Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 7:25 pm

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.
Tudor scrie:
Corectiile balistice legate de caderea glontului trebuie facute :
1.din reglajele laterale ale lunetei sau
2. pur si simplu tras mai sus cu cati centimetri apreciem noi "la ochi" ca ar fi caderea pana la tinta respectiva ?

La armele de vanatoare se lucreaza din reticul... ergo necesitatea unui reticul oaresticum gradat.
La trasul la tinta se lucreaza numai din turete - cea de sus pentru compensarea gravitatiei, dcea laterala pentru vant.
In lumea reala.... cate un pic din fiecare.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Sâm Ian 03, 2009 11:37 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

eltorro scrie:
La armele de vanatoare se lucreaza din reticul... ergo necesitatea unui reticul oaresticum gradat.
La trasul la tinta se lucreaza numai din turete - cea de sus pentru compensarea gravitatiei, dcea laterala pentru vant.
In lumea reala.... cate un pic din fiecare.

Am vazut vanatori care si-au reglat luneta pe sistem MRD (most reccomended distance) si nu se mai obosesc sa faca nici o corectie pana la aceasta distanta chiar daca stiu ca au pana la 4 cm peste "line of sight".
Voi sunteti de acord cu acest mod simplificat de a nu-ti bate capul si care se pare ca functioneaza in marea majoritate a situatiilor uzuale de la vanatoare? Eu o am reglata la 0 (punct ochit-punct lovit) la 150m si cam imi ia timp pana ma gandesc ce corectie sa pun, uneori se plictiseste fiara si pleaca :urlu:

Sâm Ian 03, 2009 11:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Categoric ca e o optiune.... depinde cum vanezi. Daca ai obiceiul sa tragi la gat la animale ce ti se par aproape, este imperativ sa stii exact unde loveste glontul la 70m cand zero-ul tau e la 150.
Aceste subterfugii functioneaza in special cant tragi in plamani, nu in ochiul stang cand animalul clipeste (carnea de pleoapa e o delicatesa).

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Dum Ian 04, 2009 7:08 am
Moderator
Moderator

Cred ca intrebarea facea referire la partea practica, adica: Cum e de preferat sa ajustam corectia pe inaltime la tragerile in teren - din tureta sau din ochi? Cred ca se pot aplica ambele variante.

Sa presupunem ca avem luneta tarata la 100 m si o tinta la 300 m. Cam stim din tabelele balistice ale proiectilului sau din practica in poligon cu cat cade proiectilul pana la 300 m. Cum compensam mai bine? Majoritatea lunetelor de vanatoare au turetele ascunse sub capacele si capacelele "stranse bine"  asadar e mai dificil de invartit de ele. In plus, reticulele specifice lunetelor pentru vanatoare sunt si foarte simplut desenate adica fara repere gradate de-a lungul liniilor de mira. Din ochi e mai rapid. Da' cum stim sa apreciem la ~ 300 m cam cat ar fi cei 30-40 cm (sa zicem, pentru un calibru-normal) necesari pentru corectie. Cel mai usor este sa faci o apreciere relativa la talia tintei respective gen: caprior~40 cm inaltime in dreptul toracelui daca pun o jumate de inaltime torace deasupra greabanului ar trebui sa ajunga focul in mijlocul toracelui.
Din experienta va spun ca nu-i usor deloc. Nu sa faci aprecierea ci sa ochesti acolo unde crezi ca ar trebui. Ajungi sa faci ca la biliard: tot misti reticulul sus-jos pana te plictisesti si incepi sa lacrimezi de atata privit prin luneta. E greu si contrar firii sa tragi "in aer" in loc sa tragi in tinta.
Sa luam un exemplu specific pentru o intelegere mai buna: 30-06 cu EVO de la RWS. Firma zice asa despre balistica lui:

100m spot: 50 m -0.6 cm; 100 m 0; 150 m -3.8 cm; 200 m -12.3 cm; 250 m -26.3; 300 m -46.2 cm

Cu luneta reglata la 100 m ar trebui sa compensez ~25 cm la 250 m si ~45 cm la 300. Cam mult si cam greu de apreciat. Daca nici distanta nu-i masurata "la fix" cum fac? Compensez pentru 300 si sunt numa 270 cam ratez, compensez undeva pentru 275 si-s 325 iar am ratat.
Trecand la reglajul la vestitul punct recomandat iar zice firma asa:
SID (171m): 50m 1.4 cm; 100 m 4.0 cm; 150 m 2.2 cm; 200 m -4.4 cm; 250 m -16.3 cm; 300 m -34.2 cm
Ceva mai bine: pana la 200 m n-am nicio problema, pana la 250 m sunt ~15 cm si chiar pana la 300 m nu-s decat ~30 cm. Chiar daca gresesc cu 25-30 m in aprecierea distantei tot sunt in tinta, ba chiar si daca gresesc cu 50 m in aprecierea distantei pana la tinta pot trage la maxim o palma deasupra marginii superioare a toracelui la greaban si l-am nimerit.

Cum zic eu: ma duc in poligon si reglez la 100 m "la fix" apoi mut tinta la 200 m. Ar trebui sa am o cadere de ~12 cm si chiar cam asa se intampla. Daca am si o luneta model european cu click la 1 cm (ca sa ramanem in ton) e suficient sa dau 6 click-uri sus (1 cm la 100 m=2 cm la 200 m). Asta inseamna ca la 100 m voi fi cu 6 cm deasupra. E de tinut minte dar nu cine stie ce (numa daca vizez iepurele pe la 90-10 m ar fi bine sa tin minte ca nu trebe sa trag "la urechi"). In schimb, pana la 250 m cad numa 10-12 cm iar pana la 300 m undeva la 25 cm, poate 30 cm daca-i mai frig afara decat atunci cand am fost in poligon. Deja nu mai am probleme cu corectia - trag cu reticulul plasat 2 degete sub marginea superioara a toracelui si sunt in tinta de la 200 la aproape 300 m. problemele raman: 300 m sunt foarte-foarte usor confundati cu 350 m ba chiar si cu 250 m. Asadar tot e naspa. Mai trebe invatat si repetat.
Trecand de la partea cu "ochiul" la chestiute mai tehnice, cel mai usor si mai practic de folosit este un reticul gradat. Indiferent de tipul de gradatii, daca "pierzi" o zi in poligon si "strici" vreo 2 cutii de cartuse ajungi sa reglezi arma intr-o configuratie de genul" la 100 m cu prima "liniuta-biluta" de sus, la 200 m cu centrul reticulului, la 300 m cu "a doua de jos" sau cu "marginea superioara/inferioara a bilutei". In plus, pentru distante pana-n cei 300 m relativ accesibili, te ajuta mult si e foarte usor si de determinat distanta mai precis decat cu ochiul liber.

Daca te dotezi cu o luneta cu turete accesibile usor, cu un reglaj mai finut un pic (1/4 MOA in loc de 1/2 uzuali sau 0,5 cm in loc de 1 cm) si mai ai si o scula cu care sa determini distanta exact atunci "invartitul de turete" e solutia optima chiar daca asta inseamna 2-3 zile in poligon si 4-5 cutii de cartuse. Dupa ce-ti completezi "tabelul balistic personal" poti trage la pachetul de tigari cam oriunde ar fi el pus. Mai ramane doar sa fii in stare sa-l nimeresti.

Concluzia personala este cam asa:
- folosesc orice situatie pentru "a invata" sa apreciez 200 m - de cate ori ai in fata un pic de drum, lasa un reper, numara 200 si un pic de pasi si intoarce-te din cand in cand sa vezi unde-i reperul. 200 m se invata usor cu precizie de +/-20 m sau chiar mai bine si reprezinta o distanta destul de mare in teren, suficienta pentru apropiere cam de orice specie. Peste 200 devine dificil de tras din multe alte puncte de vedere, chiar 300 m fiind relativ dificil de atins cu precizie in conditii de teren
- daca stii unde sunt "200 m" orice este mai aproape poate fi atins fara corectii majore cu arma reglata la 200 m, mai in toate calibrele uzuale - "o palma" mai sus sau mai jos de centrul tintei vizate nu-i chiar asa dificil de apreciat si chiar daca gresesti cu respectiva "palma" tot esti in tinta.
- la vanatoare tinta ar trebui lovita din primul foc, mortal. Cu toate astea, mai ales cand tragi la distante de 300 m sau peste si nu nimeresti, animalul nu prea stie ce se intampla si nu fuge (mai ales daca esti ajutat si de vant si zgomotul nu-l deranjeaza). Sa te straduiesti sa urmaresti focul prin luneta este esential pentru eventuala corectie sau macar sa ai un partener care sa te corecteze.
- "combaterea" la caini hoinari este un exercitiu la indemana oricui, este permisa de lege, "material didactic" exista mult peste posibilitatile de a-l epuiza si orice foc tras asa reprezinta un plus de experienta ce nu se poate dobandi altfel. In primul rand creste increderea personala in posibilitatile mainii si ale tehnicii din dotare.

Peste 300 m nu stiu si las pe altii, peste 200 m trag foarte-foarte rar si numa daca am conditii foarte bune.

Dum Ian 04, 2009 12:24 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.
Doar una? Glumesti!? Oamenii acestia sunt prea modesti, cred ca ar bag in buzunar pe unii dintre clasicii bolsevici care au copiat si ei ceva de undeva.....

Joi Iul 23, 2009 7:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.
Mici precizari si reiterari:

@violiv
Aici se vineaza si noaptea. Dar nu capre, doar daunatori (vulpe, coiot, mistretz, iepuri, etc.). Daunatorii se vineaza oricind si oricum, adica daca poti sa-i himnotizezi e legal. Vinatoarea de noapte e la far si din masina/atv daca vrei. Se folosesc ditamai reflectoarle de distanta mare.

@tranan
Acu ca ai adus vorba...nu m-am suit in Lambo ca sa conteze. Dar Lotus, Porche, Viper, Corvette, Acura NSX,  si in toate haimanalele de BMW am fost pe pista ca si pasager. Porche si Lambo am depasit pe pista impreuna cu toate fitzoasele de mai sus, si mai sint si unele de m-au depasit, dar nu foarte multe. Un singur Ferari am vazut rapid pe pista condus de sofer profesionist.  In rest toate fitzoasele merg impleticite pe pista. DE CE? Nu pentru ca masinile nu pot, ca ele pot gramada. Dar toti incretiti la minte si cu aere de le conduc, le ingheta colonul sa le foloseasca la potential si nici n-au rabdare iar unii nu mai au nici bani sa instruiasc cu adevarat pentru ca i-au dat pe fitze. Orice muce ca mine poate sa ajunga sofer de performanta de nivel intermediar ca si tragator de nivel intermediar. Costul soferitului....cca 10000USD/an in instructie pentru codasi ca mine.  Sa nu divagam insa prea mult...tiparul in opinia mea se aplica si la arme, fitzosi incretiti cu pretentii balonate, pica ca mustele cu toate "Ferari-urile" lor, atunci cind cutzitul ajunge la os. Apropos tranan cit ai condus Lambo pe pista :-) ?

Inca odata, pentru toti cei care jura ca fara Swarowsky nici nu meriti sa porti haine verzi. Va invit sa va luati cea mai bengoasa arma din rastel, cu care ziceti ca nimeriti molecula de apa la 500m, si sa mergeti sa trageti cu violiv la Constanta. Marea majoritate veti veni inapoi cu teava muiata. Inca odata trecind peste talentul nativ, restul e multe multe multe multe multe multe multe multe trageri.

Ca sa revenim la topic, continui sa-mi sustin parerea, in special ca pinda e principalul obiectiv, Bushy 4200 cu magnificare maxima in jur de 12 si (ok, fie) cu tub de 50mm (ca nu e chiar mare diferenta de pret) si reticol iluminat,  e arhi-super-ultra suficient. Restul, fitze.

Scuze pentru parerea transanta, dar o mentin totusi.

CristianC

Ultima oară modificat de ventura pe Mie Oct 28, 2009 6:53 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 28, 2009 4:04 am
Membru de onoare
Membru de onoare

@dtdpuu eu vinez in proportie de 90% la panda, de obicei seara tocmai atunci cind lumina devine tot mai slaba, la mistret chiar noaptea in jurul noptilor cu luna plina. Precizez ca nu o fac din masina si nici nu folosesc reflectoare de distanta mare, singurul lucru ce ma ajuta ieste o luminozitate mare a lunetei si unde gasesc asta mai bine decit la o luneta cu un obiectiv de 56 + optica (lentile) de calitate. Asta nu ieste un moft si nici fite, dar eu stiu foarte bine ce ma asteapta in teren si incerc sa folosesc sculele cele mai potrivite. Adevarul ieste ca cea mai buna optica o ofera producatori mari de renume si nu de putine ori acel plus (chiar daca nu ieste mare) decide daca ai o reusita sau nu. Bine inteles ca conteaza si antrenamentul in poligon, dar hai sa nu exageram, cu siguranta ca nu trebuie sa trag sute si mi de focuri in poligon ca sa fiu bine pregatit pentru vinatoare.

Ultima oară modificat de ventura pe Mie Oct 28, 2009 6:54 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 28, 2009 9:04 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Membru de onoare
Membru de onoare

@dtdpuu, ai atins un punct adevarat si anume ca, cu cat mai scumpa e unealta cu atat mai frica iti e sa o folosesti. Asta am experimentat si eu cu produsele optice de multe ori. Cand ies cu un Hensoldt la gat in padure ma descurc OK cu el, dar nu imi pasa ca-l izbesc de bolovani cand ma tarasc cu el sau ca imi intra o gramada de nisip in lentile. Cand insa ies cu Leica Ultravid HD, imi tremura mainile de fiecare data cand ii deschid capacele la oculare, de frica sa nu mi se puna praf pe ele. Nu ca nu rezista, tocmai este ca rezista mult, dar nu pot sa uit cat am dat pe el.... :icon_redface:

Eu am marturisit practic cam peste tot dragostea mea fata de Bushnell care e una din firmele mele favorite, in special 4200 si 6500. Asta insa nu inseamna ca se potrivesc peste tot.
-la vanatoare in conditii de luminozitate slabe, un Bushnell 2.5-10x50 va ceda ca. 30-45' minute mai devreme decat un Zeiss Diavari o va face, in parte datorita opticii si in parte datorita faptului ca Bushnell se incapataneaza sa nu faca obiective de 56mm. Si ca sa-l citez pe @violiv, vanatul, escroc cum e, are obiceiul sa apara tocmai in perioada aia.
-un dezavantaj dupa parerea mea la 4200 este calitatea punctului rosu. Comparat cu cele germane sau Trijicon calitatea lui este mai slaba. Reglajul luminos nu e atat de exact plus ca iti apare o mica aura in jurul lui. Si daca e sa uitam de cele germane si sa-l comparam numai cu Trijicon e o diferenta foarte clara.

In rest, am numai de bine de zis. :urrra:

Daca tot e sa ne referim la masini, as putea sa te intreb de ce conduci un Mustang cand te-ai descurca la fel de bine cu un Peugeot? Lasa-ma sa iti raspund eu! Poate pt. ca Peugeot-ul arata ca un cacat in comparatie cu Mustangul. Poate ca motorul e prea slab si desi esti cel mai tare sofer din parcare si depasesti Lambo pe pista, tot te vei enerva de faptul ca motorul e prea molesit, si nu ai, cum zicem noi aici "körglädje" adica tradus ar fi "bucuria condusului". (o modalitate in care multe masini se descriu in recenziile de aici. Lumea vrea sa simta bucurie cand sta la volan). Comfortul nu se compara cu Mustangul etc.  In rest nici o diferenta: ajungi la destinatie ca si francezii au inceput sa fabrice motoare de caliatate, e chiar mult mai ieftin decat Mustangul (atat ca pret, asigurare, si piese de schimb) si nici nu ti se rupe inima cand il lovesti de parapeti. Cu toate acestea iei Mustangul. Asa suntem noi oamenii, nu ne multumim cu lucruri care functioneaza pe jumatate ci ne dorim ce-i mai bun, mai ales dupa anii petrecuti sub Nea-Nicu cu tot felul de lucruri fabricate in bataie de joc.
Stiu baieti in Romania care fac minuni cu Daciile lor. Le conduc cum nici nu viseaza astia pe aici cu masinile lor musculoase, dar asta nu ma face sa imi doresc o Dacie.

Ultima oară modificat de ventura pe Mie Oct 28, 2009 6:54 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 28, 2009 9:38 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Sibianu scrie:
Bine inteles ca conteaza si antrenamentul in poligon, dar hai sa nu exageram, cu siguranta ca nu trebuie sa trag sute si mi de focuri in poligon ca sa fiu bine pregatit pentru vinatoare.

asta pentru ca deja le-ai tras la vanatoare  :parsiv:  :respect:  :respect:

Tu poate nu stii cum e sa te pregatesti 2 ani pentru un singur mistret sau poate e mai sugestiva "o jumate de viata pentru o capra neagra". Ce sa faci in acest timp decat sa tot gauresti la cartoane ca sa nu uiti cum se trage?  :plang:
Poate ca nu-mi place chiar asa de mult sa merg in poligon, poate ca raritatea ocaziilor in care ma intalnesc cu vanatul ma face sa ma indoiesc continuu de mine si, ca sa mai inmoi din "teroarea: daca vine si-l ratez  :nervos: :nervos:" tot trag ca sa verific daca mai stiu. :plang: :plang:

Revenind la lunete, pentru conditiile de la noi si pentru pandele specifice plaiurilor noastre, imi mentin si eu parerea (in ton cu Tranan si Sibianul, scuze dtdpuu :iertare: :iertare: dar chiar si antebelica mea luneta are 56 obiectiv si cu ea ma duc la panda ca prin celelalte nu vad nimic) ca un obiectiv cat mai luminos merita investitia. Nu magnitudine, poate nici iluminare dar obiectiv da! Si sticla "cristal"  :puternic:
Iluminare potrivita pentru trageri de noapte fac foarte putine firme. 90% au pragul cel mai scazut al reglajului mult prea intens si lumina te orbeste nepermitand adaptarea vederii la conditiile de "nocturna" cu iluminare doar Luna. Sunt bune peste zi, cu gand de achizitie rapida a tintei, mai degraba ca un red-dot, dar nu-s bune la nimic noaptea. Trijicon se numara printre cele bune iar eu pun pe primul loc Kahles....chiar si Swaro si Zeiss palesc la capitolul iluminare pe langa un reticul iluminat de la Kahles. Partea cea mai proasta este ca nu ajungi sa realizezi asta decat dupa ce le folosesti.

Mie Oct 28, 2009 11:07 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Ai dreptate @Violiv, fiecare vinator are alta situatie si nu toti pot sa iasa destul de des si sa foloseasca arma la vinatoare. Normal ca mai faci din cind in cind cite o vizita la poligon si mai golesti cite o cutie de munitie tragind la cartoane, nici o problema, asta o fac si eu si toti vinatori pe care íi cunosc. Dar nu cred ca ieste nevoie de un portbagaj plin de munitie pe an numai ca sa ramíi in forma.

In ce priveste reticolul iluminat la pinda nu imi trebuie ba chiar ma deranjaza indiferent cit de sensibil se poate regla intensitatea. In caz ca lumina ieste intradevar atit de redusa incit nu mai pot vedea crucea pe mistret nici nu trag, pentru ca in aceasta conditie nici nu asi putea indetifica corect tinta. Stiu ca cu aceasta afirmatie ma pis total contra vintului, reticulele iluminate find la mare moda in ziua de azi, dar asta ieste doar concluzia care am traso pentru mine.
La optica dedicata goanei ieste cu totul invers punctul sau crucea iluminata ajutinduma sa ficsez crucea mai repede pe tinta.

Mie Oct 28, 2009 12:33 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM WWW
Moderator
Moderator

Pana in urma cu ceva vreme gandeam si eu la fel despre reticulul iluminat. Luneta mea de panda are reticulul german clasic. Daca mai prinde o boare de lumina, un firicel argintiu se face simtit pe mijlocul barelor groase. La lumina Lunii, tarziu in noapte, am vazut foarte bine mistretii, am vazut si reticulul profilat pe cer dar cand l-am pus pe animal n-am vazut mai nimic din reticul. Fara prea multe ganduri am reusit sa centrez animalul intre portiunile de reticul de la marginea campului vizual, cu barele groase orizontale in prelungirea cozii si a botului si cea verticala intre picioarele mistretului, asta fiind singura posibilitate de a incadra cat de cat tinta, altfel foarte vizibila. La putin timp, in conditii identice de iluminare si teren am avut prilejul sa incerc reticulul luminat de la o Kahles pe o tinta mult mai mica si mai departata - fara reticul aprins era aceeasi problema - cruciulita fina a reticulului german modificat nu se distingea suprapusa pe silueta animalului si puteam sa-l incadrez tot numa intre barele groase la marginea campului vizual dar odata aprins reticulul totul s-a transformat ca prin minune - crucea finuta a putut fi pusa exact unde am vrut. La marirea intensitatii luminoase tinta a inceput sa dispara ochiul fiind orbit de lumina reticulului. La alte lunete, intensitatea minima nu am putut-o scadea sub acest prag si iluminarea a fost, intr-adevar, deranjanta pe intuneric.

Revenind la vesnica disputa vis-a-vis de supercalitate si superpreturi, pe masura ce trec lunile si ma mai uit prin cate o luneta ajung sa apreciez din ce in ce mai mult "fineturile" unei optici de top. Ca se poate trage cu aproape orice este foarte adevarat si eu folosesc 75% din timp o luneta care costa mai putin de o zecime dintr-o Z6, inca 20% una pe sfert si in rest mai rele sau mai bune dar asta nu inseamna ca refuz din start sa vad ce e intr-adevar mai bun - e doar o optiune personala vis-a-vis de cat anume sunt dispus sa investesc intr-un anumit echipament, indiferent ce ar fi el, de la bocanci la palarie trecand prin arma, optica, cutit, etc...dar, in acelasi timp, incerc sa storc si ultimul strop de calitate la acelasi cost sau, macar, o anume calitate ce mi-ar satisface o dorinta personala poate un pid diferita de a altor utilizatori.

Mie Oct 28, 2009 2:37 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@dtdpuu, cand comentam gusturile romanilor sa nu uitam ca noi am deschis ochii v.a.v. de multe chestii acu' nici 20 de ani. Daca americanu' dramuieste fiecare $ si da dovada de spirit practic in multe situatii, noi inca nu stim sa facem asta :nervos:. Dupa zeci de ani traiti in frig si intuneric intr-un ap. de 50 de mp si plimbat cu Dacia(si asta nu toti) o duminica da una nu, dupa '90 romanasul si-a tras case de sute de mp si masini pe care nici la mama lor nu le intalnesti asa de des ca pe aici. Asta si pt. ca noua ne cam place sa cadem dintr-o extrema in alta.  Dar timpul le regleaza pe toate :icon_smile:. Acelasi roman a observat ca te cam seaca la buzunar incalzitul unui mic palat iarna, la fel si intretinerea unei masini de lux.  Si pe aici prin Balcani mai avem noi o caracteristica si anume "fala" :icon_mad:. Degeaba ai, daca nu stie lumea ca ai :icon_wink:. Daca vanatoare ar fi avut mai mult un caracter individual, multi nu ar fi fost asa darnici cu euroii bagati in echipament :parsiv:. Dar cum la noi tot "colectiva" e de baza, iar evaluarea caprei vecinului are mare importanta, multi joaca la impresia artistica, scorul de pe tabela avand mai mica importanta :icon_lol:.
Scuze de off, poate trebuia sa postez la "Romania tara de..."  :nustiu: :icon_mrgreen:

Ultima oară modificat de ventura pe Mie Oct 28, 2009 6:55 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 28, 2009 4:35 pm
Moderator
Moderator

Iti impartasec total opinia.

Ultima oară modificat de ventura pe Mie Oct 28, 2009 6:55 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Oct 28, 2009 5:36 pm
Administrator
Administrator

Am si eu comentarii dar o sa ne intindem off. Daca cineva le poate muta in alt topic...daca nu atunci ramanem la top.  ;D

Mie Oct 28, 2009 5:39 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.
@violiv
Mi-e mi se pare ca ajuta reticulul luminos. La toate tragerile de noapte, in poligon sau vinat mi se pare ca achizionez tinta mai usor cu reticul iluminat.

@Tranan
Nu sint cel mai tare din parcare la nimic. Nu vrei insa sa mergi cu mine pe panta asta a discutiei.

@nicu m.
Merci de precizari, le stiu bine bine, dar tot mi-or tihnit. Dar acum ma intorc la topic

@all
Oare de cite ori trebuie sa spun ca o luneta mai buna, e mai buna si gata. Si ca gioarsele nu trebuie sa le iei nici de gratis. A se vedea primele postari din ghid.  DAR in opinia mea nu-ti trebuie superlativul decit, daca viata ta si a altora depinde de luneta cu pricina. Caz in care antrenamentul trebuie sa fie si mai important, adica la modul ca tabela balistica e pe colacul de la baie si noaptea cind te duci acolo o mai repeti odata. Cum nimeni nu stiu sa fie in cazul asta aici pe forum, sa ne intoarcem un pic la practica. Si cind vorbesc practica, nu vorbesc de citate din reviste, nici de atasamentul de "luneta mea pe care am dat verigheta soacrei", ci pur si simplu o analiza fizico/matematica practica. Asa deci:

Toata lumea face temenele la obiectivele mari. Ne trebuie practic ditamai clopotele??? Hai sa socotim ca altfel sintem doar sentimentali. Sa presupunem ca intre 2 lunete toate sint egale doar marimea obiectivului difera. Si ca sa nu vorbim ca filozofii, sa luam 2 exemple practice:
- Bushnell 4200 2.5-10x40. Adica magnificare variabila intre 2.5 si 10 si marimea obiectivului de 40mm.
- Bushnell 4200 2.5-10x50. Adica magnificare variabila intre 2.5 si 10 si marimea obiectivului de 50mm.
Sticlele, constructia, etc. fiind cel mai probabil identice in cele 2 lunete, calitatea optica a lunetelor e practic identica exceptind pupila de iesire la acelasi zoom. Adica la zoom maxim luneta cu obiectiv de 50mm are pupila de iesire:

50/10=5mm

iar cea cu obiectiv de 40mm are pupila de iesire:

40/10=4mm

DAR si la cea cu obiectivul de 40mm putem avea pupila de iesire de 5mm daca reducem magnificarea la 8 adica vom avea 40mm/8=5mm.
Asadar practic, daca mergem in teren noaptea n-avem decit sa reducem un pic zoomul la luneta de 40mm si ..sintem ok. Practic nu vinam noapte iepuri cu carabina la 200m si in cel mai bun caz vreun caprior, mistret la 100-150m. Asadar intre un zoom de 10 si unul de 8 nu e nici o diferenta practica majora. In plus avem si alte complicatii la luneta mari, inele inalte,  monturi mai babane, greutate mai mare, poate trebuie inaltator la pat, etc.

Si hai sa mai analizam un pic problema la bun simtz tot cu un exemplu. Unul din cei mai faimosi sinperi ai WW2, finlandezul Simo Hayha, a facut peste 500 de victime in 100 de zile, in temperaturi intre -20 si -40 C. Adica pste 5 victime/zi. A tras in principal fara luneta, doar pe catare si inaltator si din cite stiu eu are lovituri pina la 300m. A fost un talent deosbit, dar totusi daca in timpul razboiului, cu flintele de atunci, s-a ajuns la asemenea performante, pai noi nu sintem in stare 60 de ani mai tirziu, sa gaurim ditamai vaca prostanaca, cu tehnologia de arme si munitie de azi, DECIT daca musai avem obiectiv de 56mm pe luneta teutonica? Ca obiectiv de 40mm pe Bushnell 4200 nu mai e bun de anul asta. Hai sa fim seriosi FITZE si marketing. Nu spun la nimeni sa nu ia lunete Ferari. Daca aveti bani, luati-le fara rezerve, sint bune si nu gresiti. Dar nu repetati in cor dupa reviste, ca aveti neaparata nevoie de ele.

CristianC

Ultima oară modificat de dtdpuu pe Joi Oct 29, 2009 7:08 am, modificat 1 dată în total.

Joi Oct 29, 2009 7:01 am
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul