Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Sâm Noi 28, 2020 9:37 am

Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
BINOCLU ABC 
Autor Mesaj
Membru de onoare
Membru de onoare

Status: Neconectat
Mesaj Răspuns: BINOCLU ABC
dimar scrie:
Tu vezi dintii capriorului cu ele?

Cu un binoclu de 8x e cam greu de vazut dintii capriorului la 600m, si desi nu le-am testat "stomatologic" m-as indoi  :icon_lol:.
In cazul meu insa nu folosesc binocluri mai mari de 10x ca imi trebuie suport. Daca vreau grosisment mai mare, iau cu mine spotting scope-ul si atunci la 60x iti spun si daca dintii au carii sau nu cat si daca mai are fire de iarba printre dinti  :parsiv:.

@ventura, 450g!! :o M-ai socat! Eu ma asteptam ca un astfel de binoclu sa cantareasca cel putin 1kg. Daca te uiti la Zeiss Victory, Swarovski SLC de 15x, cam atata cantaresc. Pai 450g nu e de loc o greutate. Hensoldt-ul meu de 8x30 cantareste in jur de 650g.
Si daca il folosesti si cu suport (mi se pare ca imi aduc aminte ca pusesesi o poza cu el  :D) atunci e perfect.

Ultima oară modificat de Tranan pe Mie Iul 22, 2009 10:17 am, modificat 1 dată în total.

Mie Iul 22, 2009 9:37 am
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Membru de onoare
Membru de onoare

In mod normal un binoclu de 450 gr. nu ar trebui sa ne deranjeze prea mult la iesirile in teren iniferent de tipul formelor de relief.
Adevarul este ca suntem un pic cam grasuti si comozi si aste ne priveaza intoteauna de multe satisfactii pe care le ofera un binoclu bun.
Necazul e ca in aceasta situatie sunt si foarte multi vanatori tineri,pe care deplasarea cu un binoclu de 1/2 kg nu ar trebui sa ii deranjeze.

Mie Iul 22, 2009 9:38 am
Profil Trimiteţi mesaj privat
Moderator
Moderator

1/2 kg binoclul si ce am eu in plus pentru inaltimea mea => ca port dupa mine vreo 30 de binocluri ;D

Dar am inceput sa dau din ele ;D

Mie Iul 22, 2009 9:41 am
Administrator
Administrator

Eu cred ca doar cutia la binoclul ala are 450 de grame, pune-l pe un cantar sa vedem si noi. Eu zic ca are undeva la 750 grame. Poate ma insel...sau e din plastic?  ;D :respect:

Mie Iul 22, 2009 4:31 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Poate face parte din generatia noua, care sunt mai usoare. Mai usoare inseamna lentile mai subtiri sau din policarbonat.
Poate iti alegi binoclurile ca si mine. Eu le iau cat se poate de bune, dar ieftine. Acum vre-o luna am uitat unul pe capota masinii. Am aflat ca binoclurile Bushnell nu stiu sa zboare. Leica da?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mie Iul 22, 2009 8:45 pm
Membru important
Membru important

merita vazut
http://www.youtube.com/watch?v=SMr03BegBoc

Mie Sep 16, 2009 1:56 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Re: BINOCLU ABC
Care sunt mai nou cele mai puternice binocluri de pe piața?
Vreau ceva super puternic si de calitate....poate chiar spoting scope daca nu ma satisface binoclul.

Mie Mai 22, 2013 8:34 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Petrica scrie:
Vreau ceva super puternic si de calitate....poate chiar spoting scope daca nu ma satisface binoclul.

Arunca o privire la link-ul de mai jos si da - i un tel si lui Popescu Nicu daca vrei ceva calitativ la super-pret! ;)

Dupa mine la optica in momentul de fata este Leica si restul. ;)

Recomandarea mea: LEICA Duovid 10+15x50

http://us.leica-camera.com/sport_optics ... uovid_new/

Joi Mai 23, 2013 12:03 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Petrica scrie:

Greu de crezut ca s-a inventat un binoclul care sa bata un spotting scope in ceea ce priveste puterea(magnificatia)
Daca e singurul aspect la care tii, SS este solutia.

Joi Mai 23, 2013 6:02 am
Membru de onoare
Membru de onoare

M-am uitat la Swarovski slc 8 x56 dar nu mai gasesc ,numai tipul nou slc HD si acelea sunt mai slabe ca putere.
Swarovision iar are magnificatii mici ...asa ca mai bine un spoting scope de 80 .

Joi Mai 23, 2013 10:53 am
Membru de onoare
Membru de onoare

mexx20_ro scrie:
Petrica scrie:

Arunca o privire la link-ul de mai jos si da - i un tel si lui Popescu Nicu daca vrei ceva calitativ la super-pret! ;)

Dupa mine la optica in momentul de fata este Leica si restul. ;)

Recomandarea mea: LEICA Duovid 10+15x50

http://us.leica-camera.com/sport_optics ... uovid_new/

Nu e de loc parerea mea.
Leica Duovid e, fara indoiala, cel mai bun binoclu cu zoom la ora actuala, dar nu e de loc un binoclu de recomandat. Datorita zoomului, pierde foarte multa luminozitate si optic vorbind, se afla cu mult sub calitatea optica oferita de Ultravid HD si in special, Swarovision.

In rest, Leica face intr-adevar optica de foarte buna calitate dar NIMENI si NIMIC nu poate concura cu Swarovski Swarovision. Asta o spun din proprie experienta, dupa ce am detinut si folosit timp de ani zile binocluri de genul Leica Ultravid HD si Zeiss Victory. Nici unul dintre ele nu m-a impresionat ca Swarovision motiv pt. care, astazi, Swarovski Swarovision 10x42 e binoclul de care ma folosesc.
Avantajul pe care il are Leica, fata de Zeiss si Swarovski, este insa dimensiunea binoclului. Foarte mic si compact si usor de manevrat.
Singurul bai pe care il gasesc la Swarovision este ca e putin mai mare si mai greu si are un efect de rolling globe. Efectul dispare insa dupa vre-o cateva minute de observat prin binoclu si nu e ceva semnificativ. Cand e vorba insa de claritate, rezolutie, claritate la marginea lentilei si redarea coloritului nu pot spune altceva decat: WOW!!!

Petrica scrie:

Nu stiu la ce te referi cand spui "puternic". Daca te referi la calitate, atunci e valabil ce am scris mai sus. Daca te referi la plaja de magnificatie, atunci ti-as sugera mai degraba un spotting scope. Exista o multime de alternative, de la spotting scopeuri de buzunar pana la "balsoi". Depinde de ce vrei.

Daca vrei un 8x56 de panda ti-as sugera sa te uiti si la Meopta Meostar B1 8x56 care e unul dintre cele mai valoroase la banul platit.

Swarovski nu e rau de loc dar personal consider ca Zeiss Victory 8x56 e cel mai tare binoclu de panda.
O alta alternativa super (daca panda e cea care te intereseaza) este asta:

http://www.digifuchs.ch/index.php?advised_product=5977

E Rolls Royce-ul binoclurilor de panda.

Joi Mai 30, 2013 1:39 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Salut.
Fac multe observatii la caprior in primul rând.
Asa ca ma interesează in detaliu sa vad trofeele ce le poarta. Unii sunt departe,alții ies in amurg....iar observatiile se fac in viteza si din masina uneori....deci nu port in gât greutatile...si de aceea poate fi ceva mai greu sau mai mare sau chiar spoting scope.

Joi Mai 30, 2013 1:56 pm
Membru important
Membru important

Tranan scrie:
,

O alta alternativa super (daca panda e cea care te intereseaza) este asta:

http://www.digifuchs.ch/index.php?advised_product=5977

E Rolls Royce-ul binoclurilor de panda.

focus free :)

Joi Mai 30, 2013 2:15 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Petrica scrie:
Salut.
Fac multe observatii la caprior in primul rând.
Asa ca ma interesează in detaliu sa vad trofeele ce le poarta. Unii sunt departe,alții ies in amurg....iar observatiile se fac in viteza si din masina uneori....deci nu port in gât greutatile...si de aceea poate fi ceva mai greu sau mai mare sau chiar spoting scope.

In cazul asta ar fi desteapta o alternativa de genul Opticron GS 52 cu HFT zoom ocular. Iti da o magnificatie de pana la 36x si il poti monta direct pe fereastra de la masina cu un stativ de genul asta:
http://store.birdwatching.net/store/-st ... Detail.bok

Opticronul nu singura alternativa ci poti sa montezi ori ce spotting scope vrei in felul acesta.

Joi Mai 30, 2013 2:42 pm
Membru nou
Membru nou

buna..am un binoclu bushnell trophy 10x42 si am o problema la el,cine mi l-a dat l-a desfacut la o lentila sa vada ce-i in el,bineinteles ca a intrat aer in el si in aceea lentila se vede doar ceata,stie cineva cum si unde se poate rezolva problema?

Dum Iun 23, 2013 7:22 pm
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul