Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 6:51 pm

Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Delta Optical 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Delta Optical
In mod sigur s-a mai scris pe undeva de optica de la firma aceasta da' nu mai gasesc....

Mi-a sosit astazi Red-dot-ul fabricat de japonezi pentru aceasta firma si care se numeste la ei Minidot

http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot105/

Daca-l pun alaturi de Burris si Docter (cel mai ieftin si cel mai scump din care am testat) lucrurile ar suna cam asa: nu e Docter da' e peste Burris.

- constructie (aparent) mult mai solida decat la Burris; cel putin baza de prindere pe Weaver e mult mai tapana fata de cea de la Burris care se cam indoia daca strangeai mai viguros
- aceleasi surubele de reglaj cu aceleasi surubele de fixare si cu disculetul gradat aproximativ ca si la Burris si Docter ... naspa, puteau sa treaca la click-uri da' merge si asa
- ecran de aceleasi dimensiuni dar tenta colorata (albastru in acest caz) este mai evidenta decat la Burris si Docter
- punct rosu foarte bine definit si micut (3 MOA fata de 4 respectiv 3,5), exact cat sa fie numa bun
- reglajul automat al intensitatii luminoase sufera de aceeasi chestie ca si la Burris si la Docter II (nu Docter III care-i perfect), adica e super OK in conditii slabe de lumina dar devine iute stralucitor, mai iute decat cresterea intensitatii luminoase ambientale - efectul este insa un pic mai redus decat la Burris. Ce e bine este faptul ca senzorul de lumina este foarte bine izolat si nu "citeste" lumina decat prin micul orificiu anterior. Plasarea unui "plasture" de banda adeziva reduce cantitatea de lumina receptionata si, in consecinta, stralucirea punctului pana la valori foarte bune de folosit
- nu are o garnitura de protectie anti-umezeala intre corp si baza cum are Docter sau Burris III dar se poate improviza perfect cu un pic de banda adeziva
- vine in cutie cu absolut tot ce-i trebe pentru montat-reglat, inclusiv laveta de sters.
- pretul imbatabil

Din pacate, mai devreme de saptamana viitoare nu pot iesi sa-l incerc asa ca impresiile practice mai asteapta.

Joi Oct 18, 2012 2:04 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou-nouț
Membru nou-nouț

Mesaj Re: Delta Optical
1. Sa ne spui cum merge, ma gindesc ca bine.
2. pret?

Vin Oct 19, 2012 11:54 am
Moderator
Moderator

1...
2. 100 E fix

Vin Oct 19, 2012 2:18 pm
Moderator
Moderator

1. a rezistat la ceva peste o cutie de 30-06 trase dintr-o semi.
De reglat s-a reglat la fel de naspa ca si alte dispozitive similare ce nu au click-uri ci numai disculetul gradat .. adica am tras vreo 12 focuri si am reusit la final mai mult din noroc.
Punctul foarte stralucitor pe Soarele puternic de ieri a necesitat aplicarea unui timbru de banda adeziva neagra pe senzorul de lumina ca sa faca punctul mic si bine definit cat sa poti ochi o sticla de 3/4 l la 100 m.

Nu-i Docter II da nici nu-i >500 E. Pana acum s-a dovedit "cel mai ieftin care-si face treaba" din cate am incercat.

Mie Oct 24, 2012 2:36 pm
Membru nou
Membru nou

Mersi Violiv,

chiar asteptam un review pentru minidot, l-am vazut la intalnirea de la Dej si chiar mi s-a parut interesant! O singura nelamurire am, referitor la prindere ... am o mixta (se poate vedea la CV) si din cate am inteles ar veni chiar bine, spre deosebire de Eotech care vine mult mai inalt (domnul la care am vazut avea pe un drilling din 1925 si venea perfect).
Ai idee daca gasesc o prindere care sa vina bine? Merita efortul sau schimb decat luneta pentru distanta si de aproape trag fara nimic?

Mersi inca o data pentru pareri!

Dragos

Mie Oct 24, 2012 4:21 pm
Administrator
Administrator

Orice te face mai sigur merita!
Du-te in poligon si goleste cateva cutii de munitie pe catare. Asta in cateva zile, saptamani. Daca esti multumit de rezultate atunci nu mai pui minidot. Daca nu esti multumit, pune minidot si apoi iar mergi in poligon. Daca nici asa nu esti multumit, atunci...mai incearca! ;D

Mie Oct 24, 2012 6:27 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

@DCO
Daca ai sina la mixta intre 6-14 mm atunci poti folosi baza asta pt microdot http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot107/
Daca nu ai nevoie de o adaptare de la dimensiunea bazei de la mixta la Weaver

Mie Oct 24, 2012 6:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Administrator
Administrator

Faina chestie! Cum o faci sa nu alunece in fata?

Mie Oct 24, 2012 6:39 pm
Membru nou
Membru nou

radubichis scrie:
@DCO
Daca ai sina la mixta intre 6-14 mm atunci poti folosi baza asta pt microdot http://en.deltaoptical.eu/products/clos ... inidot107/
Daca nu ai nevoie de o adaptare de la dimensiunea bazei de la mixta la Weaver

Buna seara,

se pare ca am noroc, am masurat acum sina si are cam 12 mm, deci s-ar incadra, mai ramane de vazut daca incape intre cele 2 capete ale prinderii rapide pe care o am pe sina respectiva!

O chestie din asta, din cate am vazut, clar iti da o alta siguranta decat catarea, ramane doar de vazut pana la ce distanta poti sa te intinzi cu ea ... ca daca e doar pana in 50 m, cum scrie acolo, atunci intr-adevar avantajul nu mai e asa mare!

Mie Oct 24, 2012 7:02 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Citeste cu atentie postul lui Violiv Vezi ca spune ceva de o sticla de 3/4 l la 100m Holowpointurile sunt pt tras in scurt,in desime nu la distanta

Mie Oct 24, 2012 7:09 pm
Membru important
Membru important

Cum pot sa intru in posesia unui dispozitiv deasta ? si pe cine lovesc cu suta de euro ?

Joi Noi 01, 2012 6:10 pm
Membru important
Membru important

pe d-ul Radu, ia nr de la ,,carte de telefon,, si eu l-am dat la niste baieti care voiau dispozitivul

Joi Noi 01, 2012 7:34 pm
Membru important
Membru important

am rezolvat. multumesc .

Joi Noi 01, 2012 8:28 pm
Administrator
Administrator

Am pus pe o mixta un astfel de sispozitiv. L-a reglat cineva din 6 focuri la 50m. Stie cineva cam care este corespondenta gradatiilor la aceasta distanta?

Joi Noi 29, 2012 2:19 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Marius ca si la Burris discul de reglare maninca multe cartuse si practic nu are nici o corespondenta cu clicurile de la luneta sau cu gradele
Metoda de reglare cea mai simpla este sa fixezi arma intr-un dispozitiv de reglat tip menghina ,sa pui tinta pe un panou mare la 25 m si sa tragi dupa ce in prealabil ai fixat punctul in centrul tintei ,dupa care tragi in panou Readuci dupa aceea punctul in centrul tintei si din suruburile de reglaj te duci cu punctul pe gaura din panou
Repeti operatia la 50 m Dupa ce ai reglat punctul nu uitati sa stringeti suruburile de blocare a suruburilor de reglaj

Joi Noi 29, 2012 3:12 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul