Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Oct 20, 2020 4:49 pm

Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Camere supraveghere 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Camere supraveghere
Buna ziua ,
Vreau sa instalez in fondul de vanatoare camere de monitorizare drumuri de acces . Fac asta acumcu 20 de camere diverse marci dar nu sunt multumit . Sunt concepute pentru monitorizare puncte de hrana nu persoane sau masini . Caut camere cu dimensiuni cam 4/5 cm cu functie decat de zii , activare la miscare. Am vazut ceva de aceste dimensiuni la IWA dar nu am luat contactul si nu reusesc sa gasesc deloc pe piata . Multumesc.

Lun Iul 08, 2013 8:36 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Mesaj Re: Camere supraveghere
Stimate Coleg !

Nu ai ieşi mai ieftin cu un paznic echipat, în prima treaptă ?
A doua treaptă , bariere .
A treia treaptă firmă de pază şi protecţie ?
Camerele deocamdată se cam limitează la hrănitoare.

Cu Stimă V. Janoş

Mie Iun 25, 2014 9:10 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Stiti cat costa un agent de paza(se numeste 1 post si lucreaza 4 oameni conform legislatiei in vigoare): 9800 ron / luna
Daca dvs credeti ca este ieftin atunci ....
Ca sa nu mai spun cat ar costa 2 posturi de paza si masina de interventie, unde se percepe 2 ron per km ??
Ar fi o varianta sa lucreze pe masina ziua 1 persoana si noaptea 2 persoane ,iar persoana care face de noapte sa se odihneasca ziua dar aici intervin foarte foarte multe ore lucrate si se va platii foarte multi bani la leafa celor 3 persoane si se apropie mult de postul normal unde nu te doare capul!!
Cu asta ma ocup si nu vorbesc in nestiinta de cauza.
Investitia in camere este deosebit de buna si sigura cu conditia ca ele sa fie de calitate cum ar fi cele de la Spypoint unde faci configurarile din birou si verifici starea camerei online
Sistemele de securitate sint cele mai bune pentru ca: nu dorm,nu se imbata,nu intarzie la servici,nu fac scandal pentru leafa,nu-ti distrug bunururile firmei, au nevoie doar de alimentare cu curent si semnal telefonic
Numai bine

Joi Iun 26, 2014 8:14 am
Membru de onoare
Membru de onoare

adrian matei scrie:
Sistemele de securitate sint cele mai bune pentru ca: nu dorm,nu se imbata,nu intarzie la servici,nu fac scandal pentru leafa,nu-ti distrug bunururile firmei, au nevoie doar de alimentare cu curent si semnal telefonic
Numai bine

Memorabila fraza asta Mosule...am salvat-o in telefon! :respect:

Joi Iun 26, 2014 11:56 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

adrian matei scrie:

Din cand in cand mai dai peste echipamente electronice "cu personalitate", dar costul de inlocuire e mai mic decat al personalului. :D

Si, camerele de supraveghere nu braconeaza >:D

"Oamenii mari vorbesc despre idei, oamenii mici despre alti oameni."

Joi Iun 26, 2014 12:16 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM Jabber
Membru nou
Membru nou

Stimate Coleg !
Să înţeleg că nu ai paznic, că camerele obsearvă fiecare mişcare pe teren ? Şi după ce i-ai identificat ce faci ? Nu fac mişto sînt doar curios ,cum se poate rezolva această sarcină ? Că în Ungaria pe fiecare 3ooo ha începute obligatoriu trebe angajat un paznic.
Te rog lămureşte-mă.
Cu Stimă V. Janoş

Dum Iun 29, 2014 7:41 pm
Membru activ
Membru activ

Si eu sunt de parere ca se face paza mult mai bine cu camere si cu informatori decat cu simplu paznic.

Dum Iun 29, 2014 8:09 pm
Moderator
Moderator

Ce paza sa faca un paznic pentru 700 lei pe luna si 50 de lei pentru benzina?

Lun Iun 30, 2014 8:57 am
Membru activ
Membru activ

Si 10.000 de hectare...

Lun Iun 30, 2014 9:51 am
Membru de onoare
Membru de onoare

clujeanul scrie:
Si 10.000 de hectare...

Stiu 7 paznici cu mai mult de 12 000 ha ... deci cat se poate de reala situatia(nu am zis normala)!

Lun Iun 30, 2014 1:06 pm
Membru nou
Membru nou

Stimaţi Colegi !

Dacă pe fondul respectiv, de cîteva mii de ha, ai fost angajat ca paznic, atunci suma acordată este reală, pentru că paznicul apără ,păzeşte siguranţa unui obiectiv unde ziua se plimbă,noaptea se uită la televizor, sau doarme . Pentru asta este plătit. Însă un Vînător Profesionist sau Technician în Economia Vînatului este cu totul altceva . El este APĂRĂTORUL TEMPLULUI PĂDURII ce este Fondul de Vînătoare. El este singurul meseriaş, care a învăţat Economia şi Gospodărirea cu Vînatul, cine nu are nevoie de director pentru a primi sfaturi, că ştie ce are de făcut ,care este agricultor, silvicultor, construeşte observatoare,sărării, construcţii pentru foioase şi granule,face evaluările, face selecţiile, construeşte capcane şi atrape, se gospoddăreşte cu vînatul mic şi mare alimentează organizează combaterea, organizează vînătorile în grup, însoţeşte vînătorii la pîndă, face rondul în fiecare zi, cunoaşte locul fiecărui vînat, conduce dacă li se asigură mii de Km pentru a asigura paza vînatului,eviscerează, împarte competenţa, î-şi riscă viaţa în faţa braconerilor mult mai echipaţi, pe lîngă asta hrăneşte cîini vînătorilor şi vorbeşte poate două limbi ,şi nu odată curăţă mizeria făcută de Vînători amatori care îl consideră nu odată o slugă a asociaţiei şi al d-lui Director a tot ştiutor. Dacă asta faceţi stimaţi colegi şi 1ooo de EU ar fi prea puţin , pentru munca voastră . Doar eu, pot să spun de ce o faceţi ! Pentru că vă iubiţi meseria cum nu o poate iubi altcineva numai un alt PAZNIC. Şi dacă după toate astea cineva spune că paznicul nu face nimic , vă întreb : Ai asigurat ce scrie legea despre echiparea Paznicului de Vînătoare. ? Echipează-l plăteşte-l şi după aceea ia-l la rost . Dacă tu ca Gestionar î-l laşi să facă meserie î-şi va cîştiga salarul şi va face şi profit.

