Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Mar Noi 19, 2019 3:11 am

Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Leupold VX-R 3-9x50 vs Delta Optical Titanium 2,5-10x56IR-SF 
Autor Mesaj
Membru important
Membru important

Status: Neconectat
Mesaj Re: Leupold VX-R 3-9x50 vs Delta Optical Titanium 2,5-10x56I
Domnu' Popescu, de fapt eu vroiam sa zic lumii cat sunt de meserias... :puternic: ;)
Acum ca ati depasit momentul de stupefactie ( va stimez, v-am fost client si zau ca n-as vrea sa ramaneti asa), lucrurile stau astfel: pe noapte fara luna, fara surse ajutatoare de lumina( doar acea lumina difuza din noptile senine) am folosit luneta atat la 80-100 de metrii ( mistret la pas) dar si la mistret in fuga la 15-20 de metrii. Mi-au mai trecut ceva lunete prin mana( inclusiv un S&B de la dumneavoastra), dar ceea ce vroiam sa subliniez la aceasta luneta, este calitatea exceptionala in raport cu pretul platit. Aici discutia nu este despre claritatea sticlei, despre factorul de marire care este 4 sau este un 3,8 real, daca efectul de tunel este mai mult sau mai putin pronuntat...si asa mai departe. Pana la urma, in privinta opticii, noi europenii suntem niste utilizatori mai degraba simandicosi si fuduli, colegii nostri de peste ocean valorizand mai mult utilitatea in raport de pret platit si mai putin apartenenta la top 3.

Cu respect si consideratie!

Joi Sep 18, 2014 7:24 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Imi pare rau, noi apreciem calitatile opticii care ne ajuta cel mai mult la nevoile vanatoresti.
Noi vanam la dibuit, peste ocean vaneaza la dibuit.
Noi vanam la goana, peste ocean nu vaneaza la goana.
Noi vanam noaptea, peste ocean e interzis sau au voie cu N_V-uri.
Noi nu tragem in poligon, ei trag mii de cartuse.

De asta optica de alta provenienta decat top-ul european poate sa vada bine ziua, comparabil chiar cu cele vestite pe cand noaptea sau la inghesuiala nu mai sufera nicio comparatie. Pe la noi s-a si incetatit parafraza: "ziua, toate lunetele sunt bune .... stai sa vina noaptea!". Si de asta ne intereaza mai putin o rezistenta mecanica, in special la butonat de turete decat calitatea sticlei.

Intr-un recent sondaj facut de o firma celebra europeana suparata ca nu vinde destul la ei, peste ocean s-a raspuns in 90% din cazuri ca importanta e mecanica - oricat de minunata ar fi sticla nu faci nimic cu ea daca glontul nu merge acolo unde vrei tu - si au stabilit ca lunete de genul 2-7 sau 3-9x40 sunt numa bune; in schimb prin partile noastre 75% au strigat dupa sticla cat mai sticla considerand ca mecanica oricum e imbatabila la o luneta cu sticla buna si ca ochiul mustii la 100 m e infinit mai putin important decat cerbul noaptea la 50 m.

E adevarat, am vazut si eu tinta in goana lovita bine la cativa m, tragand pe 2,5x-3x dar aceiasi tragatori recunosteau cinstit ca alte multe tinte nici macar n-au putut fi ochite. Personal nu apreciez o luneta pentru ca-mi da posibilitatea cand si cand s-o folosesc ci pentru ca o pot folosi in 99% din situatiile in care am nevoie de ea.
Sa nu crezi ca folosesc numa lunete de top, nici pe departe..... Delta am pe o arma, Weaver am pe chiar pe Blaser, Leupold pe aia de goana si singura Zeiss e una de acum 50 de ani pusa pe o 22 lr. Dar asta nu inseamna ca recomand cuiva sa faca asa cum fac eu sau ca nu recunosc ca sunt masochist si chiar nu-mi doresc ceva mai bun.

Joi Sep 18, 2014 9:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

Nu am avut aceste lunete, m-am uitat printr-o Delta 1.5-9 si nu pot spune ca nu mi-a placut, ba dimpotriva, cred ca te poti descurca cu ea in mai toate conditiile ... in schimb exact aceasta Leupold mi-a fost recomandata de niste armurieri din Germania pentru vanatoare, din cate ziceau ar avea o excelenta iluminare, putand sa o folosesti si ziua la goana (deoarece poti face punctul rosu mult mai aprins decat la altele), dar si noaptea.
Este una dintre cele mai vandute lunete ale lor, asta dupa ce au testat si verificat ce mai este pe piata (inclusiv IOR, de care nu au fost foarte impresionati la preturile cerute pe ele).

Vin Sep 19, 2014 8:09 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Bravo mai Vio, in sfarsit spui si tu lucrurilor pe nume...cu multe tevi de calorifer pot sa tragi, dar o faci ca un masochist comparativ cu cele europene unde incepand cu Meopta putem discuta de o calitate corecta la banul platit si sa nu uitam ca Minox vine puternic din spate si au modele care echipeaza si Blaser si alte marci cu renume; personal cred ca daca Minox o sa continue treaba excelenta de pana acum, in cativa ani o sa ia lejer locul Zeiss-ului pe segmentul de lunete dedicate vanatorii. Peste ocean,la acelasi raport pret calitate vad Leupold, Vortex, Trijicon si Nikon....bineinteles fiecare are plusuri si minusuri, dar ca si raport pret calitate as alege oricand oricare din cele de mai sus. O absenta importanta din peisaj este Bushnell care cred ca sunteti de acord cu mine ca a ramas foarte mult in urma celor de mai sus...la targurile de profil,pana si oamenii lor recunosteau acest lucru.

Acum, daca revenim la comparatia de mai sus, oricand si la orice ora si la absolut orice aplicatie Leupoldul VX-R bate la cur Delta din absolut orice punct de vedere si daca vreun posesor de Leupold VXR 3-9x50 vrea sa puna la bataie luneta si acelasi lucru o sa-l faca si dl Radu Bichis, eu sunt pt un test comparativ incepand de la poligon si mergand pana la o vanatoare pe 3 zile in care putem vedea exact ce poate fiecare.

Personal ma lasa rece parerile de genul, eu am Delta si vai Doamne cate am reusit cu ea...intrebarea mea pt acestia este...daca ai avea Leupold VXR iluminat, in aceleasi conditii pun pariu ca nu te intrebai de n ori daca tapul respectiv e tap sau capra, poate vedeai si restul porcilor la 100 m, nu doar scroafa cu purcei, poate nu puneai lanterna pe arma atunci cand Leupoldul inca vedea bine si multe alte cazuri; in acelasi timp sa ne spuna si noua de cate ori a ranit vanatul cand o tras noaptea la fuga sau mai bine zis ce o vazut cand o tras? Incercati sa urmariti un vanat speriat noaptea in padure cu o luneta si apoi mai vorbim... (@radu_hd , Radu, sa nu te superi pe mine, dar eu asta cred si ce ai scris tu mai sunt sunt povesti pt cei ce fac vanatoare in fata calculatorului)

Da, apreciez ca un forumist incerca sa le vanda cum stie el mai bine in Romania, dar atata timp cat aceste lunete entry-level sunt la acelasi nivel cu Hawke,Bauer etc etc, e bine ca restul colegilor sa stie adevarul deoarece am intalnit si multi oameni simplii care nu au putut compara o anumita oferta primita cu un Leupold,Meopta,Nikon ca sa nu mai zic de Minox sau Trijicon sau un S&B sau Zeiss sau Swaro second hand la aceiasi bani sau chiar mai ieftin decat aceste Delta,Bauer,Hjb sau altele din acelasi nivel calitativ.

Sa nu uitam si ce tam-tam era cu Hawke la inceput, cati si-au cumparat si ziceau ca sunt multumiti de ele...oare acum,cati dintre ei le mai au pe arme sau cati dintre ei nu au pierdut 90% din investitia initiala cu aceste lunete cu care puteai sa-ti bati si nevasta?

Si tot referitor la Delta, incercati fratilor sa cumparati de la Huntershop o Delta si vedeti daca va lasa baietii de acolo...si desi le au la vanzare, in orice situatie si pt oricine, la acelasi buget o sa va recomande Nikon sau Meopta...de ce sa faca astea cand la Delta au cele mai mari adaosuri? ...simplu, ei sunt printre putini care chiar au realizat ca un vanator la care ii recomanzi un lucru de calitate la un pret corect o sa-ti reintre in magazin si o sa te recomande si la alti 10 colegi sau prieteni.

Aici pun punct oricarei polemici sau discutii pe aceasta tema; eu unul am spus lucrurilor pe nume (parerea mea) si sunt dispus oricand sa testam in practica daca am sau nu dreptate.

Respecte dragilor! :respect:

P.S. dupa mine, momentan nu cred ca este luneta iluminata care sa bata la raportul pret/performante/calitate Leupold VXR. (vorbesc de pretul corect al lui,adus in Romania de un prieten , nicidecum de un bisnitar) :respect:

Vin Sep 19, 2014 8:13 am
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
Acum, daca revenim la comparatia de mai sus, oricand si la orice ora si la absolut orice aplicatie Leupoldul VX-R bate la cur Delta din absolut orice punct de vedere si daca vreun posesor de Leupold VXR 3-9x50 vrea sa puna la bataie luneta si acelasi lucru o sa-l faca si dl Radu Bichis, eu sunt pt un test comparativ incepand de la poligon si mergand pana la o vanatoare pe 3 zile in care putem vedea exact ce poate fiecare.

Eu sunt de acord cu testul,pun la dispozitie si luneta si poligonul intre orele 18-si 21 sa se poata trage si pe zi si pe noapte .Tu fa rost de Leupold si trasmite-mi data cind vrei sa facem testul

Vin Sep 19, 2014 8:53 am
Profil Trimiteţi mesaj privat WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:

Si tot referitor la Delta, incercati fratilor sa cumparati de la Huntershop o Delta si vedeti daca va lasa baietii de acolo...si desi le au la vanzare, in orice situatie si pt oricine, la acelasi buget o sa va recomande Nikon sau Meopta...de ce sa faca astea cand la Delta au cele mai mari adaosuri? ...simplu, ei sunt printre putini care chiar au realizat ca un vanator la care ii recomanzi un lucru de calitate la un pret corect o sa-ti reintre in magazin si o sa te recomande si la alti 10 colegi sau prieteni.

Am si eu niste intrebari .De ce Septimiu de la Huntershop m-a intrebat cu ce pret cumpar eu Delta ?Au cumva adaosul comercial prea mare si nu reusesc sa vanda?
@Mexx ,ca neutilizator de Delta de ce improsti cu noroi marca fara a te uita prin ea montata pe pusca ,fara a o folosi la crepuscul,la dibuit sau la pinda?Ai vreun oarecare interes?

Vin Sep 19, 2014 9:04 am
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
mexx20_ro scrie:

Eu sunt de acord cu testul,pun la dispozitie si luneta si poligonul intre orele 18-si 21 sa se poata trage si pe zi si pe noapte .Tu fa rost de Leupold si trasmite-mi data cind vrei sa facem testul

Super,asa o sa facem si o sa invitam si 4-5 forumisti mai vechi ca sa putem avea si martori si o sa facem si cat de multe poze ca sa avem un rezultat indicutabil.
Multumesc pt deschidere! :respect:

Vin Sep 19, 2014 9:18 am
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
mexx20_ro scrie:

Am si eu niste intrebari .De ce Septimiu de la Huntershop m-a intrebat cu ce pret cumpar eu Delta ?Au cumva adaosul comercial prea mare si nu reusesc sa vanda?
@Mexx ,ca neutilizator de Delta de ce improsti cu noroi marca fara a te uita prin ea montata pe pusca ,fara a o folosi la crepuscul,la dibuit sau la pinda?Ai vreun oarecare interes?

Da nenea Radu, am un interes si acela este ca fiecare om care face o alegere sa o faca in cunostinta de cauza si pt banutii lui sa-si poata alege cea mai buna luneta din toate punctele de vedere si dupa cum v-am mai spus nu ma interesa daca laudati Leupold,Minox sau Vortex care nu sunt aduse in Romania (poate v-am dat o idee buna si veti incerca sa le aduceti) dar cand vorbim de Delta mi se pare ca incercam sa ne furam singuri caciula si problema este ca facem si tam-tam si mai tinem si coada sus.

Nu vreau sa va suparati pe mine, ci doar sa fim cumpatati si sa asteptam rezultatul testului si apoi putem analiza mult mai multe aspecte si vedem care este adevarul adevarat.

Respecte! :respect:

Vin Sep 19, 2014 9:26 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Si eu spun sa fi cumpatat si sa vorbesti in cunostinta de cauza ,adica dupa ce se face testul
Despre coada vorbim dupa test

Vin Sep 19, 2014 9:31 am
Membru de onoare
Membru de onoare

radubichis scrie:
Si eu spun sa fi cumpatat si sa vorbesti in cunostinta de cauza ,adica dupa ce se face testul
Despre coada vorbim dupa test

Perfect de acord cu Dvs! ;)
Respecte! :respect:

Vin Sep 19, 2014 9:39 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Haideti sa incercam sa fim obiectivi.Poti pusca porci,si am facut-o de nenumarate ori si cu Tasco,Norconia,chiar si cu o bucata de teava la care-i pui in fata o bucata de creticul din sirma.Am auzit de multe ori fraze de genul:cel mai bun proiectil este x pt ca eu am lovit cu el la x metrii si asa mai departe.Ca sa poti avea pareri pertinente ar trebui sa te uiti prin n lunete,sa le compari,sa tragi cu ele,sa vinezi cu ele.Parerile formulate in urma citirii a tot felul de articole si recenzii scrise de oameni platiti pt a face reclama sunt egale cu zero.La fel si parerile celor care vorbesc prin prisma experientei altora.
Nu recomand nimanui sa traga ,prin nici un fel de luneta,pe intuneric si mai ales in tinte miscatoare.Ceea ce vedeti la stiri,cu impuscati noaptea la culturi sau in goana sunt ca urmare a asa ceva.Orice tinta trebuie bine identificata,nu de alta dar este cam greu pe intuneric sa vezi daca este scroafa cu purcei,vier sau un individ beat in patru picioare.In ce priveste intrebarea care din cele doua lunete,cu convingerea ca sunt obiectiv daca trag saptaminal si reglez tot felul de lunete cu tot felul de magnificatii,am tras pe ambele modele,va spun cu certitudine ca Leupold este cu cel putin o clasa peste Delta.
La banii ei,Delta este o luneta buna si robusta .Cine are bani cumpara lucruri de banii respectivi,cine nu are se incadreaza la bugetul lui.De vinat se poate vina cu toate,am vazut destui ratalai cu lunete de mii de euro si profesionisti cu lunete in care bulbucea apa.

Vin Sep 19, 2014 9:40 am
Membru activ
Membru activ

De vinat se poate vina cu toate,am vazut destui ratalai cu lunete de mii de euro si profesionisti cu lunete in care bulbucea apa.[/quote]
Aici ai dreptate, paznicul nostru are o singura carabina, un Mauser vechi 8x57 js si o luneta ruseasca fixa de 7 ori pe care o foloseste la tot ce inseamna vanat mare(cu foarte mare succes).
Revenind la topic, sunt posesorul unui Leupold vx6 1-6x24 IL pus pe un CZ 550. Am vanat si la panda si la goana cu acesta luneta si ma declar pe deplin multumit ;) . Pot spune ca e intr-adevar o luneta universala.
Da, am avut posibilitatea sa ma uit si prin Delta si pot sa zic ca mi-a placut mai mult VX 2-ul, 3-9x40 de la Leupold.
Si parca era o vorba care spunea ca Leupold a facut cele mai multe victime in America ;D .

Vin Sep 19, 2014 11:21 am
Membru activ
Membru activ

PS: am uitat de pret:
- Delta=2580 ron
- VXR=600 $ aprox 2000ron
=> VXR mai ieftin si mai bun (din punctul meu de vedere)
O zi buna!

Vin Sep 19, 2014 12:20 pm
Membru nou
Membru nou

Nu am experienta deloc la trasul in poligon sau la vanatoare prin luneta, dar, dupa ce am citit destul de mult pe forumurile de la noi despre lunete, am ales Bushnell Elite 6500 2,5-16 x50, datorita ideii ca prefer o luneta noua chiar daca probabil exista foarte multe lunete sh de la firme mari care au o calitate foarte buna si pentru ca au tratamentul Rainguard HD si pentru raport calitate-pret - opiniamea obtinuta doar din documentare, auzind de la persoane apropiate ca au existat la mai multe lunete Meopta Meostar probleme de fiabilitate, cochetand insa destul de mult cu lenetele sau binoclurile ori chiar red doturile Delta, tocmai ca au fost multe persoane care au laudat calitatile acestora si raportul calitate-pret asa cum este apreciat mai ales raportul calitate buna-pret foarte decent la armele Savage.Oricum, dupa cate am citit sau am aflat de la altii cu experienta in domeniu cred ca cel mai mult conteaza sa efevtuezi un reglaj corect al lunetei si sa exersezi foarte mult in poligon , efectuand trageri in diferite conditii de distanta, moment al zilei, dinamica a tintei etc. si astfel vei obtine sanse mari de a trage corect din punct de vedere etic si al eficientei in marea majoritate a cazurilor decat daca iti cumperi carabine de 3-4000 eueoa si lunete de 2-4000 euro si sa doresti sa obtii rezultate foarte bune la vanatoare.Din pacate foarte putini colegi isi permit achizitii scumpe si foarte scumpe, mai ales ca ies de cateva ori pe an la vanat mare..Scuze Andrei pt opinie contrara ;D si sper sa nu ma bati cand ne mai intalnim :politia:

Vin Sep 19, 2014 2:13 pm
Membru important
Membru important

ranger scrie:
Nu recomand nimanui sa traga ,prin nici un fel de luneta,pe intuneric si mai ales in tinte miscatoare.Ceea ce vedeti la stiri,cu impuscati noaptea la culturi sau in goana sunt ca urmare a asa ceva.Orice tinta trebuie bine identificata,nu de alta dar este cam greu pe intuneric sa vezi daca este scroafa cu purcei,vier sau un individ beat in patru picioare.

Singurul adevar incontestabil de pe topicul asta .

Imagine

Imagine

Vin Sep 19, 2014 3:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul