Vizualizare mesaje fără răspuns | Vizualizare subiecte active Acum este Lun Ian 25, 2021 5:03 pm

Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Lunete rusesti 
Autor Mesaj
Membru nou
Membru nou

Status: Neconectat
Mesaj Lunete rusesti
--

Ultima oară modificat de Aldebaran pe Joi Ian 10, 2008 6:04 pm, modificat 1 dată în total.

Lun Dec 10, 2007 11:36 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat
Administrator
Administrator

Mesaj Lunete rusesti
Noi nu prea avem incredere in lucrurile rusesti. Unii nici in IOR nu au. :wink: Asa ca...

Lun Dec 10, 2007 11:50 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Moderator
Moderator

Mesaj Lunete rusesti
Ba mai sunt unii care folosesc. Ce sa-ti spun? Seamana cu ce vine de la chinezi: unele de foarte buna calitate altele naspa rau. Iar pretul poate fi o orientare buna. Eu am una ce costa cam 150 $ la ei, 1,5-6x42 si e naspa rau, mai slaba luneta ca asta n-am vazut. Da nici pe la ei nu-i cotata foarte bine. Printre cunostinte foloseste un amic una 4x30 cu reticul SKS care merge brici, un altul o 8x56 cu reticul iluminat fara probleme si, intr-un magazin este o 4-10x40 care arata a fi 'sanatoasa' desi pretul e ~200 $ - am de gand s-o incerc.
Daca te uiti bine, au si lunete ce pleaca de la 250 $ in sus, ba chiar si peste 1000 $ (dedicate armelor de calibru .50 sovietic din armata lor), au red-dot de 350$ care e si in dotarea armatei lor, etc. Astea cred ca fac fata.
Acum, daca vrei sa alegi o limita de pret din gama mai de jos, undeva pana-n 200 $, sunt deasupra unui ZOS si ar face cam cat un Bushnell de aceeasi valoare. Ai grija ca la rusi, ca si la chinezi sunt multi pirati!

Mar Dec 11, 2007 1:08 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Lunete rusesti
oo

Ultima oară modificat de Aldebaran pe Joi Ian 10, 2008 6:03 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Dec 11, 2007 2:36 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
Dragunov-ul este arma DMR din dotarea armatelor sovietice. Armata romana are in dotare o varianta a AK-ului numita PSL. Toatal alta mancare de peste. :wink:
Lunetele pe care le au in functiune armele PSL (si Dragunov) sunt 4x, 6x si pe cele recente niste 8x. Niciodata in istoria moderna a armatelor estice nu au fost puse lunete cu 10x pe arme cu destinatia DMR.

Calibrarea turetelor in MOA este de asemenea o inventie straina de armatele estice, care folosesc in exclusivitate miliradiani. (chiar daca rotunjirea cercului s-a facut la alte constante in cele doua sisteme).

P.S. Luneta din imagine s-ar potrivi de minune. 8)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mar Dec 11, 2007 5:55 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Lunete rusesti
oo

Ultima oară modificat de Aldebaran pe Joi Ian 10, 2008 6:02 pm, modificat 1 dată în total.

Mar Dec 11, 2007 6:20 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
None taken.
Eu nu m-am jucat in tarina, ca era prea mult asfalt :lol: :lol: ... si cu p... am invatat sa ma joc in armata :lol: :lol: - la pusca te referi nu? :lol: :lol:
Mai glumim si noi, nu te "pangica" asa de repede :wink:

Ca sa revenim la subiect, cea mai serioasa oferta o poti vedea la Kalinka optics.... http://www.kalinkaoptics.com/
Am incercat cateva si sunt ok, dar nimic deosebit. Cele bune sunt scumpe, si ai fi mai fericit cu un IOR de o mie de ori.
Reticulul tip Dragunov nu are stadie verticala. Majoritatea tragatorilor considera acest tip de reticul un "gust cultivat".
Reticulul tip "simonov" este calibrat - in multe variante pentru inaltimi de 95- 100cm, nu la 1.7m ca Dragunov-ul. Mult mai util pentru vanatoare. Varianta Nato - MP9 are ceva asemanator - vezi IOR.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mar Dec 11, 2007 6:39 am
Moderator
Moderator

Mesaj Lunete rusesti
Din ce fac ei, POSP pare sa aiba o calitate ceva mai buna. Aceeasi fabrica livreaza si armatei lunete. Vezi ca exista in lista si modele POSP prevazute cu suporti pentru sine Weaver in loc de sina laterala caracteristica si nu mai trebe decat sa le atasezi pe arma.
Toate lunetele lor au turetele expuse. La cele de derivatie militara, rotirea turetelor se face suficient de greu cat sa nu se invarta singure din orice. La PO au unele modele chiar cu un piciorus in sus ca sa faca rotirea mai usoara. Se invart si daca sufli spre ele si chiar n-am inteles de ce au facut asa la lunete pentru vanatoare.

