Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Dum Dec 08, 2019 3:38 pm

Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Gestionarea capriorului 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Re: Gestionarea capriorului
Stimate sorinolimpiu !
Mulţumesc pentru încrederea acordată şi dacă doreşti şi timpul ne permite î-ţi stau la dispoziţie . tel. oo36 2o 8o3 99 1o
acasă tel. oo 36 36 816 116
Cu Stimă V. Janoş

Mar Iun 24, 2014 5:23 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

In primul rind felicitari d-le Janos pentru tot ce ai scris pina acum . Pentru colegul nostru mai tinar Claudiu Tudor,daca vrei sa ajungi cu adevarat un vinator bun invata in primul rind sa-i asculti pe cei mai in virsta de la care ai ce invata.
Nu ai cum sa nu recunosti ca in Ungaria vinatoarea e cu ani inaintea noastra si ce au facut mai ales dupa 1989 e impresionant.
Am fost si eu la vinatoare in Ungaria si sincer m-am sintit excelent mai ales ca vinatul era din abundenta si organizarea la superlativ. E adevarat ca vorbim in Romania de un alt biotop natural, insa ramin la parerea ca principalul daunator este tot bipedul....

Cu respect,
Gabi T

Mie Iun 25, 2014 8:46 am
Membru nou
Membru nou

Stimate claudiutudor !

Sînt convins, că cunoştinţele pe care le avem cei care am studiat în Ungaria sînt de calitate, ce dovedesc rezultatele obţinute cum sînt . Recordurile Mondiale la ţapi, la lopătari şi la Cerb. Iar dacă nu mă înşel locul 6-8 la trofeul de mistreţi. În spatele acestor recorduri stau zeci de ani de experienţă, pregătirea specialiştilor de generaţie nouă, studii şi foarte multă muncă şi sume enorme investite. Începînd din anii 6o Guvernul este direct implicat şi asigură mijloace pentru a menţine vînatul din ţară la nivelul cerinţelor pieţii. Am scris despre gestionarea Căpriorului ,dar citeşte te rog despre Potîrniche pe vînătorul.ro ,poate o să-ţi placă sau mă vezi mai simpatic. Dar putem scrie despre orice că, comentarii vor fi. Este mult mai uşor să comentezi decît să faci ceva. Ai prezentat o mulţime de cauze, de ce nu se poate face nimic în România. Eu am lucrat în România la un fond privat unde am obţinut rezultate şi cu toate problemele şi piedicile întîlnite am dovedit că se poate face treabă , eu pot să fac treabă ! . Odată dacă va fi nevoie î-ţi voi da datele reale . Ca viitor inginer silvic m-ai dezamăgit . Ce dascăli ai, care au spălat creierii studenţilor în aşa fel că a dispărut din voi ambiţia, dorinţa de a face ceva ,simţul dreptăţii şi celelalte ambiţii care o au tinerii titani ,care ar putea întoarce lumea pe dos ? Sau eşti de al lor ? Faci parte din acei 1o % de vînători Români care beneficiază de avantajele acordate de agvps ? Că ceilalţi 9o % din vînătorii muritori primesc decrete, restricţii ,autorizaăii ,legi etc, şi se vor bucura dacă ies la vînătoare de 2 ori pe an.
Spunemi sincer ce te deranjează mai tare
1 Că se ştie că ar trebui făcut ceva dar nu ştiţi cum ? sau
2 Că totul funcţionează aşa de bine pentru uni şi totuşi sînt cîţiva care vor schimbarea ?
De fapt ce este AGVPS ? După mine un Organ Dictatorial în situaţie de monopol. Imediat după revoluţie ca şi PCR ul trebuia desfinţat. Iar dacă cineva odată s-ar apuca să studieze Statutul şi ar face o comparaţie şi ar trimite la UE acolo s-ar observa că nu are nici cea mai mică umbră de democraţie şi păstrează mentalitatea şi concepţia bolşevistă.
Funcţionează ca PCR ul , ei se votează, ei se auto controlează şi ei se auto finanţează. Cine îi controlează ?
Deci aici este nevoie de un Organ Statal cum ar fi de ex. Camera Vînătorilor care să apere drepturile Vînătorilor. Altfel li se bagă toate legile proaste pe gît.
Gîndeşte te ,ce lege idioată poate fi acela care în plin sezon de vînătoare stabilit de ei cere de la vînători autorizaţie de ieşire pe fond .Numai la voi există aşa ceva.
Eu a-şi cere de la ei ,că în caz că vor să facă controale să ceară autorizaţie de ieşire pe teren de la Gestionarul fondului respectiv ,care dacă are chef şi timp cum fac ei să lungească cîteva luni semnarea actului respectiv ,pe bună dreptate.
Eu a-şi cere să se aducă un decret prin care angajaţii AGVPS să nu poată participa la vînătoarele organizate ca invitaţi doar în judeţele vecine, pentru a evita corupţia.
A-şi cere ca doar pe fondurile private al AGVPS ului să poată desfăşura şi organiza vînătoare, în nici un caz pe fondurile judeţului respectiv.
Numai ca o chestie î-ţi scriu tinere că în Ungaria conducerea FVM (agvps) nu poate vîna pe teritoriul judeţului în nici un caz astfel se evită corupţia.
Cu Stimă V. Janoş

Mie Iun 25, 2014 8:59 pm
Membru important
Membru important

GabiT scrie:
Nu ai cum sa nu recunosti ca in Ungaria vinatoarea e cu ani inaintea noastra si ce au facut mai ales dupa 1989 e impresionant.

ferenczi444 scrie:
Vă pierdeţi energia şi timpul pentru comentarii şi discuţii fără rost , cînd nu a-ţi făcut un pas de 25 de ani în vînătoare .

Domnilor din punctul meu de vedere lucrurile stau cam asa .

Ungaria nu este inaintea noastra ci este in urma noastra cu vreo 25 de ani adica acolo au avut nevoie de 25 de ani ca sa ajunga la un efectiv al animalelor de interes vanatoresc comparabil cu cel existent in Romania in 88'-89' , bineinteles cu cateva elemente specifice fiecarei tari , elemente legate de cultura, relief, suprafata e.t.c.

S-au facut pasi in ultimii 25 de ani dar inapoi sau lateral in cazul fericit , este situatia intregii societati din Romania nu este doar o problema a vanatorii , insa ne revenim , ritmul nu este cel mai alert dar semne de imbunatatire exista si sunt sigur ca incet incet in urmatorii 30-40 de ani vom ajunge si iarasi vom depasi Ungaria in privinta vanatorii .

Orice ajutor teoretic sau practic este binevenit asadar domnule Janoş eu va multumesc in primul rand pentru bunele intentii si apoi pentru sfaturile bune acordate cu atat generozitate.

Sunt oameni destui care au facut si stiu ce trebuie facut pentru revigorarea efectivelor, , oameni pentru care cinegetica este profesie insa momentan intra partial la categoria "sti si la ce te ajuta sa sti" cand vom mai scapa de sindromul "stie tot" so vom lasa pe cei in masura sa planifice si sa coordoneze, sa isi faca meseria vom fi mult mai castigati .

P.S. Va rog sa nu ma contraziceti pentru ca stiti foarte bine ca am dreptate ;D

Imagine

Joi Iun 26, 2014 3:32 pm
Membru nou
Membru nou

Stimate Coleg !
Ai perfectă dreptate. Iar cele 7 legi de bază descrise de tine, le exersezi acasă, sau ai Autorizaţie de ieşire pe teren ?
Un sfîrşit de săptămînă plăcut.
Cu Stimă V. Janoş

Sâm Iun 28, 2014 9:43 am
Membru important
Membru important

ferenczi444 scrie:
Stimate Coleg !
Ai perfectă dreptate. Iar cele 7 legi de bază descrise de tine, le exersezi acasă, sau ai Autorizaţie de ieşire pe teren ?
Un sfîrşit de săptămînă plăcut.
Cu Stimă V. Janoş

Am autorizatie ori de cate ori imi permite timpul , nu sunt membru AJVPS dar sunt membru in 2 asociatii afiliate AGVPS .

Cele 7 reguli le exercit oriunde si in baie daca am o arma in mana sunt la fel de atent ca si in teren , nu trebuie sa ma credeti, insa poate intr-o zi o sa-l cunoasteti pe fiul meu si veti vedea ca aceaste reguli (si nu numai) la noi in familie sunt respectate de toti membri (si sotia are permis de port arma si vaneaza) si sunt transmise mai departe.

Sanatate

Imagine

Sâm Iun 28, 2014 7:47 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

DAC scrie:

Ungaria nu este inaintea noastra ci este in urma noastra cu vreo 25 de ani adica acolo au avut nevoie de 25 de ani ca sa ajunga la un efectiv al animalelor de interes vanatoresc comparabil cu cel existent in Romania in 88'-89' , bineinteles cu cateva elemente specifice fiecarei tari , elemente legate de cultura, relief, suprafata e.t.c.

S-au facut pasi in ultimii 25 de ani dar inapoi sau lateral in cazul fericit , este situatia intregii societati din Romania nu este doar o problema a vanatorii , insa ne revenim , ritmul nu este cel mai alert dar semne de imbunatatire exista si sunt sigur ca incet incet in urmatorii 30-40 de ani vom ajunge si iarasi vom depasi Ungaria in privinta vanatorii .

Orice ajutor teoretic sau practic este binevenit asadar domnule Janoş eu va multumesc in primul rand pentru bunele intentii si apoi pentru sfaturile bune acordate cu atat generozitate.

Sunt oameni destui care au facut si stiu ce trebuie facut pentru revigorarea efectivelor, , oameni pentru care cinegetica este profesie insa momentan intra partial la categoria "sti si la ce te ajuta sa sti" cand vom mai scapa de sindromul "stie tot" so vom lasa pe cei in masura sa planifice si sa coordoneze, sa isi faca meseria vom fi mult mai castigati .

@DAC ,nu vreau sa te contrazic ,dar vreau sa te intreb daca ai idee cum se faceau raportarile la efectivul de vanat inainte de '89 catre Vanatorul Sef?
Crezi ca statisticile care le gasesti pe net te ajuta sa iti faci o idee despre bonitatea cinegetica a vanatului din Ro inainte de "89?
Sti ce specii de vanat sunt in expansiune si care sunt in regres fata de anul etalon"89
De citi ani esti vanator?
Ce specii de vanat ai recoltat de cind esti vanator?
In cite zone(regiuni) din Ro ai fost la vanatoare?
Ai fost la vainatoare in Ungaria?

Dum Iun 29, 2014 6:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru nou
Membru nou

Stimaţi Colegi !

Numai din cîte articole de specialitate am scris eu pe cele trei forumuri frecventate de mine, un gestionar care are autocritică şi nu crede că se pricepe la toate, putea să-şi tipărească un caieţel prin care s-ar putea gospodări cu cîteva specii vînabile din România fără probleme. Că nu l-a copiat înseamnă că nu-l interesează sau nu urmăreşte forumurile. Acele persoane care sînt convinşi că peste 3o- 4o de ani se rezolvă aceste probleme şi totul va merge ca pe roate se înşeală, pentru că cei care sînt la conducere în momentul de faţă nu doresc schimbarea din mai multe motive. Iar cei care acum nu beneficiază de avantajele AGVPS ului şi ar dori schimbarea, unde vor fi peste 3o-4o de ani ? Eu personal a-şi fi curios unde sînt acele persoane pregătite ,calificate care ar putea remedia situaţia nu prea bună din momentul de faţă. Afirm acest lucru , din cauză că mulţi colegi simţeau lipsa personalului calificat şi incoruptibil. Iar pentru acele persoane care din necunoaştere comentează gospodărirea cu vînatul din Ungaria să se consulte cu cei care au vînat în Ungaria sau mai simplu să urmărească emisiunile lui Fishing and Hunting. Sincer vă spun că nu văd rostul să scriu orice că sînt tratat ca un inamic şi nu un coleg sau un partener care doreşte să vă împărtăşească cîte ceva din ceea ce a acumulat. De fapt, ce vrem noi să ne amestecăm în viaţa voastră, cînd vă pricepeţi la toate ? Mai bine mă retrag şi voi reveni peste 3o-4o ani

Cu Stimă V. Janoş

Dum Iun 29, 2014 7:31 pm
Membru important
Membru important

radubichis scrie:
DAC scrie:

@DAC ,nu vreau sa te contrazic ,dar vreau sa te intreb daca ai idee cum se faceau raportarile la efectivul de vanat inainte de '89 catre Vanatorul Sef?
Crezi ca statisticile care le gasesti pe net te ajuta sa iti faci o idee despre bonitatea cinegetica a vanatului din Ro inainte de "89?

Ca si acum , adica in unele locuri corect in altele nu , nu iau statistici de pe net , stau d evorba cu foarte multi oameni, fosti sau actuali padurari , de la brigadieri la fosti sau actuali directori generali .

Sti ce specii de vanat sunt in expansiune si care sunt in regres fata de anul etalon"89

Nu. E treaba mea sa stiu? Sunt vanator nu ma ocup de gestionarea globala a vanatului, nu am studii de cinegetica , insa sunt altii care stiu si in care cred atunci cand imi comunica cifre si comparati.

De citi ani esti vanator?
3 . Dar dupa anumite standarde , nu sunt.

Ce specii de vanat ai recoltat de cind esti vanator?
Caprior , mistret si ceva rapitoare.
In cite zone(regiuni) din Ro ai fost la vanatoare?
3 Banat, Crisana, Ardeal.
Ai fost la vainatoare in Ungaria?
Nu. Si nu voi merge la vanatoare in Ungaria , nici acum nici pana dau ortu.

Acum domnule Radu nu eu sunt masura starii vanatorii din Romania asa cum nu esti nici dumneata , toti avem tendinta sa tinem adevarul la noi , adevarul este un intreg general.

Cata vreme pe mare parte din fondurile "private" se face treaba apare un lucru extrem de important, puterea exemplului , ceilalti "privati" adica AGVPS-ul vor trebui sa ridice stafeta si sa ofere mai mult , sa faca mai mult , nu este alta cale.
In 2020 va mai fi o etapa de schimbare a gestionarilor si uite asa incet incet din 10 in 10 ani lucrurile se vor misca spre mai bine .

@V. Janoş

Daca chiar iti pasa de starea vanatului si vanatorii din Romania vei continua sa scri indiferent de ce scriu eu sau altcineva , daca crezi ca ai dreptate si esti 100% convins de "rautatea" mea si demersul vine din inima vei continua sa scri . Daca nu, inseamna ca ai vrut doar sa etalezi niste cunostinte de cinegetica sa pari mai altfel si te comporti ca un dascal prost care nu discuta cu elevul , nu ii trezeste interesul si placerea studiului ci doar emite axiome de la inaltimea podiumului pe care s-a urcat singur.

Imagine

Dum Iun 29, 2014 8:38 pm
Membru nou
Membru nou

Stimate Coleg Dac !

Am început în anul 1991, cînd încă nici nu au auzit vînătorii că proprietarii terenurilor vor dobîndii şi dreptul de a vîna . Atunci părea imposibil. Unde am participat la vînătoare , acolo tema discuţiilor era acesta. În fiecare sezon şi peste tot , se repeta aceeaşi temă fără rezultat. După aceea am încercat să -i conving pe vînători despre importanţa gospodăriri cu vînatul. Fără rezultat. După aceea am scris articole despre economia vînatului. După aceea am scris despre Etologia unor speci. După aceea am scris o carte, pentru începători despre arme, muniţii , optică ,echipament vînătoresc. După aceea am scris de metode de vînătoare la vecini. După aceea am tradus Statutul Camerei Vînătorului . Se mai poate contesta Stimaţi Colegi sinceritatea şi fidelitatea mea faţă de voi ?
În aceşti 23 de ani, mi-am dat seama că, cel mai greu lucru ce am întîlnit la voi este, cînd :
Vrei să convingi pe cineva despre un lucru dovedit şi el nu că nu-l înţelege, ci NU VREA SĂ ÎNŢELEAGĂ . Acesta este concluzia finală de după 23 de ani.
Vă Doresc o zi bună
Cu Stimă V. Janoş

Lun Iun 30, 2014 6:08 pm
Administrator
Administrator

Nu cred ca trebuie sa iti justifici experienta aici. Prin ceea ce ai scris si faptul ca ai impartasit cu noi, ne dam seama ca avem in fata o persoana de la care avem ce invata.
Nici mie nu-mi plac comparatiile sau analogiile cu Ungaria pe tema vanatorii. Insa, din ceea ce ai scris tu, fiecare poate sa isi extraga ceea ce crede ca-i este de folos. Si eu cred ca sunt destule lucruri.

Lun Iun 30, 2014 8:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2