Cu Stimă V. Janoş

Lun Iun 30, 2014 5:03 pm
Membru nou
Membru nou

Pentru fond am 2 ingineri silvici -full time si un tehnician -part time . Nu exista zii fara tur fond - cam 120km .sunt dotati cu masini de teren si atv -uri . Au ....mult mai mult decat prevede legea . Am facut si colaborare firma paza pt sprijin in caz incident . Dar tot am avut 2 cazuri de braconaj si ..inca cateva care nu au putut fii dovedite .
Intrebarea ramane . Inca nu am gasit camere mici pentru supraveghere drumuri de acces . Multumesc .

Mar Iul 01, 2014 12:59 am
Membru nou
Membru nou

Ar trebui sa cauti o firma specializata in montare sisteme de supraveghere perimetrala.Investitia este destul de costisitoare si nu stiu daca renteaza. Si noi am montat pe fondurile pe care le administram camere video insa impactul este oarecum psihologic asupra "bipezilor".
Si eu spun ca paza este de baza ,iar aici motivarea ar trebui sa fie totala pentru cei care sunt angrenati din partea asociatiei.Noi oferim premii consistente pentru prinderea braconerilor (cu arma sau fara arma).Daca te intereseaza putem discuta mai multe pe PM.

Mar Iul 01, 2014 10:48 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Paza este paza,dar camerele sunt sfinte.
Numai zvonul ca ai pus camere in multe locuri a avut impact si multi nu mai au curajul...sa ma iasa nici la braconaj,nici la furat de lemne ,sau cu oile in padure.Mai nou bipedul fura de peste tot;am avut cazuri anul trecut cand s-au furat stupi cu albine,si apoi au fost prinsi cu ajutorul camerelor.Hotul nu stii cand vine si nu vei sta zile dupa el.Bipedul mai fura din livezi,vii,lacuri de pescuit,magazii de materiale constructii,din camioane(imi aduc aminte caci am imprumutat la un patron o camera pentru a-si surprinde unul din angajati ce fura motorina din magazie... ;D asa ca o luna dupa ce a fost prins de cate ori am trecut prin acel local,am fost cinstit .De multe ori ma chiar mir ,cat de mult este nevoie si in cate domenii dracul isi baga coada si trebuie sa te pazesti.
Fapt patit pe pielea mea ,este ca decate ori vreau sa pandesc sau sa prind pe cineva ,prezenta mea este vazuta,simtita,anuntata prin telefon,prin sistem de informatori,si nu se mai intampla nimic,inschimb camera o poti pune unde vrei si tot aduna probe.
Altii au fost pusi in fata pozelor si nu au mai putut spune ca nu au fost in teren la aceea data.
Sunt indivizi care deja se uita ca dupa avioane ,numai sa nu fie fotografiati....chiar daca merg dupa lemne...si au inceput sa isi lase cainii acasa cand merg pe afara.
Normal ca este riscant acolo unde bipedul este prea destept si razbunator,si nu foamea il impinge sa braconeze.....Aici trebuie puse camerele in cascada ,sa tot il prinzi din vreun unghi sau cu una din ele.
Apoi sa nu uitam ca iti usureaza munca ,panda,inventarierea efectivelor,monitorizarea de sanatate a animalelor s multe altele.Vezi specii de care nici nu sti ca le ai in teren.
In fata vanatorilor musafiri iar este un avantaj,deoarece multi nu cunosc nici macar urmele vanatului ,si daca nu le iese nimic in catare,cred ca au fost pusi degeaba in panda.
Pe zi ce trece tehnica evolueaza si vor aparea tot mai mici si tot mai performante camere,acolo unde este nevoie de ele.
Stiu si cazurile lui ALin,si chiar are nevoie de camuflare a camerelor in acele zone,dar stiu si locuri linistite unde spre fericirea tuturor ,omul este om,legea lege,si fondurile de vanatoare sunt mana in mana cu padurari si ocoalele silvice,iar linistea este deplina. In aceste cazuri camerele pot fi cat o franzela de mari ,caci ele au rolul lor,si anume cel pentru care au fost inventate si lansate,adica sa monitorizeze vanatul,si sa ofere date despre miscarea acestuia.

Mar Iul 01, 2014 11:12 am
Membru de onoare
Membru de onoare

dumitru scrie:
Ce paza sa faca un paznic pentru 700 lei pe luna si 50 de lei pentru benzina?

Lasa-i Titi ca nici daca le dai 2000 nu dau pe-afara...

Mar Iul 01, 2014 8:23 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul