Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 5:55 pm

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Optica de goana 

Care dintre urmatoarele dispozitive il preferati la goana
Chestionarul este deschis până pe data de Dum Iul 30, 2045 2:54 pm
Luneta de goana cu sau fara reticul iluminat(1-4x24, 1,5-6x42. etc.) 63%  63%  [ 15 ]
Aipoint, Docter sight, etc 21%  21%  [ 5 ]
Catare din fibra optica sau obisnuita 17%  17%  [ 4 ]
Voturi totale : 24

Optica de goana 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Optica de goana
Tranan scrie:

Cand subiectul IOR apare pe piata romana cred ca exista o anumita doza de subiectivitate patriotica ceea ce face ca un astfel de aspect (650g) care in mod normal ar fi fost de neacceptat daca luneta s-ar fi numit Bushnell sau Burris, sau chiar Zeiss, Kahles sau Swarovski, deodata nu mai este considerat o problema, pt. ca de data asta e vorba de IOR. Nu e nimic rau in asta.

Da' daca le cheama Schmidt & Bender e acceptabil? Numa ei mai fac lunete cu tub de otel, calitate foarte aproape de Zeiss si Swaro, poate chiar peste in unele privinte da' grele de mori....si nu se plange nimeni, poate doar nemtii pentru care, in sfarsit, S&B s-a indurat si-a scos o luneta cu tub de aliaj usor. Alaturi de celelalte nume enuntate de tine se vand subtire, pe o piata micuta, cum se mai zice prin anunturile de vanzari "pentru cunoscatori".

Americanii sunt foarte diferiti de europeni in alegerea armelor si opticii: ori iau cel mai ieftin lucru ce-si face treaba (si atunci aleg strict eficienta gen Savage + Weaver ori Tikka sau CZ cu Burris sau Leupold) ori, daca sunt dispusi sa dea o avere pe optica sau arma, aleg HS Precision, un Remington bengos sau Accuracy impreuna cu US Optics, Night-Force, S&B sau, de ce nu, IOR - arme si lunete ultra-specializate, cumparate chiar pentru ceea ce stiu sa faca si nu pentru nume sau gravuri. Si-n niciun caz nu arunca banii pe un EAW ci iau mai degraba doua randuri de inele tactical. Extrem de rar si mai mult din snobism vor lua Mauser M 03 sau Sauer sau Heym cu Zeiss sau Swaro si EAW (Blaser, ca si WV broscuta sau Volvo sunt exceptiile ce intaresc regula).
Europenilor le-au trebuit zeci de ani sa treaca de la reticulul clasic german la unul cu bratele prelungite pana se incruciseaza si li s-a terminat inspiratia, pana si rusii au fost mai rapizi pe partea asta. Acum se chinuie sa combine simplitatea reticului cruce cu ceva linioare si repere de distanta sau mai multe ineluse pe tureta, doar-doar i-or pacali si pe americani sa dea banii pe sticla si nu pe butoane  :fluier: si sa-i obisnuiasca si pe europeni cu ideea de distanta si traiectorie a proiectilului da' fara sa-i puna prea mult la munca. Pacat ca americanii au invatat sa numere click-urile si nu prea s-au lasat impresionati de disculetele colorate de pe turete.

Sunt necesitati diferite, stiluri diferite, piete complet diferite. IOR s-a orientat pe partea cealalta a oceanului si poate n-a facut rau. Sa-i concurezi pe nemti "la ei acasa" nu prea ai sanse de succes dar sa duci calitate "aproape-germana" la preturi "aproape americane" unor clienti care stiu cam ce vor si nu-s nici pe departe atat de cusurgii poate fi o reteta de succes. La cat costa acum lansarea unui nou grup de lentile cred ca n-o duc chiar rau daca-si permit sa scoata 2-3 modele noi/an si cate unele in premiera mondiala.

Nu-i patriotism si-s primul care sa critice produsele IOR cand o merita dar la fel de bine ii pot critica pe inchistatii de vest-europeni care au inventat cele doua sisteme de motoare ce se folosesc azi pe glob, au inventat sistemul Mauser si chiar si luneta da' au uitat cum bunicii si parintii lor faceau asta si acum stau si se uita cum americanii sau japonezii sau chiar chinezii le arata cum se fac astazi lucrurile in timp ce ei tot mai adauga un strat de vopsea la Rolls sau mai slefuiesc un pic o lentila sau mai adancesc un pic incrustatia pe culata si mai adauga un 0 la pret.

Ca sa inchei cu un citat celebru: Nu exista niciun lucru pe care o Swaro sa-l poata face si IOR nu pe cand exista o gramada pe care le IOR (sau USOptics, sau S&B sau N-F, sau Leupold, etc) le face si Swaro nici nu viseaza la ele.

Sper sa nu supar posesorii si utilizatorii acestor marci de elita....e doar o parere personala. :iertare: :iertare:

Mar Aug 18, 2009 12:56 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Este adevarat ca unii americani cumpara US-Optics, IOR, Nightforce etc, dar multi dintre astia nu le iau pt. vinatoare ci ca sa se joace in poligon sau sa traga in "back yardul" lor. Foarte multi dintre ei sunt fosti militari si le place sa isi cumpere lucruri cu iz militar. Nu se sperie de un reticul complicat sau de o greutate mai mare, daca gasesc ce vor-cumpara.
Nu asa stau lucrurile insa in Europa. Europeni, in marea lor majoritate, sunt interesati de vanat. Au bani, si de multe ori mai multi decat americanii, si sunt adesea interesati de caliate vs pret vs comoditate.
Tarile cu cei mai multi cumparatori de lunete, raportate la numarul de locuitori sunt cele Scandinave, urmate de Germania, Anglia, Austria, Franta, Italia si Spania. Vinatorii din tarile astea au o alta cultura decat americanii.

La englezi, vinatoarea este in continuare o activitate aristocrata, cu reguli deosebite, imbracaminte si traditii deosebite. Englezul nu concepe (in general vorbind) sa iasa la vinatoare cu o luneta cu nume ciudat, si fara renume. Zeiss si Swarovski. Un bun cunoscut din Anglia imi spunea acum catva timp, ca raspuns la propunerea mea de a-i face rost de IOR, ca e imposibil sa-l vinzi in Anglia  :( .

La Scandinavi, vinatorii sunt impartiti in doua grupe: tarani si fermieri care detin areale mari si care vor sa vaneze la ei acasa sau pe terenurile invecinate localitatilor in care locuiesc si lume de la oras care vrea sa se recreeze cu vinatoarea.
Prima categorie nu e de loc interesata de lunete militare, punct. Nu le plac, nu le inteleg si nu le vad rostul. Sunt adesea interesati de lunete robuste, de calitate buna, cu reticuli cat mai simpli si care sa isi faca treaba cu constiinciozitate ani de zile sau toata viata. Modelele lor favorite sunt Zeiss si Leupold. Daca le pui la astia in fata un reticul Dragunov se uita la tine ca boul la poarta noua  :buh:.
Vinatorii de la oras, prefera in general, lucruri de calitate cu optica impecabila, usor de manevrat si usor de purtat pe arma. Firmele lor favorite sunt Swarovski, Zeiss si Leupold.
Un vinator din Stockholm va avea asadar adesea un Swarovski pe arma.
Ce-i intereseaza pe toti insa este sa fie lucruri durabile, de calitate buna, usor de montat si purtat pe arma si cu optica cat mai buna. Foarte putini au un trecut militar si astia sunt cei care cumpara IOR, Nightforce etc.
Cu alte cuvinte lumea vrea sa vaneze si nu sa se joace de-a soldatii.

Deci parerea mea este ca si daca IOR ar crea o luneta perfecta, le-ar fi foarte greu sa le ia piata astora. Cu atat mai mult insa cand lunetele au anumite aspecte percepute ca fiind neplacute de cumparatori.
De exemplu, tubul de 35mm este considerat un dezavantaj si nu un avantaj. Se trag de par si se vaita ca nu-si are rostul. Mie imi place si cred ca e foarte interesant dar asta mai mult din iz excentric.

Voi care aveti contacte pe la fabrica la IOR, nu puteti sa le soptiti ca nu ar strica sa citeasca pe aici pe forum si sa ia aminte  :icon_lol:? Poate ca atunci le-as putea vedea mai des pe aici. :urrra:

Ca test i-am sunat pe niste sefi de grupa de vanatoare si le-am aratat IOR-ul de pe site. S-au uitat la explicatille tehnice, s-au strambat cand au vazut cum arata si mi-au zis direct ca nu au ce face cu o luneta de 650g la goana. Campul vizual mai larg nu era relevant in cazul asta. La un gramaj mai mic...au fost de acord ca daca optica e de calitate ar recomanda-o la grupa. Poate ca-s prosti, snobi sau au prejudecati sau suficient de experimentati :nustiu:.

Ultima oară modificat de Tranan pe Mar Aug 18, 2009 2:44 am, modificat 1 dată în total.

Mar Aug 18, 2009 2:41 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Unul pe altul ne completam foarte bine. Ai spus OK ce-l caracterizeaza pe vanatorul european: comoditatea. Vrea arme de 2 kg, lunete de 200 g cu reticul german sau simpla cruce pe care s-o regleze odata pentru totdeauna la 100 m (vanatorii din tarile nordice nu intra in discutia asta ca nivel de distanta, ei stiu sa traga si dincolo de 150 m) si vaneaza de-o viata cu UNI chiar daca e rusinos de scump pentru cat de grozav e sau, mai bine zis nu e in comparatie cu alte proiectile. Nu pentru el ci pentru vanatorul scandinav au aparut si reticule "de vanatoare" cu compensare si proiectilul Naturalis.
Ca sa fiu rau  :iertare: :iertare: pentru tarc n-ai nevoie nici de 4x32 dar da bine o 2,5-15x50.

Chiar si in Anglia exista distribuitor IOR si n-a dat faliment cu toate ca nivelul de preturi este cel mai mare din lume.

Dupa cum ai observat din discutiile multe anterioare si la noi se manifesta pregnant tendinta europeana si cei mai putintei cu inclinatii catre "tactical" sunt priviti ca niste ciudati pe care nu-i bine sa-i inviti la vanatoare. Cum preferinta individuala este cea care-si spune cuvantul, pana la urma vom alege ce ne convine mai mult. Eu folosesc ambele tipuri de lunete si trebe sa recunosc ca-i mai usor de folosit cateodata reticulul german clasic: e tinta la distanta potrivita tinta, nu-ti mai bati capul cu masuratori si corectii, pui "cuiul" si apesi tragaciul, 5-10 cm mai sus sau mai jos nu conteaza ca oricum nu tragi la popandai la 300 m.

Mar Aug 18, 2009 7:04 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Tu @violiv si inca cativa pe forum reprezentati o categorie destul de mica printre vanatorii cu care intru eu in contact. Sunteti niste entuziasti in ale armelor, munitiilor, opticii etc. Absolut nimic rau in asta. Majoritatea o reprezinta insa cei pe care ii descrii si tu. Vanatori inraiti dar neinteresati de aspecte stiintifice si chitibuserii. Vor lucruri de calitate care sa functioneze beton, sa nu se defecteze, sa fie usor de manevrat si sa dea rezultate bune (iar in cazul scandinavilor, sa faca fata situatiilor de luminozitate redusa).

Tu ai pus punctul pe i. Reticulul German #4 este cel mai popular reticul din Scandinavia. Eu stiu ca tu il descriai in alta parte ca fiind asa si asa, insa aici apare diferenta intre entuziast si omul de rand. Reticulul functioneaza perfect, oamenii il inteleg si cu asta basta. Bineinteles ca mai sunt si alte smecherii dar pe putini ii intereseaza.

Ceea ce este insa comun la noi, este ca ori ca e vorba de taran, orasean, om educat sau needucat, nimeni nu vrea gunoaie pe arma. Toti vor marci de calitate si dovedite ca fiind optic si mecanic foarte. Asta este un motiv pt. care Leupold VX-III a fost printre cele mai vandute lunete din Suedia devenind de-a dreptul legendara. Toti stiau ca sunt simple de manevrat, foarte bune mecanic, optic fara probleme la preturi acceptabile si cu garantii foarte bune.

Nu stiu de ce, dar impresia mea este ca IOR nu e interesat de a desface marfuri pe piata populata de acest tip de vanatori, ci numai pe cea, mult mai ingusta dar populata de entuziasti si cautatori de lucruri deosebite.  :nustiu: Poate ca asta e politica lor, dar eu as prefera altceva din partea lor.
In ce priveste dealerul din Anglia...stiu din sursa sigura ca nu vand mai nimic. De aceea discutasem cu un alt dealer si vroiam sa vad daca ar fi interesat de IOR la preturi mai bune si intr-un mod mai flexibil de livrare. M-a luat de nebun! :nebun:

Mar Aug 18, 2009 9:27 am
Moderator
Moderator

IOR face si lunete "de vanatoare", chiar cu reticul german sau german modificat, cu turete micute si capacele si la preturi chiar mai bune decat variantele "tactice".

Mar Aug 18, 2009 1:01 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
IOR face si lunete "de vanatoare", chiar cu reticul german sau german modificat, cu turete micute si capacele si la preturi chiar mai bune decat variantele "tactice".

Dar greutatea, off greutatea!!!! :nervos:

Mar Aug 18, 2009 1:52 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

...mai lasa-ti din palinca acasa si nu va fi asa de greu cu bagajele....

Mar Aug 18, 2009 2:35 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Parerea mea ieste ca un produkt bun la un pret ok isi va gasi locul pe piata, vezi Meopta sau Nikon, IOR in schimb nu prea joaca nici un rol in westul Europei si asta precis nu degeaba. Nu cred ca un producator isi poate permite sa ignoreze aceasta piata cu un potential imens, cel putin nu de buna voie.

Mar Aug 18, 2009 2:51 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

Pot sa continui sa fiu negativ?  :iertare:
La o privire mai atenta + cateva informatii primite de la persoane care s-au jucat cu luneta par sa mai apara cateva probleme:

1. si asta o consider destul de mare, este faptul ca magnificatia nu este de 1-4x asa cum am crezut ci este de fapt de 1x si 4x. Cu alte cuvinte nu este un zoom continuu asa cum se obisnuieste la o luneta variabila, ci IOR are numai doua magnificatii, de 1x si 4x  :nervos:. Nu pot sa imi dau seama de ce  :nustiu:. Asta face ca luneta sa nu poata fi nici macar comparata cu Varipointul sau alte lunete de genul 1-4x iar in comparatie cu Swarovski cade urat de tot. UN MAAARE DEZAVANTAJ!
2. Iluminarea pare foarte greu de vazut in timpul zile (aici posibil ca unora sa nu le pese, insa multi care folosesc reticuli iluminati vor sa aiba posibilitatea aceasta si in timpul zilei).
3.Punctul rosu de 3 MOA pare prea mare. Un lucru, de obicei, neplacut pt. iubitorii de red-doturi (un motiv de numultumire uneori la Holosightul Docter)
4.Inelul de reglaj al magnificatiei se manevreaza greu

Hmm, incep sa cred ca pretul este foarte mare pt. o astfel de luneta, la care la ora actual, singurul avantaj pare sa fie campul vizual larg.  :icon_cry:

Mie Aug 19, 2009 12:16 am
Moderator
Moderator

Trebe sa ai in vedere ca majoritatea dintre noi o vedem prin prisma vanatorului traditional si nu a unui "tragator" modern care vrea sa fie gata de foc si in "cea mai buna conditie optica" in orice situatie.
Produsul nu a fost creat pentru vanatori ci pentru aplicatii militare si face parte dintr-o serie noua de astfel de instrumente optice dezvoltate de firme implicate in domeniu. Razboiul din Irak a pus pe tapet multe probleme ale echiparii soldatilor si multi dintre soldati s-au dotat cu chestiute achizitionate de pe piata cu care au inlocuit dotarea regulamentara. Oricat ar parea de greu de crezut, poate chiar hilar, la un tip ce vinde diferite echipamente "recuperate" de la soldatii din Irak, printre care si optica, am gasit in lista pe langa Eotech si Elcan si optica IOR.....aceasta nu a fost oficial niciodata in dotarea soldatului ci a fost achizitionata pe banii parintilor impreuna cu alte multe chestiute gen veste mai performante sau cutite sau chiar ciorapi si bocanci cu care mamicile si-au dotat baietii nacajiti. Exista chiar si revu-uri despre optica IOR folosita in conditiile din Irak si unul dintre actualii “performeri” in materie de trofee africane este un fost soldat in Afganistan ce foloseste de atunci o lunetica IOR si si-a luat-o cu el si-n Africa (apropo, a reusit s-o “destabilizeze” dupa vreo 25 de focuri cu 458 Lott si a fost nevoit sa umble la surubul de blocare a reticulului).
Seria acestor produse este destul de mare si prinde producatori cu suficient nume pe piata opticii militare, mai toate sunt greusoare si au caracteristici optice sau de reticul putin uzuale vanatorului traditional.

De la IOR, celelalte produse ale acestei serii ar fi:

1,5-8x26 si 2-12x32

http://www.cactustactical.com/osc/valda ... -1066.html

http://www.cactustactical.com/osc/valda ... p-882.html

toate impartind un sistem constructiv asemanator, cu aceleasi caracteristici de camp mare de tot comparativ cu alte produse similare (2-12 are camp de vedere la fel ca Z6 1,7-10x pusa pe 2x) si aceleasi reticule foarte militaroase. Reticulul QBC cu compensare balistica de la IOR este si el parte dintr-o serie noua de reticule (aici parca rusii au deschis linia cu un red-dott/black dott) ideea fiind folosita si de Zeiss cu reticulul dot simplu de la lunetele de goana: spre deosebire de un red-dott uzual ce are doar reticul luminos si este inutil stins, e mai bine daca ai si ceva negru cand e stins. Iluminarea este astfel calculata incat sa poata fi vizibil si in plin Soare dar nu atinge stralucirea unui red-dot obisnuit in schimb devine foarte vizibil si fara sa necesite perioada de adaptare de la intuneric la lumina in conditiile in care conditiile de lumina se schimba brusc (exemplul tipic este intrarea intr-o camera intunecoasa direct din strada) iar la minim sa fie abea vizibil si sa nu deranjeze vederea nocturna, boala pe care o au multe din lunetele cu reticul iluminat chiar de la marci serioase (la minimul iluminarii stralucirea este tot prea intensa si ia mult din capacitatea de vedere nocturna a ochiului – chiar, un test pentru posesorii de reticule iluminate este sa o incerce noaptea la lumina Lunii cu si fara reticul aprins si nu atat vizibilitatea reticulului cat vizibilitatea terenului in cele doua conditii diferite.....s-ar putea sa aveti surprize mari). Dimensiunea si forma reticulului nu este chiar neobisnuita, fiind “la moda” combinatia de punctulet si cerc (sau alte figuri geometrice) iar faptul ca punctul central are 3 MOA este pentru ca intre 2 si 4 MOA este dimensiunea optima pentru tras la o tinta torace la 100 m. Gradatiile ulterioare de distanta sunt mai fin desenate si permit trageri chiar cu tenta de precizie la distante un pic cam optimiste pentru un tragator de rand.

In aceeasi clasa de produse ar mai putea intra si 3x25 de la ei

http://www.cactustactical.com/osc/valda ... -1744.html

sau sistemele cu 1x fix cu reticul combinat si posibilitate de adaugare magnifier 3-4x din care chiar si Zeiss face o serie, precum si cele din seria tactica de la Leupold

http://swfa.com/Leupold-Mark-4-CQT-Rifl ... -C123.aspx

si inca multe altele.

Revenind un pic la micuta in discutie, cred ca cel mai apropiat competitor este o alta chestiuta asemanatoare de care am mai pomenit eu (cu aceleasi rezultate din partea voastra) si anume Elcan SpecterDR
http://swfa.com/Elcan-1x4x-SpecterDR-Op ... P7189.aspx

cu care se aseamana foarte mult la partea optica, cu aceeasi dimensiune mica, camp urias, mai putin distanta pupilara mai mare si pretul mai mic in favoarea IOR si masa mai mica la Elcan ca si sistemul de reglaj exterior mai ciudat. Ambele au si aceasta particularitate unica de a sari direct de la 1x la 4x pe motiv ca “la ce-ti trebe 2 si 3?” chestie care este destul de aproape de realitate – eu personal nu-mi amintesc sa fi folosit treptele intermediare ale Weaver-ului niciodata ci numai extremele.

Cat despre politica firmei de a face in special pentru piata americana si din gama “militaroasa” este alegerea lor si n-am cum sa le-o influentez.

Ca n-o sa dea bine pe un dublu-expres (chiar daca gasesti cum s-o legi de arma) e foarte adevarat dar ca si-ar face treaba mult mai bine decat multe alte galonate si mult mai scumpe si mult mai preferate de vanatorul traditional cred ca este la fel de drept.

Apropo de prinderi si Talley si Blaser si EAW pot face la comanda ce-ti trece prin cap.....

Mie Aug 19, 2009 10:59 am
Moderator
Moderator

Mi-am mai amintit ceva...cu aproape un an in urma am deschis discutia despre Eotech - aceeasi maniera din partea mea, aceeasi maniera din partea voastra. Dupa ce-am mai pus si niste rezultate cu el au aparut si alte cereri. In prezent stiu cel putin 10 astfel de sisteme ce lucreaza pe arme in Ro si stiu si alti 100 de vanatori, unii foarte traditionalisti si cu state vechi in materie de "doua tevi" a caror dorinta este de a avea unul pe arma doar pretul cam mare impiedicandu-i.
Sa fii traditionalist e una, sa fii "anti-nou" cu orice pret e alta. Sa stii sa apreciezi exact ce-ti trebuie ca si avantajele si dezavantajele unui anumit produs mi se pare a fi atitudinea cea mai buna - in fond, nimic nu-i perfect. Nu stiu cum gandesc altii dar eu ma duc la vanatoare ca sa ma intalnesc cu un animal iar seara sa-l degust nu ca sa ma laud cu "lemnul si sticla". :iertare: :iertare:

Mie Aug 19, 2009 11:05 am
Membru de onoare
Membru de onoare

@violiv, cred ca acum ai sumarizat foarte bine problema. IOR, face preponderent optica militara (si in cazul lunetei de mai sus, ideea pare foarte clara, acum dupa explicatia ta) care insa, daca esti dispus sa faci compromis la aspectele negative enumerate si ele mai sus, poate da rezultat bun si la vinatoare.
Cred ca asta explica de ce, de nenumarate ori vinatorii nu inteleg si nu accepta IOR-ul. Nu e facut primordial pt. ei, iar folosirea lui necesita prea multe eforturi pe care vinatorul neinteresat de chitibusuri militare nu e are chef sa le faca. Nu cred asadar ca cel care alege Zeiss, Swarovski, Kahles, Schmidt & Bender sau Docter sau eventual alte variante Europene sau Americane mai scumpe, o face din snobism ci o face pt. ca firmele aste ii ofera ceea ce are nevoie. Pt. tine si alti entuziasti, de genul fostilor soldati etc, este desigur interesant, dar majoritatea vinatorilor nu au fost in Afganistan si de aceea nu au o afectiune pt. IOR care sa le ceara sa continue sa il foloseasca si acasa, in special daca nu sunt nici macar romani.
Spuneai undeva ca IOR poate sa faca ce face Swarovski dar nu si invers. Hmm, nu stiu  :nustiu:. Daca ar fi asa, parca mi-as dori sa vad asta. Cred insa, ca din multe puncte de vedere, Swarovski nu e interesat sa faca ce face IOR-ul, cel putin atata timp cat piata este cum este. Cu toate acestea, am mai spus-o pe undeva, ca de la suedezii care au fost in Afganistan stiu ca practic toate tarile reprezentate in "camp-ul" lor aveau Swarovski pe armele lor, combinat cu Aimpoint si Trijicon. Respectivee tari erau (Suedia, Finlanda, Norvegia, Germania, Danemarca si USA care aveau un "camp" al lor dar foarte aproape de cel al astora). Asta era in zona Mazar-i-Sharif si Shebreghan, cat si in jurul Kabulului. Englezii erau in sud in zona Basra si Kandahar si nu a putut sa imi confrme ce aveau. Romanii erau si ei prin zona, la fel ca si ucraienienii dar din pacate nu a bagat de seama de ce echipamente optice se foloseau.

Cand aduni 1+1 si faci suma avantajelor si dezavantajelor, cand te uiti la pret si vezi la ce pret va ateriza dupa vama, transport si TVA...nu e de mirare ca lumea va continua sa cumpere ce a cumparat si pana acuma, si care functioneaza perfect.

Mie Aug 19, 2009 2:18 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Ioi, ce fierbinte e pe aici  ;D ;D

Citvea punctishoare de aici din sinul infidelilor:
- americanii, in medie, in particular, sau cum vreti voi, cistiga mai mult decit europenii
- preturile la marea majoritate a produselor sint mai mici in USA decit EU
- cu toate ca vinatorul de rind e mai traditionalist si aici, prin natura educatiei americane, stie ca variatia de oferta e mare pe piata deci nu-i curg balele nici cind vede Leupold nici Swaro.Incearca si Bushnell 6500 sau IOR
- intr-adevar IOR cistiga teren in mediul tragatorilor de distanta
- N-am vazut pina acum nici un Swaro la tragatorii de distanta, or fi, dar n-am vazut. Iar un Zwaro din ala cu 3 ineulshe nu o sa vad niciodata probabil.
- snobismul in USA e mult mult mai mic decit in EU.
- de cind discutam noi pe forum....un american de rind era in Cabelas, si incerca 5 lunete in plaja lui de pretz, o cumpara pe aia de-i convine, si iesea din Cabelas cu ea montata pe arma si boresigted la 25 yarzi. Dupa 7 zile daca il intrebi ce luneta a luat trebuie sa se uite la ea ca sa-si aminteasca. IOR, Swaro, Leupold...etc. "who gives a ratts ass?", daca functioneaza e buna, daca nu o ducem inapoi si o inlocuim.

In opinia mea IOR face bine daca se orienteaza spre piata americana, e mai usor de intrat si volumul vinzarilor e mai mare.

CristianC

Vin Aug 21, 2009 8:41 am
Membru de onoare
Membru de onoare

dtdpuu scrie:
- de cind discutam noi pe forum....un american de rind era in Cabelas, si incerca 5 lunete in plaja lui de pretz, o cumpara pe aia de-i convine, si iesea din Cabelas cu ea montata pe arma si boresigted la 25 yarzi. Dupa 7 zile daca il intrebi ce luneta a luat trebuie sa se uite la ea ca sa-si aminteasca. IOR, Swaro, Leupold...etc. "who gives a ratts ass?", daca functioneaza e buna, daca nu o ducem inapoi si o inlocuim.
CristianC

:haha: asta am intalnit si eu de multe ori cand discutam cu vinatori americani dar si cu scandinavi mai invarsta. Ii intrebam intotdeauna foarte entuziasmat: "Dar ce fel de luneta ai?" raspunsul era de multe ori  :nustiu::haha:
Deci urmatorul pas pt. Romania ar fi deschiderea unui Cabellas acolo. Dar iti promit ca smecheri cum vor fi, nu le vor mai vinde la preturile de la voi.

Vin Aug 21, 2009 8:47 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12