Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Mai 26, 2020 6:50 pm

Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Cu ce mai hranim ciinii nostri? 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: Cu ce mai hranim ciinii nostri?
mmarius scrie:
Voi sunteti de coma... Doar nu credeti ca-i da omul kg de parizer zilnic. I-a dat si el cateva bucatele...

Pai de unde stii cat ii da? Uite spre exemplu eu am avut un ciobanesc german care a mancat numai carne de pui(min 1 kg \zi) toata viata lui(scruta cei drept) ,cruda nepregatita.Cantitatea de proteina din carne a dus la probleme incepand de pe la doi ani iar pe la 5 a culminat cu decesul.......................

Vin Ian 27, 2012 7:06 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Ba chiar asta era mancarea de baza, in ficare zi la micul dejun maninca ori parizer ori salam. Dar numai vre-o doua feluri care sunt putin mai bune la gust vrea sa manince si cate odata si alea numai prajite. Si cand suntem la vinatoare tot timpul iau un parzer sau salam.

Vin Ian 27, 2012 7:08 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

kalexandru96 scrie:
Ba chiar asta era mancarea de baza, in ficare zi la micul dejun maninca ori parizer ori salam. Dar numai vre-o doua feluri care sunt putin mai bune la gust vrea sa manince si cate odata si alea numai prajite. Si cand suntem la vinatoare tot timpul iau un parzer sau salam.

Asa ca.................. ;) ;) ;)

Vin Ian 27, 2012 7:10 am
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

otyss_68 scrie:
mmarius scrie:
Voi sunteti de coma... Doar nu credeti ca-i da omul kg de parizer zilnic. I-a dat si el cateva bucatele...

Pai de unde stii cat ii da? Uite spre exemplu eu am avut un ciobanesc german care a mancat numai carne de pui(min 1 kg \zi) toata viata lui(scruta cei drept) ,cruda nepregatita.Cantitatea de proteina din carne a dus la probleme incepand de pe la doi ani iar pe la 5 a culminat cu decesul.......................

I-am dat jumatate de felie,groasa de 0,5 cm taiata in bucatele. Cand am vazut ca nu le mesteca si le inghite ca atare nu i-am mai dat! Tocmai d-aia am si intrebat aici pe forum si cu ocazia asta vreau sa multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si au raspuns!
Acum (spre surprinderea mea) mananca hrana uscata, lapte cu paine, supa de pui, orez fiert cu legume...
Respect!

Vin Ian 27, 2012 8:49 am
Membru important
Membru important

Mare atentie la lapte-la cantitati mai mari unii ciini fac o dermatita alergica caracterizata prin scarpinat si caderea parului pe unele zone.
Cinii se pot hrani cu multe lucruri cu conditia sa nu exageram cu anumite preparate.

Vin Ian 27, 2012 4:52 pm
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

drxvet scrie:
Mare atentie la lapte-la cantitati mai mari unii ciini fac o dermatita alergica caracterizata prin scarpinat si caderea parului pe unele zone.
Cinii se pot hrani cu multe lucruri cu conditia sa nu exageram cu anumite preparate.

Nu, lapte ii dau odata pe zi si atunci combinat cu ceai de menta.
Multumesc pt sfat!
Respect!

Vin Ian 27, 2012 5:51 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Eu nu recomand deloc mezeluri la caini . Poate am eu principiile mele .Eu nu mananc deloc astfel de "mizerii" si nu dau nici cainilor.

ij12/1,12boc uzumlu,12hatsan semi,22hornet umc&busnel3-9X36,remington7mmRemMag&meopta3-9X42,444mariln,243Hova tactical&IORtactica9-36X56,22lr umc,ij12/2,deutsch drathaar,foxterrier smoth,vitara si chef de viata si petreceri cu prieteni ca voi!

Mar Feb 21, 2012 11:22 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru activ
Membru activ

http://www.youtube.com/watch?v=r-P7rHgVLN4

Joi Iul 03, 2014 8:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

In sezon de vanatoare Belcando Power iar in extrasezon Belcando Dinner sau belcando miel cu orez. Este mancarea care o folosesc de 7 ani si sint foarte foarte multumit de ea. Randamentul cainilor in teren este de 7zile din 7 vanatoare fara oboseala, bineinteles cu cresterea dozajului de hrana de la o zi la alta.
A fost singurul tip de mancare care a facut fata tuturor cerintelor si tuturor testelor!
Nu dau de nici un fel mancare "omeneasca" :D la cainii
De doua ori pe an la toti 6 caini le fac analize complete, si o data pe luna doctorul in control! Plus un om care are grija de ei cand sint eu plecat.
Pentru mine cainii mei sint membrii de familie si au toata grija si iubirea mea.
Numai bine

Joi Iul 03, 2014 11:21 pm
Moderator
Moderator

adrian matei scrie:
Pentru mine cainii mei sint membrii de familie si au toata grija si iubirea mea.

Am vazut asta :icon_bere:

Le-ai rezervat si juma' de masina (tanc) ;D

Vin Iul 04, 2014 7:42 am
Membru de onoare
Membru de onoare

ventura scrie:
adrian matei scrie:

Am vazut asta :icon_bere:

Le-ai rezervat si juma' de masina (tanc) ;D

Ca sa nu se inghesuie!
Nu este normal asa?
:imbratisare:

Vin Iul 04, 2014 8:38 am
Moderator
Moderator

Studiez daca pot gasi un inlocuitor mai ieftin pentru dihania mea de brac si am parcurs toate paginile ca sa-mi fac o lista de produse. In afara de Flavio, Adi Matei si Marius, nu gasesc la nimeni indicii despre marci, preturi, calitati. Cred ca se cam bat campii, ca de altfel si la alte topicuri.
Deci, in loc de Royal Canin Adult, puteti sa-mi recomandati ceva bun dar mai accesibil ca pret? Sa n-aud de Chappi sau Pedigree si alte de-astea, caci veterinarul cainelui meu zice ca astea-s pamant de flori!
Este adevarat ca anormalul de catel mananca orice, inclusiv lemne, de altfel, recent, reusind sa-si manance aproape complet si cusca, pana i-a cazut in cap.

Dum Iul 20, 2014 2:03 pm
Membru important
Membru important

E ,pai daca-i plac lemnele te rezolv eu doar sa-mi zici ce specie prefera si iesi moca.Si eu am folosit Royal si am trecut pe Farmina ,care mi se pare ok,la recomandarea unui prieten de la Arad,la Brasov le gasesti la un Pet Shop undeva pe Calea Bucuresti pe langa ACR.

Dum Iul 20, 2014 4:44 pm
Moderator
Moderator

Keiler scrie:
Studiez daca pot gasi un inlocuitor mai ieftin pentru dihania mea de brac si am parcurs toate paginile ca sa-mi fac o lista de produse. In afara de Flavio, Adi Matei si Marius, nu gasesc la nimeni indicii despre marci, preturi, calitati. Cred ca se cam bat campii, ca de altfel si la alte topicuri.
Deci, in loc de Royal Canin Adult, puteti sa-mi recomandati ceva bun dar mai accesibil ca pret? Sa n-aud de Chappi sau Pedigree si alte de-astea, caci veterinarul cainelui meu zice ca astea-s pamant de flori!
Este adevarat ca anormalul de catel mananca orice, inclusiv lemne, de altfel, recent, reusind sa-si manance aproape complet si cusca, pana i-a cazut in cap.

Poate nu ar fi rau ,inainte de a ne da cu parerea ,sa ne spui cam cat esti dispus sa cheltuiesti cu mancarea /luna pentru caine ,de aici putem continua discutia.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Dum Iul 20, 2014 5:18 pm
Moderator
Moderator

Tocmai am zis: Royal Canin este intre 240 si 210, la 15 sau 18 kg. Mai ieftin de-atat. Adica undeva la 7 - 8 lei kilu. Sau 6, daca nu-i gunoi. In industria asta sunt convins ca-s marje mari, mai ales la marcile preminum.
Daca e s-o luam altfel, de 100 - 150 de lei cumperi o caruta de oase si legume care, adaugate la resturile din familie, pot hrani un animal. Problema e ca trebuie sa si gatesti mereu, bla, bla.

Dum Iul 20, 2014 6:42 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul