Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Mai 26, 2020 8:04 pm

Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Cu ce mai hranim ciinii nostri? 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Cu ce mai hranim ciinii nostri?
nu-i bine nici sa exagerezi cu pet phos, prea mult calciu ii poate opri cresterea. faptul ca e slabut se poate datora si unei perioade de crestere mai exploziva, eu asa am patit in cauzul copoitei de 6 luni pe care o am, undeva de pe la 3 luni pur si simplu a explodat, degeaba i-am dat pet phos si mancare multa ca tot era putin slabuta, acum a pus pe ea si e ok, mananca cea mai mare portie, mai mult decat brac sau copoi adult.

Joi Iul 29, 2010 12:42 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Pet-phos-ul asta se da in functie varsta si greutatea catelului si cu o perioada de pauza. Deasemenea stiu ca sunt mai multe categorii , pentru caini de talie mica , mare ,pui,batrini, sportivi etc . Scrie si pe cutii doza ,se poate merge si la un medic veterinar .

Ultima oară modificat de rex pe Mie Oct 20, 2010 12:16 pm, modificat 1 dată în total.

Joi Iul 29, 2010 12:55 pm
Membru activ
Membru activ

am sa va explic cum procedez eu fara a avea intentia de a da sfaturi cumva .
in mod regulat la mine in ograda sunt minim 5 caini care au program de plimbare zilnic de minim 1 ora pe zi .(deci fac zilnic efort)
pt  faptul ca sunt multi caini nu imi pot permite in mod regulat sa cumpar hrana uscata si la preturi mari de aceia apelez la hrana uscata maxim 5-6 mese pe luna in rest de la firma mea de la masa de la pranz ( mancare gatita ) iau o galeata de 5-6 KG
Ajuns acasa cu aceste resturi care contin si destula carne le pun la fiert amestecate cu ce se mai gaseste prin gradina ,morcovi ,telina cate o bucata de dovleac dupa ce s-au fiert bine pt ingrosare mai pun orez si ceva malai se se face o mamaliga ,mai groasa .
o pun intr-o tava  la racit o feliez si o bag la frigider ,dimineata si seara scot cate o felie de 500g pt fiecar o incalzesc un pic la microunde sa nu  faca rosu in gat si acesta este meniul lor .
ori cum prefera aceasta fiertura in locul hranei uscate ,blana este  frumoasa probabil si de la uleiul de porumb pe care il mai pun in mod regulat in fiertura .
Fac cam doua fierturi pe saptamana .

Joi Iul 29, 2010 1:34 pm
Membru activ
Membru activ

Foarte de acord cu Petre!
Mi-a fost teama sa spun acelasi lucru pt ca majoritatea celor care au postat discutau de hrana cu o valoare de la 8-10 lei/kg in sus, ori, daca cineva are o leafa mai mica nu stiu cum si-o permite.
Leafa mea, inca, e rezonabila iar cu toate astea ai mei primesc si mancare gatita!
Recunosc ca hrana uscata le-o dau din comoditate, indeosebi seara.

Cainele e carnivor dar are nevoie si de fibre, lipide etc. etc nu intram in detalii mai ales daca scriem la taste cu un deget!

Raportul e urmatorul (nu-mi apartine, l-au conceput altii care sunt de meserie si se pricep la caini):
- 1/3 carne;
- 1/3 legume;
- 1/3 cereale.
si....bineinteles, un os mare de vita, pe care sa-l roada!
Restul oaselor sunt contraindicate!

Joi Iul 29, 2010 6:23 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Mesaj Re: Cu ce mai hranim ciinii nostri?
Va salut!
De curand am intrat in posesia unui Brac sarmos. Catelul are 6 saptamani si i s-a administrat primul vaccin si deparazitare interna. Pana acum totul pare ok la catel: se joaca, e vioi, a plans prima noapte dupa ce l-am luat de langa mamica si fratiorii lui, lucruri normale, zic eu...
Mananca singur din castron, hrana fiind compusa din lapte + ceai de menta cu paine, supa cu paine, acum o sa incerc si cu orez fiert.
Cand l-am vaccinat am intrebat medicul veterinar daca pot sa-i dau calciu lactic si mi-a zis ca nu e necesar , ca isi ia aportul de calciu din alimentatie!
Voi ce ziceti? E bine totusi sa-i dau calciu? Ce altceva mai pot sa-i dau sa manace? Am incercat cu bucatele mici de parizer, dar am observat ca nu le mesteca, le inghite ca atare. Ii poate face rau?
Ce ar mai trebui sa stiu legat de alimentatie acum cat e mic?
Va multumesc daca m-ati ajuta si scuzati "inocenta" intrebarilor, dar tin mult la acest catel si as vrea sa-i acord atentie si sa am grija de el cat mai bine! Si in plus mai e vorba aia "Cine intreaba nu greseste!"
Numai bine!

Mar Ian 24, 2012 12:33 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Din ce-i dai tu de macare nu are ce calciu sa ia!
Da-i mancare pentru puppy, Royal Canin sau altceva superpremium.
Acolo are si calciu si vitamine si tot ce-i mai trebuie.
E pacat sa nu ai grija de el inca de mic.
Oricume bine ca ai intrebat aici pe forum, pentru ca sunt multi crescatori experimentati si veterinari de treaba care o sa te indrume corect!

PS Nu stiu cu ce o sa continui tu sa-l alimentezi dar la parizer e OBLIGATORIU sa renunti.

PPS Sa ai parte de bucurii si vanatori frumoase alaturi de ei.

Mar Ian 24, 2012 12:54 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Ciprian scrie:
Din ce-i dai tu de macare nu are ce calciu sa ia!
Da-i mancare pentru puppy, Royal Canin sau altceva superpremium.
Acolo are si calciu si vitamine si tot ce-i mai trebuie.
E pacat sa nu ai grija de el inca de mic.
Oricume bine ca ai intrebat aici pe forum, pentru ca sunt multi crescatori experimentati si veterinari de treaba care o sa te indrume corect!

PS Nu stiu cu ce o sa continui tu sa-l alimentezi dar la parizer e OBLIGATORIU sa renunti.

PPS Sa ai parte de bucurii si vanatori frumoase alaturi de ei.

Multumesc de raspuns! Cu siguranta voi renunta la parizer...mi s-a mai spus!
O sa incerc cu Royal Canin Starter, asa cum m-a atentionat tot un coleg pe alt forum dedicat vanatorii.
Numai bine!

Mar Ian 24, 2012 1:44 pm
Moderator
Moderator

Daca vrei un ciine crescut bine renunta total la ce maninca acum.Mergi exclusiv ,cel putin o perioada pa mincare super premium ,recomand o perioada Starter de la Royal

Mar Ian 24, 2012 1:47 pm
Membru activ
Membru activ

Da parizerul ce are? Este chiar asa periculos pentru caine?

Mie Ian 25, 2012 8:25 pm
Membru important
Membru important

Parizerul ar trebui evitat chiar si de oameni .Alimentatia unui caine in primele 18 luni[cel putin] este foarte, foarte importanta . Decat parizer , mai bine gaturi de pui fierte si date prin masina de tocat, sau slung, beregata, sau bojoc, plaman , de vita , fierte , cu orez ,legume , fara varza sau cartofi, dar neaparat cu ceva boabe, eventual si supliment pentru calciu. De deparazitari interne, externe si vaccinuri numai vorbim . Perioada de tinerete este cea mai importanta in dezvoltarea unui animal .
Parerea mea .
Sigur sunt oameni cunoscatori aici care te vor indruma .

Mie Ian 25, 2012 11:49 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Parizerul contine maxim 20% carne. Restul sunt aditivi si inlocuitori de carne.
Aditivii cu siguranta nu sunt pentru stomacul unui pui de 6 saptamanii.
Mai bine paine goala!
Royal Canin-ul sau o hrana de calitate pentru un pui de varsta asta nu costa mai mult de 15-20 de lei / saptamana.
Daca tot vrem un caine de calitate hai sa fim mai responsabili putin si sa ne documentam inainte de il cumpara sau de il creste dupa ureche sau cu ce ne ramane noua pe la masa!

Joi Ian 26, 2012 8:24 am
Membru activ
Membru activ

La unul mic de sase sptamini nici eu nu cred ca ar trebuii dat asa multe chimicale, dar al meu face trei ani in 2 februarie. Credeti ca ar putea patii ceva de la parizer si salam?

Joi Ian 26, 2012 7:19 pm
Moderator
Moderator

kalexandru96 scrie:
La unul mic de sase sptamini nici eu nu cred ca ar trebuii dat asa multe chimicale, dar al meu face trei ani in 2 februarie. Credeti ca ar putea patii ceva de la parizer si salam?

Cu siguranta vor fi probleme .

Joi Ian 26, 2012 7:29 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Administrator
Administrator

Voi sunteti de coma... Doar nu credeti ca-i da omul kg de parizer zilnic. I-a dat si el cateva bucatele...

Joi Ian 26, 2012 10:07 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

mmarius scrie:
Voi sunteti de coma... Doar nu credeti ca-i da omul kg de parizer zilnic. I-a dat si el cateva bucatele...

;)

Vin Ian 27, 2012 1:06 am
Profil Trimiteţi mesaj privat MSNM/WLM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul