Si a crezut ca si eu ma incadrez in categoria purtatorilor de pusca ce si-au luat fonduri de vanatoare pentru ca "asa e la moda in zilele noastre".
Ideea este ca toti mai gresim cateodata. Si este nevoie pe un forum de o diversitate de opinii, ceea ce implica si o diversitate de caractere. Cred ca un ban temporar era suficient, mai ales ca omul a dovedit intentii bune intr-un final prin faptul ca m-a sunat si am putut avea o conversatie normala, ca intre doi oameni maturi. Mai mult, am descoperit ca avem aceleasi idealuri in vanatoare, dar fiecare le vede prin prisma situatiei proprii, personale.
Asa ca, Mmarius, daca decizia de a-l bana definitiv a avut ca fundament doar postarea respectiva, te rog, fara sa o consideri un amestec in felul cum gestionezi forumul, te rog sa iei in considerare o banare temporara, dupa care omul sa-si poata relua activitatea pe forum. Cel putin din discutia din aceasta seara mie mi-a facut impresia unui om de bun simt, dar care este poate un pic "mai din topor", fara sa fie asta o jignire la adresa lui.

Joi Ian 05, 2012 8:19 pm
Administrator
Administrator

Cei care ma cunosc stiu ca BAN- permanent este o masura extrema aplicabila celor care submineaza forumul si nu pentru un atac personal, de multe ori am revenit asupra unor decizii drastice. Nici nu m-am gandit sa primeasca BAN permanent. Multi spun lucruri la nervi, stiu ca dupa cateva zile le pare rau, etc...
Eu chiar nu tin suparare...

Joi Ian 05, 2012 8:33 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

@catalin.vrabie: abia ce am termina de vorbit cu ranger si m-a rugat sa iti transmit ca iti multumeste ca ai avut "cojones" sa lamuresti problema. Si e un compliment, te rog sa nu o iei altfel. Ai inteles exact care a fost neintelegerea si pentru asta iti multuesc in numele lui. Mai multe pe pm

Joi Ian 05, 2012 8:33 pm
Administrator
Administrator

Mesaj Asociatii nou infiintate: strategii de gestionare, pareri...
Haideti sa mai degajam unele topicuri...

Joi Ian 05, 2012 8:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mai oameni buni.Atatea baliverne invartiti pe aici, care, cu tot respectul pt toti interlocutorii, care stiu ca sunt manati de dorinta de a face bine, dar sunt inainte de vreme.
Pai nu trebuie hotarat ce faci in capul scarii, cand nu ai pus macar piciorul pe prima treapta.
Vorbiti de noii si vechhii gestionari, de miscarea vanatului, de dorinta de a face profit, sau de a face bine vanatului, si alte lucruri, justificate dealtfel, insa umila mea parere este ca pe undeva puneti carul inaintea calului...

Tot femomenul vanatoresc, indiferent de modul de organizare, este un fiasco, mai ales in zonele de deal-munte, cu vanat mare, pana in momentul in care nu se reglementeaza prin LEGI APLICATE:
1) - modul cum se permite sau nu accesul in terenuri administrate (si) de asociatii de vanatoare;
2) - modul cum se gandesc planurile de exploatari forestiere, cum se urmareste modul corect de efectuare a acestora, cum ramane terenul in urma lor;
3) - modul cum se va decide schimbarea opticii privind ciobaniada asta de doi lei, care face mai multa paguba decat orice pandemie;

Concret:degeaba ma chinui eu sa asigur hrana, sa fac amenajari, observatii, smd, daca motociclisti si off-road-isti se intrec in toate directiile cum le pica lor bine.Puteti verifica forumuri de profil din Ungaria, Austria, Germania, cum se organizeaza oamenii, isi pun doua trei agregate pe un trailer si vin la noi sa se dea cu ele, cica-"la ei e voie"...
Tot degeaba fac tot ce e nevoie, daca nu se poate asigura si liniste vanatului, terenul fiind impresurat de stane, nu mai vorbesc de caini, de ce fel de oameni sunt ciobanii in ziua de azi(pe bune ca de poezii patriotice sunt satul), si tot asa...
Deasemenea, exploatarea forestiera a ajuns la o cota alarmanta, taie toata lumea pe unde apuca, cei mai tari exploatatori fiind personalul silvic, si altii tot atat de "buni"

Acolo unde se face vanatoare "civilizata" accesul este limitat intr-un fel sau altul, fiind asigurata si linistea necesara vanatului, pt a elimina acest factor de stress.., fiind astfel posibila exploatarea cu folos a celorlalte investitii....

ASTEA sunt problemele de baza, care trebuie rezolvate, fiind necesare si initiative legislative in acest sens.

Ei, pt a face toate aste, sunt de acord cu DVS., ca este nevoie de o forma de organizare, pt a putea face presiuni..., acolo unde, si cum trebuie...

Respecte tuturor si An Nou Fericit va doresc!
Vanat in lentile!

Joi Ian 05, 2012 8:38 pm
Administrator
Administrator

La mine in zona nu taie nimeni ca e particulara padurea..tanjesc de ani buni dupa un desis. Acum 15 ani aveam desisuri perie, acum totul e ridicat!

Joi Ian 05, 2012 8:42 pm

zenaldiak scrie:

Tot femomenul vanatoresc, indiferent de modul de organizare, este un fiasco, mai ales in zonele de deal-munte, cu vanat mare, pana in momentul in care nu se reglementeaza prin LEGI APLICATE:
1) - modul cum se permite sau nu accesul in terenuri administrate (si) de asociatii de vanatoare;
2) - modul cum se gandesc planurile de exploatari forestiere, cum se urmareste modul corect de efectuare a acestora, cum ramane terenul in urma lor;
3) - modul cum se va decide schimbarea opticii privind ciobaniada asta de doi lei, care face mai multa paguba decat orice pandemie;

ASTEA sunt problemele de baza, care trebuie rezolvate, fiind necesare si initiative legislative in acest sens.

Ei, pt a face toate aste, sunt de acord cu DVS., ca este nevoie de o forma de organizare, pt a putea face presiuni..., acolo unde, si cum trebuie...

Respecte tuturor si An Nou Fericit va doresc!
Vanat in lentile!

Nu incercam sa punem carul inaintea boilor, dar trebuie sa existe un inceput.
Ai mare dreptate in ceea ce ai spus. Daca pentru punctul 2 nu cred ca vanatorii pot face ceva in mod direct, pentru celelalte doua clar pot si trebuie sa faca ceva. Si eu ma confrunt cu problema oilor care umbla necontrolat in teren, si recunosc ca n-am reusit sa gasesc o solutie.

Joi Ian 05, 2012 8:52 pm

mmarius scrie:
La mine in zona nu taie nimeni ca e particulara padurea..tanjesc de ani buni dupa un desis. Acum 15 ani aveam desisuri perie, acum totul e ridicat!

Si eu am noroc ca proprietarii de padure de pe suprafata fondului sunt niste oameni cu capul pe umeri si se gandesc si la viitor. Sigur ca e loc de mai bine, mai ales referitor la ce ramane in urma, dar asta e...

Joi Ian 05, 2012 8:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Iti spun eu ca si la ultimul punct poti sa incerci dar rezultate concrete nu vei avea, cu legislatia actuala, in momentul de fata in instanta ciobanul are intotdeauna dreptate...
In primul punct:nu avem voie sa blocam cai de acces, ori sa punem indicatoare cu accesul interzis, aceasta treaba o pot face doar Ocoalele Silvice, iar barierele lor sunt ocolite cu brio de amatori...

@mmarius, daca, cateva deseturi inseamna flotile de tractoare, tafuri, mai nou si TIR-uri, pe langa care vin carutasii la adunat ce ramane, insotiti obligatoriu de caini, atunci ti le cedez tie cu drag, eu unul m-am saturat...
Degeaba spuneti ca exista medode de contracarare, legale sau nu, pana la urma tot noi ramanem pe locul 2...
Padurile sunt in parte particulare si la noi, coposesorate si toate inventiile posibile, dar banu'i lucul dracului, nai ce-i face

Vara tarzie si toamna, toti coloratii vin la bureti, altii la fructe de padure, vuieste padurea, toti au si caini, ei cu astia ar fi mai usor, dar daca au un prieten cioban ai pus-o... ;D

E bine sa avem bune intentii, sa visam la cum ar fi mai bine, dar tot atat de bine e sa ne ferim de utopii...E adevarat ca dupa o zi frumoasa de vanatoare, mai ales reusita, vedem totul in lumini roz, cu optimism supralicitat, trebuie totusi sa fim realisti si sa recunoastem ca deocamdata sunt alte probleme mult mai importante decat modul cum hranim sau nu efective care se plimba pe hotarul a 7 fonduri independente..Noi oricum le hranim, ca asta ne e boala, dar nici fraieri nu ne place sa fim

Respecte......

Ultima oară modificat de zenaldiak pe Joi Ian 05, 2012 9:07 pm, modificat 1 dată în total.

Joi Ian 05, 2012 9:02 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 211 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Următorul