Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Mai 26, 2020 6:57 pm

Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Deparazitarile de Primavara 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Deparazitarile de Primavara
Odata cu topirea zapezii si incalzirea incep sa prinda viata si vietuitoare nedorite gen capuse ,pureci etc .Cu alte cuvinte ,administrati ciinilor medicamente antiparazitare atit interne cit si externe .Recomand ca dupa deparazitare citeva zile sa fie facuta curetenie in padocuri iar resturile strinse sa fie arse (pe cit posibil) .De asemenea e bine de facut si o dezinsectie in padoc cu antiparazitar pentru suprafete si apoi dat cu var .Toate aceste masuri duc la reducerea formelor de rezistenta a diversilor agenti patogeni .

Mar Apr 03, 2012 8:30 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Deparazitarile de Primavara
Din ce stiu , sunteti medic veterinar, n-ar fi rau sa scrieti aici cateva substante , firme , etc , pentru toate buzunarele , sa stie lumea ce si cum . Ca ne trezim cu cine stie ce "recomandari" de ne apuca rasu' sau plansu' .

Mar Apr 03, 2012 10:29 pm
Moderator
Moderator

Pe mine m-ar interesa un antiparazitar extern cu actiune buna!

Mar Apr 03, 2012 10:31 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

alexx5 scrie:
Odata cu topirea zapezii si incalzirea incep sa prinda viata si vietuitoare nedorite gen capuse ,pureci etc .Cu alte cuvinte ,administrati ciinilor medicamente antiparazitare atit interne cit si externe .Recomand ca dupa deparazitare citeva zile sa fie facuta curetenie in padocuri iar resturile strinse sa fie arse (pe cit posibil) .De asemenea e bine de facut si o dezinsectie in padoc cu antiparazitar pentru suprafete si apoi dat cu var .Toate aceste masuri duc la reducerea formelor de rezistenta a diversilor agenti patogeni .

Multumim d-nul doctor...dar puteti supuneti pe anume , adica pentru capuse ?? la tarc si in curte , cu ce solutie trebuie sa dam ???

Mie Apr 04, 2012 8:23 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM WWW
Moderator
Moderator

Fara a suna a reclama o sa fac citeva exemplificari.
Pentru padoc pot fi folosite substante de uz veterinar ca Neostomosan,Cipervet ,Romparasect etc dar si produse fitosanitare gen Decis (sint mai ieftine) dar ciinii sa fie scosi citeva ore din padoc pina la neutralizarea medicamentului prin spalare sau, cel mai recomandat , sa varuim cu lapte de var
Pentru ciini recomand medicamente cu remanenta care au actiune mai lunga 14 zile 28 zile sau chiar citeva luni.Aici e problema in general calitatea e mai scumpa .Pot fi folosite zgarzi ca" Kiltix,Scalibor care au o remanenta de citeva luni -inconvenient sint ceva mai scumpe
-Se pot folosi cu rezultate bune solutii spot-on (pipete) Frontlaine ,Frontlaione combo,Certifect(produs nou),Adventix,Advocate,Fiprex,Fipryst, Promeris duo,etc,etc toate dau rezultate ,cu conditia respectarii dozelor si perioadei de repetare si foarte important inceput tratamentul de primavara devreme cind populatia de paraziti nu e numeroasa .Pretul e diferit in functie de calitate.Pentru linistea sufleteasca si pentru binele ciinilor vostri nu fiti foarte zgirciti la acest capitol

Mie Apr 04, 2012 8:31 am
Membru important
Membru important

alexx5 scrie:
Fara a suna a reclama o sa fac citeva exemplificari.
Pentru padoc pot fi folosite substante de uz veterinar ca Neostomosan,Cipervet ,Romparasect etc dar si produse fitosanitare gen Decis (sint mai ieftine) dar ciinii sa fie scosi citeva ore din padoc pina la neutralizarea medicamentului prin spalare sau, cel mai recomandat , sa varuim cu lapte de var
Pentru ciini recomand medicamente cu remanenta care au actiune mai lunga 14 zile 28 zile sau chiar citeva luni.Aici e problema in general calitatea e mai scumpa .Pot fi folosite zgarzi ca" Kiltix,Scalibor care au o remanenta de citeva luni -inconvenient sint ceva mai scumpe
-Se pot folosi cu rezultate bune solutii spot-on (pipete) Frontlaine ,Frontlaione combo,Certifect(produs nou),Adventix,Advocate,Fiprex,Fipryst, Promeris duo,etc,etc toate dau rezultate ,cu conditia respectarii dozelor si perioadei de repetare si foarte important inceput tratamentul de primavara devreme cind populatia de paraziti nu e numeroasa .Pretul e diferit in functie de calitate.Pentru linistea sufleteasca si pentru binele ciinilor vostri nu fiti foarte zgirciti la acest capitol

Multumim d-nul Doctor.....o zii buna va doresc.....

Mie Apr 04, 2012 8:48 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM WWW
Moderator
Moderator

Alex din experienta ta personala cam cat timp isi face efectul zgarda Scalibor?! Pe net scrie ca 4 luni pentru purici si 6 luni pentru capuse dar nu prea as crede :D ...daca ar tine macar 3 luni ar fi ok...

Mie Apr 04, 2012 10:50 am
Moderator
Moderator

Tine 3 luni fara probleme ,atentie la bagatul in apa .Daca urmeaza sa intre in apa ciinele ,zgarda se da jos , si se pune dupa din nou.

Mie Apr 04, 2012 11:20 am
Moderator
Moderator

Inca ceva...din cate am observat cea de la scalibor are un sistem de prindere la fel ca o zgarda normala?! Cea de la bayer am vazut ca are sistemul acela cum au majoritate si care este cam prost...catelusa mea le da jos imediat in joaca...

Mie Apr 04, 2012 11:25 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Exista o varsta minima a cainelui ca sa permita zgarda?
Ai mei au sub un an dar sunt peste 6 luni.

Mie Apr 04, 2012 5:57 pm
Moderator
Moderator

Scaliburul are sistem de prindere zdravan
Marea majoritate merg de la 3 luni

Mie Apr 04, 2012 7:35 pm
Membru important
Membru important

Alex , din experienta ta , care zici ca-si merita banii ? ma refer dintre cele 2 zgarzi .
doctorul meu mi-a tot recomandat si .... capusele n-aveau nici o treaba , si pipete si zgarzi . sau poate deja si acestea sunt contrafacute ?...
am vazut vaccinuri pe care era scris numai in ruseste provenienta Ukraine .
l-am rugat sa nu foloseasca dintralea al cainele meu :vorbim:
LE: bagi Kiltix pe goagle si dai imagini , apar 3 feluri de ambalaje ... si toate sunt pentru zgarda ... :icon_ajutor:

Mie Apr 04, 2012 9:01 pm
Moderator
Moderator

Ambalajele difera in functie de marimea ciinelui ,dar ca produs scris asa cum am scris eu sint aceleasi.Recomand oricare din ele (,atentie la prospect.)

Mie Apr 11, 2012 8:13 am
Moderator
Moderator

P.S. un produs nou care pare sa acopere o perioada indelungata (pina la 8 luni )
FORESTO de la Bayer.Cred ca este bun ,nu am utilizat inca!

Joi Apr 12, 2012 9:01 am
Moderator
Moderator

Vrem nu vrem a venit si primavara si odata cu ea, printre altele, si parazitii de sezon capuse ,purici ,tintari etc. Pentru o eficienta maxima si rezultate bune recomand inceperea deparazitarilor externe. Cum am mai spus si pe la alte topicuri cred ca rezultate bune se obtin cu produse cu remanenta indelungata .Desi pare scump la prima vedere ,,Foresto ,, asigura o protectie de durata .
Indiferent pentru ce produs optati important e sa folositi ceva pentru a preveni atacul parazitar si aparitia altor complicatii (gen babezioza).

Joi Apr 03, 2014 12:49 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul