Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Joi Apr 09, 2020 4:40 pm

Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Procentaj castig/pierdere al armelor 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Procentaj castig/pierdere al armelor
Deschid acest topic cu speranta ca multi forumisti dintre dumneavoastra aveti mult mai multe cunostiinte decat mine si cei din jurul meu.Nu stiu daca l-am deschis chiar unde trebuia dar daca nu cineva ma poate ajuta sa-l mut.
Sunt vanator din anul 2011 cu acte in regula si urmaresc forumul si sunt in pas cu voi pe vanatoare.ro din 2010 daca nu ma insel. Dupa o problema anul trecut cu cei de la arme si munitii si un mic balamuc ca nu vroiau sa-mi elibereze autorizatie de cumparare a armei am facut cerere la comandantul unitatii si mi sa dat cererea ceruta in regula cum am specificat si intr-un topic zilele trecute.Intr-una din zile un om care muncea pe la mine prin curte si il tineam prin gospodarie de mila de prin Bacau de loc care nu stiu mai nimic despre el mia furat masina din curte un Toyota Land Cruiser 80 echipat de vanatoare si a plecat in apropiere sa se plimbe cum vine vorba. Niste vecini invidiosi au crezut ca eu si tatal meu am plecat la vanatoare si au sesizat pe cei de la arme si munitii dupa care ei s-au deplasat pe strada mea in zona bisericii unde au facut un blocaj avand imformatia ca masina a trecut spre padure. Dupa ceva timp de asteptare curajosul de sofer se intorcea. Au incercat sa-l opreasca dar el a sarit din masina si dus a fost, va dati seama cat de tare au figit cei de la arme si munitii cu burtile alea ca nu au putut sal prinda. Dupa cele intamplate sau deplasat la mine acasa unde l-au asteptat pe tatal meu crezand ca a fost el. Tatal meu era la niste cumparaturi prin Targoviste cu cineva si la sunat bunicul meu sa-i spuna ca il asteapta politia acasa. A venit tata le-a aratat seiful in regula cu arma in el totul era la locul lui si in regula dupa care ia intocmit un proces verbal de control in care scrie ca e totul perfect in regula si politia ia ridicat arma pentru expertiza sa vada daca a fost tras cu ea si l-au luat sa dea declaratie unde a fost si ce a facut in ziua respectiva.
Eu am ajuns acasa pe la 23:00 de la servici si mia povestit bunicul meu tot iar pe tatal meu la tinut toata noaptea la investigatii si decaratii.
La o saptamana au venit acasa la mine ca si-au dat seama ca si eu sunt vanator si ca stau in aceeasi curte cu tatal meu, mi-au facut in control la cele 5 arme si la munitie si la fel mi-au intocmit un proces verbal ca totul e in regula la care dupa o alta saptamana ca cheama la decaratie la politie sa vada ce am facut si eu in ziua respectiva.Am declarat exact cum a fost ca am fost la munca pana la pra 23:00 si totul a fost ok si la cateva zile dupa declaratie mi-au dat instiintare ca trebuie sa prezint armele la filiala de vanatoare sau la un armurier autorizat pentru ca sunt si eu cercetat alaturi de tatal meu intr-un dosar penal de braconaj desi nu au nici un fel de proba.
Toate astea s-au intamplat cu 2 zile inainte de paste asta-primavara si de atunci tot incearca cu tot dinadinsul sa nu ne mai dea armele inapoi. Poate cineva dintre voi poate sa-mi spuna cum merge sistemul asta si ce va urma ca la noi in Romania e la fel ca in Texas. Sper sa ma fi facut inteles si astept intrebari si raspunsuri poate poate ma face cineva sa inteleg cum sta treaba. Cu stima ! :respect: :respect:

Dum Sep 22, 2013 4:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru important
Membru important

Mesaj Re: Procentaj castig/pierdere al armelor
treaba sta ca atat tatal cat si tu sunteti cercetati intr-un dosar penal care are ca obiect braconajul sau nerespectarea regiumului armelor si munitiilor...daca parchetul ti-a inceput urmarirea penala, politia iti comunica ca trebuie sa lasi armele in custodie la un armurier, pana se termina dosarul, adica iti da parchetul scoatere ca nu sunt probe sau te trimite in instanta si instanta te achita ca socoteste probele parchetului insuficiente pt o condamnare...trebuia sa iti fie comunicat ca s-a inceput urmarirea penala ca sa te puna sa depui armele...un dosar de genul asta, daca nu il grabesti, poate dura ani de zile, chiar daca la sfarsit esti gasit nevinovat, prin scoatere sau achitare...cam asta ar fi...

Ultima oară modificat de alexandru.alexandru pe Dum Sep 22, 2013 6:53 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Sep 22, 2013 4:39 pm
Membru activ
Membru activ

te adresezi in scris cu o petitie la Corpul de Control al IGPR si al MAI, trimiti spre stiinta Directiei Arme din IGPR si catre DIPI, vei primi raspuns in max 30 de zile. S-au trimite catre Secretariatul General al MAI care au un serviciu specializat de petitii si vei primi sigur un raspuns.
Daca in procesul verbal de cotrol s-a specificat clar ca armele sunt tinute conform legii, cum au ajuns ei la concluzia de braconaj? stiu ca daca esti invinuit pentru braconaj trebuie sa aiba obiectul.
Cred ca ai vecini cumsecade prin zona care tine la voi.

Dum Sep 22, 2013 5:04 pm
Membru important
Membru important

alexandru.alexandru scrie:
treaba sta ca atat tatal cat si tu sunteti cercetati intr-un dosar penal care are ca obiect braconajul sau nerespectarea regiumului armelor si munitiilor...daca parchetul ti-a inceput urmarirea penala, politia iti comunica ca trebuie sa lasi armele in custodie la un armurier, pana se termina dosarul, adica iti da parchetul scoatere ca nu sunt probe sau te trimite in instanta si instanta te achita ca socoteste probele parchetului insuficiente pt o condamnare...trebuia sa iti fie comunicat ca s-a inceput urmarirea penala ca sa te puna sa depui armele...un dosar de genul asta, daca nu il grabesti, poate dura ani de zile, chiar daca la sfarsit esti gasit nevinovat, prin scoatere sau achitare...cam asta ar fi...

Cum il poate grabi dosarul?

Dum Sep 22, 2013 5:10 pm
Membru important
Membru important

cimpeanu marian scrie:
te adresezi in scris cu o petitie la Corpul de Control al IGPR si al MAI, trimiti spre stiinta Directiei Arme din IGPR si catre DIPI, vei primi raspuns in max 30 de zile. S-au trimite catre Secretariatul General al MAI care au un serviciu specializat de petitii si vei primi sigur un raspuns.
Daca in procesul verbal de cotrol s-a specificat clar ca armele sunt tinute conform legii, cum au ajuns ei la concluzia de braconaj? stiu ca daca esti invinuit pentru braconaj trebuie sa aiba obiectul.

Aici e marea problema ca avem procesele verbale semnate de noi si de ei ca au gasit totul perfect in conditii comform regulamentului prevazut de lege si mai ales ca nu exista nici un fel de proba mai ales ca in ziua respectiva sa deplasat la fata locului si cei de la criminalistica si au strans probe din masina si nu sa gasit nici un fel de proba. Presupun ca daca a gasit amprentele tatalui meu pe volan si prin masina nu e o `proa ca doar e masina lui. Si ce sa le spun cum sa ma adresez nu stiu ... sa le cer rezolvarea cazului sau cum ? sunt total in necunostiinta de cauza deasta am si apelat la voi ca poate multi sunteti in masura si cunoasteti mai bine legile sau chiar ati mai intalnit cazuri similare.

Dum Sep 22, 2013 5:59 pm
Membru important
Membru important

Am vecini care sunt destul de ok doar ca se gaseste cate unul sa faca pe desteptul

Ultima oară modificat de Soimu pe Dum Sep 22, 2013 6:04 pm, modificat 1 dată în total.

Dum Sep 22, 2013 6:01 pm
Membru important
Membru important

Soimu scrie:
Cum il poate grabi dosarul?

Asta ma intereseaza cel mai mult ca sa grabesc dosarul sa primesc un raspuns pozitiv sau negatin si apoi vad eu cum fac[/quote]

Dum Sep 22, 2013 6:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Afli numarul dosarului de la cel care la intocmit , te prezinti pa parchetul care instrumenteaza dosarul si depui o cerere de urgentare solutie (au ei un tipizat)! Sunt obligati sa-ti dea raspunsul in 30 de zile dar mai mult ca sigur n-o s-o faca pe motiv de ,,prea multe dosare pe cap de procuror''. Dupa 30 de zile ceri audienta la primul procuror si povestesti verbal ce ai patit. Apoi cam din 2 in 2 saptamini ceri audiente si ii rogi frumos sa-ti rezolve dosarul . Intrun final se vor plictisi de tine si-ti vor da solutia! Poate ai noroc si prinzi deschiderea la iepuri cu armele in fiset!!! Bafta si rabdare ca ai nevoie!
PS: La mine a durat 8 luni!

Dum Sep 22, 2013 6:46 pm
Membru important
Membru important

audienta...dar schimbi tricoul sa nu se vada tatuajul... ;D ;D ...mai bine trimiti avocatul..

Dum Sep 22, 2013 7:18 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ori eu nu mai inteleg nimic ori traim intr-un stat militienesc.
Adica sunt in regula la controlul facut de BAESP,ba mai mult,nu sunt nici macar acasa cand se presupune ca s-a comis braconajul si cu toate astea,doar in baza unui telefon !!! mi se retin armele(desi la control erau in fiset,nici macar in masina in cauza)pentru expertiza balistica.
Ce expertiza balistica atata vreme cat nu s-a gasit nici "corpul delict" si nici tubul vreunui cartus prin zona?
Sa inteleg ca daca eu dau acum un telefon sa torn ca X este la braconaj,automat acelui X i se deschide dosar penal?
In ce tara traim?
P.S.
Nu vrei sa scanezi acele procese verbale facute de Politie si sa le postezi aici?
Bineinteles acoperind datele tale personale.

Dum Sep 22, 2013 7:35 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

cimpeanu marian scrie:

1)Momentan corpul de control nu are ce sa faca
2)Prima sesizare se face la serviciul control al Ipj Dambovita si la BAESP Dambovita sa iti comunice ce si cum
3)Toate sesizarile facute catre control ajung tot la Ipj Dâmbovița chiar daca faci la corpul de control al mai,la corpul de control al igpr,toate sunt declinate spre competenta la Ipj
4)Poti face la DAESP IGPR
5)DIPI ce este???Oare o fi DGIPI????
6)Daca esti patat nu ai sanse de castig!
Posteaza si tu cate o copie dupa procesele verbale sa vedem exact despre ce este vorba!
Nu ai datele omului de curte?Oare cum poti tine un om de curte fara sa ai datele lui??????

Dum Sep 22, 2013 8:02 pm
Membru important
Membru important

crysst scrie:
Braconajul este o infractiune de flagrant....nu au nici o sansa in vecii vecilor sa aibe castig de cauza chiar daca esti vinovat.
Mai departe, angajeaza un avocat care chiar stie cu ce se manaca situatia, dupa ce se lamuresc lucrurile...fa cateva plangeri la procurori pentru abuz in serviciu....nu vei rezolva mare lucru doar ca o sa ii pui pe baieti putin pe drumuri.
Mai ai grija ce avocat pui, multi au prostul obicei, atunci cand e vorba de politie, sa ia bani de la tine dar sa lucreze pentru ei.
Daca vrei ceva rezultate si raspunsuri de la procuratura, fa cerere scrisa, dupa 30 de zile te duci la prim procuror, daca nu ai raspuns nici dupa asta faci plangere la organul ierarhic superior....asta inseamna procuratura de pe langa tribunal.

