Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 9:52 am

Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Meopta vs Ultimax 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Meopta vs Ultimax
Buna seara!
Va rog o parere in legatura cu 2 lunete de goana ambele la acelasi pret:
Meopta R2 1-6x24 vs Ultimax 1-6x24 gen 2, ambele iluminate.
Va multumesc!

Joi Mar 02, 2017 8:52 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: Meopta vs Ultimax
Ultimax e deasupra la cam toate capitolele....mai putin garantia.

Joi Mar 02, 2017 9:46 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Meopta R2.

Wrangler Laredo,Mazda CX 7,Vw Golf v................

Joi Mar 02, 2017 10:13 pm
Membru activ
Membru activ

La un reticol de 2 moa/magnificatie,adica pe 1,o luneta functioneaza aproape ca un aimpoint cu un net avantaj fata de acesta la distante mai mari pentru ca are magnificatie de 4,6.Un moa acopera ~3,3 cm la100m,la 2moa,6,6 cm/100m pe MAGNIFICATIE.
La lunetele din discutie reticolul pe magnificatie 1 acopera la meopta 25 cm iar la cealalta 10 cm si ceva,meopta avand un reticol de 7,5 moa iar ultimax 3 moa.
Poate unii vor spune ca un punct mai mare va face mai usoara ochirea in distante scurte si asa este numai ca la distante mai mari acelasi reticol acopera porcul.Bine,se poate mari magnificatia dar scade campul vizual si ochirea devine foarte greoaie.
Ce optiuni ar fi ?

Zeiss HT care nu se mai fabrica in 1,1-4x24 doar ce se mai gaseste prin stocuri,punct la fel cu aimpoint 2moa,cu avantajul magnificatiei pentru vanatorii de la munte la400si ceva de grame.

Aimpoint 2 moa cu dezavantaj la distanta,lipsa magnificatie.

Trijicon cu reticol triunghi de 16,8 moa,avantaj la ochirea rapida in distante scurte se suprapune extrem de repede pe porc (~ 55cm/magnificatie 1) cant ochesti cu tot triunghiul rapid.La distante mai mari se ocheste doar cu varful acestuia foarte usor si precis.De altfel si reglajul la 100m se face tot cu varful triunghiului altfel nici nu ar fi posibil ca acopera tinta.Eu din asta folosesc si functioneaza nesperat.Cu un reticol punct daca nu e 2 moa nu functioneaza la distante scurte-lungi,fie acopera porcul fie e prea mic si incomodeaza la achizitia rapida a tintei in distante scurte.Trijicon are numai 400 g ceea ce iar conteaza.Cumpaniti si la cele de mai sus ca-i vorba de multe sute de E !

Vin Mar 03, 2017 10:46 am
Membru nou
Membru nou

Aceste lunete mi-au trezit interesul datorita magnificatiei de 6x si a pretului.. Intradevar pe langa magnificatie si pret conteaza si marimea punctului deoarece luneta as vrea sa o folosesc pe langa goana si la dibuit si uneori la panda..

Vin Mar 03, 2017 11:10 am
Membru nou
Membru nou

padureanu scrie:
Aceste lunete mi-au trezit interesul datorita magnificatiei de 6x si a pretului.. Intradevar pe langa magnificatie si pret conteaza si marimea punctului deoarece luneta as vrea sa o folosesc pe langa goana si la dibuit si uneori la panda..

Daca vreti strict 1x pentru camp vizual si trageri la goana in scurt de luat in calcul este si Delta 1-5,8*24 cu reticul FD, adica un puct negru si iluminat care la 250 m acopera aproape un taler si spun asta din proprie experienta intrucat am spart taler cu ea la distanta asta. Sau daca doriti ceva universal puteti merge pe varianta 1,5-9*42 care permite si distanta si dibuit si panda de care ziceati.

Spor in alegere!

Mitsubishi Pajero Shogun 2800

Vin Mar 03, 2017 11:49 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Vechea poveste : doresc o luneta cu care sa fac 3 tipuri de vanatoare !!!
Nu exista asa ceva
Sunt anumite compromisuri si anume $$$
Pentru goana totul este clar; pentru combinatia panda si dibuit ai o singura varianta
Z8 2.3x18x56;2x16x50 BT !!( de aici incepi si cobori dar ai grija cat !!)O sticla buna te va ajuta la si o iesire de 42
Cel mai simplu la goana Docter,compact point etc etc iar panda si dibuit luneta cu iesirea de la 50 in sus
Restul sunt povesti nemuritoare

Vin Mar 03, 2017 12:13 pm
Membru activ
Membru activ

De-am avea ochii la fel,vorba ta era simplu,asta pentru goana,asta pentru panda !Simplu si fara bataie de cap.Dar percepem diferit imaginile cred si in functie de varsta sau alti factori fiindca am docter ultima generatie in punga in dulap.Nu-mi cade bine deloc,in schimb luneta de care spuneam, la perfectie.

Cu permisiunea initiatorului topicului ca tot am ajuns la lunete de panda ,eu fiind in cautare de una,am ajuns la Zeiss HT 3-12x56 si Swarovski 2,3-18x56.Neavand posibilitatea sa le compar direct,am cautat informatii din care ar rezulta ca la crepuscul HT conduce detasat atat la luminozitate cat si la marimea punctului care e la jumate fata de cel de la Swarovski,iluminat cu fibra,etc.Grosimea barelor reticolului la Zeiss sant mai groase decat la Swarovski le face vizibile in bezna pe cand la Swarovski nu se percep,acesta fiind un reticol de zi.Nu vorbim de claritate la care Swarovski invinge ci strict pentru panda concluzia e ca Zeiss ei in fata ,nu stiu ce sa zic dar si la pret e cu o mie mai ieftin asa ca ...cu ce se justifica diferenta de performante si pret ,referindu-ne strict pentru panda ?

Vin Mar 03, 2017 2:55 pm
Membru nou
Membru nou

Sezonul trecut am tras pe catare, arma fiind Benelli argo.. m-am descurcat bine exceptie facand vreo 4 vieri ce au iesit la distante peste 70 m unde simt nevoia lunetei, plus vreo 2 vieri la vreo 150-200 m ce stateau locului inainte sa ajung pe stand. Concluzie: am nevoie de o luneta si pentru mine 1-6x24 se apropie de ideal. Am luat in discutie lunetele de mai sus in mare parte datorita pretului undeva la 650 euro. Cum 90% din sezon vanez la goana si recent am platit avans pentru Blaser R93 nu imi vine sa mai investesc intr-o luneta de panda de calitate asa ca pentru sezonul viitor pentru 4-5 iesiri la caprior ma multumesc si cu 1-6X24.
Va multumesc pentru pareri si mai astept si altele legate de cele 2 lunete, daca se poate si argumente..

Vin Mar 03, 2017 3:29 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Dintre cele doua,Ultimax fara discutii...Reticul asemanator cu 60 de la Zeiss,pe 6x poti pusca la 200 de metri vulpea in ochi.

Vin Mar 03, 2017 4:13 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

lorki scrie:
De-am avea ochii la fel,vorba ta era simplu,asta pentru goana,asta pentru panda !Simplu si fara bataie de cap.Dar percepem diferit imaginile cred si in functie de varsta sau alti factori fiindca am docter ultima generatie in punga in dulap.Nu-mi cade bine deloc,in schimb luneta de care spuneam, la perfectie.

Cu permisiunea initiatorului topicului ca tot am ajuns la lunete de panda ,eu fiind in cautare de una,am ajuns la Zeiss HT 3-12x56 si Swarovski 2,3-18x56.Neavand posibilitatea sa le compar direct,am cautat informatii din care ar rezulta ca la crepuscul HT conduce detasat atat la luminozitate cat si la marimea punctului care e la jumate fata de cel de la Swarovski,iluminat cu fibra,etc.Grosimea barelor reticolului la Zeiss sant mai groase decat la Swarovski le face vizibile in bezna pe cand la Swarovski nu se percep,acesta fiind un reticol de zi.Nu vorbim de claritate la care Swarovski invinge ci strict pentru panda concluzia e ca Zeiss ei in fata ,nu stiu ce sa zic dar si la pret e cu o mie mai ieftin asa ca ...cu ce se justifica diferenta de performante si pret ,referindu-ne strict pentru panda ?

Eu 40 anisori in August.multumesc lui Dzeu docter sight 3 pana in 150 m la goana merge brici, dupa care intra in actiune 2,5x15x56 Bt swaro si iar incepe circul pana in panzele albe :D
Sa nu te superi pe mine dar ht ala este o mizerie de luneta pentru Zeiss, neclara pe 60% din suprafata lentilei, te rog nu o lua ca o sa-ti para rau de bani.are claritate doar pe mijloc!!! Singurul zeiss care mi-a placut si l-amavut este diarange 3x12x56 ret 60 care era mai fin decat clasicul 60 iar a doua este 6x24x56 fl.Astea sunt singurele modele adevarate de la Zeiss crede-ma.
Dupa ochiul meu nu exista decat swaro si leica la sticla si reticole.Am avut si reglat mai toate lunetele de la 1500 euro in sus
Am ramas pe swaro la lunete si la binoclu leica
Restul e can can
Eu am alte criterii de alegere a unei lunete asa ca nu ne potrivim la gusturi/ochi
Din pacate zeiss a ramas pe un loc 3 in lumea opticii si asta o spun armurierii austrieci si nemti
Primele locuri fiind ocupate de swaro si leica.
Cum ti-am zis am tras si impuscat cu cele 3 modele asa ca crede-ma am facut toate testele pamantului
Unii de pe forum stiu care este cota mea de recolta intr un sezon deci nu vorbesc din reclamele de pe youtube
Spor la cumparaturi
Numai bine

Sâm Mar 04, 2017 12:33 am
Moderator
Moderator

padureanu scrie:
Concluzie: am nevoie de o luneta si pentru mine 1-6x24 se apropie de ideal. Am luat in discutie lunetele de mai sus in mare parte datorita pretului undeva la 650 euro. Cum 90% din sezon vanez la goana si recent am platit avans pentru Blaser R93 nu imi vine sa mai investesc intr-o luneta de panda de calitate asa ca pentru sezonul viitor pentru 4-5 iesiri la caprior ma multumesc si cu 1-6X24.
Va multumesc pentru pareri si mai astept si altele legate de cele 2 lunete, daca se poate si argumente..

Mai asteapta un pic. Dupa mintea mea cusurgie rau, mai ales la aspectul financiar stratosferic al unor produse si dupa principiul care m-a calauzit pana acum "cel mai ieftin lucru care-si face corect treaba prospusa", cred ca marea aparitie de la IWA nu a fost Swaro ds (care e o mica minune inginereasca dar care se adreseaza unui segment de piata foarte limitat ca posibilitati financiare) ci Leupold cu noua serie dedicata Europei. Doua lunete, una de goana cu 1-5x si una de panda cu 3-15x56, cu optica excelenta, chiar mai buna decat noua serie Conquest (care nu reuseste sa scoata Zeiss din valea in care a cazut), cu mecanica super, reticule foarte bune, click de 1 cm si inca ceva smecherii .... toate la un pret de pana-n 1100 E in Europa.

Mar Mar 07, 2017 9:26 am
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
padureanu scrie:
Concluzie: am nevoie de o luneta si pentru mine 1-6x24 se apropie de ideal. Am luat in discutie lunetele de mai sus in mare parte datorita pretului undeva la 650 euro. Cum 90% din sezon vanez la goana si recent am platit avans pentru Blaser R93 nu imi vine sa mai investesc intr-o luneta de panda de calitate asa ca pentru sezonul viitor pentru 4-5 iesiri la caprior ma multumesc si cu 1-6X24.

Mai asteapta un pic. Dupa mintea mea cusurgie rau, mai ales la aspectul financiar stratosferic al unor produse si dupa principiul care m-a calauzit pana acum "cel mai ieftin lucru care-si face corect treaba prospusa", cred ca marea aparitie de la IWA nu a fost Swaro ds (care e o mica minune inginereasca dar care se adreseaza unui segment de piata foarte limitat ca posibilitati financiare) ci Leupold cu noua serie dedicata Europei. Doua lunete, una de goana cu 1-5x si una de panda cu 3-15x56, cu optica excelenta, chiar mai buna decat noua serie Conquest (care nu reuseste sa scoata Zeiss din valea in care a cazut), cu mecanica super, reticule foarte bune, click de 1 cm si inca ceva smecherii .... toate la un pret de pana-n 1100 E in Europa.

Asta da pret
Faine si magnificatiile

Mar Mar 07, 2017 9:54 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Concluzia: Leupold e pe val!!! ;D :icon_bere:

Joi Mar 09, 2017 8:03 am
Membru nou
Membru nou

Pe val sau nu, am hotarat.
Docter III pentru goana, iar pentru panda mai astept..
Care ar fi cea mai buna prindere rapida pentru docter montat pe blaser r93?
Multumesc!

Lun Apr 03, 2017 2:18 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul