Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 7:10 pm

Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.  
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: Ghidul lui NUSTIU in alegerea lunetei.
Pai ce pot a mai spune in fata unor argumente atit de solide.

America tara tuturor jegurilor, redneck-ilor si burgeristilor. Spunetile si la baitii astia care trag aci linga mine la linia de 800 yarzi. Ca eu n-am curajul sa le zic. Nu de alta dar au 1.90m, vreo 110kg,  tricouri cu "SWAT", si bench press mai mult ca mine. Ah...da si unii au US Optics pe arme.

Ce se pricepe toata lumea la ce-i pe aici! Rugati-va totusi sa nu se mai crizeze inca odata redneck-si ca o sa puneti tuburi de hirtie igenica pe arme in loc de Swaro.

Scuze de off. Cu asta pesonal am incheiat divagatiile si am concluzionat ca orice as face nu pot aprinde focul in frigider.

Plecacinui de la McDonalds.
CristianC

PS
@mmarius
Marius, sint convins ca in cazul tau e intradevar pasiune. Toata stima pentru asta.

Ultima oară modificat de dtdpuu pe Vin Oct 30, 2009 11:56 am, modificat 1 dată în total.

Vin Oct 30, 2009 11:25 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Eu cred ca nci Tranan nu reprezinta vocea Europei in materie de optica si nici dtdpuu a celor din State. Fiecare aveti dreptate, amandoi ati adus argumente. Tocmai de aceea suntem liberi sa alegem. Este ca si pusul de loctite pe surubele. Americanii nu vor sa auda de asa ceva, unii armurieri din Europa o fac. Oricum cred ca toti avem ce invata din aceste discutii si sper sa le pastram in termeni amiabili.  :respect:

Vin Oct 30, 2009 12:18 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Am un mare respect pt dtdpuu ,i-am citit cu placere toate postarile,acelasi respect il am si pt Tranan,sunt de acord ca fiecare dintre noi ar vrea sa aiba ce e mai bun si mai performant in materie de arme si lunete.Si eu visez de multe ori la un Savage care sa traga gaura-n gaura,la o Zeiss cu care sa vad mustele cind se imperecheaza la miezul noptii, dar pina una alta trebuie sa ma multumesc cu un IJ,cu tragaci naspa,cu luneta Nikon ,cu lemnarie de arin sau ce o fi,dar cu care bag lejer la 100m trei gloante intr-o moneda.Dar tot vreau altceva ca asa e firea omeneasca.Le dau dreptate celor care au bani si-si permit Blaser,Zeiss,Mercedes etc,ei i-si mentin punctul lor de vedere,ii admir si pe americani ca,la nivelul lor de trai,cind si-ar putea permite mult mai mult se multumesc cu optica decenta si functionala.La urma urmei fiecare instrument trebuie sa-si faca treaba.N-are rost polemica cita vreme suntem subiectivi.Respecte pt Cristian ca se gindeste si la cei ce nu-si permit scule de Top si recomanda lunete accesibile si functionale.

Vin Oct 30, 2009 12:42 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

@dtdpuu, nu inteleg de reactionezi atat de defensiv tot timpul. Tu imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus si arunci acuzatii subtile mai mult sau mai putin mascate. Ce rost isi are o astfel de linie de argumentatie? :nustiu:  Eu daca am zis ceva critic la adresa americanilor, in loc sa-mi dai cu patriotisme mai bine ne-ai da niste explicatii. In ultimele articole pe care le-ai scris nu ai mai prea facut-o si te-ai concentrat asupra atacurilor la persoana/persoane. Doar pt. ca am opinia pe care o am in ce priveste alegerile optice ale americanilor asta nu inseamna ca sunt Osama bin Ladin. Come one, you can do better than that!

Hai sa ma concentrez inca odata la argumentele tehnice si nu la sentimentalisme.
Daca e sa discutam US Optics vs marcile europene, nici acolo nu prea ai dreptate. US Optics, sunt optic inferioare Zeissului, Swarovskiului, Docterului Unipoint, Schmidt & Benderului si Kahlesului, iar asta nu e numai parerea mea. Chiar americanii le claseaza asa (ei adauga si Leica ER despre care eu insa nu pot spune inca nimic intrucat nu le-am testat) si poate ca ai mai mult respect pt. baietii de de la SWFA decat ai pt. parerile mele:

http://www.opticstalk.com/forum_posts.a ... Elite+6500

Daca e sa vorbim de faptul ca un US Optics costa de multe ori in jur de $3000-4000, atunci nu stiu daca poti acuza firmele europene ca fiind scumpe.  Faptul ca baietii care trag cu US Optics au 1.90m, nu e de loc reprezentativ, decat ca dovedesc poate inca o prejudecata pe care multi Europeni o au pt. americani si anume ca sunt "overweight".  Posibil sa traga ei la 800m dar asta nu inseamna ca sunt singurii in stare sa o faca. Ideea este insa ca Benchrest, nu e la fel de interesant in Europa unde majoritatea isi folosesc lunetele pt. vanatoare.
Pt. ca discutia sa continue in termeni corecti vreau sa clarific cateva puncte inainte de a ma denunta la FBI:
-nu sunt antiamerican
-imi plac americanii
-imi place optica americana si o consider foarte buna fata de pretul platit (in special considerand pretul de acolo)
-George W Bush a fost presedintele meu favorit. Period!
-"The Hunt for Bin Ladin" by Robin Moore, e una dintre cartile mele favorite
-timp de doi ani am si avut o gagica din California (si arata foarte bine, nu era "overweight" si foarte desteapta) :o
-imi plac chiar red-necksen. Is adesea baieti cu principii foarte clare si extrem de modesti si sinceri.

Acuma ca mi-am "pledged my allegiance" poate ca ne putem intoarce la discutiile legate de optica.

Ultima oară modificat de Tranan pe Vin Oct 30, 2009 3:12 pm, modificat 1 dată în total.

Vin Oct 30, 2009 3:06 pm
Membru activ
Membru activ

Un sfat despre lunetele leupold de goana si bushnel 4200 tot de goana dar cu iluminare imi da si mie cineva?

Mie Iun 02, 2010 12:26 pm
Membru important
Membru important

calin_p scrie:
Un sfat despre lunetele leupold de goana si bushnel 4200 tot de goana dar cu iluminare imi da si mie cineva?

Sunt foarte bune ambele si vei fi foarte multumit, acum da tu mai multe detalii ce te intereseaza sa stii.

Mie Iun 02, 2010 12:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Depinde cu ce Leupold il compari. Exista foarte mult versiuni de Leupold de goana.
Bushnell Elite 4200 este echivalentul Leupoldului VX-3. Optic si mecanic sunt similare insa punctul rosu la Leupold este mai de calitate decat cel de la 4200. Pe de alta parte Bushnellul e mai ieftin.
Daca e insa sa compari 4200 cu versiunile de Leupold VX-7 atunci diferenta e destul de clare. VX-7 e mult mai performant optic decat 4200 si reglajele sunt putin mai finute.

Oricare dintre lunetele astea vei alege sa o iei vei fi multumit.
Cand faci comparatia, uita-te neaparat la diferentele de camp vizual si distanta focala dintre ele. Unele Leupolduri au distante focale variabile si asta poate fi enervant uneori.

Mie Iun 02, 2010 1:03 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Tranan scrie:
Unele Leupolduri au distante focale variabile si asta poate fi enervant uneori.

Ce deranjeaza la asta?
Multumesc.

Mie Iun 02, 2010 2:35 pm
Membru important
Membru important

Pai asa cum a zis poate fi enervanta UNEORI. Pai daca o ai dat ingust si-ti trebuie larg sau inver va trebui sa o tot schimbi si poate deveni enervanta.

Mie Iun 02, 2010 3:17 pm
Moderator
Moderator

Distanta focala variabila inseamna ca pozitia optima a ochiului fata de ocular se modifica odata cu modificarea magnitudinii. Asta inseamna ca de cate ori umbli la inelul de magnitudini trebe sa apropii sau sa departezi capul de luneta. Cum pozitia optima a obrazului pe pat este una singura si numai una pentru fiecare tragator in parte, cu o marja foarte mica de siguranta, faptul ca esti nevoit sa adopti o pozitie mai aiurea ca sa poti ochi corect este foarte-foarte enervant. Prin specificatiile lunetelor apar diferente de ordinul a 1/4-1/2" - chiar daca 6-12 mm par insignifianti in realitate inseamna mult. Leupold are variante la care este in topul codasilor cu valori chiar spre 3 cm diferente intre distantele pupilare si asta este chiar enervant rau de tot.

Mie Iun 02, 2010 4:15 pm
Membru important
Membru important

:icon_redface: :respect:

Mie Iun 02, 2010 4:19 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

calin_p scrie:

Ca sa revin mai in detaliu la intrebarea ta, daca e sa ne limitam numai la aceste doua marci mentionate de tine atunci iata ce as considera eu interesant:

Bushnell Elite 4200 1.25-4x24 Iluminata -

Avantaje:
E o luneta foarte robusta, cu camp vizual foarte bun pt. categoria de pret si distanta focala constanta.
Mai luminoasa datorita obiectivului mai mare.
Are Rainguard.
Mai ieftina decat Leupold

Dezavantaje:
Problema cu asta (in masura in care poate fi considerata o problema) este faptul ca distanta focala (desi constanta) este cam mica (83mm). Personal nu prefer distante focale mai mici de 9mm.
Punctul luminos are o mica aura in jurul lui.
Are numai o singura varianta de reticul iluminat.

Leupoldul are urmatoarea alternativa:

Leupold VX-3 1.5-5x20 Iluminata (are trei variante de reticuli iluminati).

Dezavantajele la asta sunt ca nu are o distanta focala constanta, are un obiectiv de numai 20mm si un camp vizual mai mic decat Bushnell (motivat probabil de faptul ca magnificatia incepe la 1.5x fata de 1.25x la Bushnell).
Mai intunecata (datorita obiectivului mai mic)
Mai scumpa decat Bushnellul

Avantajele sunt constituite de faptul ca poti sa alegi reticuli mai multi (dintre care #Circle Dot e super la goana), calitatea iluminarii reticului e mai buna si, desi distanta focala e variabila, este mai mare decat la Elite, la toate magnificatiile, cea mai mare ajungand la 114mm, o diferenta enorma fata de Bushnell.
E umpluta cu Argon si Krypton in loc de Azot (cu care e umplut tubul la Bushnell). Asta protejeaza nu numai impotriva umiditatii si a ploii ci si impotriva schimbarilor de temperatura.
Se vinde cu tot cu husa de neopren.
Putin mai buna (teoretic) in conditii de luminozitate mai scazute (avantajul acesa este insa discutabil intrucat Bushnell compenseaza asta prin a avea un obiectiv mai mare).

Leupoldul mai are si versiunea de MARK 4 iluminata dar e muult mai scumpa fata de astealalte.
Versiunea de VX-7 1.5-6x24 e excelenta optic si mecanic dar e neiluminata si are practic cam aceleasi valori ale campului vizual si distantei focale pe care le are VX-3.

Deci, tu te poti uita la avantajele si dezavantajele existente la cele doua versiuni si vezi care sunt cele mai relevante pt. tine.
Sper  ca explicatia mea sa iti fie de ajutor.

Mie Iun 02, 2010 5:00 pm
Membru activ
Membru activ

De foarte mare ajutor. Multumesc de raspunsuri.
O sa pun imediat si ce modele ma intereseaza mai exact. M-am oprit la aceste 2 marci ca am auzit destule lucruri bune despre ele si la preturi sunt ok.
Intentionez sa achizitionez o luneta care sa fie folosita la goana dar si la panda pentru inceput (deci 2 in 1) si pentru ca arma e semi si nu vreau sas investesc in 2.
Sau pentru incep sa iau un punct rosu pt goana si una de la 3-9X cat o fi pentru panda?
Cred ca de una similara cu ce mi-ai zis tu mi-a povestit ieri un tip care zicea ca pe inserat pentru panda nu vad foarte bine  , luneta care o avea el era un Leupold 2-7x32 daca imi aduc bine aminte dar nu mai stiu modelul.
In schimb ce am vazut de la 1,5-6x42 cred pareau mai ok.
ma uit imediat in cataloage si va spun.

Mie Iun 02, 2010 5:50 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

A combina goana cu panda la o luneta rezulta intotdeauna in alternative de compromis care nu sunt foarte fericite.
Teoretic, cel mai bine e sa iei una de goana si alta de panda.
Pe de alta parte, asta inseamna ca trebuie sa le dai jos de pe arma tot timpul, si chiar daca ai monturi detasabile, exista riscul ca tot va trebui sa tragi cateva focuri pt. a le regla inainte de a le folosi. Luneta e de preferat sa nu o misti de pe arma.

Probabil, ca in cazul acesta, alternativa cea mai viabila e ceva de genul 1.5-6x42/44.

Mie Iun 02, 2010 6:01 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.   [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6