Eu sunt curios....totlaudata expertiza a armelor.....ce poate sa demonstreze? ca s-a tras cu arma?.....normal ca s-a tras cu arma, ca doar nu e nou nouta din fabrica....

nu in toate cazurile este braconajul infractiune de ,,flagrant,,...cunosc un caz, in care in urma unor interceptari facute din alte motive, reiesea o prezumtiva fapta de braconaj...aia micii, s-au dus intai si au luat in catuse un pusti de 18 ani din clasa de liceu... ;D ;D ;D ...vina lui era ca avea o masina ca a prezumtivului braconier...bun, acuma pe ,,faptuitor,, l-au propus la mandat de 29 zile...nu au avut castig de cauza, dar, i-au dat interdictie de parasire a localitatii, arme ridicate, aproximativ 3 luni si masina confiscata ca s-a prezumat ca a tras din masina...la cercetari nu a iesit nimic sange in masina...prezumtiva fapta s-a petrecut anul trecut, dupa 4 luni s-a aflat pe telefoane...de asta toamna nu l-a mai chemat nimeni...masina e la parchet, ala nu a acceptat nici prelata sa puna pe ea...armele ridicate...singurele ,,dovezi,, sunt o convorbire despre o caprioara si o declaratie data in acest sens, dar, ala a revenit asupra ei, reclamand ca a fost obligat sa scrie sub dictare...deci???...cum e cu flagrantul???...... ;D ;D..iar cu arma, pot demonstra, relativ, ca a fost eventual folosita de curand...dar, cred ca in dosar sunt mai multe aspecte, pe care stimatul nostru forumist, ori nu le cunoaste, ori le trece cu vederea...pana nu da procurorul o rezolutie, nu poate sa faca nici o plangere ca nu are la ce...dupa poate sa o atace la procurorul ierarhic superior sau daca il trimite in instanta, vede dosarul si pregateste apararea...nu e nici un abuz in serviciu ca sta cu dosarul pentru cercetari...si nici daca il trimite in judecata, ca nu prea sunt sanse...

Lun Sep 23, 2013 1:41 am
Membru important
Membru important

OMERTA scrie:
cimpeanu marian scrie:

2)Prima sesizare se face la serviciul control al Ipj Dambovita si la BAESP Dambovita sa iti comunice ce si cum
3)Toate sesizarile facute catre control ajung tot la Ipj Dâmbovița chiar daca faci la corpul de control al mai,la corpul de control al igpr,toate sunt declinate spre competenta la Ipj
Posteaza si tu cate o copie dupa procesele verbale sa vedem exact despre ce este vorba!
Nu ai datele omului de curte?Oare cum poti tine un om de curte fara sa ai datele lui??????

corpul de control are ce face...ce mi-au facut mie...mai trimit odata pe aia peste el.... ;D :D ;D :D ;D :D ;D......e o bagabonteala de la cap la coada, desi cateodata au dreptate, de mult prea multe ori nu au...mentalitatea de a vedea omul cu arma ca omul infractor troneaza in capetele lor goale...si rase ... ;D ;D ;D..Grumezescu cand era la DAESP, nu era bun ca avea ,,vederi liberale,, si l-au zburat...

Lun Sep 23, 2013 1:57 am
Membru activ
Membru activ

In acest moment procurorul are painea si cutitul.

Du de la servici o adeverinta ca in data respectiva,in intervalul orar de,ai fost la munca,copie dupa fisa de pontare sau o inregistrare video daca ai camere la lucru.

La fel si tatal tau sa prezinte doi martori in cererea scrisa de probatiune adresata procurorului,cu care sa dovedeasca ce ai spus mai sus,anume ca se gasea intr-alt loc decat cel ce face obiectul anchetei.

Plangeri pentru nemultumiri pe solutii le vei face ca sa fie facute ca nu vei rezolva nimic.

Sant convins ca mai exista "ceva" ,altfel,stii proverbul,nu iese fum fara foc...

Vezi,intreaba in stanga,dreapta,ca precis sant martori ce au declaratii la politie in defavoarea ta si a tatalui tau.

Lun Sep 23, 2013 6:40 am
Membru important
Membru important

OMERTA scrie:
cimpeanu marian scrie:

Nu-l cunosc atat de bine doar pe numele Remus si atat pentru ca il tineam de mila de vreo cateva luni ca nu avea unde sa doarma iar acum nu am de unde sal mai iau am tot incercat sal gasesc pe unde a mai stat inainte la unul si la altul dar nici urma de el ... o sa scanez si o sa atasez copie de pe procesul verbal .

Lun Sep 23, 2013 3:23 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul