Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 25, 2021 4:01 pm

Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
reticol luminat 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj reticol luminat
Sunt multe lunete cu pret redus care fac treaba asta. Cu toate ca sunt sustinatorul devize: "nu se face economie la optica" cei care nu sunt dispusi sa plateasca 1500 de euro pe o luneta au posibilitati acum. cum am mai spus , tehnologia a progresat mult asadar ce acum 10 ani era de top are performante similare cu lunetele care se vand cu 150-200 de euro acum.

Vin Sep 28, 2007 9:10 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru activ
Membru activ

Mesaj reticol luminat
Bushnell® Elite® 3200 Rifle Scopes with FireFly™ Reticle

de modelu asta ce ziceti? 3-9x40 sau 5-15x40
are reticol luminat fara baterii se incaraca o data de la lanterna si tine

sau modelu asta Busnell Banner dusk&down 4-16x40 illuminated
asta e cu baterii

Vin Sep 28, 2007 1:27 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj reticol luminat
Ala cu incarcatu de la lanterna mi se pare o prostie.....

Vin Sep 28, 2007 5:15 pm
Moderator
Moderator

Mesaj reticol luminat
Io cred ca la alea peste 12 iti trebuie proptea, altfel fuge imaginea. Ca la zoom digital.

Vin Sep 28, 2007 6:10 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

Mesaj reticol luminat
"eltorro" scrie:
Asteptam pana incearca dom' doctor una-doua si o sa avem un test.

Ieri am avut o zi plina. Am inceput cu cateva ore bune in poligon. Armele 'participante' au fost, in ordinea calibrelor, FEG 22 lr pe ochire 'mecanica', TOZ bolt-action .308 W cu luneta Bushnell 3-9x40, Mosin-Nagant 44 7,62x54 R pe ochire 'mecanica' si Blaser R 93 30-06 cu teava de schimb in .375 H&H Mag cu optica black-dot/red-dot 1-4x Zeiss si Zeiss 3-12x56. De fapt, ziua a fost dedicata reglajului lunetei 'mari' pentru Blaser cu teava de 375 H&H. Ziua a fost meteorologic perfecta: 22-24 grade, senin cu cate un nor din cand in cand, initial o adiere din spate, spre sfarsit s-a transformat intr-un vanticel semnificativ din spate/dreapta. S-a tras la 100 si 200 m, din picioare, folosind ca sprijin capota superioara a Volgii din dotare pe care am pus un covoras de cauciuc de 1,5 cm grosime si am improvizat un 'saculet' pentru reazem anterior.
Am inceput tragerile cu Blaser 30-06, luneta 12x56 la 100 m tragand intr-o tinta cruce cu barele crucii de 5 cm grosime si linii paralele de referinta la 5 cm sus/jos si stanga/dreapta. Am folosit Sako 8 g, Remington 11,7 g, RWS ~11 g. Arma fusese reglata cu circa 1 an in urma la 100 m cu RWS. Primele focuri cu RWS trase de posesor s-au plasat pe linia orizontala a crucii, in centru si putin dreapta (4-5 cm), am trecut la 8 g Sako si am constatat ca nu se duc decat 2-4 cm mai sus si perfect central, Remington s-au incadrat intre cele doua grupaje. Cu totul, au fost trase 8 cartuse din cele 3 tipuri iar grupajul a fost de 7/8 cm, foarte putin la dreapta fata de centrul tintei. Arma s-a comportat minunat, rearmarea a functionat ireprosabil, indiferent de viteza cu care am manuit manerul. Ce m-a lasat gura-casca a fost luneta - o claritate si o luminozitate dincolo de cuvinte, desi aveam si o luneta de observatie 20x50 si doua binocluri din care un Canon cu stabilizator de imagine si reglaj extrem de fin al claritatii, prin luneta armei s-a putut aprecia fiecare foc tras, tinta putand fi 'citita' excelent indiferent de soare sau nor chiar si la 200 m. Am trecut la punctul negru/rosu, de asemenea exceptional calitativ atat ca luminozitate cat si ca definitie a punctului (aprins sau nu). Din 3 focuri a fost 'centrat'. Arma intr-adevar superba. Tragaci excelent, un pic mai fin reglat decat 'sigur' pentru vanatoare dar cu o cursa extrem de precisa, cu declansare 'la fix' de fiecare data, fara sa te ia prin surprindere. Pentru ca sunt carcotas i-am gasit si hibe: luneta mi s-a parut montata prea in fata astfel incat trebuia sa aplec capul spre inainte mai mult decat eram invatat. Proprietarul este insa cu >10 cm mai inalt, mai suplu si cu gatul mai lung si arma era montata pentru el; reculul cu 30-06 m-a surprins: sec si dur, aproape perfect in axul longitudinal, preluat complet in umar si deloc in obraz, mai tare resimtit un pic decat eram obisnuit asta desi arma era prevazuta cu un 'capison' cu talpa groasa amortizanta.
Demontat teava si montat cea de 375 cu luneta mare. Teava de 65 cm prevazuta cu fante amortizatoare de recul pe ultimii 5 cm, orizontale si oblice vereticale, exact pe langa suportul catarii. Teava avea trase 5 cartuse pana atunci. Stiam din teorie ca prelucrarea 'metalelor' la Blaser este atat de buna incat schimband teava si montand luneta reglata pe alta teava diferenta de impact trebe sa fie pana la 10 cm max. Casti cu reductor de volum, dopuri in urechi pentru asistenta si foc! Primul cartus a fost un 235 gr 7-8 cm la dreapta si mai jos. Luneta avea click de 1 cm la 100 m. Rotit pe orizontala, foc in bratul verical al crucei. Rotit pe verticala, foc exact in centru. Cateva focuri 'de control' trase de mine si inca unul din participanti au dat un grupaj perfect central de 5/5 cm. Trebe avut in vedere ca toti trageam prima data in viata cu 375-ul si ne asteptam sa ne darame dar nu s-a intamplat deloc asa. Reculul a fost absolut suportabil, s-a pastrat componenta lungitudinala dar mult mai prelunga si mai moale decat la 30-06 cu 8 g, cu toate ca, dupa fabricanti, cele doua proiectile plecau cu aceiasi ceva peste 900 m/s. Probabil pulberea mai 'lenta' din 375 si-a spus cuvantul. Am trecut de prima emotie si am continuat sa tragem. Am trecut la proiectile de 300 gr care s-au dus perfect centrat si 5-6 cm sub cele de 235. Pentru ca teava era deja fierbinte am pus 22-ul in functie cu care ne-am distrat de la 25 la 100 m, tragand cu S&B de 40 gr si Winchester high velocity de 40 gr in tot felul de tinte. Arma a tras exact la fel cu ambele tipuri de cartuse, un pic sub punctul mirat daca respectam indicatia inaltatorului (gradat din 25 in 25 m pana la 100 m, apoi 200 si 300 m!). Tragand rezemat la 50 m s-au scos grupaje de 2- 3 cm numarand toate focurile trase de 4 tragatori diferiti. Cel mai simpatic a fost posesorul Blaser-ului, care dupa vreo 10 cartuse 375, cand a tras cu 22-ul s-a intors si ne-a intrebat daca arma a functionat! :P (nu trasese niciodata cu 22 lr)
Pentru un pic de 'pigment' am scos Mosin-ul cu cartuse Barnaul de 13,2 g. Durere mare. :twisted: Dopurile nu mai erau in urechi si, dupa primul foc, toata lumea se tinea cu mainile de urechi. Un nor de praf ne-a invaluit si iarba s-a culcat la pamant pana la 20 m de arma. :shock: 375-ul parea joaca de copii fata de asta. Inca doua cartuse au poposit in tinta la 100 m, cam 20 cm mai jos de punctul vizat cu inaltatorul ridicat la 100 m si arma a trecut in alte maini. Toti cei care trasesera cu 375-ul au declarat ca Mosin-ul e 'groaznic' cu munitia asta. Stand lateral am putut aprecia in toata splendoarea si flacara de peste 2 m de la gura tevii, bine vizibila cu tot soarele din poligon. Mie reculul nu mi s-a parut atat de drastic, dar am regretat absenta amortizorului de recul de la gura tevii la care s-au rupt suruburile de fixare la o tragere anterioara dar care era, pe bune, foarte eficient. Am preluat arma si am tras 3 focuri in succesiune rapida, din picioare nerezemat, la 3 tinte (pietre) cam de 30/30 cm la ~50 m, ~ 75 m si 100 m - toate spulberate, numai la 100 m tintind o palma deasupra.
Am trecut la TOZ 308 W, teava de vanatoare de 60 cm, cu Bushnell (nu Elite): doua focuri de control jos si in stanga, click-urile corespunzatoare ne-au adus pe centru si arma s-a dovedit foarte performanta pentru ~700 E (cu tot cu luneta si acciza). Odata reglata luneta s-a scos un grupaj de 6 focuri trase de 4 'maini' in 3/4 cm cu munitie de vanatoare de 180 gr. Daca n-am fi tras cu Blaser-ul inainte am fi fost si mai incantati. Luneta s-a purtat bine, a pastrat reglajul fara niciun dubiu. Luminozitatea si claritatea erau departe de a Zeiss-ului. Se putea ochi foarte bine si o consider o luneta suficienta pentru vanatoare, atat pe 3x cat si pe 9x dar nu suporta termeni de comparatie, efectiv. Daca era de 10 ori mai slaba? atata fiind diferenta de pret intre cele doua: 200 versus 2000 E! In nici un caz. Poate de 2 ori mai 'subtire' decat Zeiss-ul. Calitatea 'extrema' se simte bine la buzunar.
Am 'impachetat' tot si ne-am mutat la 200 m, asta fiind distanta dorita de reglaj pentru 375. Proiectilul usor s-a dus cam 6 cm sub centru iar cel greu cam 10 cm. 10 click-uri la luneta si foc la 10 cm peste centru :?: :oops: Rusinica: eram la 200 m si 1 click=2 cm! 5 click-uri inapoi si un foc exact in centrul tintei cu proiectil de 300 gr. Trec alti curiosi la tragere si 'imprastie' vreo 4-5 focuri. Lasam arma sa se raceasca si repunem in functie 22-ul - pe catare si inaltator (foarte bine desenate dar nu pentru distanta asta) abea e vizibila tinta dar reusim sa plasam cateva focuri in alb desi, daca ma straduiam un pic, puteam sa reincarc pana ajungea glontul in tinta :wink: Scot si Mosin-ul, pun inaltatorul la 300 m si trag o serie rapida de 4 focuri la genunchi rezemat in cot/genunchi cu care 'desenez' o linie orizontala de circa 35 cm la baza tintei, ma ridic si trag ultimul foc din picioare nerezemat, tintind la linia superioara a tintei si reusesc sa iau albul. Sincer, sunt foarte incantat de cum trage. Ceilalti participanti nu chiar si mi-au cerut daune pentru decibelii pierduti la sensibilitatea auditiva. Am regretat ca nu am luat si cateva cartuse sovietice originale 'sniper' si cateva Match-uri. In mod sigur, Sadu de 9 g folosite la o tragere anterioara nu bubuiau in halul acesta (dar nici nu grupau asa bine). Regret si mai mult ca am doar o teava de 51 cm si n-am o teava de 73 cm asa cum ar trebui. E mortis sa-mi iau una cu teava lunga!
Luam o pauza, mergem si punem o tinta nou-nouta si posesorul Blaser-ului incheie sedinta cu trei focuri trase cat se poate de repede, unul fix central si alte doua 'gaura in gaura' la 2-3 cm un pic stanga, ultimele doua focuri fiind trase pe un vantulet ce-si schimbase directia (dinspre dreapta) si intensitatea, devenind un pic suparator.
Mai gasesc un cartus de Mosin si-l trag intr-o cutie de cartuse la 50 m iar cutia zboara in aer ca-n filmele cu cow-boy apoi strangem tot.
Impresii finale:
- Blaser-ul in 375 H&H Magnum cu Zeiss 12x56 ne-a lasat masca! Pana si proprietarul, cu putina experienta de 'glontar' la activ a plecat fericit ca a putut trage 'gaura in gaura'. Niciun accident gen 'ochelar', doar o buza un pic lovita de o mana stanga pusa neinspirat intre obraz si culata :? desi nu mai trasese nimeni cu 375 pana atunci. Umarul fericitului posesor s-a resimtit un pic dar trasese cam 15 focuri 375 si alte 15 .30-uri in mai putin de o ora si mi s-a parut acceptabil.
- desi e de 5 ori mai ieftina, TOZ-ul s-a dovedit bine lucrata la partile de metal, corect finisata, fara zone provocatoare de accidente, usoara in manevrare si ca tragaci, mai putin lemnul care era lacuit un pic urat (sub un CZ bine, de ex.). Tragaci bun, arma precisa, chiar mai precisa decat asteptarile.
- 22-ul a fost o achizitie buna (a fost prima data ca am tras cu el), teava grosa de 60 cm isi spune cuvantul, ca si tragaciul reglabil, foarte sensibil in partea a doua a cursei, net si perfect controlabil. Dar parca tot mai mult imi place TOZ-ul 88. Distractia e maxima cu el si toti participantii au inceput sa-si doreasca o arma de acest fel.
- Mosin-ul incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult si astept cu nerabdare intalnirea 'fata in fata' cu mistretul desi colegii au spus ca nu ma primesc cu ea la vanatoare pentru ca dupa primul foc vor fugi mistretii in alt judet :P
- Zeiss e ZEISS, fara discutie. Poate doar Swarovsky sa fie comparabila, restul, cu IOR inclus vin dupa. Daca merita investitia? Asta numa fiecare poate sa spuna! O luneta de 200 E isi face treaba. Una de 2000 E si un pic de antrenament fac si dintr-un novice un tragator rezonabil spre bun de poligon. In teren situatia e un pic alta.

Si pentru ca mai aveam ceva timp, am incheiat ziua la gugustiuci, pe un lan cules de floare unde roiau cateva sute. Am folosit bolt-action-ul 16 de Cugir (pe care l-am injurat un pic pentru ca n-am reusit sa dublez focul oricat de repede am reusit sa rearmez si s-au mai blocat in camera vreo 2-3 cartuse) care s-a comportat multumitor, nu m-a facut de ras si am plecat cu tolba plina dar si capul care vuieste si acum - ~ 25 de cartuse de diferite .30-uri, 6 de 375 H&H si 50 de 16 dintr-o arma de 2,7 kg au fost un pic prea mult in doar cateva ore (cele ~50 de 22 nu se pun).

Oricand ar pica, o zi in poligon te unge pe suflet, efectiv. :wink:

Dum Sep 30, 2007 11:03 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2