Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 6:43 pm

Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
BINOCLU ABC 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj R?spuns: BINOCLU ABC
Tranan scrie:

a) Coating

3.Diametrul lentilei/luminozitate.

4. Chromatic Aberration (Aberatie Cromatica)

6. Field of view (camp vizual)

7. Eye Relief (distanta focala)

8. Exit Pupil (pupila de iesire)

9. Lotu Tec, Rainguard etc.

10. Waterproof/Waterresistent

11.Focus

13. Magnificatie

14.Magnificatie variabila

18.Twilight factor

Notiunile de mai sus se aplica si la lunete si reprezinta acelasi lucru ca si la binocluri. Tranan multumesc pentru topic si explicatii. In opinia mea merita facut sticky.

Violiv a explicat intradevar pe undeva corect si complet despre Exit pupil si relatia cu retina/numarul de senzori.

CristianC

Mar Ian 06, 2009 2:57 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj R?spuns: BINOCLU ABC
Da am citit si eu explicatia lui Violiv si e foarte buna. Jos cu palaria! Omul stie ce vorbeste. :respect:

Mar Ian 06, 2009 9:38 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Răspuns: BINOCLU ABC
Foarte multi se intreba care este cel mai bun binoclu din lume. Si eu m-am intrebat lucrul acesta si desi le-am incercat practic aproape pe toate cele considerate cele mai bune, nu sunt sigur ca m-am decis inca. Sunt foarte multe siteuri in care binoclurile au fost comparate insa cel pe care il bag este cel care dupa parerea mea a fact-o foarte profesionist. Baietii de acolo stiu ce vorbesc si eu le.am urmarit parerile o perioade de timp. Sunt bineinteles ornitologi si s-ar putea ca la vanatoare sa fie cateva alte binocluri de interes.
Observatiile si experientele mele ref. la binocluri ma fac sa cam fiu de acord cu rezultatul lor:

http://www.birdwatching.com/optics/2008 ... _main.html

Lun Ian 26, 2009 9:51 pm
Membru activ
Membru activ

foarte bun subiect , multumesc tranan pentru ca m-ai luminat. al meu binoclu dupa ce si-a facut veacul prin masina avea o splendida imagine dubla si eram pe cale sa-l arunc , dupa ce m-am initiat pe acest topic am descoperit 2 surubele minuscule bine mascate care actioneaza asupra prizmelor si am reusit o colimare zic eu aproape daca nu perfecta, in consecinta raman dator  :icon_bere: .

Dum Mar 01, 2009 10:38 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Ma bucur ca ai reusit sa-l rezolvi. Nu e usor sa colimezi binocluri dar se merita sa o faci mai ales daca binoclul e de calitate. As vrea insa sa te avertizez de faptul ca daca binoclul nu e colimat cum trebui (100%) e foarte usor sa iti strici vederea folosind-ul. Daca tu insa simti ca ochiul este relaxat cand privesti prin el, nu e problema.
Zilele trecute ma uitasem printr-un Steiner Merlin. Binoclul era perfect colimat dar optica e asa si asa la ele. Deja dupa cateva minute incepuse sa ma doara capul.

Dum Mar 01, 2009 1:25 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Asta este o MARE problema, indusa de corectorii de vedere pe care ii utilizam de la ochelari de soare pina la bincoluri... Daca nu sint de calitate ne afecteaza ireversibil vederea... O alta ratiune pentru care optica trebuie sa fie de calitate...

Joi Mar 05, 2009 5:31 pm
Moderator
Moderator

REVUE OPTIK - ce stiti de ele? Am vazut ceva cu magnificatii mari si lentila de iesire la fel (16x50, 20x50)...cu preturi foarte "imbietoare".

Sâm Mar 28, 2009 2:59 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:
REVUE OPTIK - ce stiti de ele? Am vazut ceva cu magnificatii mari si lentila de iesire la fel (16x50, 20x50)...cu preturi foarte "imbietoare".

Eu am nu am vazut decat binocluri vechi cu aceasta marca. Nu le-am testat niciodata intrucat nu m-au interesat in mode deosebit. Nici nu cunosc pe nimeni care sa detina o astfel de marca. Am sa incerc sa contactez inca cativa cunoscatori sa vad daca au vre-o idee. Intotdeauna am crezut ca sunt ca, de aceeasi calitate ca binoclurile Ross of London, cu alte cuvinte calitate Ok.  Asta insa e doar o senzatie si nu derivata din experienta personala.

Sâm Mar 28, 2009 5:17 pm
Moderator
Moderator

N-am mai asteptat si-am luat din targul de vechituri unul 16x50, ieftin  :parsiv: si defect :plang:,. in ton cu preferintele mele, adica: daca nu trebuie sa pun surubelnita pe el nu-mi place  :nervos:
Primele impresii: constructie foarte clasica, seamana perfect cu vechiul meu IOR 8x30 doar ca o "copie la scara marita" pastrand proportiile si la masa - cu tot cu cutia de piele originala are peste 2 kg iar singurel undeva la 1300 g. Lentile de sticla de buna calitate, extrem de clare si de limpezi chiar daca tratamentul pare a fi foarte-foarte discret; luminozitate buna - asta insemnand cam 15-20 minute in plus fata de "ochiul liber" la apus si exploatare foarte buna a oricarei sursa de lumina prezenta - aseara erau doar multe-multe stele si o cojita de Luna. Greu de privit privit prin el fara sprijin dar odata asezat stabil e incredibil cate poti vedea. Focusare centrala "fina" cu adevarat fina si foarte sensibila, chiar la distante mai mari unde campul de profunzime ar trebui sa fie mult mai adanc si sa nu mai trebuiasca sa butonezi (cum e la IOR) tot trebuie sa misti de rotita - un dezavanataj cand ai de uitat rapid dar odata focusat e foarte-foarte clar. De exemplu, la 300 m masurati "din stalp in stalp" am putut citi pe un afis publicitar ora de desfasurare a unui spectacol, numarul de telefon la care sa faci rezervari la bilete ba chiar am vazut si ":" dintre ora si minute si se poate distinge culoarea ochilor unei persoane care sta pe loc. Scopul achizitiei a fost "vizionarea" gaurilor in tinta la 200 m unde 7-8-10x din dotare se descurca numai partial si cred ca se va descurca onorabil. In teren "vede" bine de tot un caine la >400 m, chiar cu detalii de genul forma urechilor si colorit.

In ce consta defectiunea: cred ca a suferit un "traumatism" prin cadere si una din prisme a luat-o razna complet - la 200 m distanta "ochiul stang" vede o imagine plasata cu circa 5-6 m mai la stanga si mai jos decat cel drept iar "clar-ul" e bun ori pentru un ochi, ori pentru celalalt. Vinovat este "ochiul drept" la care si ajustarea din dioptrii trebuie dusa dincolo de limita inscrisa pentru a obtine claritatea imaginii. L-am si demontat partial (ocularele) si se vede cu ochiul liber ca sistemul de prisme din dreapta e descentrat profund. O sa continui cu demontatul si daca nu reusesc sa le aduc la un numitor comun il voi transforma in doua "monoculare"  :fluier:

Firma e austriaca si a fabricat pentru armata lor (inspirandu-se de la vecinii nemti) prin anii "70 o serie de binocluri in tonul epocii (7-8x) dar si pentru civilie cu magnitudini fixe 10-16-20x. Aparent de buna calitate si cu aprecieri pozitive. Pe ici pe colo pe site-uri de licitatii mai apare cate unul la preturi foarte-foarte bune.

Va tin la curent cu evolutia "proiectului".

Dum Mar 29, 2009 10:11 am
Membru important
Membru important

Foarte util, cu explicatii usor de inteles. Multumiri celor care le-au scris. :respect:

Dum Mar 29, 2009 12:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Fain! Ma bucur si eu de raspuns.
Succes cu el!

Dum Mar 29, 2009 12:46 pm
Membru activ
Membru activ

Folosesc un binoclu Leica 10x42 cu telemetru de care sant multumit as vrea parerea voastra ,eu am fost consiliat de un prieten italian binenteles vanator.

Dum Mar 29, 2009 8:55 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

maramuresanu scrie:
Folosesc un binoclu Leica 10x42 cu telemetru de care sant multumit as vrea parerea voastra ,eu am fost consiliat de un prieten italian binenteles vanator.

Dupa Zeiss Victory 8x45 si 10x45 T*FL RF sunt cele mai bune binocluri cu telemetru din lume. Pana la aparitia recenta a Zeissurilor au si fost cele mai bune.
Cel pe care il ai tu se numeste asadar Leica Geovid. Problema cu Geovid este ca se situeaza pe un loc mai scazut in privinta opticii, dupa Leica Ultravid si eventual Trinovid, pe cand Zeiss Victory se situeaza optic mai bine chiar si decat Leica Ultravid. Daca ar fi fost sa te sfatuiesc, te-as fi sfatuit sa iei Zeiss dar acum ca ai luat Leica, pastreaza-l ca isi face treaba bine. Telemetrul e precis si nu-ti face masuratori in bataie de joc precum altele mai ieftine.
Diferenta de 45mm la Zeiss fata de cea de 42mm la Leica, combinata cu lentile de si mai buna calitate este insa destul de semnificativa si ea. Cam asa le-as grada eu:

Proaste<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Geovid<Zeiss Victory-F.bune

Ultima oară modificat de Tranan pe Lun Mar 30, 2009 12:35 am, modificat 1 dată în total.

Lun Mar 30, 2009 12:33 am
Membru de onoare
Membru de onoare

violiv scrie:

Iata ce am aflat in legatura cu Revue:

Revue este o marca folosita de Quelle, un mare dealer de produse casnice care s-a extins si la produse optice de calitate mediocra si, din cand in cand, buna pe care le-au importat din tot felul de tari si le-au rebotezat REVUE. Prin anii 80' au avut o cooperare cu Carl Zeiss Jena timp in care se pare ca au reusit sa asambleze cateva modele mai rasarite. Marca a devenit dupa aceea un cocktail de combinatii dintre tot felul de firme, nemtesti, japoneze, rusesti etc care au incercat sa scoata binoclurile cu imbunatatiri din toate partile. Firma nu a reusit niciodata sa se impuna pe piata din cauza ca optica nu s-a ridicat peste nivelul mediocru. In teste facute impreuna cu Zeiss NVA DF sau Zeiss Hensoldt, Revue nu s-a plasat nici macar in apropierea acestora.

Binoclurile sunt asadar germane insa exista si exemplare produse in Rusia.

Lun Mar 30, 2009 8:42 am
Membru activ
Membru activ

Multumesc TRANAN pentru explicatii.

Lun Mar 30, 2009 8:26 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul