Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 6:08 pm

Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
BINOCLU ABC 
Autor Mesaj
Moderator
Moderator

Status: Neconectat
Mesaj Re: BINOCLU ABC
Petrica scrie:
Salut.
Fac multe observatii la caprior in primul rând.
Asa ca ma interesează in detaliu sa vad trofeele ce le poarta. Unii sunt departe,alții ies in amurg....iar observatiile se fac in viteza si din masina uneori....deci nu port in gât greutatile...si de aceea poate fi ceva mai greu sau mai mare sau chiar spoting scope.

Tot tindem sa ramanem cantonati in trecut si in clasicism.
Am descoperit ca se poate apela si mijloace ceva mai moderne.
De ex.: o camera video buna, cu senzor ca lumea, cu zoom optic bun legata la un laptop decent iti ofera informatie multa-multa, posibil de examinat in liniste si de cate ori vrei.
E tare greu si scump sa faci lentile de diametre mari care sa vada bine pe cand la un senzor de dimensiune mai mica necesita o lentila de diametru mai mic si la bani mult mai putini pentru aceeasi calitate.

Dum Iun 23, 2013 10:47 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru nou
Membru nou

:click: :click: :click:
hotea florin scrie:
buna..am un binoclu bushnell trophy 10x42 si am o problema la el,cine mi l-a dat l-a desfacut la o lentila sa vada ce-i in el,bineinteles ca a intrat aer in el si in aceea lentila se vede doar ceata,stie cineva cum si unde se poate rezolva problema?

Dum Iun 23, 2013 11:13 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
Petrica scrie:
Salut.
Fac multe observatii la caprior in primul rând.
Asa ca ma interesează in detaliu sa vad trofeele ce le poarta. Unii sunt departe,alții ies in amurg....iar observatiile se fac in viteza si din masina uneori....deci nu port in gât greutatile...si de aceea poate fi ceva mai greu sau mai mare sau chiar spoting scope.

Tot tindem sa ramanem cantonati in trecut si in clasicism.
Am descoperit ca se poate apela si mijloace ceva mai moderne.
De ex.: o camera video buna, cu senzor ca lumea, cu zoom optic bun legata la un laptop decent iti ofera informatie multa-multa, posibil de examinat in liniste si de cate ori vrei.
E tare greu si scump sa faci lentile de diametre mari care sa vada bine pe cand la un senzor de dimensiune mai mica necesita o lentila de diametru mai mic si la bani mult mai putini pentru aceeasi calitate.

Mare, mare adevar.
Am vrut sa afirm ceva asemanator de acum doi ani.Dar nu am facut-o sa nu isc polemici.Am obtinut multe materiale foto-video, mai ales la cerb si urs/lup(lup o singura reusita "pe viu").Ulterior se pot analiza cum spui, unde mai pui ca se poate face si o baza de date cu ce se invarte pe teren...

Respecte..

Lun Iul 15, 2013 5:59 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5