Ce are colegul este, intr-adevar, Pilad 4-32, reticul SKS si turetele acoperite. Ieri am vorbit cu el si m-a anuntat ca a scos-o la vanzare - a dat-o jos de pe arma (bolt-action in 308 W de la Tula) si a pus o Bushnell 3-9x42!!!
Nu trebe sa te astepti la foarte mult de la ele. Mai ales ca marea problema a produselor rusesti de azi este inconstanta in calitatea fabricatiei - o poti nimeri perfecta dar poti nimeri una care sa fie buna numa de aruncat in caini - si nu cred ca va functiona trimisul inapoi daca o cumperi direct de la ei.

Mar Dec 11, 2007 9:20 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
Am mutat discutiile despre restaurarea armelor de vanatoare aici

"aldebaran" scrie:
Multumesc Violiv.
Am intrebat nu pentru ca aici nu se gasesc lunete (gasesti aproape tot ce vrei...) doar din interes pentru ceva mai 'exotic'.

La lunetele romanesti te-ai gandit? Mai exotic de-atat nu se poate :wink:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mie Dec 12, 2007 4:59 am
Membru nou
Membru nou

Mesaj Lunete rusesti
11

Ultima oară modificat de Aldebaran pe Joi Ian 10, 2008 5:56 pm, modificat 1 dată în total.

Mie Dec 12, 2007 5:25 am
Moderator
Moderator

Mesaj Lunete rusesti
Nu stiu sa-ti spun daca-si merita banii, pentru ca sunt scumpe rau lunetele IOR. Pot sa-ti spun ca sunt de calitate, lentilele fiind de exceptie. Poate mai exista modele cu mici neajunsuri la partea de mecanica, turete dar sunt foarte vizibile. La a mea, exista un indicator pe tureta ce transforma 'click-urile' in lungimi mai mari. Actionarea este facuta de doua rotite dintate cuplate excentric plasate sub discul indicator astfel incat la o rotatie completa a turetei se misca o gradatie pe disc. Din pacate, rotitele erau din plastic si s-au defectat la prima utilizare a turetelor. In rest, odata reglata n-am avut nicio problema cu ea (pana cand am imprumutat arma :? ) Nu te sfatuiesc sa iei una cu acest sistem. In rest, sunt lunete de top dar au si preturi pe masura.

Si nu mi se pare nimic exotic in a achizitiona o luneta facuta la IOR - este una din firmele vechi de optica in activitate, cu renume bun, cu produse de calitate, insuficient cunoscuta si apreciata dar asta tine de stiinta lor de a-si promova produsele. Nu-i duce capul sa faca ce a facut Beretta, de ex, dupa ce au cumparat Burris - au avut o strategie incisiva de a le promova, au oferit arma cu luneta gata montata/reglata din fabrica la preturi ultr-promotionale pana au convins utulizatorii ca-si merita banii si au crescut vanzarile de 10 ori in doi ani.

Mie Dec 12, 2007 10:46 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
Cand o firma ca Leupold se straduieste din rasputeri sa ajunga la calitatea pe care o are IOR, inseamna ca fac si ceva treaba buna.
Ceea ce m-a suparat la lunetele romanesti este manualul. Adica foaia scoasa la un xerox antic pe o foaie de maculatura.
Lunetele propriu-zise sunt de o calitate exceptionala. Le lipseste atentia la detaliu pe care americanii o tin la rang inalt (si pe care nemtii o trateaza ca pe o religie). Repetabilitatea ajustarilor este printre cele mai bune din industrie. Lunetele care se situeaza deasupra IOR-ului (Henshold, Schmidt & Bender, USO) sunt la preturi de la dublu in sus. :roll:

Daca totusi as cumpara un IOR, as incerca sa aleg ceva care este unic firmei si nu se gaseste in variante ubicuitare pe piata. :wink:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

Mie Dec 12, 2007 11:20 am
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
Adica modele cu tubul de 40 mm :lol: ?

Mie Dec 12, 2007 1:21 pm
Membru de onoare
Membru de onoare

Mesaj Lunete rusesti
pentru ce arma iti trebuie luneta? si la ce pret ai gasit luneta rusesca??

Mar Dec 18, 2007 2:45 pm
Profil Trimiteţi mesaj privat YIM
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 14 mesaje ]