Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Mai 25, 2020 1:42 pm

Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
monta intre consangvini 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj monta intre consangvini
Va salut

Este o monta sanatoasa monta intre un mascul al carui tata este acelasi cu bunicul femelei?...sau intre un mascul al carui mama este aceeasi cu bunica femelei?

Joi Mar 06, 2014 9:25 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj Re: monta intre consangvini
Cred ca e o imperechere inrudita ,daca urmaresti transmiterea unui caracter util ce se transmite pe linia masculului si vrei sa il consolidezi .....atentie la chestii nedorite.

Vin Mar 07, 2014 9:22 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Chestiile nedorite sunt lucruri vizibile la puii abia fatati sau pot fi si efecte cu manifestare intarzaiata? Adica sistem imunitar scazut, predispozitie la boli, etc...
Stiu ca Dr. Burcescu se ocupa mai nou de studierea bolilor genetice la caini, poate ne ajuta un pic in lamurirea acestor probleme legate de monte.

Vin Mar 07, 2014 9:40 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Consangvinizarile se fac doar atunci cand cunosti bine ascendenta ambilor parinti. Trebuie bine cunoscute riscurile (boli genetice sau recesivele)care exista in ambele linii, daca vorbim de linii, compatibilitatea in transmiterea caracterelor ( unele linii de sange pur si simplu nu se armonizeaza), mecanismul genetic de transmitere al caracterelor si ce anume dorim sa obtinem (ce caractere dorim sa conservam).

In cazul de mai sus trebuie foarte bine cunoscuta barem linia paternala, ce aduce bun si ce nu, ce riscuri de boli genetice sunt, asumarea lor spre obtinera unor indivizi clinic normali(sanse mari sa fie purtatori), dar foarte performanti, care sa justifice aceasta monta.

Se practica frecvent diverse tipuri de consangvinizari, unde se stiu de la inceput riscurile, dar indivizii normali clinic, sunt extrem de performanti, deci justificarile sunt cu prisosinta.

Oricum si la indivizii care nu au nici o consangvinizare chiar si pe 5 generatii exista riscuri de defecte sau boli genetice, mai ales la noi in tara unde nu exista un registru care sa cuprinda toate acestea.

Dum Mar 09, 2014 4:26 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 4 mesaje ]