Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Oct 26, 2020 11:15 pm

Răspunde la subiect  [ 397 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Următorul
Totul despre PRIVATIZAREA in VANATOARE! 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Totul despre PRIVATIZAREA in VANATOARE!
Am o nedumerire poate stie cineva ce se va intampla cu vanatorii membrii unei asociatii nou infiintata in cazul in care asociatia respectiva nu va obtine un fond in gestiune.Eu nu am gasit nici o reglementare in acest sens.

Sâm Feb 26, 2011 9:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Re: ce va fi dupa?
Acei vanatori 100% au fost si sunt intr-o Asociatie care are inca un teren de vanatoare. Altfel nu ar fi dat examen de vanator si nu ar fi avut arma- in cazul in care au. Nu le ramane decat sa se intoarca (ramana) la Asociatia-mama.

Sâm Feb 26, 2011 9:08 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Ma gandeam la membri fondatori care nu sunt vazuti cu ochi buni si nu stiu daca ar mai fi primiti inapoi.

Sâm Feb 26, 2011 9:32 pm
Administrator
Administrator

Daca au fost dati afara, trebuia sa li se aduca la cunostinta motivele. Daca urmeaza sa fie dati afara atunci o sa le afle. ;D Si o sa isi gaseasca o alta Asociatie dispusa sa-i primeasca.

Sâm Feb 26, 2011 10:36 pm
Moderator
Moderator

Undeva in statutul AGVPS exista o prevedere cum ca sa te excluda daca te prinde ca esti membru si intr-o alta asociatie, neafiliata la AGVPS. Se prea poate sa-ti zica orice AJVPS: Pa-Pa!!!, mai ales in lumina planului de actiune pentru 2011 ce are, printre altele, si gasirea de criterii pentru reducerea numarului de vanatori...sau asa ceva.

Sâm Feb 26, 2011 11:36 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
Undeva in statutul AGVPS exista o prevedere cum ca sa te excluda daca te prinde ca esti membru si intr-o alta asociatie, neafiliata la AGVPS. Se prea poate sa-ti zica orice AJVPS: Pa-Pa!!!, mai ales in lumina planului de actiune pentru 2011 ce are, printre altele, si gasirea de criterii pentru reducerea numarului de vanatori...sau asa ceva.

Cred ca e vorba de

Art. 6 - 4 - d

Art. 6. - (1) Calitatea de membru al A.V.P.S. ................... încetează prin renunţare, radiere sau excludere.
(2) Renunţarea la calitatea de membru are loc în baza cererii depuse, ca expresie a voinţei liber exprimate, cu depunerea carnetului de membru ori, după caz, cu depunerea dovezii că este membru, cu cotizaţia achitată în termen, la altă organizaţie afiliată.
(3) Radierea se face în cazurile de deces, de pierdere a cetăţeniei române, de expirare a perioadei de rezidenţă, de retragere a permisului de armă tip B, de anulare a permisului de vânătoare sau de stabilire a domiciliului în străinătate.
(4) Excluderea se pronunţă împotriva membrilor A.V.P.S. ................... care:
a) au comis fapte prevăzute ca infracţiuni de Legea nr. 407/2006, modificată şi completată, confirmate de organele de urmărire penală sau instanţele de judecată;
b) nu şi-au achitat cotizaţia de membru în termen, după înştiinţare scrisă;
c) au fost sancţionaţi cu excluderea din altă asociaţie afiliată;
d) fac parte din grupe desfiinţate, cu excepţia celor nevinovaţi, care sunt repartizaţi la alte grupe din cadrul A.V.P.S. ......................;
.

Dum Feb 27, 2011 12:11 pm
Membru important
Membru important

Am inteles.Din diferite motive esti exclus dar in acest caz inseamna ca ti se poate ridica permisul de port-arma?

Dum Feb 27, 2011 1:04 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

rim scrie:
Am inteles.Din diferite motive esti exclus dar in acest caz inseamna ca ti se poate ridica permisul de port-arma?

http://www.agvps.ro/statut_agvps.php

Aici sunt ceva lamuriri, nu stiu daca exact ceea ce te intereasza, dar e un inceput

Dum Feb 27, 2011 1:08 pm
Membru important
Membru important

sergiuj scrie:
rim scrie:

http://www.agvps.ro/statut_agvps.php

Aici sunt ceva lamuriri, nu stiu daca exact ceea ce te intereasza, dar e un inceput

Pai uite ce nu mie clar.Daca ai o asociatie nou infiintata si nu reusesti sa obtii un fond in gestiune(cauze sunt destule)ce statut vor avea acei vanatori care au fondat respectiva asociatie?Licitatiile vad ca sunt amanate de pe o zi pe alta cine stie ce se mai pregateste!

Dum Feb 27, 2011 4:38 pm
Membru important
Membru important

Stai linistit. Calitatea de membru vanator, si dreptul de port arma nu le pierzi asa de usor... doar pt. ca faci parte si din alta asociatie "neafiliata".
Aceasta prevedere a statutului AGVPS, este facuta tocmai pt. a descuraja infiintarea de noi asociatii care pot contribui la demontarea monopolului, insa vor fi multi gestionari care nu au asta in statut si sigur iti vei gasi o asociatie. Daca nu iti recomand eu vreo doua..
Ramane de vazut daca "batrana asociatie" va tine cont de aceasta prevedere pt. toti acei membrii care sunt membrii/membrii fondatori si in alte asociatii nou-infiintate.
Stim bine ca aproape toti "mai marii" vanatorimii romanesti sunt deja si in alte asociatii care au ca scop gestionarea de fonduri cinegetice si practicarea vanatorii, insa nu sunt afiliate la AGVPS. Oare ei au emotii pt. viitor?

P.S. Capul sus!!!!

Lun Feb 28, 2011 10:56 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Membru important
Membru important

tmc...imi place urarea ta "capul sus" ...dar ai uitat sa adaugi...si gura cascata...pt ce? fiecare va vedea...

Lun Feb 28, 2011 11:47 am
Membru important
Membru important

iulian scrie:
tmc...imi place urarea ta "capul sus" ...dar ai uitat sa adaugi...si gura cascata...pt ce? fiecare va vedea...
De ce esti asa enigmatic? Spune-ne la ce sa ne asteptam.

Lun Feb 28, 2011 7:08 pm
Membru nou
Membru nou

Sal'tare!
Pai nu mi se pare normal sa mai fie acceptat in orice forma asociativa, indiferent de domeniul de activitate, cel ce A TRADAT !.....
Ar fi culmea ca cei ce au tradat si cand se vad pe nicaieri, sa fie reprimiti, ba sa mai vina si cu pretentii.....
Din pacate, din dorinta de a mai incasa niste bani si de a nu pierde membrii, ( sa fie multi la numar, sa plateasca cotizatia), unii sefi de la AJVPS trag de timp, nu aproba propunerile de excludere si asa tradatorii au vreme sa se replieze......Nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase......
Pai azi pleci cu toata gasca ta, ma sapi, incerci sa ma distrugi - si maine vii inapoi ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si mai ai si pretentii sa ajungi sef?.....
Baiu' mare e ca ordine nu se poate pune in nici o structura asociativa atata vreme cat chear din conducatori, unii sunt cu curu-n doua luntrii.....
In nici un domeniu daca nu e ordine nu vor fi nici rezultate.....De-aia romanu' nu-i neamtz!.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Lun Feb 28, 2011 7:26 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

,

Ultima oară modificat de denis pe Sâm Feb 11, 2012 1:44 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Feb 28, 2011 10:27 pm
Membru nou
Membru nou

Sal'tare!

Poate da!.....Poate nu!.....
Poate ca s-or gasi la noi in organizatie cativa oameni cu minte-n cap si sange-n pix sa puna picioru-n prag si sa spuna: HO ! pana aici v-a fost!
Asociatia poate forte bine sa fie reformata de noi de membrii ei, care n-am tradat, cati vom ramane, de jos in sus, democratic.
Eu daca-s liberal n-am ce cauta sa-mi dau cu parerea sau sa votez la peremisti ca ma iau aia la suturi, de nu ma vad....
Nu cred ca-i cazu sa ne faca altii ordine in ograda. Parerea mea.
Nu am chef sa ma contrazic cu nimeni, dar fiecare sa-si vada de organizatia lui. daca se vrea colaborare - hai sa colaboram da nu ca vulpea cu gaina....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Mar Mar 01, 2011 12:08 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 397 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Următorul