Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Feb 24, 2020 1:03 am

Răspunde la subiect  [ 145 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
clubul 22lr 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Re: clubul 22lr
Clar ca ti-o trece in A, fara drept de apel :fumez:

Dum Mar 04, 2012 1:56 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

In Lege, Sectiunea a II-a, articolul 13, paragraful 5 scrie asa:

colectionarii pot procura numai arme de colectie, cu exceptia celor prevazute in Categoria B, punctul 7 din Anexa, proiectate dupa anul 1945....

la Sectiunea I, Definitii, Paragraful III, articolul 14:

arme de colectie = arme aflate sau nu in stare de functionare, care constituie raritati sau care au valoare istorica, artistica, stiintifica ori documentara

iar mai jos, la capitolasul V gasesti defintia colectionarului:

detine sau urmeaza sa detina arme in colectie si a obtinut Atestatul de colectionar
Undeva scrie si cum se obtine Atestatul de Colectionar da' chiar n-am acum vreme sa scotocesc dupa conditia de a fi membru al unei asociatii...

In Anexa, Categoria B, punctul 7 este:

armele de foc scurte, semiautomate sau cu repetitie (pistoale sau revolvere), cu percutie centrala, precum si munitia corespunzatoare

pe coloana 4, la categoria Colectie apare un "x"

Stiu ca te pricepi da' hai sa traduc pe intelesul tuturor:
Avand in vedere ca articolul interzice explicit ce nu ai voie sa colectionezi - adica arme scurte proiectate dupa 1945 - rezulta ....
colectionarii au voie sa colectioneze arme scurte proiectate inainte de 1945

Pentru ca scrie proiectate si nu fabricate, orice arma scurta fabricata ieri dupa un proiect precedent lui 1945 poate fi colectionata daca indeplineste conditiile din definitie....adica are valoare istorica, artistica, stiintifica ori documentara.

Mai jos, la articolul 43, care se leaga de munitii, scrie iar ca e voie la colectionari sa detina 25 cartuse pentru una din armele lungi sau scurte din categoria B 7, proiectata pana in anul 1945 inclusiv.

Din pacate, mai exista un randulet la articolul 13, paragraful 5 care zice
in conditiile stabilite in normele metodologice

Ori norme noi nu s-au publicat iar in cele vechi sunt prevazute conditiile de acordare a autorizatiei de cumparare pentru armele lungi de colectie c-asa era atunci.
Unele servicii de arme se leaga de asta in a refuza cereri pentru arme scurte, pe motiv ca in noile norme se va preciza ce si cum e cu anul 1945 si termenul proiectate, legand ultimul randulet si de aceasta parte a articolului nu numai de partea intiala unde scrie "pot procura..."

Practic, ce trebe sa faci daca vrei o "scurta" pentru colectie?

Intai sa devii colectionar cu atestat. Apoi trebe sa umbli dupa autorizatie.

- cel mai usor este s-o cumperi din tara, cu atat mai mult daca a fost deja inscrisa in vreun permis ca arma de colectie
In magazinele noastre nu prea gasesti modele care sa se incadreze asa ca ar trebui sa-ti aduci de afara.

Daca vrei de afara, ar trebui:
- sa-ti cauti un model care sa aiba valoare istorica, artistica, stiintifica ori documentara pe care sa n-o conteste usor nimeni...adica ceva de genul Colt 1873, Mauser C 96, P 08, Colt 1911, Walther PP, P 38, Tokarev TT 33, etc.
de ex.: 1911 gasesti sute de modele si pe multe din ele scrie mare pe culata 1911....

- sa-i faci poze si sa iei numele si caracteristicile exacte cu care sa te duci la Muzeul Militar la unul din expertii autorizati, expert care-ti va inmana o hartiuta cum ca respectiva arma poate fi incadrata la "colectie" .... nu-i obligatoriu, dar toata lumea fuge de raspundere si paseaza problema de la unul la altul, la un "for superior" care sa decida asa ca o astfel de hartiuta aduce mult bine....

- mergi la politie si spui ce vrei si ceri autorizatie de cumparare

- rezolvi cu ANCEX-ul - unde trebe aceleasi poze, caracteristici, declaratii pe proprie raspundere, bla-bla

- intre timp rezolvi problema actelor cu magazinul de peste granita

- cand ai toate actele gata astepti arma....

Pare stufos si complicat da' sa stii ca se reuseste chiar si in conditiile absentei normelor noi...stiu cateva zeci de "scurte" intrate in tara de la inceputul anului ca arme de colectie.

P.S. 6 luni vechime, prima arma de colectie ceva mai lunga....sunt prevederi din proiectul noilor norme, ce n-au aparut inca oficial dar sunt cunoscute, studiate, etc.

Joi Iun 14, 2012 1:54 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru activ
Membru activ

Buna, voi fi noul posesor de arma cal. 22 Magnum. Nu stiu inca ce marca dar din discutiile cu proprietarul, pretul este undeva intre 400-500 lei. Ce parere aveti despre pret? Cu stima! :pa:

Vin Oct 26, 2012 12:19 pm
Membru activ
Membru activ

Multumesc de raspuns! 8)

Vin Oct 26, 2012 9:25 pm
Membru nou
Membru nou

Despre armele bolt action cu magazie de 5 produse de Voere in 22 lr are cineva vreo parere, buna proasta ?

Vin Ian 25, 2013 11:39 am
Membru activ
Membru activ

saphire scrie:
Despre armele bolt action cu magazie de 5 produse de Voere in 22 lr are cineva vreo parere, buna proasta ?

I-ai intrebat pe "cei de la arme"?

Lun Ian 28, 2013 9:19 am
Membru nou
Membru nou

Au o parere conform legii, pe categ. A si iesire doar in poligon, eu eram curios de performante etc.

Lun Ian 28, 2013 2:00 pm
Membru activ
Membru activ

Am o intrebare la Dvs.: exista Hornet de UMC Cugir originala sau toate sunt modificate din Magnum? Cu stima.

Vin Apr 05, 2013 2:44 pm
Membru nou
Membru nou

22 lr :) cata distractie!
pacat ca a trebuit sa renunt la vanatoarea cu acest calibru din cauza ca poti muri cu pusca-n mana. am 2 remington 500 si ceva semiauto. innebunesti de joaca.
ba da nimic nu e voie acolo :( , numai smecherii au voie.

http://s95.photobucket.com/user/Adrian_ ... sort=3&o=3

http://s95.photobucket.com/user/Adrian_ ... sort=3&o=4

http://s95.photobucket.com/user/Adrian_ ... sort=3&o=0

http://s95.photobucket.com/user/Adrian_ ... sort=3&o=1

http://s95.photobucket.com/user/Adrian_ ... sort=3&o=2

Mie Feb 04, 2015 3:33 am
Moderator
Moderator

Ca sa se vada pozele direct copie ultimul link, cel in dreptul caruia scrie IMG

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Mie Feb 04, 2015 7:05 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 145 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10