Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Mai 25, 2020 12:28 pm

Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
capusele! 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: capusele!
Zgarda...

Mar Apr 23, 2013 12:35 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

DA ,Foresto e testata tine bine bine

Mar Apr 23, 2013 1:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Unde o gasim?

Mar Apr 23, 2013 9:21 pm
Moderator
Moderator

In cabinete veterinare .

Mar Apr 23, 2013 9:32 pm
Moderator
Moderator

Alex cum sta cu sistemul de prindere? Am avut scalibor la sarmoasa si dupa cateva zile dupa ce s-a jucat cu copoiul a disparut si dusa a fost...foresto zice ca tine 8 luni dar nu mai zic...macar 4-5 luni sa tina ...

Mar Apr 23, 2013 10:16 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru important
Membru important

Eu intre 3 saptamani si o luna ii dau cainelui cu pipeta Advantix si pana acum nu am gasit nicio capusa care sa muste. Desi am cules si 20 de pe caine, toate doar stateau pe piele. Cand sunt la camp, cand si cand chem cainele si ma uit dupa ele, apoi la masina inainte de plecare mai fac o verificare si cand intru in casa iar verific. Nu de putine ori s-a intamplat sa gasesc cate una la ultima verificare.

In camp le gasesc pe caine doar in zonele cu teren nelucrat, in grau nu am gasit niciuna. Daca in jurul Bucurestiului am gasit peste tot, in Prahova in zona de campie (limita cu jud. Buzau) nu am gasit niciodata in niciun loc. Poate datorita faptului ca taranii in fiecare an dau foc la toata vegetatia uscata ... poate.

Legat de mine, cand ies in teren nelucrat cu ierburi inalte, ma imbrac cu o bluza/ camasa cu maneca lunga. Hainele mai deschise la culoare ajuta foarte mult sa gasesc capusele care au reusit sa pe prinda.

Ultima oară modificat de Touareg pe Mie Apr 24, 2013 9:05 am, modificat 1 dată în total.

Mie Apr 24, 2013 12:41 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Moderator
Moderator

Are prindere buna,
Advantixul e bun dar pentru protectie buna trebiue repetat la maxim 28 zile pe perioada primavara ,vara ,toamna deci cam 7 -8 luni.

Mie Apr 24, 2013 8:00 am
Membru important
Membru important

Nu cred ca exista ceva 100% sigur , al meu are Foresta , de 3 luni, si tot l-a muscat , dar am descoperit la timp si l-am tratat . Am auzit ca prin tarile cu apa calda sunt vaccinuri impotriva capuselor .

Vin Apr 26, 2013 6:06 am
Membru nou
Membru nou

Duminica am iesit la fazan alaturi de prietenul patruped,in zona Fetesti am ramas uimit de numarul mare de capuse gasite pe noi. Cred ca temperaturile ridicate din ultima vreme pt. aceasta perioada sunt cauza. Asa ca MARE GRIJA!!!

Mie Ian 15, 2014 3:38 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Cum pe voi? ???

Joi Ian 16, 2014 1:15 am
Membru nou
Membru nou

Spre norocul meu purtam haine de o nuanta mai deschisa,am putut numara 11 pe pantaloni si 4 pe caine.....

Joi Ian 16, 2014 9:24 am
Membru important
Membru important

alexx5 scrie:
Are prindere buna,
Advantixul e bun dar pentru protectie buna trebiue repetat la maxim 28 zile pe perioada primavara ,vara ,toamna deci cam 7 -8 luni.

Eu il dau tot anul. Si iarna cand e soare afara si se topesc putin plantele am gasit capuse. Daca ies la vanatoare des in teren cu vegetatie umeda sau intra cainele in apa il pun si la 2 saptamani. Inca un lucru care il fac, pun intotdeauna picaturile dimineata deoarece cainele este mai activ, daca le pun seara cand doarme se poate freca in zonele unde am pus solutia si atunci acesta urca de pe piele pe firele de par.

In aceste conditii, am avut intr-un an 2-3 capuse care au muscat din peste 500 care doar stateau pe caine. Si acele 2-3 care au muscat au avut legatura cu zilele dese cand ma duceam la balta cu cainele. Desi este destul de scump, aprox 800 de ron pe an, eu zic ca merita.

Mar Feb 18, 2014 12:47 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Touareg scrie:
alexx5 scrie:
Are prindere buna,

Eu il dau tot anul. Si iarna cand e soare afara si se topesc putin plantele am gasit capuse. Daca ies la vanatoare des in teren cu vegetatie umeda sau intra cainele in apa il pun si la 2 saptamani. Inca un lucru care il fac, pun intotdeauna picaturile dimineata deoarece cainele este mai activ, daca le pun seara cand doarme se poate freca in zonele unde am pus solutia si atunci acesta urca de pe piele pe firele de par.

In aceste conditii, am avut intr-un an 2-3 capuse care au muscat din peste 500 care doar stateau pe caine. Si acele 2-3 care au muscat au avut legatura cu zilele dese cand ma duceam la balta cu cainele. Desi este destul de scump, aprox 800 de ron pe an, eu zic ca merita.

Advantix cu 800 ron/ an...e foarte mult. In plus eu am o clinica veterinara si nu tocmai ieftina, cel putin asa aveam impresia. ;D
Oricum ce trebuie sa stie fiecare posesor de caine si mai ales de vanatoare este ca Advantix se pune, pt. a avea eficienta maxima intr-un interval de 2 maxim 3 saptamani.Daca cainele intra in apa sau se uda, eficienta produsului scade semnificativ, asa ca intr-un interval de maxim 3-5 zile Advantix se reaplica ca si cand nu ar fi fost pus. Aceasta este abordarea corecta a profilaxiei cu Advantix care daca cineva se va uita bine, este trecuta si in prospect. :)

Vin Feb 21, 2014 10:27 am
Moderator
Moderator

Nu vreau sa para a reclama dar,, Foresto ,,chiar asigura o protectie buna si cu ...cam 300 ron asiguri tot anul.

Vin Feb 21, 2014 7:55 pm
Membru nou
Membru nou

Si eu folosesc foresto pentru câinii mei. Sper să meargă mai bine pentru căpușe decât funcționează pentru purici...

Sâm Feb 22, 2014 11:14 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul