Switch to full style
Scrie un răspuns

Re: clubul 22lr

Mie Feb 01, 2012 1:21 pm

Ce e M.I.R.A.?

Mie Feb 01, 2012 2:06 pm

Linia de ochire....ha ha ha

Mie Feb 01, 2012 2:38 pm

OMERTA scrie:@denis@ daca tu zici asa o fi cum zici tu!
poate ca esti mult mai in masura ca mine si cunosti mai multe despre legi,normele de aplicare ale lor si despre cum functioneaza anumite servicii din M.I.R.A
Tu poti sa crezi ce vrei,ca oricum nu te pot convinge de contrariu!desi dovezi sunt destule,dar trebuie uneori sa vrei sa le vezi!oricum nu mai vreau sa ma cert cu nimeni,asa ca credeti fiecare ce vreti!mie nu imi mai pasa! :( :( :(

Mie Feb 01, 2012 2:57 pm

Nici eu nu am agit Denis!
Este o tara libera!
Fiecare poate sa faca ce vrea!
Numai ca legile pot fi aplicate cum sunt facute nu cum vrem noi!

Vin Feb 03, 2012 11:31 am

@yoghi :incurci cele 10 caruse din legea veche, cu cele 25 din legea noua!
Cele 25 de cartuse se trec in permis tip A, la arma la care se specifica ca este pentru apararea colectiei
Cele 200(sau ma rog un alt nr)se pot lua doar cu aprobare prealabila de la politie,nu se trec in permis,doar pe autorizatie,ai voie sa le folosesti doar in poligon,la locul si perioada prevazuta in autorizatie!
DECI,legea noua o stim,mai trebuie sa vina normele care in mod sigur nu vor contrazice cele specificate in lege!IN norme nu o sa specifice ca de fapt nu ai dreptul la 25 ci la 10..
Haideti odata sa mai spargem gheata asta!Si eu m am lovit de flitul unor" militieni" de la Aest;un coleg colectionar sa dus prima oara si i au spus sa si vada de treaba ,cand a venit cu avocatul si a facut scris, imediat s a putut!!!Hai sa mai "interpretam" si legile in favoarea noastra;nu este nimic ilegal ce cerem.

Sâm Feb 04, 2012 10:11 am

27 ianuarie era termenul limita.....inca asteptam :politia:

Sâm Feb 04, 2012 10:25 am

Ca o curiozitate: normele astea le putem avea si noi , in orice format apar ele , sau sunt doar pentru cei care controleaza?
Inca o curiozitate:
yoghi scrie:Art. 15. Munitia destinatã armelor letale se pãstreazã numai în dulapuri, în casete sau, dupã caz, în compartimente separate fatã de cele în care se pãstreazã armele pentru care este destinatã, cu urmãtoarele exceptii:
......
b) în cazul armelor de vânãtoare sau de tir pentru care titularul are drept de port si folosire,

Adica se poate tine in afara cutiei , de ex. in o cartusiera, pe patul armei , dar arma cu piesa a3-a ,etc, inchisa ?

Sâm Feb 04, 2012 8:16 pm

Are cineva idee ce marca sunt cartusele 22lr care au pe capsa litera U ?

Sâm Feb 04, 2012 9:38 pm

violiv scrie:27 ianuarie era termenul limita.....inca asteptam :politia:

Vio nu exista termene limita la asa ceva!

Sâm Feb 04, 2012 10:08 pm

Exista....scris negru pe alb in lege. Doar ca nu se respecta....

Sâm Feb 04, 2012 10:32 pm

violiv scrie:Exista....scris negru pe alb in lege. Doar ca nu se respecta....

Vio scrie alb pe negru in lege!
6 luni!
Dar uitam un singur lucru,in astea 6 luni s-au mai modificat una alta prin aceasta luge ultima modificare fiind facuta in data de 27 decembrie 2011!
Deci sunt 6 luni din aceasta data!
Asta fiind scris alb pe negru!

Dum Feb 05, 2012 9:34 am

Am eu hartiile!
27 Decembrie!
;)

Dum Feb 05, 2012 1:33 pm

Crysst ai dreptate!
De la ultima modificare fiind ea chiar un punct sau o virgul au 6 luni la dispozitie sa aplice normele!

Dum Feb 05, 2012 4:44 pm

Si la ce anume ai nevoie de acele norme?Oare cit de timpiti ne cred astia de la putere?adica avem nevoie de o lege la o lege?scrie clar ce si cum in lege?scrie!de ce nu se poate aplica legea?suntem prea prosti sa intelegem ce scrie si ne trebuie o traducere?ciudat!

Dum Feb 05, 2012 7:54 pm

yoghi scrie:
Art. 15. Munitia destinatã armelor letale se pãstreazã numai în dulapuri, în casete sau, dupã caz, în compartimente separate fatã de cele în care se pãstreazã armele pentru care este destinatã, cu urmãtoarele exceptii:
......
b) în cazul armelor de vânãtoare sau de tir pentru care titularul are drept de port si folosire,

Nu ne lamureste nimeni , cel putin asa se intelege, ca nu trebuie sa stea sub lacat ?
Scrie un răspuns